Автор Тема: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!  (Прочетена 23954 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #15 -: Декември 05, 2013, 12:04:12 am »
започнах от първите редове, сметнах накшатрите на луните и ужас - лошо, лошо, лошо
по най-първата точка само те ли се гледат, или и асц?

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #16 -: Декември 05, 2013, 04:34:31 pm »
то за индийците и сега  не е естествен неуредения брак, то се очаква наккакъв малефик да  нахлузят  на  брака по любов :88: такова противоестествено  нещо

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #17 -: Декември 05, 2013, 08:57:27 pm »
А как всъщност се интерпретират Раху и Кету във ведическата, когато аспектират планета ? В западната въпросната става нещо като акцент.

Откраднах една статия на Дияна от друго място, надявам се да няма нищо против :)

[/quote]
Провокирана съм от настояването според Западната астрология, че СЛВ е положителен и трябва да се следва, а ЮЛВ - отрицателен и "не трябва да му се оставяме". Това твърдение се ражда след прехвърлянето на едно правило от хорарната към наталната астрология. А именно - в хорара СЛВ указва как ще се развие въпросът, а ЮЛВ - какво вече се е случило.

След Дейн Ръдиър и Астрология на личността това правило влиза в натала във вида "СЛВ показва посоката, предназначението ни в тоя живот, ЮЛВ сочи миналите ни опитности - нашата карма от миналото и миналите ни животи". Следва Изабел Хики - "Духът ни трябва да следва пътя на СЛВ, за да се развива. Духът ни трябва да отрича и да се пази от клопката на ЮЛВ, защото това е пречката пред нашето духовно израстване".Тоест, имаш ЮЛВ в 10-ти дом. Вече си правил кариера, бил си обществено значим авторитет, бил си Някой. Сега, моля, си гледай къщата и се отдай на семейството и себе си, развивай си СЛВ в кухнята. Самият Ръдияр в по-късните си книги се връща все по-близо до класическата (и даже ведическата) философия на астрологията.

Това, което се изпуска в западните интерпретации, е, че основното значение на Възлите е, че те са "Еклипсори", предназначението им е да показват затъмненията. Това е причината, поради която са започнали да ги изчисляват в началото - за да се предсказват затъмненията. При Слънчево или Лунно затъмнение има съвпад на някой от възлите със светилата. Значението "да си еклипс, затъмнен" също е ясно - засенчен, невидим, атакуван, погълнат, съществуването ти е застрашено и отречено. Ако си невидим, значи не съществуваш. Затова според класическите астролози и от двете страни на кълбото затъмненията винаги са "предсказвали" негативни събития с непредсказуемо развитие. Поради това нито северният, нито южният възел са имали някакви вътрешноприсъщи им позитивни характеристики.

Ведическите (и въобще древните) астролози разчитат на директното наблюдение на заобикалящия свят и астрологията се основава именно на такива преки наблюдения на звездното небе. Затова и транссатурновите планети не са важни в джйотиш - тяхното движение не е било възможно да се наблюдава и да се изведе някаква реална закономерност тук на земята, свързана с реални житейски събития. И тъй, наблюдавайки, са установили, че Раху и Кету затъмняват всички планети, с които са в съвпад, но влияят най-зле именно на светилата, точно защото съвпадат с тях в момент на Лунно и на Слънчево затъмнение, за които се каза вече, че вещаят катастрофални събития.

Раху, когато попадне върху планета, я нагнетява, намагнетиризира нейната природа, преекспонира начина й на изразяване, понякога в уродлив вид. Когато Раху и диспозиторът му са добре поставени, това енергизиране носи постижения, насочени усилия, удовлетворение. Когато Раху и господарят му са наранени и отслабени, се активират проявления като сляп егоизъм, пристрастяване, обсесивни наклонности, неточна преценка и груб материализъм - да имаш, за да имаш, а не за да постигнеш някаква цел отвъд имането.

Кету действа наобратно, но със същия резултат -  в съвпад с планета, я обезсилва, може да я унищожи, правейки я неефективна, човек няма никакъв контрол над делата на съответната планета и е играчка на обстоятелствата. Но добре поставен Кету или господарят му, може да насочи делата по планетата в полза на безусловната грижа за другите, духовната отдаденост и състрадание.

Тоест, Раху показва пътя ни към успех в земния план, в живота ни тук и сега, а Кету ни тласка към "тънките светове" и вечността. Кой каквото си избере да следва. Преценката кое е добро и кое е лошо от двете, е трудничка.  ;D

Южният възел, Кету, се свързва с умението да си никой. На практика представлява способността да си невидим, заличаването на личността, да си незабележим, пренебрегван, безпомощен, неспособен да отстояваш себе си. Но това има два полюса - вечно обясняващ се, отстъпващ и извиняващ се човек, страхлив, безхарактерен и безгръбначен, който се приспособява към външните условия, нагажда се към изискванията на силния, който не смее да поиска, а и не очаква да получи това, което му е нужно. Или развитият духовно човек, който се е научил да бъде добър, благороден, чист в делата си, непредубеден и добронамерен, който е способен да общува със света и да  предаде акумулираната божествена любов и мъдрост.

