Автор Тема: Хорарната астрология  (Прочетена 36190 пъти)

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Хорарната астрология
« -: Юни 01, 2013, 11:07:50 am »
Веднага трябва да кажем, че 12те домове на хороскопа са в основата на тълкуването на хорарната астрология. Значимостта на планетите е най-вече като управители на мунданните домове и като сигнификатори на питащия и неговия въпрос. Планетите са също така естествените сигнификатори на обекта на запитването. Знаците имат второстепенно значение: те посочват къде се намира куспида на дома и помагат на планетите да заемат определеното им място в кръга. Най-важната стъпка в хорарната астрология е поставянето на въпроса в съответния дом. За тази цел астрологът трябва да има абсолютно точно познание за значенията на всеки един от 12те домове.


Вижданията на Уйлям Лили за домовете

     Лили обобщава управлението на домовете по следния начин: "Асцендентът представлява самия питащ, втори дом – неговия имот, трети дом – неговите роднини, четвърти дом – неговия баща, пети дом – неговите деца, шести дом – неговите слуги или неговите болести, седми дом – неговата жена, осми дом – варианти на неговата смърт, девети дом – неговата религия и вярвания, неговите пътешествия, десети дом – неговите заслуги и авторитет, единайсти дом – неговите приятели, дванайсти дом – неговите тайни врагове." Лили уточнява, че ако става въпрос за жената на питащия, астрологът трябва да разглежда седми дом като първи дом и да брои следващите домове от него нататък. С други думи, "каквито и да са въпросите, асцендентът или първи дом е домът от първостепенно значение, след това се разглежда втори дом и се продължава по този начин по-нататък докато се разгледат последователно всичките 12 домове."


Коя домова система да се използва

     Традиционната хорарна астрология използва домовата система на Региомонтанус, защото Уйлям Лили е ползвал именно нея. В моите първоначални изследвания по рождена астрология ползвах домовата система на Плацидус и понякога тази на Кох. Но често ползвам Кох в разработките ми по хорарна астрология и резултатите, които получавам са добри, дори ми се струва, че по Кох са значително по-добри. Хорарната карта отразява как нашето съзнание е възприело въпроса, а няма двама души, които да мислят еднакво. Моят съвет към начинаещите в хорарната астрология е да използват тази домова система, която им е най-удобна. Желателно е всеки астролог да изпробва различни домови техники и да се спре на този метод, с който неговата интерпретация е най-точна.

     Ако решите като Лили да използвате домовата система на Региомонтанус трябва да имате предвид, че Лили се е придържал към установената от Птоломей практика началото на дома да се счита 5 градуса преди куспида. Така например, ако върхът на осми дом е в 11° на Везни, то началото на осми дом ще бъде 11-5 = 6, т.е. 6° на Везни. Планетите, които се придвижват от един дом към следващия дом са вече в него когато са на 5° преди куспида му.

     Със следващия пример на Симонайт ще илюстрирам някои разлики между Кох и Региомонтанус. В записките си от 1850 година Симонайт предлага съставянето на карта за въпроса "Майка ми, която е напуснала дома, жива ли е или е мъртва?" Точната дата на задаването на въпроса е 11.02.1850 г., в 18ч. 36 мин. Симонайт не е посочил мястото, но той се е намирал в Шефилд, Англия. Съставих карти за това място за 18ч. 36 мин. по двете домови системи – на Кох и на Региомонтанус. (вж. Карти 27 А и 27 В, стр.124 – 125).

     Не може да се отдаде справедливост преди да се направи точна преценка. Като се придържа към традицията на старите, Симонайт поставя майката в 10ти дом. Понеже въпросът се отнася до майката на питащия, трябва да се използват производни домове. 10ти дом е асцендентът на майката. МС започва в началото на знака (1° 06? Близнаци), което означава, че нещо се е случило с нея. Марс посочва възможността за нещастен случай или насилие, тъй като се намира в 10ти дом, 19° Близнаци. Марс е господар на знака Скорпион и на 8ми дом и тук се явява като управител на 8ми дом в картата на питащия. Управителят на майката Меркурий (знакът Близнаци е на куспида на 10ти дом) е ретрограден, падащ и в лъчите на Слънцето, което е белег за нейното слабоумие. По принцип, сигнификаторите на майката са Венера и Луната. Тези две планети тук са "изгорени" и са близо до Слънцето. Новата Луна, особено когато се доближава до Слънцето, по традиция се счита за зловредна в хорарната астрология. Нещата изглеждат зле за майката на питащия.

     Новата Луна се появява във Водолей. Но нека за малко се спра на едно от значенията на знаците, което е позабравено от модерната астрология. Манилий, като обобщава астрологическите знания по времето на Христос, разпределя знаците съобразно естествената им среда. Така например, знаците Рак и Риби описва като водни, защото животните, които са послужили за техни символи, живеят във водата, а Овен, Телец, Лъв и Скорпион са земни знаци, защото техните живи аналози обитават земята. Манилий не включва Близнаци, Дева, Везни и Стрелец към земните знаци, въпреки че те се асоциират като такива поради връзката им с човешките отношения. В заключение, Манилий определя Козирог и Водолей като знаци "амфибии", тъй като живеят както във водата, така и на сушата.Ще цитирам един стих на Манилий:"Някои знаци не са нито тук, нито там: те заемат междинна позиция поради своята природа като съжителството на Козирога с неговата опашка и Водолея с неговия поток – те са компромис между земята и водата, в тях елементите са устойчиво вплетени." (Козирогът има опашка на риба).

     Симонайт, като има предвид сигнификаторите на майката Венера и Луната, стига до извода, че майката се е удавила, тъй като те се намират в "амфибийния" Водолей, а и двете планети са "изгорени" от Слънцето. Сигнификаторите на майката – Венера и Луната са в 6 дом, както и Меркурий, а 6 дом е домът на болестите и нещастията. Според традиционния символизъм, Водолеят може да се разбира като "амфибия" – обитаване както на земята, така и във водата.

     8ми дом на майката, домът на смъртта, е 5ти дом на картата (като се брои от 10ти дом) и Козирог е на куспида – значи, Сатурн е управител на смъртта на майката. Но къде е Сатурн на картата? В картата по Кох Сатурн е в съвпад с куспида на дома на смъртта, 8ми дом на питащия, което е убедително потвърждение, че майката на питащия е мъртва. В картата по Региомонтанус Сатурн е на 6° вътре в 8ми дом и има същото значение. Мисля, че куспидите на домовете по Кох дават по-точно разчитане на картата.

     Марс се явява господар на 3ти куспид, което е 6ти дом на майката (6ти дом от 10ти дом), на болестите и нещастията. Марс се намира в 10ти дом, 1ви дом на майката и посочва насилие, болести и нещастия, които тя е претърпяла. Марс в Близнаци е белег за увреждане на нейните бели дробове, когато се е удавила. Разрешаването на въпроса – 4ти дом на майката като се започне от 10ти дом, е всъщност 1ви дом и неговият господар е Меркурий ретрограден, който се намира в 6ти дом във Водолей, а Юпитер ретрограден в Дева е в заточение. Ретроградността, слабостта като отговор на въпроса са показатели, че майката ще бъде намерена в окаяно състояние. Ретроградният Меркурий (основен управител на майката и на нейната кончина, а също и по подразбиране на белите дробове) във Водолей насочва към удавяне, което може би е станало поради слабоумие (Меркурий е ретрограден).

     Търсейки допълнително потвърждение за смъртта, аз изчислих точката на смъртта (асцендентът + куспидът на 8ми дом – Луната). По Кох тази точка се пада в 27°35? на Везни (8°41? Дева + 6°10? Овен - 17°16? Водолей). Точката на смъртта е в почти точна опозиция на Плутон, управителят по подразбиране на смъртта, който е в 8ми дом на питащия. Тази опозиция и наличието на три "злосторници" в 8ми дом също потвърждават смъртта на майката.

     Понеже по Региомонтанус куспидът на 8ми дом е друг, точката на смъртта също ще бъде друга. В картата на Региомонтанус точката на смъртта е в 20°40? на Везни. Тази точка на смъртта не сключва никакви аспекти с планетите или с други точки и не натоварва с информация картата по Региомонтанус. Трябва да се отбележи също, че в картата по Региомонтанус "злосторникът" Уран се придвижва към куспида на 9ти дом и Плутон влиза в 9ти дом, който се явява 12ти дом в картата на майката, а 12ти дом е по подразбиране домът на самоубийствата и на самоунищожението. Ако Лили имаше възможност да види тази карта и ако знаеше за съществуването на Уран и на Плутон, той би ги видял в 12ти дом като внезапни и категорични саморазрушители.

     Сравнението на системите за домофикация на Кох и на Региомонтанус отново потвърждава, че усъвършенстваното ползване на определена система за хорарен анализ ще даде същия отговор както и друга система, която също така добре е овладяна, но по друг начин и от друга гледна точка.

     А какъв е резултатът? Симонайт ни отговаря: "Майката на питащия беше намерена удавена, а тя понякога е изпадала в слабоумие". Слабоумието се доказва от това, че двете планети на ума Меркурий и Юпитер са ретроградни и в слаби позиции и от Нептун (умствени заболявания), който се доближава до куспида на 7ми дом. Позицията на Юпитер насочва към маниакално–депресивно заболяване, което неминуемо води до самоубийство.


Нека картата да ви ръководи

     За да не се поддавате на влияния, което често става несъзнателно, от това, което виждате на картата, аз ви препоръчвам да се опитате да определите управителя на въпроса преди да започнете разглеждането на картата. След като вече сте изградили образа, символите ще ви помогнат фино да настроите определеното от вас управление. Както Джаймини Крикет – картата да бъде вашият пътеводител.


Мислете преди да действате

     Домовете оказват влияние на различни области от човешкия живот. Винаги определяйте господаря на дома на базата на значението или влиянието на въпроса в живота на питащия. Не поставяйте въпроса в дома само защото така ви изглежда по-добре. Например, договори в писмен вид са в 3ти дом под управлението на Меркурий (комуникациите). Същите договори, но като споразумения между партньорите, ще бъдат разглеждани в 7ми дом под управлението на Венера (връзки). Как да се определи дали документът е в писмен вид или е устно споразумение? Предназначението ще ви подскаже кой дом да се ползва. Мислете преди да действате.

