Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 209515 пъти)

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1110 -: Май 22, 2018, 03:27:31 pm »
"Мъдрите и красиви думи, събрани в книгите, ни правят по-добри хора. Това е разликата между човек, който е чел, и човек, който не е докосвал книга през живота си. Първият може да се похвали, че е живял в много различни души, докато вторият нещастник никога не е напускал себе си."

"Барселона, гореща като шоколад", Каре Сантос
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1111 -: Май 23, 2018, 11:20:30 pm »
“Наричаш себе си свободна душа, диво същество. Ужасно те е страх някой да не те затвори в клетка. Е, скъпа, ти вече си в тази клетка. Ти сама си я изградила. И тя не се ограничава с Тулип, Тексас или Сомалия, Тя е там, където си ти. Защото независимо накъде бягаш, се сблъскваш със себе си.”

Труман Капоти, "Закуска в Тифани"
Над силата е само умението да я владеем!

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1112 -: Май 24, 2018, 12:10:15 pm »
За криво колело прав път няма!  Бълг.поговорка

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1113 -: Май 25, 2018, 04:21:35 pm »
"Една от любимите ми притчи на Хорхе Букай, за която се сещам винаги, когато някой се обърне към мен с агресия и ярост. Следващия път, когато се случи и на вас, вместо да отвърнете със същото, припомнете си тази история...


В едно вълшебно царство, имало някога чудно красиво езеро. В прозрачните му и чисти води плували риби във всички цветове на дъгата. А на повърхността му се отразявали всички нюанси на зеленото...

До тази приказно красива лагуна стигнали Тъгата и Яростта, за да се изкъпят заедно. Двете съблекли роклите си и влезли голи във водата. Яростта, която бързала (Яростта винаги бърза) се изкъпала на бърза ръка - и тя не знаела защо бърза толкова - и още по-бързо излязла от водата...

Но Яростта е сляпа или поне не различава ясно действителността. И така, гола и припряна, излязла от водата и облякла първата рокля, която намерила. Не забелязала обаче, че роклята не била нейната, а на Тъгата. И така, облечена като Тъгата, Яростта си тръгнала...

Много спокойна и невъзмутима, както винаги склонна да остане на мястото, на което се намира, Тъгата приключила с къпането си и без въобще да бърза - или по-точно, без да съзнава, че времето минава - излязла от езерото бавно и лениво. На брега установила, че дрехите й ги няма...

Както всички знаем, ако има нещо, което Тъгата не обича, то е собствената й голота. Така че облякла единствената дреха, която намерила край езерото и която принадлежала на Яростта...

Разказват, че оттогава насам, ние хората често се срещаме с Яростта - сляпа, жестока, страховита и ядосана. Но ако си дадем време да се вгледаме по-внимателно разбираме, че Яростта която виждаме е само маска. И под дрехата й всъщност се крие Тъгата...

откъс от книгата "Приказки за размисъл"

или с други думи и накратко казано човек е толкова зъл навън, колкото му е черно и тежко отвътре и само при ограничен кръг от хора мъдростта идва с времето...

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1114 -: Май 25, 2018, 05:50:19 pm »
Малцина са недоклатени , a мнозина  доста са ги клатили. .Аз, из цикъла -красив ум  :D
« Последна редакция: Май 25, 2018, 06:29:42 pm от Ребека »

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1115 -: Май 25, 2018, 11:18:23 pm »
Малцина са недоклатени , a мнозина  доста са ги клатили. .Аз, из цикъла -красив ум  :D
на 23 май ми излезе спомен във фейса от 2012-та
писала съм "единствено тази нощ мнозина се радваха, че клатенето приключи бързо"

тогава беше земетръса в Перник и осъмнах пред блока  ;D

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1116 -: Май 25, 2018, 11:30:59 pm »
Не, че има връзка, ама по повод актуализиране на данните на сайтовете и нонстоп съобщенията реших да видя дали съм с чисто досие  ;D в гугъл и излезе някаква женска с моето име регната в поетичен сайт и произведението беше 2 реда нещо от сорта-не мога да живея и да умра не мога  :-\  Представям си някой да реши, че съм аз  :D ама и тя една поетесаа мани ши ми опропасти публичния имидж  :012: иначе на последното голямо земетресение казах, че е полтъргайст и да не ме занимават с глупости -само аз останах вкъщи, хората- навън  ;D

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1117 -: Май 26, 2018, 04:10:13 pm »
И отново спомен от Фейсбук, който редовно пита "Какво мислите?"