Северният възел, или Раху, от друга страна, е неприкритият материализъм, ненаситен стремеж към успех, изключително високата самооценка, неспособността да откликнеш на другия, склонността към порочност, развала и провала  ;D. Но ако е балансиран в картата, ако е подкрепен от бенефици и добре поставен, той е сигнификаторът на изключителните успехи, на великите постижения, на огромното богатство, на дисциплинираните усилия и непреклонния стремеж към целта. Раху ражда шампионите.

И ето още малко асоциации на възлите.


Раху, СЛВ   Кету, ЮЛВ
Психологически характеристики
Нарцистичен   Ниска самооценка
Обсебващ, натрапчив   Боязлив, страхлив
Горделив   Изпълнен със съмнения в себе си, самоизмъчващ се
Амбициозен   Отчужден и незаинтересован
Материалист   Духовен
Разфокусиран   Вглъбен, ограничен и тесногръд
Впечатлителен, лесно се въодушевява, чувствителен   Ригиден, фиксиран, безкомпромисен
Екстровертен   Интровертен
Жертва на заблуди, илюзии и самоизмами   Жертва на панически страх, кошмари и лоши предчувствия
Обладан, обсебен, налудничав   Разтревожен, кахърен, угрижен
Противоречив, непоследователен   Гневен, сърдит, буреносен облак
Ненаситен   Аскетичен
Увереност, оптимизъм   Съмнения, песимизъм
Конкуриращ се, съревноваващ се, борбен   Отказващ се, примиренец, пораженец
Снизходителен, угаждащ си, пищен, екстравагантен стил   Пуритан, непреклонен, аскетичен стил
Начин на действие
Започващ, иницииращ действието, ревностно преследване на резултата   Приключващ, оставя нещата да се случват, демобилизация, отпускане, освобождаване
Прикриване, стиснатост   Разкриване, споделяне
Свръхкомпенсиращ, надценяван   Некомпенсиран, невъзнаграден, подценяван
Засенчващ, налагащ се, изпъкващ   Изчезващ, криещ се, невидим
Разрушение чрез пряко нападение, овладяване отвън, инвазия, потоп   Разрушение чрез деградация, превземане отвътре, задръстване, задушаване, интоксикация
Отказ, отхвърляне, изоставяне   Покана, привличане, напътстване, съветване
Основни теми на проявление
Колективното   Частното
Светски успех   Индивидуалното
Слава - Власт - Популярност   Мъдрост - Концентрация - Просветление
Придобиване   Загуба
Бунт - Революция - Размирици   Отстъпление - Отбой - Въздържание
Харизма - Блясък   Скромност - Смирение -  Задръжки
Холистично, цялостно, общото    Тясното, единичното, детайла
Настоящия живот   Миналите животи
Публично   Интимно
Чуждестранни дела, контакти с чужденци   Духовно усамотение
Мафия, група, организация   Отшелникът
Пирова победа   Израстване чрез пораженията
Кръг - Уста   Линия - Опашка
Електрически удар   Огън
   
(Нарасимха Рао, Ханк Фридман, Дейвид Фроули, С. Рави, Б. В. Раман и компания ;D)

Виц за възлите. Трима отдадени монаси обсъждали духовните си практики. Първият казал "Отказах се от всичко материално, вече съм никой". Вторият: "Аз свърших повече работа и направих повече жертви от теб, аз съм наистина никой". Третият - "Аз правя това по-дълго и от двама ви, взети заедно. Аз съм абсолютно никой!"

Пример за Раху, маскиран като Кету  ;).
[/quote]

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #18 -: Декември 05, 2013, 09:03:37 pm »
мисля, че леко съм те изпреварила :)
http://astra.la/forum/index.php?topic=66.msg332#msg332

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #19 -: Декември 05, 2013, 09:06:39 pm »
Сега ще коригирам  :)

Ето нещо интересно http://www.jyotish.ws/wisdom/message_from_ketu.html и http://www.jyotish.ws/wisdom/message_from_rahu.html

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #20 -: Декември 06, 2013, 08:03:45 pm »
Приветствам поредната ти тема, Гаури, защото и на мен ми е любима. Традиционна ведическа техника, която рядко се използва от съвременните астролози, защото те са по-западно ориентирани. По думи на Рафал Гендаж.
Материали от него:
 
http://rohinaa.com/om/index.php/categoryblog/143-finding-correct-upapada,

http://rohinaa.com/om/attachments/063_Arudha.pdf.