     Друг един момент, когато е възможно да се допусне грешка относно домовете – домът може да представлява две напълно противополжни теми. Например, във 2ри дом могат да се определят както приходите, така и загубите; в 5ти дом – аборт и бременност; 7ми дом – брак и развод, 10ти дом – слава и позор, 12ти дом – затвор и отмяна на присъдата. Въпросът в хорарната астрология ще определи кое значение да се използва.


Основни въпроси относно домовете

     Добрата теоретична подготовка за домовете ще ви помогне да определите точно управителя в хорарната астрология. 12те домове дължат своето подреждане в този вид на съответните знаци от зодиака. Системата за оформяне на домове е опит да се индивидуализира зодиака според всяко раждане. Началото на зодиака по принцип започва от 0° на Овен, пролетното равноденствие. 1ви дом започва от асцендента, на гръцки "хороскопос" – точката от еклиптиката, която изгрява на хоризонта на мястото по време на раждането.

     Всеки дом е приел своето символично значение от съответния зодиакален знак, неговата планета – управител, елемента, с който се свързва и взаимоотношенията, които има с другите домове от картата. За да разберем дълбоката връзка, която имат домовете помежду си, можем да ги разглеждаме като съвкупност от шест чифта противоположни полюси, както и като четири групи от по три домове с един и същ елемент в тригон с друг елемент.

     По дома, където се намира Слънцето се определя времето на денонощието. Слънцето изгрява в асцендента, навлиза в 12ти дом и преминава през 11ти и 10ти, за да достигне МС по обяд. Слънчевото светило слиза през 9ти, 8ти и 7ми домове, за да спре на десцендента. После Слънцето продължава през 6ти, 5и и 4ти домове, за да достигне ІС, а след това през 3ти, 2ри и 1ви и изгрее отново на асцендента.

     Домовете под хоризонта се отнасят до индивидуалното, личното, скритото, субективното, интимното и родовия опит. Домовете от 6ти към 1ви съответстват на тъмния период от денонощието преди изгрева на Слънцето, когато царува Луната. Като тяхна противоположност, домовете над хоризонта означават общуване с другите хора, обективност на ситуациите и обществена изява. Картър казва: "Последните 6 домове имат тенденцията да оперират в по-широк и общ машаб отколкото първите 6." От 12ти до 7ми домовете отразяват времето от изгрева до залеза на Слънцето, когато слънчевият диск озарява всичко, което виждаме.

Ограничения при тълкуването на хороскопи, отнасящи се до конкретен въпрос

1. Ако асцендентът се намира в първите три градуса на знака (0°00' - 2°59')
В такъв слуай е трудно да се каже нещо, защото ситуацията, за която се отнася въпросът, все още не дава достатъчно яснота. Всъщност още е прекалено рано за отговор. Един или друг аспект трябва тепърва да се развие, преди въпросът да е достатъчно узрял и да може да бъде зададен отново при други обстоятелства.

2. Ако асцендентът се намира в последните три градуса на знака (27°00' - 29°59')
Последните три градуса означават: прекалено късно е! Ситуацията вече е необратима, питащият едва ли ще може да постигне някакво развитие според желанията си. В казуси, които изискват решение, то вероятно подсъзнателно вече е взето или някой друг го е взел. Питащият може единствено да изчака развитието и изхода на ситуацията.

3. Когато луната е void-of-course.
Луната е void-of-course, когато в момента на задаване на въпроса до момента на излизане от знака, в който се намира, вече няма да образува генерални аспекти с други планети. Като ограничаващ фактор тази позиция на луната сочи, че питащият не би могъл да разбере или приеме отговора, ако въпреки това го получи.
Такава луна означава, че вече няма възможност за намеса и че нещата ще се случат така, както е писано.
Тази констелация помага в случаите, когато човек се страхува от нещо многозначително. Тогава отговорът е, че нищо няма да се случи.
Резюме: Нито това, което се надяваме, нито това, от което се страхуваме, ще се случи!

4. Нептун в първи дом
Нептун в първи дом сочи, че питащият е вътрешно объркан, уплашен или хаотичен, така че изобщо не е в състояние да формулира ясно конкретен въпрос или да попита това, което в действителност иска да знае. Също така може би не се осмелява да засегне истинските си интереси или е воден от ”нечисти” пориви.

5. Сатурн в седми дом
Седми дом отговаря на запитания астролог и трябва да бъде проучено, защо той е символизиран от Сатурн. Възможно е да греши или да се наложи да даде на питащия отрицателен отговор.



Последователност при намирането на отговор

1. Въпросът трябва да бъде формулиран така, че да може да бъде отговорено с Да или Не.
Например: Да кандидатствам ли за нова работа? Ще се преместя ли в ново жилище тази година? Приятелят/мъжът ми ще се върне ли при мен?
Въпроси като: Какъв е смисълът на живота ми? или Ще бъда ли някога отново щастлив/а? не са подходящи, за да бъдат изследвани с методите на хорарната астрология.
Също така въпросът трябва да се отнася до актуални, лични обстоятелства и да не обхваща прекалено широк период от време.

2. Може ли въпросът да бъде интерпретиран? Има ли ограничения при интерпретацията?
/Кратко допълнение от мен: тематиката може да бъде видяна в картата, когато има планети в дома, към който се отнася въпросът. Ако той например се отнася до детето на питащия, но пети дом е празен, има голяма вроятност въпросът да не получи отговор.

3. Къде и как е поставен сигнификаторът на питащия? Как е изобразен той в хорарната карта?
Сигнификатор - управител на първи дом, на асцендента. Когато има интерсептиран знак, неговият управител също е сигнификатор. /Седми дом отговаря на астролога, неговият управител е сигнификатор на консултанта./
Питащият се символизира от АС, управител на първи дом и планети в първи дом, както и позицията на Луната като съуправител.
Как е поставен сигнификаторът? /В домицил, екзалтация, падение, изгнание/
Силен? Слаб? Ретрограден? В кой дом? Какви аспекти вече е образувал, кои тепърва ще образува с други планети?

4. Коя тематика /дом/ засяга въпросът?
Работно място /6. дом/, дом, майка /4. дом/, приятелство, баща /11. дом/, постоянна връзка, брак /7. дом/, финанси /2. дом/.

5. Определяне на сигнификатора, който отговаря на този участък от живота или даден човек. Важно: използват се само старите управители на знаците!

6. Определяне на планетите, които се смятат за ”естествени управители” на темата. Например Юпитер = пътешествие, Венера = дъщеря, сестра, Меркурий = писмо, Сатурн - договори, Слънце = шеф, баща, Луна = майка

7. Важно за отговора: Кои аспекти се образуват между сигнификатора на питащия и сигнификатора на тематиката в знаците, в които те се намират.
Ако те образуват /или ще образуват/ хармоничен аспект, отговорът на въпроса е ДА. При квадрати и опозиции изходът от ситуацията е отрицателен, значи НЕ.

8. Луната винаги в съуправител и показва развитието на ситуацията. Последният аспект на луната, преди да премине в следващия знак, дава сведение за изхода от ситуацията както и за емоционалното състояние на питащия в крайна сметка.

9. При въпроси за сруги хора хорарната карта се ”завърта”.
При въпрос, отнасящ се до приятел, върхът на 11. дом символизира АС на този приятел, т.е. 11. дом става 1. дом, 12ти дом става 2ри дом на приятеля ит.н. Ако въпросът се отнася до детето на приятел, трябва да бъде разгледан 3ти дом на хорарната карта /това отговаря на 5ти дом, броен от 11ти дом/.
Ако въпросът се отнася до бъдещо жилище, се разглежда 4ти дом, броен от настоящия 4ти дом (=7ми дом). При бъдещо работно място - 11ти дом (това е 6ти дом, броен от настоящия 6ти дом.

Часовата астрология има своите методи и правила за интерпретация на въпроси, които задават нашите клиенти или си задаваме самите ние. Достатъчно е да фиксираме времето, в което се задава въпроса, да разберем правилно неговия смисъл, и да построим хороскопа съответстващ на това време. Хороскопът построяваме по обичайния начин/както рождена карта/ и най-често географските координати за построяване съответстват на координатите, в които се намира Aстролога, но има случаи, при които можем да използваме координатите на мястото, където се намира клиента/в случай, че клиента задава въпрос по телефона, чрез писмо и е далече от мястото, в което се намира астролога/.

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Хорарната астрология
« Отговор #1 -: Юни 01, 2013, 11:08:54 am »
КАК АНАЛИЗИРАМЕ ЕДНА ЧАСОВА КАРТА ?

ПРАВИЛА

1.Отразяване на въпроса

Преценяваме дали въпроса е отразен в картата. Всяка карта е уникална/неповторима/ и няма стандартни правила, но често има някои съответствия, които подсказват, че въпроса е уместен и е зададен не просто от любописттво , а от сериозен интерес.

КОИ СА ТЕЗИ СЪОТВЕТСТВИЯ :

- господарят на Асцендента се намира в дом свързан с въпроса

- Луната се намира в знак или дом, свързан с естеството на въпроса /домът в който е поставена Луната често отразява това, което най- много интересува питащия/

- Асцендента в знак свързан с въпроса

- Управителят на асцендента се явява и управител на дома, свързан с въпроса

- Планетата имаща естествена връзка с естеството на въпроса, играе важна роля /има някакво достойнство по знак, дом или се намира в ъглите на хороскопа/

Напр. Венера – въпроси свързани с любов, интимни отношения, пари

Меркурий – писма, обучение, Уран – компютри и т.н.

2.Радикалност на картата

- Асцендента се намира между : 0-3 градуса или 27-30 градуса

- празен ход на Луната /не образува аликационни мажорни аспекти до края на знака, в който се намира/ . Празният ход на Луната означава, че нищо няма да се случи, няма развитие по въпроса или няма за какво да се безпокоим. Изгубените предмети – не са изгубени/ще се намерят/, Не си болен – ако питаш дали си болен и т.н.

