Автор Тема: Прочит на наталната карта  (Прочетена 30818 пъти)

Зага

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
Прочит на наталната карта
« -: Юни 09, 2013, 06:28:06 pm »
Здравейте на всички,





За древната Астрология, дължината на живота и смъртта са най-приоритетните теми в картата. Затова реших да се включа в темата.
В картата на тази жена има доста индикации, че майка й ще умре по-рано от баща й (колко по-рано вече е въпрос на повече дълбане, както и на точно ректифицирано време), но не това е целта на поста ми.
Що касае таймингът на това рождено обещание, Господарите на Времената трябва да са планети предопределени по въпросната тема, като това може да е по случайни обозначения, може и по универсални такива. Тази карта улеснява в известна степен, защото женските планети са намесени в долните ъгли по порции и в 11-тата зодия. Следователно когато Селена и Афродита, или злосторниците омесени с въпросните сигнификатори, контролират Времената, това рождено обещание ще се изпълни.
Не смея много да разчитам на дирекции или разпределяне по кошарките (термите) заради чувствителността на часа, която се изисква, макар Афродита да разпределя Асц, като Кронос й партнира (а той е в съвпад с управителя на Жребия на майката, е увреден и на лошо място), а Арес Жребия на Майката, като отделно на това го удря и с триъгълен лъч около смъртта й. Поради тази причина ще натъртя на не толкова чувствителни техники.
И така, Луната разпределя времената на Хермес във Фирдарията, а тя е в 4-ти от 4-тото място, наранена и от другата секта и сигнификатор на жените в картата. В революцията за 2002 Луната ингресира в 4-тото място и върху Главата на Дракона, което е негативна индикация.
Най-силната такава е, че и двата злосторника в революцията са ъглови и са в диаметрална конфигурация с Жребия на майката. На всичкото отгоре и двата добротвореца са отвърнати и от Жребия, и от злосторниците (докато през предната революция макар злосторниците да бяха отново с и от другата страна на Жребия, поне Зевс беше там и предпазваше, поне доколкото може). На всичкото отгоре, Кронос е Господарят на годината! (а той е в рождената карта в съвпад със Зевс).





Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #1 -: Юни 09, 2013, 07:58:26 pm »
Да уточня - не е правена ректификация, този час ми е даден от нея.  :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Зага

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #2 -: Юни 09, 2013, 08:31:01 pm »
Здравей Lilla,

Не е проблем, стига да не е родена над 15 минути по-рано  :). Това би променило зодията на Жребия на Майката, но дори и при това положение, управителят е в наранено положение. Ако е родена по-напред до 30 мин, отново няма разсместване.


Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #3 -: Юни 09, 2013, 09:55:04 pm »
Здравей, Зага, много се радвам, че се включи!
По-късно ще прочета внимателно :)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #4 -: Юни 09, 2013, 11:06:07 pm »
За тези, за които отговорът на Загата съдържа неизвестни понятия (като мен), могат да започнат от тук:
http://astra.la/forum/index.php?topic=46.0


enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #5 -: Юни 10, 2013, 12:08:31 am »
Виждам, че голяма част от потребителите уважават, както и аз древните и средновековните автори.
Ето един цитата от Морен дьо Вилфранш от "Астрология Галика"

 
                                                                            [bГлава ІІІ
                           Описание и опровержение на една често срещана грешка в астрологията