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #21 -: Декември 06, 2013, 11:00:39 pm »
точно по тази тема има доста противоречиви "изказвания"
стандарнотот разбиране за 12 дом е провокирано в системата за  отдаването и любовта
т.е.
арудха към  упапада, ако една към друга формират  12 дом  ( т.е. с епредхождат)  има 2  теории : 1) за  стандартното отношение към 12 дом , който го има при този автор   и 2) 12 е тоталното отдаване, екзалтирането на венера и  безусловността на любовта  по  мокша тертипа:)
много е важно да се схване как мисли азиатската глава:) защото е неприложима астрологията  без "релокация"

бтв.   това, което  гаури е обяснила е стандартното смятане на арудхите, по този начин можете д аси сметнете всяка арудха на дом : за деца, за  брак, за  пари  и т.н.


abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #22 -: Декември 06, 2013, 11:35:36 pm »
то, като гледам има изначални противоречия, които аз и до сега не разбирам
според джаганатха упапада лагна трябва да е където е арудха лагна, което не съвпада с изписаното от гаури
същото се отнася и за атмакарата дето не можело да е Раху, нито пък съвпада с най-голям градус...
явно писанията за ведическата идват по разнопосочни от класическата астрология, за последната поне се знае, че е оскъдно писано, ама чак взаимно да се отричат една с друга теория...

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #23 -: Декември 07, 2013, 07:42:40 pm »
Аброуд, разликата между твоите изчисления и тези на Джаганатха Хора може да е в управителите на знака на 12-ти дом. Ако 12-тият ти дом попада в Скорпион или Водолей, ти може да взимаш "класическите" управители на тези знаци - Марс и Сатурн, докато Дж. Хора по подразбиране е настроена да използва 3-те правила на Джаймини за избор между Марс или Кету за управител на Скорпион, и Сатурн или Раху за управител на Водолей. Това е само мое предположение.

1) Ако една от двете планети е в знака (Марс или Кету в Скорпион; Сатурн или Раху във Водолей), а другата не е, за управител на дома/знака се взима другата планета (която не е в Скорпион в Марс vs. Кету и която не е във Водолей за Сатурн vs. Раху).
2) Ако в знака, където се намира Марс, има повече планети в сравнение със знака, където се намира Кету, за управител се взима Марс (и обратно). Аналогично за Сатурн vs. Раху.
3) Ако Марс и Кету са сами в различни знаци, се взима планетата, която е по-напред в знака. Аналогично за Сатурн vs. Раху.

Някои автори като Висти Ларсен намират двете Арудхи спрямо двата управителя и ги разглеждат и двете или оценяват коя от тях е по-силна.

Рао изключва Раху като чара карака в трудовете си по Джаймини астрология. Но и аз се пробвам да го използвам, както е по подразбиране в настройките на Дж. Хора.

Не е по темата, но прикачвам едно полезно файлче за Джаймини Чара Даша.
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 07:53:24 pm от Mirabella »

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #24 -: Декември 07, 2013, 07:58:11 pm »
Аз имам въпрос. UL отговаря за първия брак, а за втория се гледа 8-ми от UL? Третият брак е по 9-ти от UL или...?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12468
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #25 -: Декември 07, 2013, 08:00:14 pm »
Gauri,мога  ли да помоля за мнение по въпроса за възлите ,при мен във ведическата СЛВ е в знак на Слънце и Луна в Риби в 5-ти дом ,а ЮЛВ в знак на Юпитер Дева в 11-ти дом,упр.на СЛВ е Юпитер в Дева ,а на ЮЛВ -Меркурий във Водолей ,знам че със западна астрология не се занимаваш.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #26 -: Декември 07, 2013, 08:40:49 pm »
Благодаря ти, Гаури!

Аз си ги женя, развеждам. Както ми дойде. :57:

----------------------------------------
Търся из Google по темата и споделям намереното:

http://shrifreedom.org/vedic-astrology/upapada-lagna/

http://vedicastrology.freeforums.org/marriage-and-relationships-t171.html

http://srath.com/jyoti%E1%B9%A3a/scholar/darapada-and-upapada/

« Последна редакция: Декември 07, 2013, 08:44:45 pm от Mirabella »

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #27 -: Декември 07, 2013, 10:43:43 pm »
пупупу да е жив и здрав човека

 :88:

меркурий е  най- много по тънката част в индийските филми:) води се, че марс в меркуриев знак е опасна работа  :d030: ( моят е така  и не ми се види вярно :012:)

теории за дара пада и упапада много, но  засега съм в порцес на проучване кое сработва, че обичам не само да знам, но и да ползвам :ecomcity:;

аброуд  като махнем раху- джаганатха смята доста точно, аз на ръка изчислявам и се получва  същото( има разни правила, кои домове  се прескачат и не стават );

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #28 -: Декември 09, 2013, 09:05:03 am »
И аз съм си решила, че има достатъчно доказателства за отявлени Рахувци около мен, така че не ми се струва грешно да си го броя за пълновластен карака на каквото се падне.
De omnibus dubitandum est

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12468
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Ведическата синастрия - съвместимост за брак!
« Отговор #29 -: Декември 09, 2013, 12:17:51 pm »
За мен възлите действат като външни планети, нямам наблюдения да се "държат" досущ като Марс и Сатурн, с които ги свързват. В съвпад с планета могат да направят изявата й по-фокусирана и подчертана или я модифицират по някакъв начин, правят я специфична и по-трудна за интерпретация.

А ,когато това са Слънце и Луна ,какво остава да се интерпретира   ::)
Във ведическата Слънце/Луна съвпад Раху,Юпитер съвпад Кету;
в западната Слънце съвпад СЛВ,Юпитер/Уран съвпад ЮЛВ  евентуално и Плутон.)))
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“