- Луната или Асцендента попадат в градусите на ”Виакомбуста” – от 15 Везни до 15 Скорпион

- Сатурн в първи дом /Лили казва, че ако Сатурн е ретрограден и в съвпад с Асц. – нещата никога не завършват добре/

- Сатрун в седми дом /влияе негативно върху компетенцията на астролога и възможността му да анализира правилно картата/

- Господарят на седми дом ретрограден, изгорен, в падащ дом, влияе зле върху компетенцията на астролога и възможността да даде правилен отговор

3.Определяне на сигнификаторите


СИГНИФИКАТОРИ НА ПИТАЩИЯ /Кверента/

Главни - планетата/планети/, управляваща асцендента

Вторични/косигнификатори/

1.планета/планети/ в първи дом

2.Луната : винаги изследвай как е поставена Луната

/знак, дом, аспекти, достойнства, рецепсия, движение/

Когато кверента задава въпрос за друго лице, сигнификатора на тази личност, за която се пита е Луната, и разбира се този който задава въпроса е представен от планетата управляваща Асцендента.

Главните сигнификатори имат преимуществено значение пред вторичните /те са допълнителни фактори в анализа на картата/.


СИГНИФИКАТОРИ НА ВЪПРОСА /КВЕЗИТА/

Главни – планета /планети/, управляващи дома в който попада Въпроса

Вторични/косигнификатори/ –

1.планета/планети/ намиращи се в този дом;

2.планета, имаща естествена доминация към въпроса;

Когато имаме т.н. ”двойна връзка” – т.е. една и съща планета управлява както асцендента, така и дома на въпроса – в тези случаи Луната става главен сигнификатор на питащия, а планетата – главен сигнификатор на въпроса /може и обратно/

Смело използвайте производните домове, когато се задават въпроси, свързани с друго лице

За избор на две еднакви личности и неща – определяме дома на въпроса и търсим производен дом на този дом, напр. 6 дом на 6 дом – другия лекар/при смяна на терапевт/


АСПЕКТИ МЕЖДУ СИГНИФИКАТОРИТЕ

Хармонични /апликиращи/ дават положителен отговор

Дисхармонични – отрицателен отговор или прекалено големи трудности

Дисхармонични образуващи се аспекти между сигнификаторите и злотворци – влияят крайно негативно върху изхода на въпроса

Липса на аспекти – нищо няма да се случи


ДОСТОЙНСТВА И СЛАБОСТИ НА СИГНИФИКАТОРИТЕ

ДОСТОЙНСТВА

В часовата астрология планетната сила и слабост са от голямо значение. Силни са планетите, които са на трон, екзалтация или в собствен дом. Добро предимство имат и планети, които са в триплицитет, също ъгловите планети, бързо движещи се и добре аспектирани

Рецепсията между сигнификаторите, или между сигнификаторите и добротворците, има особено силно достойнство. Винаги е важна рецепсията на Луната /особено с добротворци/. Виж, дали има тройна рецепсия. Рецесията позволява да сменим местата на планетите /в знаците на достойнство по рецепсия/ като запазим техните градуси.

Изследвай диспозиторите на главните сигнификатори и особено този на Луната

Благотворните звезди - Спика 23 Везни, Регулус 29 Лъв,

Вега – 14 Козирог, Сириус 14 Рак – дават допълнителна сила, когато са в съвпад със сигнификаторите или Асц.

СЛАБОСТИ

Когато сигнификаторите са в знаци на заточение, падение, перегрин, падащи домове и дисхармонични аспекти – те са слаби и не са в състояние да повлияят върху положителното развитие на въпроса. Така поставени главните сигнификатори означават слабост за кверента

Също – сигниф. Изгорени от Слънцето + - / преди и след Слънцето/ 8 градуса орбис

На изгорената планета често и липсва обективност, дистанция, яснота, “никой не и обръща внимание”.

Но изгорена планета в знака Лъв или Овен – влияе силно - /планетата се намира под закрила на нещо високопоставено/

Когато сигнификаторите са разположени между два злосторника /Марс, Сатурн, Плутон, Нептун, Уран/ - т.е под обсада – планетата е слаба -няма свобода за действие

В падащ дом планетите са зле поставени, освен ако имат нещо общо по сигнификация с този дом.

Ако сигнификаторите се намират в 0 гр. или 29 гр.-критични градуси – ситуацията тъкмо се променя или скоро ще се промени, особено при изгубени вещи, които по всяка вероятност са преместени от обичайното си място. В часови карти касаещи здраве – последните градуси на знака на върха на 6 дом – означават скорошно оздравяване/промяна на здравословното състояние/.

Планети, които се намират в същия градус, който е градус на Глава /Опашка на Дракона имат особено значение, питащия преминава през важна опитност, има нещо да научи да получи накакъв урок, да плати някаква цена, да положи усилие./

Планета в съвпад с Главата на Дракона – влияе позитивно и обратно, в съвпад с Опашката на Дракона

РЕТРОГРАДНОТО ДВИЖЕНИЕ на сигнификатор, може да повлияе негативно и има следното тълкуване :

- отдръпва се от нещата

- крие информация /особено Меркурий ретро/

- променя мнението си

- създава трудности, пречки на развитието

- показва болест, лошо състояние /във въпроси, свързани със здравето/

- прави възможно връщане към по-стари ситуации, или по-раншно състояние на нещата

- задава бавно и продължително по време осъществяване на въпроса /кверента трябва да чака/

ЗАТЪМНЕНИЯТА – потайни въпроси, чиито последици са непредвидими

Въпроси зададени в новолуние – също имат някаква фаталност

* * * * * * * * * * *


ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ /положителен отговор/

Сигнификаторите силни, в някакво достойнство, бързо движещи се и подкрепени от хармонични аспекти или в съвпад с добротворци

1. Апликиращи съвпад, тригон, секстил между сигнификатор на Кверента и Квезита

2. Квадрат или опозиция между сигнификаторите може да даде осъществяване на въпроса само в случай, че сигнификаторите се намират в ъглови домове, имат някакво достойнство или допълнителни аспекти от добротворци

3. Транслация на светлината

4. Събиране на светлината

5. Възвръщане на светлината

6. Взаимна апликация чрез ретроградно движение

7. Взаимна рецепсия м/у сигнификаторите

8. Когато Слънцето и Луната образуват тригон, секстил и няма

интервенция от друга планета, изхода на въпроса е добър –

нищо не може да попречи за решаването на проблема

9. Ако Луната и управителят на АСЦ. са в добра позиция – въпроса ще се реши благоприятно, особено ако управителят на Асц. е Венера или Юпитер, поставен в ъгли и знаци – Телец, Везни, Стрелец и Риби


ОТРИЧАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО /ОТРИЦ.ОТГОВОР/

1.Сигниф. слаби + дисхармонични.аспекти от злотворци

2.Възпрепятстване

3.Фрустрация

4.Рефранация

5.Обсада

6.Сигнифите в съвпад с злотворни звезди + негативни аспекти

7.Новолуние /особено Балзамична Луна/

8.Слънчево или Лунно Затъмнение по време на въпроса


Основни значения на Планетите като сигнификатори

СЛЪНЦЕ – творческа енергия, жизнена сила, баща, съпруг, лична власт, авторитет, личен успех, има пряко отношение към живота на питащия и неговата жизнена цел, злато, ценности, бижута, деца

ЛУНА – отговора, представлява способността на питащия да се приспособява към промените, ко-сигнификатор на питащия, Луната дава информация как ще се развият нещата, кое помага или пречи в решаването на въпроса, как човек ще подходи в решаването на проблема, ко-сигнификатор на малки деца, майката, жените, народа

МЕРКУРИЙ – комуникация, краткти пътувания, документи, договори, сделки, съощения, новини, изпити, интервюта. Ако Меркурий е ретрограден – дава недоразумения и проблеми, забавяния в решаването на тези въпроси

ВЕНЕРА – любов, лични отношения, брак, годеж, пари, притежания, лукс, удоволствия, операции за разкрасяване, покупки

МАРС – лична инициатива, нови начинания, предприемчивост, операции, конфликти, съпереници, врагове, нещастни случаи, пожари, инциденти, нападения, агресия, кръвоизливи, изгаряния, покупка на техника, покупка на автомобил – заедно с Меркурий, млади мъже, любовник, престъпник, агресор, война

ЮПИТЕР – щастие, късмет, дълги пътувания, висше образование, юридически и съдебни спорове, гурото-учителя, отношения с чужденци, външна търговия

САТУРН – въпроси имащи официален характер, свързани със съда, закона, утвържзаване на документи, молби, печати,подписи, отношения с властите и закона, държавна администрация, бюрократи, архиви, експертни оценки,шефа, неуспехи, трудности, забавяния, страхове, въпроси свързани с безопасност, сигурност, надеждност, покупка на недвижимост, стари хора, баба дядо, болести

УРАН – неочаквани, нежелани събития, въпроси имащи нетрадиционен характер, стачки, извънредно положение, реформи, Покупка на електроника, компютри, техника – битова. астрология

НЕПТУН – психични проблеми, лъжи, кражби, конфузии, измами, Въпроси свързани с тайни и неясни обстоятелства, изчезване/изгубване/ на хора и предмети, химия, лекарства, алкохол, анестезия, лечение на псих.болести

ПЛУТОН – раждане, смърт, трансформация, карма, въпроси свързани с голяма лична трагедия, екстремални случаи, радиоактивност, ракови заболявания, насилия, престъпни и криминални действия, крупен бизнес, мащабни инициативи, смърт


ЗНАЧЕНИЕ НА ДОМОВЕТЕ

ПЪРВИ ДОМ – питащия, неговата личност, външен вид, състояние на ума, здравето

Планетите в първи дом дават общо описание за това доколко човек е обезпокоен, разтревожен, загрижен

Сатурн – много притеснен, песимистично настроен за изхода на въпроса, няма надежда, не вярва на астролога

Луна, Нептун – плаче, объркан, емоционално пристрастен

Меркурий – любопитен, лъже, скрива информация, или много говори

Венера, Юпитер – в добро разположение на духа, има голяма надежда

Уран, Марс – гневен, агресивен, раздразнен, иска отмъщение

Плутон – силно напрегнат, объркан, драматизира нещата

ВТОРИ ДОМ

Лични притежания, вещи, пари, печалби, загуби, загубени лични предмети, акции, продажби, покупки, парите, с които разполага питащия

ТРЕТИ ДОМ

Писма, документи, транспорт, клюки, новини, репортажи, братя, сестри, посредничество, деца на приятелите, личен автомобил, школно образование