     .....Съобразаявайки се с есенциалните достойнства на планетите, астролозите често допускат, че Слънцето например обозначава бащата, съпруга, кралете, престижа, здравето и т.н., Юпитер-богатството, Меркурий-умствените качества и така нататък за останалите планети. Подобен род твърдения често откриваме в астрологичните трудове от древността, където тези планети са наричани общи сигнификатори за споменатите неща и тези обозначения са се превърнали в основата на предсказанията, както при натален хороскоп, така и при дирекциите. Птоломей в книга 3, гл 4 от "Тетрабиблоса", когато разглежда темата за родителите, заявява:"Слънцето и Сатурн кореспондират с бащата поради самата си природа. Луната и Венера-с майката, а връзката на тези тела, както помежду си, така и с останалите планети, показва съдбата на родителите."По същия начина в книга 4, гл 3, той заявява, че Луната посочва съпругата, а Слънцето-съпруга и от положението на тези планети може да се предскаже съдбата и на двамата родители.......И досега астролозите продължават да спазват тези инструкции и да правят своите заключения, засягащи бащата, от Слънцето и Сатурн, тези за майката-от Луната.....без да ги е грижа за домовете, в които тези планети се намират или които управляват, тъй като се съобразяват единствено с небесното им положение и тяхната връзка с другите планети, и без никакво внимание относно домовете на хороскопа или домовите управители.
 Обаче указанията на Птоломей не са съвсем коректни и древните астролози са злоупотребили с прекалената употреба на съответните планетарни значения, поради факта, че въпреки различията на една планета спрямо друга по природа и качество, всяка от тях има аналогия с различни подлунни неща, кореспондиращи на есенциалната й природа. Например Слънцето отговаря за здравето, за бащата, за статуса и положението и т.н. Но именно поради това, че тази аналогия се основава на есенциалната природа на Слънцето, а влиянието на самото Слънце е напълно универсално и безлично, то не би могло само заради съответствието  да показва здравето, или бащата, съпруга, или краля, положението, въпреки че природата му сочи личности или събития, които ще са по-скоро знатни, популярни, отличителни, отколкото неизвестни и маловажни. И именно поради тези основни различия някой може да не приеме, че Слънцето би могло специфично да обозначава едно от тези неща, повече отколкото друго. Ако приемем, ....-,  че то  отговаря за всичко-сиреч бащата, съпруга, живота и т.н. всеки ще се съгласи, че това е абсурдно и не отговаря на практиката.
  Да погледнем моя хороскоп: аз съм роден през деня и Слънцето, Луната, Меркурий, Венера и Сатурн са в дванадесети дом в квадрат с Марс, който управлява Асцендента. При това положение Луната се явява сигнификатор на родителите, защото управлява четвърти дом и по-специално на майка ми, тъй като Луната е женска планета и се намира в женския знак Риби. Нейната сепарация от съвпад със Сатурн и липса на апликация към друга планета показва пренебрегване от страна на родителите и по-специално от страна на моята майка, едно несправедливо отношение спрямо мен. А слънцето е в партилен съвпад с Юпитер и това е причината кардинал Ришельо да е моят таен враг, тъй като това Слънце  в дванадесети дом заедно със Сатурн. Тук слънцето е инидикатор на силни врагове и вредите, причинени от тях, а не на баща ми, въпреки че съм роден през деня. Всъщност баща ми никога не ме е пренебрегвал и не ми е причинявал умишлено зло. И така този хороскоп е пример за това как универсалните сигнификатори не са способни да отговарят за специфична ситуация, или събитие, ако се взимат самостоятелно със своите значения и приложения, които са твърде  общи.
....Така техният метод следва да се счита за грешен, защото според тях, ако луната е в седми дом, то тогава едни и същи неща трябва да бъдат предсказани за майката и съпругата, а това би било безсмислено, защото дори Луната да е управител на четвърти дом и съответно сигнификатор на родителите, в частност майката, все пак тя се намира в седми дом и от тази локална детирминация още по-ясно показва съпругата, нежели майката..."
   

Ако е необходимо, преместете го, където е нужно.
Има аналогия със случая. Луната в седми дом на родената може да я описва като брачен, партньор, здраве, нагласи, плодовитост/+др. условия, естествено/, макар и бидейки у-л на 4 дом. Може и да е инидактор за здравето, или отношенията -възприемането й, от нея-на майка й. Логично е да не може "да гледаме и на майка ти и баща ти по твоя хороскоп". Вероятно тръгваме от неточни първоначални аргументи...
 
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 03:52:28 am от enigma »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #6 -: Юни 10, 2013, 12:25:28 am »
Вероятно тръгваме от неточни първоначални аргументи...[/i  - и вероятно си достатъчно права ,Enigma  :)
Но винаги можем да продължим с проверени такива и/ или отразяващи настоящия период.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #7 -: Юни 10, 2013, 12:44:38 am »
Разбира се ;D

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #8 -: Юни 10, 2013, 01:02:32 am »
Разбира се ;D

Извън тази карта,според теб Луна в 7-ми как реагира ,отразява ,"помни" ,другия в мъжка и женска карта ,Enigma ? Имаш ли впечатления,наблюдения,мнение върху този казус ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #9 -: Юни 10, 2013, 09:09:15 am »
Има аналогия със случая. Луната в седми дом на родената може да я описва като брачен, партньор, здраве, нагласи, плодовитост/+др. условия, естествено/, макар и бидейки у-л на 4 дом. Може и да е инидактор за здравето, или отношенията -възприемането й, от нея-на майка й. Логично е да не може "да гледаме и на майка ти и баща ти по твоя хороскоп". Вероятно тръгваме от неточни първоначални аргументи...

Вероятно тази позиция на Луната описва и нейната партньорска нагласа, а и като цяло в отношенията с другите.

И друг път съм забелязвала, че Луна на ДС (в 7 дом) дава много емпатични и предразполагащи хора, създаващи много задушевна атмосфера в колектива, дори ако не е водна Луната (имам и друг такъв пример - Луна в Близнаци на ДС).

