Автор Тема: За правилното и грешното  (Прочетена 14341 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: За правилното и грешното
« Отговор #15 -: Юни 22, 2014, 11:40:02 pm »
Темата беше провокирана от нещо конкретно. Пиши си, Тъндър, тя е важна и в общия смисъл
Причинно-следствените връзки са само в човешките глави, вселената разбира само от енергия

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: За правилното и грешното
« Отговор #16 -: Юни 22, 2014, 11:42:00 pm »
Верно ли това? Как стои въпросът енергийно тогава?
Енергийно не се ли делят нещата на две-любов, разбиране, -като теб в случая, и -егоизъм, страх?
« Последна редакция: Юни 23, 2014, 12:10:25 am от enigma »

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: За правилното и грешното
« Отговор #17 -: Юни 22, 2014, 11:52:20 pm »
"Защо" в живота ми се трува доста състоятелен въпрос и благодарение на него откриваме собственото си "какво", а не си набиваме непременно онова, което трябвало да бъде.

Най-същественият въпрос. Разбира се. Аз нямам негативна нагласа към съвременната, камо ли към развитието й, ако въобще има такова... :012:

Продължавам да твърдя, че просто не се познава достатъчно мисленето на онези с основния принос да я има астрологията днес. Разделение няма, всичко е едно цяло.   


все тая, когато има нещастие, помагаш с каквото можеш, ако не-и една мила дума е нещо

Права си, да. Теб какво те разлюти всъщност? Темата нали не е посветена на участник във форума.

А правилно и грешно няма. Всеки да си я кара по своему и да си прави личния избор според вижданията си. От съдбата си не съм чула някой да е избягал, от себе си - също.
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #18 -: Юни 23, 2014, 09:59:25 am »
Темата беше провокирана от нещо конкретно. Пиши си, Тъндър, тя е важна и в общия смисъл
Причинно-следствените връзки са само в човешките глави, вселената разбира само от енергия

Папи, във физиката (която се занимава с енергията на каквото и да е ниво) има закон, който гласи, че енергията не се губи - тя само преминава от една форма във друга. И точно това преминаване е процеса причина-следствие. Няма как да се случи нещо във Вселената, без да има причина за него и да не може да се разгледа от гледна точка на енергията.

Това че ти не виждаш логика в тези връзки, не означава, че те не действат.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: За правилното и грешното
« Отговор #19 -: Юни 23, 2014, 10:03:02 am »
Така е, Хепи, енергията не се губи, въпросът е не дали аз виждам, а дали човек вижда тая връзка
И всъщност не е причина-следствие, а трансформация

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #20 -: Юни 23, 2014, 10:19:19 am »
Така е, Хепи, енергията не се губи, въпросът е не дали аз виждам, а дали човек вижда тая връзка
И всъщност не е причина-следствие, а трансформация

е трансформацията какво е реално? преминаване на едно нещо в друго нещо на базата на трето нещо. Ако това не е причина-следствие ..... ако не се лъжа, на това му се вика и диалектически материализъм, но може пък и да греша

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: За правилното и грешното
« Отговор #21 -: Юни 23, 2014, 10:39:59 am »
Получи се малко игра на думи
Идеята ми е, че водата при 0* замръзва, тя може нищо да не прави, но това ще й се случи, ако температурата падне. Водата не е "виновна", температурата не е "виновна", просто такъв е законът
Така и с хората-на вселената й е все тая дали 100хил умират във война, или от рак+земетресение+цунами
Не са всички с лоши хороскопи, не са всички с негативни и пораженчески мисли
Затова и циклите в астрологията работят-поне донякъде

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #22 -: Юни 23, 2014, 11:29:19 am »
Получи се малко игра на думи
Идеята ми е, че водата при 0* замръзва, тя може нищо да не прави, но това ще й се случи, ако температурата падне. Водата не е "виновна", температурата не е "виновна", просто такъв е законът
Така и с хората-на вселената й е все тая дали 100хил умират във война, или от рак+земетресение+цунами
Не са всички с лоши хороскопи, не са всички с негативни и пораженчески мисли
Затова и циклите в астрологията работят-поне донякъде

предполагам, че говорим за различни неща. Примерите, които даваш, са от различно "ниво" - неодушевени и одушевени.
ще опитам да направя сравнението ето така:

вода - температурата пада, но водата няма душа/его/желания/разум, реагира инстинктивно - преминава в лед

човек - температурата пада (вали сняг), но той иска да е модерен (примерно) и не си обува ботушите, а някакви сандали и - и той се разболява. Кой е виновен, че се е разболял? Случайно събитие? картата?

човек - в картата Сатурн стъпва на куспидата на 2 дом, обаче нашия човек си купува нещо на кредит, защото няма налични пари - идва време, когато не може да си плати парното и го съдят - и тук, кой е виновен? Сатурн от картата? Или някаква случайност? Естествено, хората в този момент ще му съчувстват, ще псуват топлофикация и т.н., но откъде идва всъщност проблема - той не е отговорил на изискванията на Сатурн през 2 дом.