26 май 2011г.
Какво мисля ли, ами мисля си, че да кривнеш от правия път, а после да се върнеш и продължиш, е човещинка, но да вървиш безотказно направо, когато си на крив път е тъпня!


Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1118 -: Юни 02, 2018, 12:08:42 am »
Ако някой ти каже да не хвърчиш в небесата,
кажи му да се маха от твоя облак!
Боян Максимов
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3105
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1119 -: Юни 03, 2018, 07:40:30 am »
Ако някой ти каже да не хвърчиш в небесата,
кажи му да се маха от твоя облак!
Боян Максимов

аз пък бих му направила "облак"/100гр.мента+100гр.мастика/ - да си похвърчим заедно като в "Ние врабчетата"
.....в споделянето е щастието  :29:

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1120 -: Юни 03, 2018, 10:28:28 pm »
Губим време, за да си осигурим работно време и водим битки, за да живеем в мир. Аристотел

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1121 -: Юни 04, 2018, 10:58:47 pm »
"Бедни души, евтин живот и все някой друг виновен."
 Жоро Плачков
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Ali_Lun

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1154
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1122 -: Юни 06, 2018, 10:19:39 am »
''Дължа на жените всичко,което имам.''

                                                                                Ален Делон

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1123 -: Юни 06, 2018, 10:10:43 pm »
"Има три капана, които отнемат щастието:
съжаление за миналото,
тревога за бъдещето
и неблагодарност за настоящето."
Омар Хайям

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1124 -: Юни 14, 2018, 06:46:41 am »
"Живее ми се бавно, както преди"

Живее ми се бавно, както преди. Когато всяка нова песен беше най-красивата. Когато с кака я превъртахме на касетофона по 30 пъти, за да запишем текста дума по дума. А после я пяхме със седмици. Знаехме малко песни, но всички наизуст. После се появи интернет и можехме да си свалим всичко. Разбира се, ако намерим от кого. Някой път това беше само един човек и една песен се теглеше с дни. Слушах първия куплет безброй пъти, докато се изтегли вторият, припевът и т.н. Имаше песни, които никога не се сваляха докрай, но така бяха още по-прекрасни.

Преди знаехме, че за най-хубавите неща си заслужава да чакаш. И чакахме. С вълнението, че при нас идва нещо невероятно. Не бяхме капризни. Нямахме голям избор, дори не си пожелавахме голям избор. Не разбрахме какво е изобилието, преди то да се появи.

Знаех всички телефонни номера на приятелите, близките и съучениците си наизуст. А те бяха много. Но когато си навън и трябва да се обадиш на някого от уличен телефон с фонокарта, нямаш голям избор. Когато някой закъсняваше, нямаше как да питаш къде е. Просто чакаш и ако не дойде, си тръгваш. Колко изгубено време? Е, ние не мислихме така. Беше просто времето, което си отделил за някого, но нещо е станало. Молиш се да не е нищо сериозно и бързаш към вкъщи или към следващия уличен телефон, за да провериш.

Преди знаехме, че единственият начин да се запознаеш с някого е да говориш с него. Плахо, неуверено, нескопосано – точно каквито са първите разговори с красивите непознати. После да чакаш той да звънне у вас и да се молиш някой друг да не вдигне пръв телефона.

Така и да не се научиш да се гримираш, защото приятелите ти винаги звънят с думите “след 5 минути пред блока” и никога да нямаш време да мислиш прекалено много. Да се обадят на стационарния в 4 сутринта, подпийнали, и да говорят с майка ти, защото тя никога няма да те събуди по това време за телефонен разговор със съученици.

Толкова са чаровни нещата, когато стават бавно. Най-вече първите неща. Първата целувка, първата любов. Целувка, която е сънувана безброй пъти, преди да се случи. Любов, която не знае как да се държи на първа среща и на много следващи. В която трябва сам да решавам, защото не можеш да пратиш скрийншот на приятелките си. В която трябва да описваш всяка черта на своя бъдещ любим, защото не можеш да покажеш снимка във фейсбук. В която си запечатал всичко само на едно място – в сърцето си.

Живее ми се бавно, както преди.

Преди знаехме, че за най-хубавите неща си заслужава да чакаш.

А сега знаем ли го?"

Ралица Генчева
Над силата е само умението да я владеем!