Но в картата, която разглеждаме, Луната освен че символизира натива, управлява и 4 дом - не само мунданно, а и по знак. Така че при всички положения би трябвало да има отношение към майката.

Освен това при дневно раждане Слънцето се разглежка като водещо светило, така казват античните астролози ("дневно светило"). Есенциалната природа и аспектите на съответното светило би трябвало да дават информация за натива - за характера, темперамента, съдбата като цяло... Това са мои разсъждения, но нека си кажат мнението и по-запознатите с класическата астрология.

Сатурн е управител на МС и в случая може да бъде не само сигнификатор на бащата, а и на статуса, престижа, позицията на натива в обществото. Както се знае, всички тези дадености в античността непосредствено са се наследявали от бащата. В картата Сатурн е екзалтирал, но е ретрограден и се намира в 6 дом. И не се "вижда" с дневното светило, аспектът му със Слънцето е инконюнкция. А Слънцето няма есенциални достойнства в знака на МС.

Управител на ДС е Марс, управител на триплицитета при дневно раждане - Венера. Венера е силна есенциално, но отслабена поради съвпада със Слънцето. Вечерница, т.е. повече влага, повече женска енергия, намира се в собствена терма. Има значение дали е видима или не, това ще даде допълнителна информация за натива. В случая тя управлява изгряващия знак (по домицил и триплицитет), т.е. основно описва натива и отношенията му със заобикалящата среда.

По триплицитет (през деня) Венера управлява и знака на ДС, както казах, но в случая тя по-скоро е свързана със самия натив. Тогава можем да разгледаме другите двама триплицитетни управители - Марс (през нощта) и Луната (смесен). Интересно кой от двата ще описва характера на съпруга? По ми се връзва да е Марс - първо, защото управлява ДС по домицил, второ - съпругът също е военен (като бащата). В хороскопа Марс се намира в Овен, в съвпад с Меркурий (съпругът е със Слънце в огнен знак - Стрелец, бащата е със Слънце в Овен).

Луната управлява ИЦ и се намира на ДС - възможно е родената /психологически/ да се стреми да пренесе домашната атмосфера и най-вече опитността с майката в отношенията със съпруга. Например, това може да бъдат по-емоционален тип отношения, търси се грижа, емпатия и душевен комфорт. При тях дори има приемственост в домакинските задължения, съпругът активно се включва да помага.






Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #10 -: Юни 10, 2013, 02:02:43 pm »
7 дом е 4-ти от 4-смъртта на майката, луната е в знака на падението си, в ъглов дом, под лъчите на слънцето в дневна карта. Старите майстори понякога смятат и 7 дом за носещ смърт-публична например, при тях не е от щастливите, там са и явните врагове. В женска карта луна и венера са по-важни за родената, отколкото слънце, марс, сатурн. За мен луна в 7 не се чувства много добре, нощна планета, мунданно управляваща ИЦ във въздушен дом, където обективността, умственото разбиране и сътрудничество противоречат на инстинктивно-емоционалната й природа.
Емпатична, да, но в скорпион-потайна и дълбока, в 7 дом-на място, видно от всички. По-добре да не е водна луната в 7 дом, нали има мнение, че планети в скорпион в синастрията, тук по аналогия-в партньорствата не е лесна за притежателя....
Само разсъждавам, не оборвам никого, моля ;D Явно като си избере всеки система-съвременна, или друга, ще трябва да се придържа към нея, иначе -противоречия бол... :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #11 -: Юни 10, 2013, 02:09:41 pm »
Луна в 7 дом срещам в картите на много емпатични хора, понякога се изразява дори по-силно от Луна на Асцендента.

Според индийците Луната и Венера са най-силни през нощта, т.е. в 4 дом.
В 7 дом, по залез слънце, най-силен е Сатурн.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #12 -: Юни 10, 2013, 02:53:59 pm »
Слагам пак наталната карта на жената от примера на Lilla, защото мисля, че можем още да се поровим

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #13 -: Юни 10, 2013, 03:22:56 pm »
Намерих 2 формули, по които се изчислява Part of Mother, т.н. арабски точки, или жребии

Асц + луна - сатурн
Асц + луна - венера

Казват, че втората дава често и знака на слънцето на майката

Загата използва втората формула, доколкото сметнах
Солар Файъра също използва нея, докато онлайн калкулатора за арабски точки - първата


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Прочит на наталната карта
« Отговор #14 -: Юни 10, 2013, 03:32:43 pm »
Асц + луна - сатурн

При мен тази точка няма нищо общо с майката.

Втората попада в АС на майката, но далеч от изгряващия градус.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui