Автор Тема: Чакри, енергии и фини тела  (Прочетена 42141 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Чакри, енергии и фини тела
« -: Юни 07, 2013, 05:09:42 pm »
Седемте дъщери на Змията
египетска система на чакрите

Седем дъщери имаше змията. Ще говорим за седемте чакри.

Първата спи вцепенен сън и не вижда нищо.

Втората спи дълбоко и вижда пъстри мъгли около себе си. Третата вижда сънища и далечни картини.

Четвъртата, сърцето, тя е будна. Тя вижда всичко създадено около себе си. На египетски тази чакра се нарича Хепер. Хепер означава сърце. На египетски да имаш сърце, означава безсмъртие. От тази чакра нагоре започва спасението, духовното раждане. Да нямаш сърце, означава да си придобил смъртта. Хепер означава, че сърцето е духовното раждане на човека. Какво означава това? Това означава: работа за другите и работа върху себе си, но най-вече работа за другите. Сърцето е владетел на духовните неща, но не на Божествените, а на духовните неща. Исаак Лурия казва: “В чистото сърце е скрита древна светлина, тя осветява духовния път на човека”. Хепер означава още, че в чистото сърце отсяда Нетер, Божеството, в чистото сърце отсяда Бог със Своя чист Огън. Това е началото на девствеността. Тук се намира тя, в чистото сърце, няма значение какъв път е извървял човек, щом е стигнал дотук, в него се заражда девствеността, зачатъкът на силата на Истината. Хепер се съединява с духовността на нещата – значи с хора, с животни, с Ангели… За Хепер е казано: “Отвори ушите на сърцето си”.

Петата чакра вижда душите, има много неща, които не вижда, но тя вижда душите, не вижда Боговете, не вижда Върховното духовно Слънце, т.е. Върховния Бог, но тя има способност да вижда душите. На египетски петата чакра се нарича Сехем, наричат я още Меду Нетер, което означава Съкровената Реч. Значи само този може да отвори тази чакра, който е постигнал в абсолютен смисъл Съкровена Реч. В Египет е казане, че който ползва Меду Нетер, т.е. Съкровената Реч, божествен начин на говорене, той не се различава от безсмъртните. Хепер означава да обичаш, или преведено на египетски – да одухотворяваш. Това означава да обичаш каквото и да е. Няма значение дали това ще е човек, животно, птица или камък, скъпоценен или обикновен камък. Щом обичаш, ти го одухотворяваш. Докато Хепер означава да обичаш, да одухотворяваш, то Сехем – петата чакра – означава въведение към Нетерите, въведение към Боговете. Хепер означава, че когато някой те обича или когато ти обичаш някой, го насочваш към вечността. Значи, ако някой те обича истински, те насочва към вечността, ако ти обичаш някой истински, ти го насочваш към вечността, към реалността. Сехем е въведение от духовността към Чистата Святост като тайнство. Това е въведение в огнените енергии на Третото око към голямата динамика. За Хепер Доброто е вечната религия. За Сехем Съкровената Реч е вечният разумен път.

Шестата чакра вижда Боговете. Тази чакра е също едно въведение към нещо по-дълбоко. Тя е въведение в Богосияещото единение с Единния – най-високата степен, тя е въведение. На първо време тя свързва човека с Нетерите – Боговете, и посел това друго въведение. Така се стига до седмата чакра.

Седмата чакра вижда Слънцето. На египетски е Нетер Нетеру – Върховният Бог. Това е върховната чакра. Според един египетски жрец Истината можеш да я видиш само тогава, когато станеш Нетер. Само тогава, когато станеш Бог. Дотогава можеш да я търсиш, можеш да я жадуваш, можеш да я страдаш. Но само когато станеш Бог, можеш да я видиш. Това се осъществява в седмата чакра. Тя вижда Слънцето.
Седем дъщери имаше змията.


От поредицата на Елеазар Хараш

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Скорпионче

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2148
"Всяко наше удоволствие е сделка с дявола."