ЧЕТВЪРТИ ДОМ

ДОМ, квартира, строеж, покупко-продажба на недвижимост, майката, фамилията, кухня, хотел, ресторант, пенсионирането, частния живот, края/изхода/ на всеки въпрос

ПЕТИ ДОМ

Деца, любовник, любовница, авантюри, удоволствия, изневери, игри, комар, спекулации, щастлив шанс в състезания, съревнования, конкурси/не за работа/,хоби, рискове, театър, представление, бинго-зала, шоу бизнес, лотария

ШЕСТИ ДОМ

Здраве, служба, болести, начин на хранене, лекари, колеги, домашни животни, уреди, инструменти, изпити за квалификация, занаят, чиракуване, професионални училища, търговия на дребно, гардероб, шкафове, ветеринарен лекар, климат, време, диети за отслабване

СЕДМИ ДОМ

Съпруг, съпруга, брак, развод, съдебни процеси, астролог, терапевт, продавач /купувач/, конкуренция, крадци, убийци, нарушители на закона, лица, които назоваваме по име или неопределени лица

ОСМИ ДОМ

Смърт, край на живота, насилие, завещания, наследства, секс, бизнес, банкрут, данъци, операции, трудно раждане, дейности в нелегалност

ДЕВЕТИ ДОМ

Дълги пътувания, ритуали, емиграция, религия, законодателство,

Легални /законни/дейности, висше образование, колеж, образование в чужбина, мечти, видения, пророчество, алтернативна медицина /хомеопатия/, края, изхода на едно лечение /болест/

ДЕСЕТИ ДОМ

Кариера, статус, репутация, работа, отношения с високопоставени лица, работодател, наказания – осъждания, прокурор, съдебното решение, публичен живот, слава, имидж, цена на предмета /имота/ при покупко-продажба, резултат

ЕДИНАДЕСЕТИ ДОМ

Приятели, надежди, желания, спонсори, компании, организации, съвещания, клубове по интереси, групови дейности, доведени, осиновени деца, избори, експерименти, бъдеще

ДВАНАНАДЕСЕТИ ДОМ

Нещастия ,малшанс, ограничения, затвор, арест, хоспитализация,

Подмолни действия, отвличания, преврати, шпионаж, конни състезания, психични проблеми, натравяния, замърсявания на околната среда, анонимност, наркотична или алкохолна зависимост, край, предопределеност, благотворителност, емиграция, гости от далеч

Феноменът "изгаряне" в хорарната астрология:

Както споменахме вече, планетата се приема за "неефективна" в случай, ако е изгорена, т.е. когато се намира в границите на 8,5 градуса от точен съвпад със Слънцето, - тогава енергията й се счита за "възпламенена" от слънчевите лъчи. Уилям Лилли казва, че когато управителят на Асцендента  /в хорарната карта/ е изгорен, тогава или въпросът не е зададен разбираемо, т.е. не дефинира същността и смисъла на запитването,  или просто не е формулиран сполучливо. Авторът изказва своето съмнение обаче относно това, че правилото е приложимо във всички случаи, и според него, от емпирична гледна точка наличието на "изгорен" управител на 1-ви дом все още не определя картата като "неподходяща" или "нерадикална". При всички положения обаче функцията на изгорената планета е отслабена, "засенчена" от Слънцето. Приема се, че положението е по-сериозно, когато планетата се приближава, т.е. прави апликиращо съединение със Слънцето, докато на сепариращото съединение се отдава не толкова съществено значение. 
Според традицията се приема, че когато планетата е в *казими*, т.е. се намира на разстояние до 17 минути от точно съединение със Слънцето, тя е изключително силна. Така твърдят и древните астролози, макар че съществуват разногласия относно степента на обоснованост и аргументираност на това твърдение, затова на всеки астролог се предоставя правото да се ръководи от собствения си опит.
Съединението на двете светила, т.е. Слънцето и Луната, известно като "новолуние", в хорарната астрология се счита за изключително неблагоприятно, особено ако е в апликация  /сближаване/. Но дори и тези условия не са достатъчни, за да възпрепятстват интерпретацията на картата.

И да се върнем към  *via combusta*. Локализацията на "изгорения път" се свързва със съзвездието Змиеносец, т.е. от 23 до 30 градуса Скорпион.
Друг източник сочи, че хипотетичното *via combusta*  /лат. "изгорен път" или понякога дори "път на гибелта"/ заема сектор от Зодиака, простиращ се от 13* Везни до 13* Скорпион. Според митологията това е пътят, начертан от Фаетон в момента, в който той паднал, поразен от гръмотевицата на Зевс, след като се е опитал максимално да се доближи до Слънцето и не съумял да се справи с колесницата на Хелиос.
Всъщност Via combusta няма връзка със съзвездието Змиеносец. Срещат се и други хипотетични интервали, отбелязващи via combusta, но в хорарната астрология се използва предимно този интервал.
   
Тези градуси се приемат за много активни точки в хороскопа - при условие, че са активирани от попаднали там планети. От една страна те са възможност за развитие потенциала на човека, от друга страна обаче това става по пътя на трансформацията, съпроводена с много загуби, символична смърт, разрушение и възраждане към нов живот…

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Хорарната астрология
« Отговор #2 -: Юни 01, 2013, 11:11:44 am »
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ В ХОРАРНАТА АСТРОЛОГИЯ

Поставянето на въпрос в хорарната астрология, една от най-старите форми на астрология, се използва за отговор на специфичен въпрос, обикновено, но не винаги, включвайки отговор с “да” или “не”. Принципът е “на момента”, хорарът се основава на презумцията, че отговорът на въпроса лежи в момента на задаването му. Съществуването на проблем говори също, че решение съществува и че то се съдържа в момента на запитването. Ако има някакво колебание за времето на задаване на въпроса, картата се изчислява за момента когато астролога получава и разбира въпроса. Същността на този въпрос трябва да съдържа личностно значение и смисъл за човека, задаващ въпроса, наричан кверент (питащ). Трябва да има искрена и сериозна нужда за отговор.
Въпрос от голяма важност показва непогрешимо тълкование в картата, докато тривиалните или объркани въпроси ще покажат голямо разнообразие на карти. Значимостта, която някой е в състояние за извлече от хорарниата карта зависи от качеството на концентрация и осъзнаване от страна на човека, поставящ въпроса. Често има особени връзки между хорарната карта и картата на питащия за наистина настойчиви проблеми. Всяко объркване в ума на питащия ще се покаже върху картата.
Поставянето на ясен въпрос е от най-голямо значение, защото той не може да бъде променен по-късно. Валидността на въпроса е около 3 месеца, така че няма никаква полза да се търси по-добър отговор всеки ден чрез перефразиране на въпроса. Това резултира само във все по-безсмислени карти. Както и да е, има форма на астрологията, наречена Electional Astrology, в която можете да изберете най-подходящото време за предприемане на всичко - от женитба до начало на бизнес.
Хорарните карти трябва да се пазят за специални неща, защото те изискват да бъдат прилагани много сурови правила и е нужна много обективност, за да се стигне до правилен отговор.
Не трябва да се допуска никаква субективност, отговорът е там и астрологът трябва да го открие безпристрастно. Всъщност това е една от забраните при разчитането, едно от първите неща, които трябва да се имат предвид когато се чете хорарната карта

Забрани при разчитането
Има няколко традиционни забрани при разчитането, указващи, че има елемент, който прави картата невалидна. Модерните астролози се различават в тяхната възприемчивост към тези забрани и могат да четат картата, приемайки тези забрани само като предупреждения. Бидейки традиционалист, аз се придържам към тях, за да достигна до верния отговор, но също така наблюдявам и останалите черти на картата. Забраните са:

Асцендента е преди третия си градус. Това сочи, че въпросът избързва. Ситуацията не е разработена достатъчно за такъв въпрос, не и по това време.

Асцендента е след 27-ия си градус. Това показва че ситуацията вече е разрешена, така че въпросът вече няма донесе яснота.
Едно изключение от тези две първи забрани е когато градусът върви към съвпад с планета в картата на питащия, в този случай въпросът се отнася за някакво специално значение, особено когато планетата е значително обвързана със същността на въпроса.

Void of Course на Луната. Ако Луната е Void of Course, картата не е надеждна и нищо няма да функционира правилно. Void of Course означава, че Луната е много късно в даден знак и няма да направи мажорен аспект с никоя друга планета преди да напусне знака, в който се намира. Тя контролира функционалността, така че тази липса на бъдещи аспекти предполага, че нищо няма да се произлезе от въпроса. Това също може да означава липса на ясна цел в ума на питащия или колебание по въпроса.

Сатурн в седми дом. Ако Сатурн е в седми дом, това също означава, че е картата е нечетлива. В този случай е само избор на астролога да чете карта, която е накърнена и да не е в състояние да достигне до ясен и точен отговор.
Луна във Via Combusta. Това е последната забрана: Луната да се намира от 15-ия градус на Везни до 15-ия градус на Скорпион. Традиционно в тази част на зодиака се намират няколко недоброжелателни фиксирани звезди, които омаломощават планетата.
Seginus, на 17-ия градус на Везни се асоциира със загуба между приятели и партньори, немилост и провал, разруха. Foramen, червеникава звезда на 22-ия градус на Везни се асоциира със опасност.
Поради това, че движението напред на равноденствието сега позиционира традиционната Via Combusta няколко десетки градуса по-рано, тази забраната често се игнорира. Както и да е, тук се казва, че Луната функционира като при съвпад с Уран, указваща внезапни промени, които ще изострят ситуацията и/или ще доведат до неблагоприятен изход за питащия.
Изключението от тази забрана е ако Луната се намира в 23-ия и 24-ия градус на Везни. Тези градуси традиционно се влияят от късмета на две благодетелни фиксирани звезди.
Spika, позната също като Arista е двойна звезда на 23-ия градус на Везни, донасяща неочакван напредък извън всички надежди или способности. Arcturus се смята, че носи богатства, чест и високи награди.

Сигнификатори
Кверентът е питащият, човекът, който поставя въпроса. Сигнификатор за кверента е планетата, която управлява първи дом на картата. Обектът на запитването се нарича квезитед или квезит и този сигнификатор е планетата, управляваща дома, до който се отнася запитването. Всеки дом управлява различни сфери и затова въпросът трябва да зъде много ясно поставен и ясен в ума на астролога. Решаването точно кой дом да бъде под подробно наблюдение преди да се продължи четенето на картата, елиминира всякакво объркване.
Десети дом управлява въпросите, отнасящи се за кариерата, така че владетелят на десети дом е сигнификатор на квезитеда относно тези въпроси. Въпроси, отнасящи се до брак са обект на 7-ми дом, така че планетата, управляваща 7-ми дом става сигнификатор. Собствеността и притежанията са управлявани от 2-ри дом, недвижимите имоти - от 4-ти дом, децата, романтичните връзки, спортните постижения, хазарта - от 5-ти дом, подчинените, както и работата - от 6-ти, съдебните дела, враговете - от 7-ми и т.н.
Понякога сигнификатора на кверента е също и сигнификатор на квезита. В този случай Луната става съ-сигнификатор на кверента и квезита запазва оригиналния сигнификатор. Луната също става сигнификатор на кверента ако оригиналния сигнификатор е ретрограден или не е в аспект със сигнификатора на квезита.

Планети в първи дом
Тъй като първи дом контролира кверента и въпроса, планетите, разположени там са твърде значителни за определяне на резултата.
Слънцето в първи дом показва въпрос от по-сериозна значимост и това, че решението ще дойде сравнително бързо.
Луната в първи дом показва нерешителност от страна на питащия.
Меркурии в първи дом позаква скоростта в зависимост от ситуацията и може да бъде свързан с някакъв документ.
Венера или Юпитер в 1-ви дом са благоприятни. Те показват изход от ситуацията такъв, какъвто го иска кверента, освен ако не са ранени.
Марс в 1-ви дом индицира незабавни действия.
Сатурн представлява забавяне в зависимост от ситуацията и допълнителни отговорности.
Уран показва, че питащият не е запознат с всички факти.
Плутон указва за усложнения, както и за това, че кверентът е уязвим, има вероятност да бъде изложен, изобличен или да бъде хвърлен в позиция на изолация по някакъв начин.

Откриване на отговора
Трябва да има аспект между управляващата планета на кверента и управителя на квазита. Тъй като сепариращите аспекти в общи линии показват какво вече се е случило, трябва да се разсъждава предимно върху апликиращите аспекти. Съвпадът, паралелът, секстилът и тригонът указват благоприятен изход, като последните два показват, че ще бъде нужно малко усилие, за да се стигне до успешен завършек за кверента.
Квадратурите и опозициите указват препятствия и следователно е по-малко вероятно да се постигне резултата, на който се надява питащия. Тъй като 4-ти дом управлява края на аферите, ако четвъртия дом от този на квезита се проучи, той ще осигури някои отговори.
Например, ако става дума за кариера, 1-ви дом е четвърти от 10-ти, който управлява въпроса. Ако въпросът се отнася за приятел, 2-ри дом показва завършека на нещата по отношение на него.
Тъй като Луната е най-важната фигура в една хорарна карта, аспектите, които тя прави, са много важни. Първият аспект, направен от нея, предполага първото нещо, което може да се очаква по отношение развитието на въпроса. Природата на планетата, към която се прави този аспект открива детайли за това, че например може да се очаква забавяне, ако е Сатурн. Конфронтация може да бъде индикирана чрез Марс, неочаквани усложнения от Уран и т.н. Това, в края на краищата, не влияе на крайния резултат. Последният аспект, която ще направи Луната, говори за резултата. Ако е към ретроградна планета, нещата няма да вървят както се очакват относно обекта на запитването. Забележете: както с четенето на всяка карта, обикновено трябва да има няколко взаимодействащи си индикации, сочещи един и същ резултат.

Факторът време
Необходимото време за изпълнение може да бъде намерено чрез стойността на градусите между сигнификаторите, нужни, за да бъде аспектът точен. Времето се измерва в дни, седмици, месеци, години или е неопределено, в завимост от знака на сигнификатора на квезитеда и дома, който заема. В кардинален знак и в ъглов дом, времето е в дни, в кардинален знак и следващ дом, времето е седмици, в кардинален знак и падащ дом, времето е месеци.
Ако сигнификаторът е в подвижен знак и ъглов дом, времето е в седмици, ако е в подвижен знак и следващ дом, времето е месеци, в подвижен знак и падаш дом, времето е в години. Ако сигнификаторът е във фиксиран знак и ъглов дом, времето е в месеци, ако е във фиксиран знак и следващ дом, времето е в години, ако е във фиксиран знак и падащ дом, времето е неизвестно.

Другите планети в хорарната карта
В допълнение на важността на планетите, управляващи сигнификаторите, всяка от планетите в хорарната карта носи по-нататъшна дефиниция за четенето.
Слънцето може да бъде определено като съуправител на кверента, ако той е мъж. Слънцето също определя властна личност или този, от когото се иска услугата, силна връзка или човек, който е способен да спаси кверента от объркване.
В допълнение на това, че често е съуправител на кверента и въпроса, Луната също може да символизира майката или жена, въвлечена в ситуацията. Тя е съуправител ако кверента е жена.
Меркурий представлява носител на новини и може да символизира търговци, секретарти или такива, които живеят от своя ум.
Венера символизира личността, от когото кверента е заинтересован. Тя също представлява артистите, дизайнерите и декораторите, тези, които са свързани с облеклата, удоволствията или забавленията.
Марс символизира силен и агресивен приятел ако е с благоприятни аспекти или враг, ако е ранен. Той също представлява тези, които работят като хирурзи или с остри инструменти.
Юпитер символизира мъдър приятел, честен човек, който може да бъде от помощ. Той също представлява адвокати, съдии и сановници.
Сатурн символизира личност, която може за застраши успеха на кверента, дължащо се на стесняването на възможностите или някакъв по-далечен мотив ако Сатурн е ранен. В противен случай той показва консервативни или възрастни приятели или роднини, тези от настойническия съвет.
Уран символизира приятел на кверента в спешност, неочаквани моменти, изобретатели и астролози. Ако е в благоприятен аспект, той показва личност, носеща нови и благотворни предпоставки. Ако е неблагоприятно аспектиран, може да покаже загуба чрез рисковани спекулации.
Нептун символизира личности от мистериозен произход, изгоди, духовни съветници или тези, които са свързани с изследването на метафизичните тайни. Той също олицетворява онези, ангажирани в дейности, включващи вода или други течности.
Плутон символизира лидер на организация целящ бойкот или се бори за поддръжката на водача. Той също олицетворява подстрекател на реформаторско движение или на реакция на масите.

Други хорарни въпроси
Хорарните карти могат да бъдат начертани за такива належащи въпроси като намирането на изгубени вещи или липсващи хора, тъй като и посоката, и времевия обхват могат да бъдат намерени в картата. За откраднати вещи, картата може да каже такива детайли за крадеца, като посоката, която е поета и разположението на предмета, също както и потенциалноста от разкриване.

ЛУНАТА В ХОРАРНАТА АСТРОЛОГИЯ

Луната е винаги съуправител на кверента. Има някои случаи когато вие трябва да ползвате луната като съ-сигнификатор на кверента. Естествено, ако Рак управлява асцендента, Луната е управителя на кверента, но ако това е друг знак, и неговия управител е управител и на дома, към който се отнася въпроса, оставете Луната да бъде управителя на кверента и позволете планетата на управлява квезита.
Когато вашия управител е ретрограден, позволете на Луната да ви представлява.
Когато вашата планета не е в знак или собствен елемент, или Луната не прави никакви аспекти, оставете Луната да бъде вашия управител.
Когато вашият управител няма аспекти към планетата, управляваща квезита, оставете Луната да ви представлява. Луната носи много информация и помага за доброто разчитане на хорарната карта.
За разлика от наталната астрология, където слънцето е най-важната планета, в хорарната астрология това е Луната.
Естествено, Луната управлява своя знак, Рак. Луната в хорарната карта управлява цялата активност на картата, всички промени и е съуправител. Тя инициира всички поврати, тъй като тя е разгръщащата се сила в картата.
Когато хорарният въпрос е зададен в понеделник, деня, управляван от Луната, или по време на часовете, управлявани от Луната, нейните промени и активности ще имат специална важност.

Хорарната Луна и планетите
Когато Луната е във взаимодействие с друга планета активността може да се промени в полза на кверента, макар и с помощта на чужда намеса. Но ако другата планета е ретроградна, то този човек може и да не иска да помогне.
Ако Луната аспектира вредна планета в шести дом, особено ако аспектът е лош, информацията, която кверетът търси, може много сериозно да го разстрои. Но, ако Венера или Юпитер са в шести дом (особено Венера), кверентът ще намери спокойствие.
Последната планета, през която минава Луната, ни разкрива каква ще бъде природата на промяната, която ще срещне.

Ако последно Луната премине върху:
Слънцето - промените са добре организирани и нещата вървят добре. Луната иска по-висшестоящи за подкрепа. Активността на луната може да бъде непреднамерено жестока. Действието се предприема от себична натура, но другите не носят болни чувства.
Меркурий - промените са направени от посредници в различна форма. Или от някого, който едновременно ще има предвид вашия и неговия си бизнес. В решенията са допуснати грешки, но те да променливи. Убежденията са лесни. Комуникацията е важна. Приливите и отливите са очевидни.
Венера - промените са извършени хармонично. Но, ако луната прави лош аспект към Венера, кверентът иска хармония на всяка цена, което винаги струва скъпо. Когато аспектът е добър, промените са гладки и приятни. Комфортът е винаги важен, по отношение на всяко развитие на ситуацията.
Марс - промените са правят предизвикателно. Промените са смели и направени със заповед, обикновено антагонистични по природа и себеутвърждаващи.
Юпитер - промените са направени с оптимизъм и вяра, че съдбата е благосклонна. С целия си оптимизъм промените обикновено са извършени за добро.
Сатурн - промените са планирани разумно, търпеливо, с тънко чувство за времето. Изчисленията са направени така, че нищо да не бъде изгубено. Обикновено активността по въпроса има дълга история.
Уран - промените често се появяват внезапно и неочаквано. Бързи решения се намират за всички трудности по пътя. Разрушенията и скъсванията във взаимоотношенията са очевидни.
Плутон - Луната организира промяната. Промените се правят групово или от групата липсва най-важния...например женитба се прави чрез пълномощник. Промените се правят тихомълком. Всеки проблем, който изниква, обикновено е комплициран от активността на Луната.
Въпреки планетите, през които Луната минава последно, последния аспект на Луната преди въпросът да бъде зададен трябва да бъде отбелязан на картата. Той е важен. Той ще разкрие какво е довело до този въпрос. Много често това е ключа към материята. Пример: някой пита: “Къде е липсващият ми пръстен”. Ако последният аспект на Луната е съвпад с Нептун, може да се каже, че човекът не загубил пръстена, но го е забравил където го е оставил. В този случай той се е заблудил.