Ето така разбирам аз тези причинно-следствени връзки, или пък трансформации.

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #23 -: Юни 23, 2014, 11:52:25 am »
Планетите не са нищо повече от отражение на моментната реалност. Те не са причинители, нито им дреме за нас, за да ни дават "уроци".

Добре, може и така да го разглеждаме - когато сатурн минава през 2 дом, моментната реалност предполага свиване на разходите. Така става ли?

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #24 -: Юни 23, 2014, 01:42:01 pm »
Не бих казала, зависи от индивидуалната карта, а и по един показател едва ли може да се направи общовалидно заключение.

Стар, ти разбра ли за какво точно говорим? Не правим предсказания, а се опитваме да си изясним, кой как вижда/разбира причина-следствие.

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #25 -: Юни 23, 2014, 03:05:20 pm »
Именно, прочети си последния пост. Просто в цитирания от теб текст ти отговарям на него, конкретно на теб. Внасяш конкретика, отговарям ти по нея. При положение, че примерът ти не е достатъчно убедителен, то и няма как само от тази гледна точка да бъде причина и следствие за нещо, а камоли общовалидна.

На мен не ми трябва да коментираш конкретен пример - можем да измислим хиляди такива. Ако щеш, натрупай 100 взаимовръзки в картата в даден момент, всяка от тях ще бъде точно това - взаимовръзка, а не факт, който уж влияел, ама не влиел (ако върнете назад мненията).

Наличието на взаимовръзка между някакви обекти предполага наличие на енергия. А как точно ще я разтълкуваш, в момента въобще не го коментираме. Важното е, че тази енергия вече е активирана и тя влияе, а ние дали сме съгласни с това, дали го разбираме, няма никакво значение.

Мисля, че си дадох достатъчно усилие, за да обясня тезата си. НЕ убеждавам никого - всеки има право на мнение.




Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: За правилното и грешното
« Отговор #26 -: Юни 24, 2014, 01:00:43 am »
Хепи, залагаш много на разума, примера със сандалите и студа е много ясен, ама не виждаш ли, че всъщност при повечето житейски плетеници хората не знаят какво да правят
мисълта ми е, че за теб 2+2 може да е равно на 4 и да е пределно ясно, че това е така, но за друг - или няма да е ясно, или няма да е сигурен, или отговорът няма да е 4. И този объркан човек не е виновен, не е причинил и не е участвал в това си (не)умение/(не)знание.
Просто е такъв - и това е без значение за вселената. От значение е за нас - другите хора, които сме отличници, знаем кое е правилното (4) или сме успели да го сметнем. Което пак е без значение за вселената
разбираш ли - вселената се кефи на разнообразието и смешните човешки норми не я вълнуват

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #27 -: Юни 24, 2014, 08:31:51 am »
Хепи, залагаш много на разума, примера със сандалите и студа е много ясен, ама не виждаш ли, че всъщност при повечето житейски плетеници хората не знаят какво да правят
мисълта ми е, че за теб 2+2 може да е равно на 4 и да е пределно ясно, че това е така, но за друг - или няма да е ясно, или няма да е сигурен, или отговорът няма да е 4. И този объркан човек не е виновен, не е причинил и не е участвал в това си (не)умение/(не)знание.
Просто е такъв - и това е без значение за вселената. От значение е за нас - другите хора, които сме отличници, знаем кое е правилното (4) или сме успели да го сметнем. Което пак е без значение за вселената
разбираш ли - вселената се кефи на разнообразието и смешните човешки норми не я вълнуват

Папи, това определено е така, но аз не споря относно тази теза, а отивам малко по-надалеч. Смятам, че задачата на тези, които знаят, че 2+2=4, е да опитат да го предадат на незнаещите/несигурните/обърканите, да опитат, да им обяснят защо това е така, за да могат после тези да сметнат и 3+3.
Не мисля, че Вселената просто седи и се кефи на статично състояние. Ако беше така, все още щяхме да сме в праисторическата ера.
Преди участниците в този форум да разберат, че 2+2=4, не са ли били и те незнаещи/несигурни/объркани? Но е дошъл един момент, в който са прочели/чули/научили от някой, който вече го е знаел и сега вече и те знаят и е добре, ако те предават нататък това си знание.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: За правилното и грешното
« Отговор #28 -: Юни 24, 2014, 09:16:57 am »
А аз мисля, че се връщаме в началото-защо реши, че тези с 4 движат вселената?
Знанието е измамно нещо

Happy58

  • Гост
Re: За правилното и грешното
« Отговор #29 -: Юни 24, 2014, 09:33:21 am »
А аз мисля, че се връщаме в началото-защо реши, че тези с 4 движат вселената?
Знанието е измамно нещо

 ;) ;)

Я за по-интересно и спокойно да приемем, че 2+2=3. Така всички ще са доволни.