Автор Тема: Приятелите  (Прочетена 26310 пъти)

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Приятелите
« Отговор #15 -: Август 14, 2013, 08:51:43 pm »
Наскоро една близка ми се оплака, как нейн познат си имал добре изработен подход за показване на надмощие
кой в каквото и да успявал, показвал и т.н. - човекът винаги казвал нещо от сорта: "много добре го направи, но можеше и още по-добре, например ако...", или пък: "ти се справи супер, обаче виж Иван (Иван не присъства) го направи още по-добре"

беше доста подтисната от подобно поведение и аз се замислих, че ако се случи 1-2 пъти, ще го приема конструктивно и мотивиращо
ако обаче някой постоянно ми обяснява как има по-добър начин, или еди-кой си е по-добър, или той самият как би го направил по-добре, ще му тегля една ... благословия :)

В момента имам подобна дилема с дългогодишен съфорумец от друга област. Наставленията му не са към мен, но адски ме дразни, ако и да не съм засегната. На няколко пъти му правих намеци в тази посока, но се прави на улав. За протокола: слънчев овен е. Други подробности не знам.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Приятелите
« Отговор #16 -: Август 14, 2013, 09:01:29 pm »
Според мен това поведение си е направо комплексарско, човекът, който дадох за пример хич не е млад, може да се каже, че е доста успял според повечето съвременни критерии - и все пак

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Приятелите
« Отговор #17 -: Август 14, 2013, 09:35:45 pm »
Кое е правилно според вас
...

Такива едни морални дилеми имам, нищо, че не съм на 15

То си е въпрос на принципи, като ти кажем, надали ще решиш дилемите.

Иначе аз съм кофти, от солидарност или приятелство, никого не защитавам пред трети, пети или групичка. Нито ще му галя егото, нито ще му мия гафа пред околните.

Разбира се, ако ситуацията е комплицирана и бих му навредила на достойнството, ще му спестя резила пред публика. На четири очи вече, ако може да ме преглътне, ок. Близките ми познават добре тази черта и ме приемат, за щастие. ;D Не, че не сме разменяли шпаги по такива поводи. Даже честичко, докато успеят да го асимилират с времето.

По принцип обаче не си навирам мнението, докато темата не бъде повдигната или не бъда потърсена. Оставям другите да се вихрят на спокойствие.

Вторият пример - защо ти е важно дали е професионалист, работите ли заедно? Ако да, тогава вече нещата се усложняват и определено не следва да се прави компромис, според мен. Добър, добър, ама трябва да има разграничение. 
   
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Приятелите
« Отговор #18 -: Август 14, 2013, 10:01:14 pm »
едение и аз се замислих, че ако се случи 1-2 пъти, ще го приема конструктивно и мотивиращо
ако обаче някой постоянно ми обяснява как има по-добър начин, или еди-кой си е по-добър, или той самият как би го направил по-добре, ще му тегля една ... благословия :)

аз ли пак не разбрах заданието на темата или ти прескочи и разми по близнашки с лекота ;D
описаното в цитата няма отношение към първоначалното питане, а с критикарството по принцип, ей тъй за спортното облекчение

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Приятелите
« Отговор #19 -: Август 14, 2013, 10:05:16 pm »
темата е кръстена достатъчно глобално :)

всички описани ситуации са приятелски, макар че спокойно могат да се случат м/у всякакви хора

аз си държа много на приятелите и понякога не ми е лесно да им кажа нещо лошо в лицето

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Приятелите
« Отговор #20 -: Август 14, 2013, 10:24:53 pm »
аз си държа много на приятелите и понякога не ми е лесно да им кажа нещо лошо в лицето

То като цяло зависи какво толкова лошо имаш да им казваш, но даже и да е само твоя реакция или отношение на тяхна постъпка, какъв е минусът да го узнаят? Ситуации бол и варианти също. Все пак смятам, че точно това отличава приятелство от познанство, пълна откритост и приемане от/на другия.

Не беше ли ти, дето се оплакваше, че нямаш приятели или само за от нежния пол се касаеше? :D
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Приятелите
« Отговор #21 -: Август 14, 2013, 10:40:06 pm »
само от нежния пол :)

напоследък започнах да се поправям, но ми е трудно - признавам :)
колкото по-мъжки са момичетата, толкова по-лесно се получава