Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 209409 пъти)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12464
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1140 -: Юли 10, 2018, 02:19:28 pm »
"Много хора идват и гледат, гледат. Други идват и... виждат"
Ернст Мулдашев
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1141 -: Юли 10, 2018, 08:41:36 pm »
"- Имах една жена, Демире... Красива жена, силна. Много достойна. Когато я изоставих, вървя дълго след мен. Като Мария-Магдалена след Христос. Продължаваше да вярва в мен. Вярваше дори в нещо, което аз отдавна бях забравил, че нося. Беше надскочила гордостта.
Тогава я мразех, тежеше ми тази нейна любов. Много по-късно разбрах защо. Защото не можех да обичам като нея. Не бях се научил. Бях свикнал да ме обича. Мислех, че ще ме обича каквото и да се случи. Когато един ден осъмнах без сянката ѝ зад гърба си, усетих самота, каквато не бях изпитвал. А разбрах какво е истинска пустота, когато я видях, прегърнала друг.
- Потърси ли я?
- Не. След като се страхуваш да обичаш, не ти се дава и смелост нито за битка, нито за извинение ..."

Mария Лалева - "Живот в скалите"
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1142 -: Юли 11, 2018, 06:30:27 pm »
И запомни от мен, детенце... Един мъж го гледай само в очите. Гледай като каже - "така е!", дали е така. Такъв, от водата - желязо ще ти стори, но думата му на две няма да стане.

Не съди като слугиня, а като царица! Царицата все е последна, но е най-силният ход на всяка игра. И не с царя го гледай, а на чирака дали път ще направи. Дали ще даде ръка за поздрав - на тоя, дето му работи, ако пожелава "добър ден", сърце има.

Да те кара да го гледаш в ръцете... нищо не струва, да знаеш! Един мъж, тръгне ли да ти дава в ръцете, прибирай се у дома си! Хвали ли се сам, сам го остави! Не гледай дали пази чисти обувките си, а съвестта си. В кал може всеки да нагази, но калта по обувките се лепи, и лесно се чисти. Кал от душа не се корени. Лъжецът е зает да си лустроса думите, за обувките му и за теб не му пука.

Мъж, дето е постигнал нещо, може свят да ти покаже - ще те вземе и ще те води, но няма да търгува с теб. С ръце може къща да ти вдигне, но дом не може да ти стори. Дрехи да имаш, колко на цял град жените - по-красива няма да станеш. Ще станеш на златаря паричката в джоба, и утре в магазина, ще те смени за дневната си стока. Един мъж струва, колкото струва думата му, не колкото има в джоба си, не колкото му е палатът.

Думата му. На нея държи ли, и теб ще държи здраво. Закон да е за теб.

Автор: Ева Колева
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1143 -: Юли 12, 2018, 06:08:36 am »
 
"Позволи й да те обича и я обичай и ти! Свали бронята си, отвори се за нея, покани я, приеми я. Позволи й да те покори. Защото това е единствената битка в живота, която се печели, само когато я загубиш..."
Из "Индийска легенда за жената"

"Прекарвахме дълги часове в разговор.. Ония приятни и безполезни разговори, в които душите се докосват..."
Димитър Димов, " Виновният "

Koгато правиш добро бъди тих.

"Колкото по не ви пука, толкова по-прекрасен ще ви се струва животът."
Джак Никълсън
Над силата е само умението да я владеем!

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12464
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1144 -: Юли 12, 2018, 10:39:12 am »
"В реалния живот никой не действа според принципи, всички се приспособяват. Да бъдеш личност е ужасно сложно."

Маргарет Атууд
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1145 -: Юли 15, 2018, 12:00:34 am »


Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1146 -: Юли 17, 2018, 07:36:21 pm »
Капанът е капан, когато не знаеш, че го има. Когато знаеш, че го има е предизвикателство.
Чайна Миевил
Над силата е само умението да я владеем!

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12464
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1147 -: Юли 31, 2018, 09:37:45 pm »
Някъде там има жена, която седи сама. Наблюдава преминаващите влюбени двойки и мечтае за половинка. Сърди се на живота защо все на нея. Ругае го. Обвинява го.

Някъде там има двойка, която поредна нощ завършва вечерта в скандал. Заспиват с гръб един към друг. Всеки един мечтаещ да е независим и свободен. Да седи сам. Някъде там. Обвиняват живота.

Някъде там има семейство, което се опитва да създаде поколение. Повече от половин година неуспешно. Сриват се. Обвиняват живота.

Някъде там има жена, която разбира, че никога няма да може да създаде поколение. Репродуктивни проблеми. Обвинява живота. Защо на нея?

Някъде там има човек, който има всичко, което ти искаш. Някъде там има човек, който мечтае за всичко, което ти имаш. Хората сме настроени да обвиняваме, да съдим, да се оплакваме, да не оценяваме. Не умеем да учим уроците, които животът ни дава. Пропиляваме времето си в гледане настрани.

Винаги ще има някой по-добър от нас. И по-лош от нас. Винаги ще има ситуации и хора, които трябва да се преживеят. Да се надживеят. Да се пуснат. Да ни поучат. Да преборим.
Нищо и никой не бива и не трябва да ни кара да мислим, че животът не е прекрасен. Дори понякога това да е самия живот!

Силвия Крумова
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1148 -: Август 01, 2018, 07:31:30 pm »
"Таралежите са странни птици… Докато не ги ритнеш, не излитат…
Не знам кой е прозрял тази велика истина, но е ужасно прав. Аз съм таралеж. И отдавна си мечтаех да полетя. Все небето ми беше в мечтите. Е… Ритнаха ме… Полетях малко… Обаче никой не ме беше предупредил как боли приземяването.
Сега имам фрактура на щастието, три счупени прешлена на доверието, а обичта ми е на командно дишане. Ама нали летях…
Явно такава е цената на мечтите. Имам нужда от прегръдка…
Обаче кой е достатъчно луд да прегръща таралежи… Ще го боли повече, отколкото мен ме боли, навярно. Пък и никой не е обещал, че прегърнеш ли таралеж, той ще се превърне в принц.
А и аз не искам да ме превръщат в принц. Ако някой ще ме превръща в нещо, бих желал да ме превърне в… Смисъла на живота си. Да… И скромност не ми липсва. Аз съм таралеж…
Време ми е… да се събудя някога, когато нищо вече няма да помня."

Из "Амазонката на Варое" от Боян Биолчев
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1149 -: Август 01, 2018, 11:04:36 pm »
И всеки си мисли, че може да влиза с кални обувки в душата ти, след като ти си отворила вратата. Ще ти дават съвети, ще ти посочват грешките - те са доволни да ти покажат къде си сбъркала. Даже ще го смятат за помощ - а ти трябва да си им благодарна! Това са туристите, които късат цветята в планината, за да ги изхвърлят в кошчето на автобусната спирка...

Снежана Живкова
Над силата е само умението да я владеем!

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1150 -: Август 05, 2018, 10:17:53 pm »
"Една притча за това колко е важно да знаем какво искаме и да го формулираме точно и ясно...

– Служба по изпълнение на желанията, слушам.

– Желание: мъж. От обитателка номер А1Д8К6.

– Какъв мъж иска тази обитателка?

– Надежден. „Каквото и да се случи, винаги да бъде до нея.“

– И това ли е всичко?

– Да.

– Никаква фантазия няма тази жена... Добре, записвам си – в следващия си живот ще се роди със сиамски близнак.

– Служба по изпълнение на желанията, слушам.

– Номер К18Р3Б46 иска дете.

– Какво дете?

– Каквото и да е...

– Пол? Външност? Какви таланти да оставим от предишния му живот?

– Ами... ъъ... няма информация...

– Тогава – без оплаквания. Следващият.

– С4Ж9Ф1 има нужда от пари.

– Сума?

– Двеста хиляди.

– Защо точно двеста?

– Просто така иска.

– Изпращаме сто. Да се научи да иска по-аргументирано. Следващият.

– Номер Р2000Б14Х9. Желание: Бяло котенце с черни петна и черни лапички – като чорапчета. И със сърчице на главата. Да бъде гальовно и ласкаво и да могат да си спят заедно. Причина: иска да има с кой да си играе.

– Готово, изпълнено е. Явно децата са много по-съобразителни... Слушам желанието на следващия.

– За Ф30М6Ч1 – хубав живот.

– Какво означава за нея „хубав живот“?

– Нещо голямо, ярко, светло...

– Първото, което ми идва на ум е ядрен взрив. Отказваме! Ама че мърлячи! А после пак ще роптаят, че желанията им не се сбъдват. Не умеят дори да поискат нещо..."

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1151 -: Август 22, 2018, 11:49:55 am »
From the deepest desires often come the deadliest hate.   Socrates



Shallow sorrows and shallow loves live on. The loves and sorrows that are great are destroyed by their own plenitude - Oscar Wilde
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12464
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1152 -: Август 22, 2018, 01:27:11 pm »
Бялото не винаги е девствено.
Черното не винаги е мръсно.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1153 -: Август 22, 2018, 03:28:37 pm »
червеното не винаги е вино. Зеленото грозде не винаги е високо. Слънцето понякога е сфетофар, а  уличната лампа е Луна  :012:

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12464
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1154 -: Август 23, 2018, 04:13:52 pm »
"На един му липсва човекът, който обича.. на друг му липсва някой, който да го обича.. Но всички си приличаме по едно: Пълни сме с липси, приятелю."

"Смъртта на Дон Жуан"
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“