Shurik

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 9
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #2 -: Май 12, 2014, 04:50:21 am »
Доколкото съм запознат със сложноста на материята съм чувал ,че съществува още една-8-ма чакра,наричана още "звездата на душата",намира се на около една ръка разстояние над коронната,но тя се активира едва след пълното завършване на еволюираната трансформация.
Но според мен темата не трябва да се изчерпва само до това-да се запознаем с видовете чакри,но и да си обясним по какъв начин можем да им повлияем  отпушим?!Може би чрез "пробуждането на Кундалини",което помага на енергийните центрове да се изчистят от блокираната енергия?Но как става това?По какъв начин? Въобще как можем да изчистим запушената негативна шлака по нашите чакри?

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #3 -: Май 12, 2014, 12:17:17 pm »
Доколкото съм чела, Кундиналини не се буди толкова лесно. В оптималният случай човек е изчистил чакрите си от цялата шлака пред Кундиналини да се събуди. Тя може да се събуди и спонтанно, което за неподготвено тяло и дух определено няма да е приятно събитие, защото там където има блокаж и енергията й заседне, ще направи голям проблем, защото Кундиналини е много мощна енергия и трудно може да й се противостои. Имаше един списък с белези на събудена Кундиналини, трябва да го изнамеря, имам повече от половината признаци и периодите, в които активно започна да се занимавам с медитативни техники и йога, нещата започват да се обострят. Дори да съм се докоснала леко до тази енергия, си давам сметка, че човек наистина трябва да има голяма воля и разбиране към себе си и към другите, за да я използва правилно. Тя е зашеметяващо мощна и примитивна, древна в своята мощ, но едновременно с това, изключително интелигентна и благосклонна, ако знаеш как да реагираш адекватно. Ако мога да го сравня с нещо, наистина е като да си простосмъртен и женен за богиня или самодива. Първо, че трудно я хващаш, второ, че трудно я задържаш до себе си и трето, определено осъзнаваш колко опасни са последствията, които понасяш, ако объркаш нещо - неумолими някак, но справедливи. И въпреки че толкова много време го обяснявах, пак не мисля, че го обясних напълно.  :012:

Затворените или слабо активни чакри са такива поради куп проблеми, които може да са временни неразположения, но може и да са психологически комплекси. Понякога още от детството ни една част от нас е толкова уязвена, че ние не я развиваме изобщо, отричаме я и това затваря енергийния център, който направлява тези неща. Има я и свърхкомпенсацията, при която дефицита на едно нещо става причина да има твърде много друго. Виждала съм, примерно хора с много затворен слънчев сплит, но много отворена сърцева чакра. Получава се така защото компенсираме липсата на Аз с твърде много "трябва да се слеем с другите". При много хора има като модел на чакрите, по които енергията се движи - такива, при които само горните са отворени, такива, при които само долните са отворени и до много голяма степен това зависи от заниманията им, възгледите им за живота и прочее. Личното ми мнение е, че колкото и асани да правиш, освен ако не живееш само по цял ден да правиш йога, не можеш дълготрайно да балансираш чакра, когато имаш проблем с вътрешен комплекс, който не е решен. И да медитираш, и да правиш йога за нея, енергийното състояние на тялото не след дълго време се връща в първоначалния си баланс. Не е добре и не е нормално да има свърактивни чакри на фона на такива, които се движат нормално или бавно. Това разваля баланса на енергията, защото те са като зъбни колелца и трябва да се движат в резонанс.

http://chakra.newage.bg/ - тук освен чакра теста, за който май имахме друга тема, има доста информация относно това защо едни чакри може да се движат по-бързо от други или по-бавно. Има обяснения както за психологическите причини, които могат да обяснят дисбаланса, така и има информация за това с какви пози, цветове и т.н може да подопомогнем възвръщането и поддържането на баланса.
« Последна редакция: Май 12, 2014, 12:22:30 pm от ThuNdeRGoDDeSS »

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #4 -: Юли 04, 2014, 11:35:20 am »

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #5 -: Юли 04, 2014, 03:05:32 pm »
Ако ще "развивате" чакрите, трябва да култивирате и добродетели. Това е сигурният начин, че няма да срещнете напримр тъмната страна на астрала при едно динамично активиране. И-да няма страх, въобще, всичко, което не е радост не е от светлината. не знам дали любопитството само е основателен мотив. Но казват,  :d030:че кундалини е интелигентна енергия, знае... ;)
Успех! :012:

Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #6 -: Юли 04, 2014, 03:22:54 pm »
Ако ще "развивате" чакрите, трябва да култивирате и добродетели. Това е сигурният начин, че няма да срещнете напримр тъмната страна на астрала при едно динамично активиране. И-да няма страх, въобще, всичко, което не е радост не е от светлината. не знам дали любопитството само е основателен мотив. Но казват,  :d030:че кундалини е интелигентна енергия, знае... ;)
Успех! :012:
Как се "развиват" чакри и изобщо - как се подхожда, ако в някоя от тях усещаме блокаж?