Скоростта на Луната
Скоростта на Луната трябва да бъде отбелязана. Луната има средно движение от около 13 градуса на ден, но тя може да се движи по-бърдо от 15 градуса на ден и понякога почти по 11 градуса на ден.
Когато Луната е бърза, активността и промените са бързи. Съответно обратното важи, когато Луната е бавна.
Това е особено важно когато Луната е в Козирог или в аспект със Сатурн. Дори ден и час трябва да се отбележат.

Луната в домовете
Когато Луната е в първи дом и знакът, управляващ първи дом, промените са много явни. Когато е в първи дом и в знак, управляващ следващия дом, промените са по-малко явни и са малко несполучливи по отношение на въпроси и хора, свързани с този следващ дом. Луната в първи дом обикновено вкарва жена в картината. Тя е обикновено от помощ и не иска нищо в отплата.
Луната в първи квадрант показва наближаваща промяна.
Луната в четвърти дом показва промени в последния момент на развитието на ситуацията.
Луна в пети дом ще бъде скъпа в някакъв аспект. Пети дом има своя “край на развоя” (4-ти) в Осми дом.
Когато луната е интерсептирана, това показва някаква намеса. Нещо или някой е въвлечен. Промените са лични и са направени в стая на сграда или в стая от стая, като например тоалетна.
Луната в Девети дом е нещастна. Тя има “край на развоя” (4-ти) в 12-ти дом.
Луната в следващ дом, събитията се извършват за полагане на основите на нещо, и се правят далеч от общественото внимание, в частност.
Домът, в който се намира Луната, индицира какъв е истинския характер на интереса на питащия.
Луната в падащ дом показва, че действията се извършват повече като реакция на обстоятелствата и могат да не са в полза на питащия.
В Първи дом кверентът изживява промяната. Когато е в Първи дом и когато е в знакът, управляващ първи дом промените са твърде очевидни.
Когато е в първи дом, но в знак, управляващ следващия дом, промяната е по-малко очевидна и е малко неудачна за нещата или хората в следващия дом.

Луната в знаците
Луна в Рак, първа декана (0-10°) показва точно този развой на нещата, който е нужен и кверентът има собствената сила да предизвика изхода.
Когато Луната е Рак, декана на Скорпион ( активноста е такава, каквато трябва да бъде, но има все пак нещо грешно, защото луната е в падение.
При положение на Луната в Рак (, декана на Риби активността е такава, каквато трябва, но има нещо нещастно в нещата, които се извършват.
В карта, където кверентът подозира нещо лошо и Луната е във въздушен знак, той трябва да бъде спокоен - няма основание за своето подозрение.
Когато Луната е в Телец или в тригоните на Телец - Дева и Козирог, активността върви добре и развитието е благоприятно.
Когато Луната е в Скорпион, нещата не са толкова лоши както би се предполагало при падението в Скорпион по принцип. Това е така, защото все пак Луната е в своя собствен елемент.
Луната във фиксиран знак, както и в падащ дом, показва, че кверетът се нуждае от помощ за да предпиеме действие. Ако фиксираният знак е Скорпион, кверентът е заплетен по някакъв начин и не е способен да се освобони сам. Ако фиксираният знак е Телец, кверентът е стигнал до позиция когато предприема действие чрез бутане и дърпане.

Аспектите на Луната
Ако Луната не може да завърши своя последен аспект, защото планетата напуска знака преди Луната да може да я аспектира, обърнете специално внимание. Личността се отказва от нещата по някаква причина. За причината, погледнете планетата, напускаща знака, домът, в който е, и домът, който планетата управлява.
Луната в опозиция на дадена планета показва осъзнаване на нещата, управлявани от тази планета и домът, където планетата е разположена, както и домът, управляван от планетата.
Луната е единствената планета, на която ние разглеждаме не само всички аспекти, които тя прави в оригиналната карта, но ние разглеждаме и всички аспекти, които тя прави точно до момента, в който напуска знака.
Последният аспект на луната показва изхода на ситуацията, ако той е добър, нещата ще свършат добре. Ако планетата е ретроградна, нещата ще завършат добре, но не според очакванията, или ще завърши твърде късно, за да бъде от някакво добро.
Ако последният аспект на луната е квадратура, нещата все още могат да бъдат завършени, но усилията ще са повече, отколкото си заслужава, ако планетата е ретроградна, личнодстта ще съжалява за своите действия.
Ако последният аспект на Луната е опозиция, нещата са обикновено са отказани. Ако планетата е ретроградна, взаимното желание за противопоставяне е очевидно.
За карта на загубена вещ, последния добър аспект на Луната към ретроградна планета показва връщането на предмета.
Всеки аспект, който Луната прави е ситуация, която възниква по пътя на изпълнението на въпроса. Планетата и нейното разположение ще опише въпроса. Той може също така да бъде личност, така че Луната ще опише едновременно и личността и материята.
Съвпадите са обикновено добри, особено когато е към бенефициент или е директен.
Секстилите са добри. Те дават възможности, информация и допринасят за обстоятелства във ваша полза. Ако ретроградна планета представлява личността, и аспект на Луната прави към тази планета секстил, тази личност може да ви донесе информация по вашия проблем. Но тази информация може да не бъде напълно правилна, поради това, че тази личност е погрешно информирана или може даже да укрива информация. Но след като аспектът е секстил, информацията е добра и помага на кверента.
Квадратите са трудни аспекти. Те винаги могат да бъдат преодоляни, но на цена, която ще заболи. Ако квадратурата представлява работа, то тя е тежка. Твърде много квадратури не изглеждат предимство и сочат за липса на подготовка. Ако планета, с която Луната прави квадратура, е ретроградна, проблемът може да бъде очевиден и може да продължи много по-дълго.
Тригоните са добри, и обикновено не изискват никакви усилия. Те никога не носят изненада, и сочат голямо предимство. Ако планетата, към която Луната прави тригон, е ретроградна, аспекта все още е добър, но не чак толкова, или не чак колкото е било очаквано.
Куинконсите трябва да бъдат обелязани. Те ви карат да се реорганизирате и това може да бъде добро. Тази реорганизация може да бъде постоянна или временна.
Опозицията е разделящ аспект. Те са обикновено трудни, но никога не са неочаквани. Ако Луната е в опозиция към ретроградна планета, може да означава раздяла или споразумение за раздяла.

Засенчване, лунни възли
Растящата Луна показва, че промените в развитието на нещата са от по-голяма важност.
Засенчванията разстройват нещата в домът, където се случват. Слънчевото засенчване индицира действие, което ще замътни проблема.
Когато Луната засенчва планета, това е затъмнение и обикновено е нещастно. Когато Луната затъмнява малефик, аспектът е лош, но не толкова лош, колкото би могъл да бъде.
Когато Луната е в същия градус, в който е нейния Южен възел, ситуацията не е щастлива, би могла да се нарече катастрофа в някакъв аспект.
При намаляваща луна промените са по-маловажни. Ако тези промени са лоши, то кверентът ще ги превъзмогне, особено ако луната е собствения си знак.
Луната в ъглов дом дава на кверента сила в постигането на успек с неочаквана мощ. Нещата се извършват поверително и навън, на открито. Лунните промени са най-драстични, когато е в съвпад, квадрат или опозиция на асцендента.
Ако Луната е в комбуста на Слънцето или във Via Combust (приблизително от 21 градуса на Везни до 5 градуса на Скорпион) това показва, че кверентът не е сигурен. Той не може сам да контролира нещата и позицията му не е стабилна.
Когато Луната е в “Слънчевите лъчи” (приблизително на 17 градуса от Слънцето, във всеки знак), кверентът е нревен или срамежлив по отношение на своя въпрос. Когато Луната е в куинконс с асцендента, активността на питащия трябва да претърпи реорганизация.
Когато Луната е дистанцията и времето на Луната е в южна ширина, това индицира по-голямо разстояние или по-дълго време. В северна ширина тълкуванието е обратното.
Критичните градуси на Луната
0, 13, 26 в кардиналните знаци
9, 21 във фиксираните знаци
4, 07 във водните знаци
Сигнификаторите или Луната в критичен градус ще доведе ситуацията до критична точка, до криза, като болест или скарване.
Позицията на Луната е критична и когато се намира в 6-ти или 8-ми дом, Скорпион или Дева. Когато Луната е нова и под хоризонта заедно с управителят на изгряващия знак, питащият е в тъмнина. Нещо не му е известно и има нужда от изясняване

0, 15 и 29 градуса на планетите
Ако е в 0 градуса Луната наскоро е тръгнала по нов курс, ако е в 29-ия градус, то на нея й предстои определена смята, и в двата случая ако управителят напуска знак, където е бил по-добре разположен, то нещата ще се обърнат към по-лошо, в противен случай промяната е за добро.
Във или около средния градус на всеки знак, планетата е добре балансирана и е по-вероятно да води към среден курс, доколтото засяга въпроса. Среден градус във фиксиран знак може би ще доведе до патова ситуация.
29-ия градус сочи известна слабост по отношение на развитието на нещата, питащият е на път да претърпи промяна, на границата на своето търпение или отчаяние.

Любовни хорарни карти

Няма никакво съмнение, че в хорарната астрология, както във всички форми на астрологията, въпросите за взаимоотношенията представляват огромен процент от работата за клиентите. “Ще се оженя ли?”, “Ще се разведа ли?”, “Вижда ли се партньорът ми с някой друг?”, “Ще срещна ли аз някой друг?”, “Ще бъде ли добра за мен тази връзка?” - всички тези въпроси са добре познати на практикуващият хорарна астрология.
Както обикновено кверентът е представен от 1-ви дом, неговият урпавител и Луната. Отсрещните представители от всякакъв вид взаимоотношения (били те бизнес или емоционални, или връзки, почиващи на любов или война), са показани чрез 7-ми дом и неговият управител. Всяка планета в тези домове трябва да бъде смятана също така за съ-сигнификатор, особено ако е разположена близо до куспидата. Те често служат за важни физически описания или дават характеристики, които е добре да се отбележат.
Освен главните сигнификатори, Лили ни казва да приемаме Слънцето като генерален сигнификатор за мъжете и Венера като генерален сигнификатор за жените. Някои текстове, като тези на Дариот от 16-ти век, също съветват да се ползва планета, от която Луната току-що се e отделила от точен аспект, за съ-сигнификатор на питащия (кверента) и планетата, към която ще направи следващият си аспект за съ-сигнификатор на въпроса (квезита). Смята се, че всека приятелски или враждебна връзка между тези две планети, рефлектира върху взаимоотношенията на влюбените.
Пети дом - радостта на Венера, е често наричан домът на любовните афери, заради това има традиционна асоциация с удоволствията, насладата, любовта и подаръците. Откривайки Луната или главният сигнификатор в Пети дом предполага разгорещена страст или удоволствие във взаимоотношенията, но не винаги е добър вещител на дълготрайни аганжименти.
Основните разсъждения относно въпросите на взаимоотношенията са както следва:
Добър аспект между управителя на 1-ви дом и управителя на 7-ми дом показва желание да се формира съюз. Аплицирането чрез тригон или секстил е много обещаващо, особено когато има и рецепция между планетите. Ако няма нито един аплициращ аспект между двете планети, транслацията или колекцията на светлина може да постигне същия резултат и често символизира помощ от трета страна (особено когато Луната е в 10-ти дом).
Ако апликацията или транслацията е чрез квадратура или опозиция с рецепция, връзката е осъществима, но ситуацията е трудна и ще има пречки да преодоляване. Без рецепция този вид аспекти рядко обещава добър резултат.
Апликацията на Слънцето или Луната към Марс, ако и двете са добре позиционирани и силни в естествените си достойнства, показват, че връзката ще се развива.
Ситуацията е най-обещаваща когато сигнификаторите са във водни знаци (Рак, Скорпион, Риби), или в достойнството на Венера.
Управителят на Първи дом в Седми предполага, че от двамата кверентът е по-увлечен. И обратно, управителят на Седми дом в първи показва, че квезита е по-пристрастен.
Ако управителят на Седми дом е разположен в седми дом, личността, за която се пита, мисли твърде малко за кверента, особено ако екзалтира или е в своя собствен знак.
Най-бързо движещите се планети обикновено посочват по-заинтересуваният от двамата - този, който е по-склонен да развива връзката.
Без апликация, транслация или колекция - няма никакво взаимоотношение. Също така, ако апликацията е осуетена от вмешателството на друга планета, или ако един от сигнификаторите става ретрограден, взаимоотношението ще се разруши или ще бъде възпрепятствано от личност или ситуация, символизирана от вмъкващата се планета. Вмешателството в най-общ план означава “заставане по средата”. То може да бъде отнесено към “Забрана”, което е когато две планети апликират към аспект, но преди този аспект да бъде изпълнен, друга планета извършва този аспект първа. Това ще смегчи ефекта на апликиращия аспект, за добро или лошо.
Това също може да бъде отнесено към “транслация на светлината” - което е когато две планети аплицират една към друга, или се разделят една от друга, но трета планета се движи директно от аспект с едната към аспект с другата и влияе на взаимоотношението между тях.
Добрата вмъкваща се планета може да помогне или да намали ефектите на лошите взаимоотношения между планетите, докато лошата, разбира се, може да има вреден ефект върху взаимоотношението, което иначе може да изглежда обещаващо.
Уран е естественият сигнификатор на възбудата, деленето, развода и раздялата. Марс - неразбирателство, комфликт и насилие, Нептун - измама, объркване и взаимно заблуждение.
Луната е естествения сигнификатор на съпругите, Венера - на любимите, Марс - на младите мъже, Слънцето - на доверени хора, Сатурн - на зрели или възрастни мъже, фигурата на “бащата”.

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Хорарната астрология
« Отговор #3 -: Декември 21, 2015, 08:23:11 am »
Попаднах на интересна статия за домовете в хорарната астрология.

Хорарна астрология

Ежедневно, всеки един практикуващ астролог се сблъсква с директно зададени въпроси. Един от най-ефективните методи за отговор е хорарната астрология. Чрез нея могат да се дадат отговори на множество запитвания – финанси, кариера, семейство, любов, приятелство, изгубени хора или вещи и т.н. Хорара се рисува в моментът, в който въпросът е изяснен, структуриран точно и зададен на астрологът. Една хорарна карта може да отговори на много повече въпроси от колкото незапознатите биха предположили.
 
Идентифициране на сигнификаторите:
Една от основните и най-лесно забележими разлики между хорарната и наталната астрология, планетите не се разглеждат като символи, а като буквални събития и герой в живота на питащия (клиента). Способността да се прави хорарна карта и да се получи директна и задълбочена представа за живота на питащия е умение, което се придобива чрез увереност, опит и не на последно място добро и пълно познание на астрологичният символизъм.

Първата стъпка да се научим да тълкуваме вярно един хорар е да се умеем да намираме подходящите планети (домове) за различните типове въпроси. След като идентифицираме подходящите/ ата планета (сигнификаторът) ние ще можем да видим специфичните особености на индивида, ситуацията или други неща, които са свързани с въпросът.
Някои неща, които трябва да знаем за сигнификаторът:
Човекът, които задава въпроса се нарича питащ. Питащия винаги се обозначава от планетата, която е изгряваща (асцендента) в момента на задаване на въпроса. Освен асцендента, за описанието на питащия биха ни помогнали планетите в първи дом, ако има такива. Луната пък би ни помогнала да видим обстоятелствата които са свързани с въпроса и питащия.

Човекът или ситуацията или нещо друго, за което се пита може да бъде описано в дома, които направлява (отговаря) според материята, която засяга въпросът (например – кариера любов 7-ми, 10-ти дом, пътуване 9-ти и т.н.). Разбира се трябва да се разгледат какви планети управляват или са разположени в необходимия дом. Сигнификатор на въпроса се явява онази планета, която е управител на дома с които се свързва въпросът.
И още един път е добре да се отбележи, че луната е сигнификатор за цялото положение. Тя може да помогне за описване на положението, обстоятелствата, може да ви помогне да видите движението на събитията и т.н.
Например: зададен ви е въпросът “дали моят съпруг ще ме напусне?”. Питащият ще бъде обозначен от планетата, която управлява асцедента. Ако той е във Везни, то сигнификаторът ще бъде Венера. Вие ще трябва да проверите позицията и състоянието на Венера в хорара, а също така да прибавите като детайли планетите, които се намират в първи дом или имат някакъв аспект с Венера. При зададения въпрос Марс като управител на 7-ми дом (десцедента) се явява като сигнификатор на този за когото се пита. Разглежда се позицията на Марс и като детайли се прибавят аспектите му, както и други планети, които попадат в седми дом. На въпрос “ще е благополучно ли околосветското пътуване”, сигнификаторът за питащия отново ще бъде управителя на асцедента, например Марс (овен), а за въпроса (дългото пътуване) ще търсим планета, която управлява девети дом. Движението на двата сигнификатора, помагат много при откриването на търсеният отговор, а другите планети могат да бъдат използвани в детайлите и описание на ситуацията. Много е важно да се гледа позицията на Луната и да я включим като основен фактор при отговора.
Но както и да е….

Хорарната астрология е проучване, което се базира най-вече на символна и философска асоциация. Без съмнение в хорарната астрология е най-добре да се използват традиционните управители на знаците. Разбира се и тук, както в почти всички други сфери на астрологията могат да се видят различни течения и методи според школата.
В хорарната астрология трябва да се научите да избягвате изкушението да разчитате на “интуиция”, “собствени асоциации”, или да пречупвате резултатите през своята си призма. Научете се да дефинирате и обяснявате сигнификаторът, но имайте на предвид, че Марс не едно и също с Овен, а Овен не е равносилно на първи дом.

Домовете в хорарната астрология:

За да може правилно да се открие нужния сигнификатор за въпроса, на които се търси отговор, то е важно добре да познаваме астрологичните домове и техните значения. В следващите редове ще се опитаме да упражним намиране на «търсения» дом.

Първи дом: Той се свърза с живот, жизненост, здраве. Външен вид - ръст, цвят, тен, тялото. На някои места се говори и за неговото влияние над интелектът, начинът, по който умът работи, речта. Общо взето първи дом отговаря на маниерите, индивидуалността, поведение, реакции и т.н.
В хорарната астрология - Първи дом отговаря на питащия – независимо от типа на въпроса.
В муданната астрология - Отговаря на обикновените хора, на държавата като нация, обитателите на дадена страна, общото им състояние, просперитет и т.н.

Втори дом: Ресурси, материален комфорт, приходи, въпроси засягащи богатство или други свързани с финанси. Начини да се постигне богатство. Лични предмети, принадлежности, активи, приходи, пари, пари дадени на друг, печалби или загуби, поддръжка, съдействие от страна на други и т.н.
В хорарната астрология: Финансите на питащия, всякакво лично движимо имущество (собствеността е в 4-ти дом), сделки. Ако въпросът е свързан с финансови сделки, продажба, лични притежания, финансови перспективи, загуба на пари и т.н.
В муданната астрология - Активите на нацията, финансовия статут, хазната, приходите, банки, фондови борси, търгове, износ на пари, продукция, реколта, заплати …

Трети дом: Братя, сестри, братовчеди и други членове на семейството (не е родители, те принадлежат на 4-ти дом). Съседи и други, от близкото ни обкръжение. Средата, в която живеем и работим, късите пътувания, пътувания, които редовно предприемаме. Писма, слухове, доклади, съобщения, вестници, списания, телефони, поща, писмени дела и договори, речи и разисквания, комуникативни и езикови умения и т.н.
В хорарната астрология: Както вече стана ясно – въпроси свързани договори, нотариални актове, комуникация, например един Сатурн в трети би могъл да покаже неспособност за комуникация. Някои астролози причисляват към този дом клюкари, нежелани посещения в дома (влизане на бандити), освен това нежелано раждане…
В муданната астрология - Национални слухове, пропаганда. Всички средства за разпространение на новини и информация, пощенските станция, мрежи за комуникация, компютри, телефони, факсове, вестници, списания, електронни пощи, публикации, литература, периодични издания, телевизия… Транспорт. Обществено мнение и въпроси, засягащи свободата на словото, езика. Също така договорите, международните споразумения и т.н.

Четвърти дом:
Всичко, което се отнася до корените на нашето съществуване – родители, род… Също така земеделие, фермерство, стопанство, идеологии, патриотизъм, традиции, история, Под влиянието на четвърти дом са също така съкровищата, мини, минерали, скъпоценни камъни, нефтени находища, водоизточници. Важно е да се знае, че четвърти дом е началото и края на всички неща, той представя опитът от детинство, отразява нашият несъзнателен опит в живота, нашите уязвими места в старостта, процесът (начинът) на смърт, погребения.
В хорарната астрология: Продажба или покупка на недвижимо имущество, хазяйство (наемателите са в 6-ти дом), граници на имоти. Въпроси засягащи хора в неизвестност, загубени предмети.
В муданната астрология: Земята, нейните собственици, работници, реколта, земеделие и минното дело. Жилища – например Сатурн в четвърти би могъл да покаже недостиг на жилища, а пък Плутон намиращ се там – вандализъм, престъпност – засягаща собствеността, а комбинации на Уран, Нептун и Юпитер биха могли да ни покажат загуба на собственост през бури, наводнения, земетресения. Освен това четвърти дом отговаря на находищата, водата, нефтената промишленост.

Пети дом: Деца, бременност, бременни жени, пол на нероденото дете. Здравословното състояние на децата. Любовни истории, романи, секс, създаване на потомство и зачатие. Удоволствия, приятни неща. Елементи - купени за удоволствие и наслада. Изкуствата и музи. Танцуване, музика, веселие. Дрехи, премени и други неща, които ни носят удовлетворение. Състезания, хазарт, лотарии – всякакви форми на залагане. Места свързани със спорт, игри, курорти., а също и с гостилници, кръчми, театри, паркове, партита всички места за забавлението и наслада. Тук се засягат въпроси свързани със свободното време и изкуствата, хобита и всички тези неща, които ни носят удоволствие и наслада.
В хорарната астрология: Децата на питащия. Възможността за бременност, секса, неродени деца. Ако тук имаме Сатурн или /и Нептун не са много добри планети за вероятна бременност, но ако Юпитер попада в този дом то индикацията за плодовитост е безспорна. Освен това тук се засягат и всички въпроси свързани със свободното време, хобита, хазарт, развлечения…
В муданната астрология: Всички обществени места за насладата и развлечение, паркове, национални художествени галерии и т.н.. Училища и детски градини. Националната раждаемост, социални въпроси, които се отнасят за децата.

Шести дом: Болести и заболявания, здравословно състояние и причина за болести и дали те / тя ще бъде къса или дълга, излечима или не. Всичко свързано със здравето и тези, които работят в тази сфера: зъболекари, доктори, медицински сестри. Служители, наематели и слуги, арендатори, домашни уреди, домашни любимци, малки животни и дребен добитък. Чичовци, лели и роднини от страната на бащата.
В хорарната астрология: Както по-горе вече написах всичко свързано със здравето, наематели, домашни любимци….
В муданната астрология:
Националните хранителни резерви, и най-вече зърното. Хората занимаващи се с обществените запаси, а също така библиотеки, архивари, хора работещи към Държавната администрация, въоръжените сили, полицията, здравеопазване, общественото осигуряване. Този дом отговаря и на безработицата, нетрудоспособността….

Седми дом: Бракът, партньорствата, съпругът, любовник, бизнес партньорства. Освен това той показва и опонентът в съдебен процес или конфликт, а в световен мащаб показва възможността на война, както и врага. Всички наши врагове, които са ни известни (забележете тайните врагове са в 12-ти дом.
В хорарната астрология: Този дом би могъл да покаже на астрологът, ако е изморен, измъчен или по някаква друга причина не може да даде адекватен отговор на зададеният му въпрос. Иначе 7-ми дом отговаря на партньорите – любовни, бизнес…
В муданната астрология: Браковете и разводите, а също така въпроси, които засягат тази тема. Обществени врагове, национални престъпници, бегълци. Дали да бъде очаквана война или мир. Съюзници и врагове…

Осми дом:
Всичко, което се отнася до смърт, страх, тревога и загуба. Качеството и природата на смъртта. Кой ще бъде наследник на покойникът. Неочаквано наследство, завещания, наследства и завети. Парите принадлежащи на партньори, съпруг или на друго лица. Финансови задължения, дългове, данъци, заеми, загуби, пари - дължани към други.
В хорарната астрология: Смърт, загуба, въпроси, финансови въпроси свързани със съпруга/ та или любовник, неща, които ни тревожат, страхове, загуби.
В муданната астрология: Държавният дълг, данъци, опасности за народа през война или народни бедствия, ресурсите на враговете и противниците, финансовите отношения с чужди държави. Обществената смърт…

Девети дом:
Дълги пътувания, далечни места, чужденци, изследователи, неизвестни места. Мечти, желания, вдъхновяващи мисли, предсказания, астрология, мистицизъм, философия, религия и духовенство от всякакъв вид. Връзки с църквата. Книги, обучение (формата на обучение), мъдрост, стипендии, университети, и всички форми на висше образование.
В хорарната астрология: Въпроси свързани с по-горе изброените неща.
В муданната астрология: Религия, църква и всички институции, занимаващи се с религиозни или духовни въпроси. Външни въпроси, международни закони, световни конференции, обединяване на нациите. Експедиране, пътувания на големи разстояния, независимо дали са свързани с пътници или търговия. Издателствата, международни комуникации. Публикуващата промишленост, голямо разстояние и международни комуникации. Университети, колежи, всички места за висше образование и квалификация, професори, философски и научни институции и др.

Десети дом: Работа, професия, работодатели, шефове, управители. Чест, престиж, репутация, власт, контрол, достойнство, слава, кариера…. Вероятност за служебни успехи или неуспехи. Освен това отговаря на: крале, принцове, херцози, графове, правителството и т.н.. Всички форми на власт и взимане на решения. На тези, които прилагат властта или законите - полиция, съдилища, съдии, магистрати, коменданти, шефове и т.н..
В хорарната астрология: Работа, кариера, бизнес … (виж по-горе).
В муданната астрология: Властта - министър, правителство, крале, президенти или диктатори. Полиция или въоръжените сили, когато те упражняват власт над гражданите. Държавните лидери. Националната репутация и престиж.

Единадесети дом: Управлява приятелите, приятелствата, поддръжниците, благодетелите, тези, които ни помагат независимо дали явно или скрито. Това е домът на изгодната съдба, положителната надежда, вяра, на похвалата, комфорта, на целите и амбициите. В съвременната астрология той е обявен, че управлява по-широкият кръг на познати и приятели, на по-широките амбиции, политическите идеали, на тези, които споделят нашите цели. Това е домът на, свобода, оптимизмът и увереността, показва личната сила, мотивацията.
В хорарната астрология: Приятелите, колегите, познатите на питащия. Доведени деца. Желания, надежди, и лични аспирации.
В муданната астрология: Парламентът и по-точно камарата на общините, областните съветници и др. подобни. Приятели и съюзници на нацията. Надеждите на нацията.

Дванадесети дом:
Тайни, скрити неща, често се свързва и с събития, печал, мъка, премеждие, робство, затваряне, преследване, тежка работа. А също така места, на които е отказан достъпа, места за уединение или изолация, затвори, манастири, лични страхове, слабости, робство, предатели, шпиони, магьосничество, илюзии, бягане от реалността, заблуди и т.н..
В хорарната астрология: Виж по-горе изброените.
В муданната астрология: Затвори, изправителни домове, манастири (като места за изолация, а когато става въпрос за религия се гледа 9-ти дом), престъпници, тайни врагове на нацията, тайни общества, свръхестественото. Болници, убежища и институции за слаби, недъгави, или нуждаещи от поддръжка хора, емиграционни лагери. Робство и т.н.

http://www.clubastrology.net/zodia-i-horoskope/astrology-articles/72-horary-astrology1#
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

fortunades

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
Re: Хорарната астрология
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2019, 10:51:36 pm »
Здравейте,
Случайно попаднах на този сайт. Много е полезен за изчисляване на аспектите в хорарната астрология.
https://astrofact.ru/astrology_online_altair/
Реалността е просто една прекалено упорита илюзия.

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: Хорарната астрология
« Отговор #5 -: Март 16, 2019, 09:29:16 pm »
Арабски афоризми:
"Жената,която напуска съпруга си,или го губи,когато Луната е в последните 13 градуса на Стрелец,никога няма да се върне,или да се омъжи повторно."
"Мъжът,който се сгоди с цел женитба,когато Луната е в първите 12 градуса на Козирог,ще загуби годеницата си преди брака,или ще умре в разстояние на шест месеца,или ще живее в неразбирателство с нея"
от Уилям Лили
Правят впечатление многото "или".........

Люба

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1178
Re: Хорарната астрология
« Отговор #6 -: Март 28, 2021, 05:39:50 pm »
Мили мои,
Купихме една стока и липсва една част от нея. Излъгаха ли ни продавачите?

Люба

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1178
Re: Хорарната астрология
« Отговор #7 -: Април 17, 2021, 04:12:19 am »
Мили мои,
Купихме една стока и липсва една част от нея. Излъгаха ли ни продавачите?

На този хорарен въпрос никой не ми отговори, но е бил видян 2 пъти и отговорът може да е интересен. Продавачите ни се обадиха, че са намерили липсващата част и вече е при нас. Към момента моето усещане е, че не са ни измамили (съзнателно), защото бяха предложили да развалим сделката, да чупят от цената и допълнителни стоки в процеса на комуникация.
« Последна редакция: Април 17, 2021, 04:20:10 am от Люба »

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: Хорарната астрология
« Отговор #8 -: Април 20, 2021, 12:27:02 pm »
Люба,защо тук си пуснала хорара?Не съм поглеждала ,мда...