Автор Тема: Проблеми с медитацията  (Прочетена 9720 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Проблеми с медитацията
« -: Юни 14, 2013, 10:52:58 pm »
Каквото и да пробвам, много бързо разумът поема контрола
Например трябва да си представим лотос, и веднага започвам да си мисля: "Къде са му корените"
Че плува по реката - "Накъде плува - наляво или надясно, ако е бурна, как плува отгоре"
Голяма поляна - "Ама в гората ли е, има ли село наоколо, кое време на деня е"
Спокойно море - "Вижда ли се някой околен бряг - изгрев ли ще видя на това море или залез, дали е много солено"

и т.н. и т.н

Безнадежден случай

« Последна редакция: Юни 14, 2013, 10:55:46 pm от Papy »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #1 -: Юни 15, 2013, 09:38:11 am »
Ни си само ти - и при мен не се получава, не мога да спра да мисля. Поради същата причина винаги съм имала проблеми със заспиването - лягам, мисля и заспивам след час-час и половина.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #2 -: Юни 15, 2013, 10:54:31 am »
Значи да спра да мисля мога
Но да мисля спокойно, с цел отпускане, медитация-не и не
А за заспиването-едно време пробвах дори да броя овце, някъде около 180-200 все обърквах бройката и трябваше да почвам отначало-неефективен метод
А сега спя толкова малко, че заспивам докато се обърна, макар че понякога от преумора наистина заспивам трудно

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #3 -: Юни 15, 2013, 11:53:05 am »
Защо не опитате първо с релакс на тялото-тогава се получава и " млък" на ума. Аз броя от 100 назад дишайки и разхлабвам всички групи мускули...получава се състояние на ума-алфа ниво и се постига онова състояние-полубудно. Упорствате ли-гаранция, че за по-малко от месец ще ви се получи... :D

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #4 -: Юни 18, 2013, 12:57:02 pm »
Ще пробвам, но в това алфа-състояние ме дебнат други заплахи - от астралния свят.  :D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #5 -: Юни 18, 2013, 01:11:04 pm »
Явно ти се е случвало -на мен също много пъти и ...голям страх. Той страхът вика неканените гости, те с това се хранят и ТАМ правят така,че да го произведем за тях. Добре е да "се ограждаме" с молитва, мисъл, или мантра-кой както му харесва. Хубаво е да има цел заниманието. Наблюдавала съм безучастно дълго, докато се сетя, че този филм е и мой, трябва да проявя активност, да търся... :)
А не е нужно и да е алфа, мисля.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #6 -: Юни 18, 2013, 01:18:29 pm »
Страх не изпитвам, но често заспивам, което не е точно идеята на медитацията

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #7 -: Юни 18, 2013, 02:55:52 pm »
И аз невинаги помня. Доколкото те разбирам влизаш в по-дълбокото ниво, понякога е като мъртвешки сън, така му казват, нямам справка сега, но мозъчните вълни намалят честотата си  до 07 хц мисля...тета ли е...това ниво?
Мисля, че трябва да "възнамериш" да помниш и лека-полека ще стане. А да не би направо да заспиваш?
Предполагам, че с времето ще се получи, аз го правех в един и същи час всеки ден и то стана автоматично някак.

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #8 -: Юни 18, 2013, 03:02:17 pm »
Щайнер говори за "пазителят на прага" в ума ни...неща, които не сме готови да възприемем по някакви причини-пазителят има дава игнор...

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #9 -: Юни 18, 2013, 04:50:24 pm »
Щайнер говори за "пазителят на прага" в ума ни...

Не съм чела нищо негово. Ей тук намерих цял архив http://www.spiralata.net/booklist.php?fieldFrom0=0&LangID=0&Letter=%D9
Може ли да препоръчаш някои от книгите му  :)

Те нямат общо с медитацията точно-книгите...но аз тогава, търсейки обяснение, попаднах на тази негова мисъл мисля в трактата за ясновидството. Хубави са, първите 4-5 като че ли имат връзка с темата, макар и в широк смисъл. Който има време да чете...

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #10 -: Юни 19, 2013, 09:28:31 pm »
хубави са :)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #11 -: Юни 20, 2013, 09:11:12 pm »
Може пък да няма нужда от никаква медитация-баба ми все медитации е правила

Мотика трябва, мотикаа

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #12 -: Юли 03, 2013, 02:43:00 am »
Може пък да няма нужда от никаква медитация

Хаха, ама тъкмо прочитам 1-ва и се засилих това да кажа, защото... става ясно, че ти просто си напуснала вече този свят! ;D

No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #13 -: Юли 03, 2013, 08:58:07 am »
Хаха, ама тъкмо прочитам 1-ва и се засилих това да кажа, защото... става ясно, че ти просто си напуснала вече този свят! ;D

Аз пък помислих, че ме мислиш за умряла  >:D
Но после видях линка, от който нищо не разбрах-какви са признаците?

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Проблеми с медитацията
« Отговор #14 -: Юли 12, 2013, 12:09:05 am »
Но после видях линка, от който нищо не разбрах-какви са признаците?

Пише си там, че тези вече не искали да медитират. Просто съвпадение, че в този ден се натъкнах на линка, ако с нещо ти е полезен, аз на шега.

Ама ти пък искаш, а не можеш, но сигурно напразно се инатиш. Според мен е нещо напълно нормално. При мен също не се получават неспонтанни действия, от каквото и да е естество. Не си ли чувала за динамична медитация? Може нея да пробваш.

В крайна сметка какво е медитацията, освен една почивка за ума. Всичко, което те освобождава от напрегнати мисли и въобще ти чисти съзнанието от шлака. Намери своето и ето ти медитация.

Аз изключвам напълно единствено пред природни гледки, които ме омагьосват. Особено, ако са съчетани със залез до вода, буквално оглупявам и нищо не остава в главата ми, усещането е великолепно. ;D
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred