Автор Тема: Натурална козметика  (Прочетена 93762 пъти)

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Натурална козметика
« Отговор #90 -: Април 11, 2016, 08:27:29 pm »
Вещенгер,не бяха ли в тази тема рецептите ти за сапунчета?Искам да опитам да направя сапунче на базата на твоя опит,но май са изчезнали .  :o

П.П:В твоите сапунчета май нямаше сода каустик  :017: :)

Ми че знам ли къде съм ги писала рецептите бря  :57:...

Не няма сода каустик, защото ги правя от глицеринова база, а тя доколкото знам не се прави със сода каустик... или пък се прави... *беш ли му мамата...  :D

Принципно сода каустик се слага в мазнините за да започне процес на осапуняване. Без нея процес няма как да започне. След като се забъркат всичките дивотии там се оставят около 40 дни да зрее сапунът. После вече като приключи процеса и не остава никаква следа от содата каустик - само чист натурален сапун.

В зависимост от базата, която си купуваш трябва да ти дадат упътване до колко процента можеш да добавяш масла вътре, защото иначе нищо няма да направиш.
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Натурална козметика
« Отговор #91 -: Април 11, 2016, 09:30:44 pm »
Ми че знам ли къде съм ги писала рецептите бря  :57:...

Не няма сода каустик, защото ги правя от глицеринова база, а тя доколкото знам не се прави със сода каустик... или пък се прави... *беш ли му мамата...  :D

Принципно сода каустик се слага в мазнините за да започне процес на осапуняване. Без нея процес няма как да започне. След като се забъркат всичките дивотии там се оставят около 40 дни да зрее сапунът. После вече като приключи процеса и не остава никаква следа от содата каустик - само чист натурален сапун.

В зависимост от базата, която си купуваш трябва да ти дадат упътване до колко процента можеш да добавяш масла вътре, защото иначе нищо няма да направиш.
Мерси,Вещенгер.  :08:
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Натурална козметика
« Отговор #92 -: Април 12, 2016, 12:33:33 am »
Като не е натриева, ще е калиева основа :)

висши мастни киселини + една от двете основи → вариш → получаваш сапун + глицерин

Нещо от сорта, ако помня правилно химия за девети клас :017:

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Натурална козметика
« Отговор #93 -: Април 12, 2016, 01:30:20 pm »
Киселина + основа = сол + вода
Не беше ли така?  :017:   :57:

Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Натурална козметика
« Отговор #94 -: Април 12, 2016, 07:21:03 pm »
Като не е натриева, ще е калиева основа :)

висши мастни киселини + една от двете основи → вариш → получаваш сапун + глицерин

Нещо от сорта, ако помня правилно химия за девети клас :017:

Доколкото помня калиевата основа се използва за течния сапун, а за твърдия е содата каустик.
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Натурална козметика
« Отговор #95 -: Април 12, 2016, 11:45:44 pm »
Посред нощ чета за осапуняване начи… тъй, всички са прави :cheer:

а) Както Делфи правилно отбелязва, по принцип киселина + основа → сол + вода.
б) Калиева основа е за течен сапун.
Но и: в) мазнините всъщност са глицеролови естери на мастните киселини.

C3H5(OOCC17H35)3 + 3NaOH → 3C17H35COOHNa + C3H5(OH)3

Всъщност натриевите соли са сапунът. Глицерол (C3H5(OH)3) e другият продукт от хидролизата.

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Натурална козметика
« Отговор #96 -: Май 15, 2016, 01:56:46 pm »
Може ли някой да препоръча крем или по-добре масло за застаряваща, дехидратирана кожа (55г. възраст)?
Образува много бързо бръчки, предимно около очите. Не съм вярвала, че комб. от тр. Сатурн и тр. Марс през 12-ти дом ще дадат толкова силно набръчкване на лицето :(

Използвано е чисто шипково масло около 2 месеца, както и био крем на основата на шипково и арганово масло, но без никакъв ефект...

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Натурална козметика
« Отговор #97 -: Май 15, 2016, 02:21:09 pm »
За съжаление само кремчета /особено ако не са от най-високия клас козметика, който малцина могат да си позволят/ няма да свършат работа, трябва да се комбинират с професионална грижа - комплекс козметични процедури. Но и там ефектът не е от раз и не се задържа във времето, ако не се ходи редовно.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Натурална козметика
« Отговор #98 -: Май 15, 2016, 05:11:48 pm »
Така е, Лили! Въпреки всичко ще продължа да търся нещо подходящо. Не вярвам да се навие да ходи редовно на козметик.

Между другото да споделя едно мнение за спиралите, въпреки че темата е за Натуралната козметика  ;D
Използвам малко грим, но винаги съм имала претенции към хубавата спирала, защото имам дълги мигли и искам окото да ми е добре подчертано. Купувала съм си различни от 2 до 50лв. За последните 15 години доста сравнения направих обаче не намирам разлика между спиралата, която си купих на Голдън роуз за 3лв. и тази на Есте Лаудер, която е много над тази цена, например. Средните класове работят под шапката на известните и не че нещо ново ще кажа, но си мисля, че при по-горните плащаме за марката и лъскавата опаковка, която пак отива в коша, а не толкова за вълшебното качество, което очакваме :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Натурална козметика
« Отговор #99 -: Май 15, 2016, 06:44:56 pm »
Между другото да споделя едно мнение за спиралите, въпреки че темата е за Натуралната козметика  ;D

Донякъде е така, но ефектът много зависи и от структурата на миглите. При човек с дълги и гъсти мигли може и евтините, и много скъпите спирали да дават привидно еднакъв ефект, но ако си с по-фини мигли, можеш да видиш разликата между различните марки. Моите са много тънки, навремето /през тийн годините/ бяха по-извити, но с времето придобиха по-смотан вид. И различните видове спирали ги правят да изглеждат различно, дори ако са с един и същи ефект, но на различен производител. Навремето ползвах спирали от среден клас козметика /Лореал, Макс Фактор, Манхатън, Мейбелин/ - ефектът беше дължина и извиване, но твърде много напластяване се получаваше само с едно нанасяне, не изглеждаше естествено. През последните няколко години ползвам една и съща марка спирала - Шанел /пробвала съм също на Ланком и на Диор/, оказа се най-доброто попадение за моя тип мигли - много добре подчертава, извива, придава дължина и изразителност, миглите не се слепват, не се разтича. А иначе пазарувам козметика от един био магазин, но не видях да се предлагат "еко" спирали. Между гланц на Мейбелин и гланц на Диор също има разлика - в ефекта.  :)


« Последна редакция: Май 15, 2016, 06:47:52 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Натурална козметика
« Отговор #100 -: Юни 16, 2016, 07:32:59 pm »
http://lovejoy-bg.blogspot.bg/2014/09/blog-post_41.html

В този блог има много интересни маски с масла.

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Натурална козметика
« Отговор #101 -: Юни 30, 2016, 11:16:25 am »
Който се чуди как да си избели зъбите, без да дава луди пари по зъболекари, да си купи куркума. Струва само стотинки, а избелва доста добре зъбките, е не стават искрящо бели, но значително емайлът се белва. Да не говорим, че спокойно може да се използва вместо паста за зъби.

Корея

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2089
Re: Натурална козметика
« Отговор #102 -: Юни 30, 2016, 12:08:58 pm »
Толкова хвалби и хвърлихте на куркумата, че ще се позаинтересувам и ще си купя и аз.
Ако не бъркам, китайците и индийците много я ползват, дава жълто оцветяване на ориза.
От малките радости в живота
човек може да си сглоби едно съвсем прилично щастие...

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Натурална козметика
« Отговор #103 -: Юни 30, 2016, 12:21:32 pm »
Пробвай я и виж дали ще има резултат при теб.

Сега се сетих, че и кокосовото масло се ползва за избелване на зъбите, ама на мен ми е гадно.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Натурална козметика
« Отговор #104 -: Юни 30, 2016, 12:50:48 pm »
И активен въглен също избелва. Продават на таблетки в аптеката. Счукваш една и миеш зъбите.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.