Интересно, че на илюстрацията са показани 11 центъра, мислех че са 7  ::)
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #7 -: Юли 04, 2014, 04:02:42 pm »
Стандартно са 7, но съм попадала и на системи с по 12.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #8 -: Юли 04, 2014, 04:17:28 pm »
Таня, това помага при много хора-медитацията. Също -искрено намерение с цел духовно развитие. Ако си от хората, които знаят,че сме Дух, облечен в тяло, или търсиш насоки, връзка с Висшия си аз, духовни  учители....няма от какво да се плашиши. Ако се търсят обаче неща, като магични умения, власт  и др., без съответния морал, няма гаранция с какво/кого ще се срещнеш.
Чисто физически-ДАО на Мантак Чия-това го гарантирам,че е успешно- от опит. Гимнастики тип "ци-гун" също стават. Точно с енергийни центрове се занимават.
Виж си заболяванията и съответствията в езосайтове в нета, пълно е ,линк нямам. Има обяснения за болести, чакри-излишества, хиперфункция.
При мен визуализацията много помага. Нали енергията следва мисълта.

http://daoin.com/meditation-methods.php


Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #9 -: Юли 04, 2014, 04:32:21 pm »
Енигма, благодаря за споделената информация, ще опитам с някои от посочените техники  :)
Пробвала съм медитация, но трудно се концентрирам, разсеяна съм - явно върху това трябва по-упорито да работя. Иначе, блокажа в гърлената чакра отдавна го усещах като трудно самоизразяване / премълчаване, а в последствие се появиха и проблеми с щитовидната жлеза.
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #10 -: Юли 04, 2014, 06:20:51 pm »
7 са основните центрове по гръбначния стълб, има много други, разположени и аз вече не знам къде - сега се сещам само за тези в ценътра на дланите. Някъде бях и чела даже, че е важно вторичните центрове да се поддържат добе, за да може първичните да работят, но не съм запозната в подорбности с това какво трябва да се прави, за да стане това.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #11 -: Юли 04, 2014, 06:47:50 pm »
Ако ще "развивате" чакрите, трябва да култивирате и добродетели.
Ако не си обърнала внимание на илюстрацията има надпис dobrinki.com
Чакрите не се развиват, всеки си ги има по рождение, но когато има блокаж енергията не протича през тях
Така, както си написала коментара си след моя постинг, оставам с впечатлението, че виждаш в мое лице злата вещица  :D

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #12 -: Юли 04, 2014, 06:55:40 pm »
Интересно, че на илюстрацията са показани 11 центъра, мислех че са 7  ::)
Основните чакри са 7, две от които са на главата, отделно има 72 малки чакри
на илюстрацията са показани енергийните центрове, имащи връзка с емоциите

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #13 -: Юли 04, 2014, 07:05:24 pm »
7 са основните центрове по гръбначния стълб, има много други, разположени и аз вече не знам къде - сега се сещам само за тези в ценътра на дланите. Някъде бях и чела даже, че е важно вторичните центрове да се поддържат добе, за да може първичните да работят, но не съм запозната в подорбности с това какво трябва да се прави, за да стане това.
Да, 7 са основните чакри, но не са на гръбначния стълб, а са свързани с важните жлези.
По гръбнака има мрежа от енергийни центрове, свързани с фини каналчета, в които циркулира двойна жизнена енергия, приличаща на спираловидната молекула на ДНК и съдържаща цялата енергетична информация- тази енергия се нарича Кундалини.
Ето разположението и цветовете на основните 7 чакри:

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Чакри, енергии и фини тела
« Отговор #14 -: Юли 04, 2014, 07:20:57 pm »
Основните чакри са 7, две от които са на главата, отделно има 72 малки чакри
на илюстрацията са показани енергийните центрове, имащи връзка с емоциите
А може би тези по-малки 72 са надите, може да прочете ,който иска и за тях, като потърси в нета с ключови думи" ида", "пингала", "сушумна".