Автор Тема: Бабини лекове  (Прочетена 157674 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Бабини лекове
« Отговор #315 -: Август 11, 2016, 12:11:02 am »
За пръв път чувам мъж да прави лютеница, аз лично не умея  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Бабини лекове
« Отговор #316 -: Август 11, 2016, 12:31:26 am »
Кетчуп? Купешки? Мне
Витамин ц се губи до голяма степен при топлинна обработка. Лютеницата си е по-скоро пържене, отколкото варене, и като се има предвид, че по принцип чушки и патладжани първо се пекат, а после-и варят/пържат, остава да се надяваш на капсацина/капсаицина

Bobolina

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 623
Re: Бабини лекове
« Отговор #317 -: Август 11, 2016, 12:34:48 am »
Bin, топлинно преработената мазнина е едно от най-ужасните неща, които може да си причини човек, що се отнася до хранене. Ако държиш на екстрахирани мазнини, по-добре ги слагай сурови (след сготвянето). Иначе не търси противораков ефект.

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Бабини лекове
« Отговор #318 -: Август 11, 2016, 12:49:18 am »
Верно се губи вит.С,но пък в лютите чушки е в най-голяма концентрация,повече от лимони и шипки,10 процента да останат,когато са потенцирани от ликопена н е  е малко,а може би ликопена вдига процента на запазения вит.С-интуицията ми казва че е много полезно нещо,да ме извиняват спирулина,S.O.S.,смлени кори от канадски бор и тн-имаме си достатъчно биоактивни храни,ей сега започва зелето-четка за холестерина в червата заради суровите влакнини и адсорбция ,не одобрявам пълно гладуване но една динена диета в жегата,повече пресни домати в рациона,зеле-достатъчно е за детоксикация и отслабване .Витамини има достатъчно в тези продукти,а витамините не трябва да се спират .Олиото да се добавя в края е добра идея-макар че антиоксидантите може би ограничават окислението на мазнините .
« Последна редакция: Август 11, 2016, 12:55:36 am от Bin »

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Бабини лекове
« Отговор #319 -: Август 11, 2016, 09:37:30 am »
Bin, топлинно преработената мазнина е едно от най-ужасните неща, които може да си причини човек, що се отнася до хранене. Ако държиш на екстрахирани мазнини, по-добре ги слагай сурови (след сготвянето). Иначе не търси противораков ефект.

Ти само варено и печено на скара ли ядеш?
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Бабини лекове
« Отговор #320 -: Август 11, 2016, 09:48:33 am »
Тери, и у нас не се яде пържено. По тези причини. И защото сме язваджии.
В началото ми беше малко странно така да готвя. Но се свиква.  :08:
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Бабини лекове
« Отговор #321 -: Август 11, 2016, 09:51:03 am »
Тери, и у нас не се яде пържено. По тези причини. И защото сме язваджии.
В началото ми беше малко странно така да готвя. Но се свиква.  :08:

Тя го е написала не само за пържено. Като печеш на фурна пак ли не слагаш мазнина?
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Бабини лекове
« Отговор #322 -: Август 11, 2016, 10:08:46 am »
Да, не слагам мазнина. Пека с малко водичка. Задушавам с вода. Боб, леща правя в глинен гювеч и пека на фурна. Почти го докарва до класически вкус и вид на тези ястия. Дори си е вкусно по свой начин.
Ако правя нещо с месо - задушавам с вода или пека.
После всеки си слага според вкуса мазнина, ако желае. Аз съм по-припряна и не го правя.

По-добре да се прави това превантивно. Отколкото следварително и по принуда. Както е при нас.
Но като се сетя за последната си язвена криза... Която получих, защото се храних извън дома. На място, на което се готви предимно пържено, запържено, с много мазнина. Чудя се тези хора как са здрави, явно имат силни стомаси.
Един арабски запържен/задушен ориз, някакво месо, което беше солидно изпечено с мазнина... На другия ден хапнах една пържена риба. И ми идваше да умра.
Сега като ме канят на гости, съобразяват се с мен/нас. И задушават. Не съм го изисквала, просто са ми приятели и видяха колко зле бях.
Моята язва е много болезнена. При седмодомието ми не е толкова болезнена, но получава киселини и тъпа болка.
Баща ми се дъни, той е сладокусник. Ако реши да наготви, кара го през просото. Но му обяснихме, че просто ни убива по този начин. Сега правят за мен риба на скара или печена. Е, не е връх в кулинарното изкуство. Но не ми вреди.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Бабини лекове
« Отговор #323 -: Август 11, 2016, 10:17:57 am »
Нека не звуча като някаква вманиачена в здравословното. Не е така.  :08:
Ситуацията го налага. Жалко, че идва това желание след като вече имаме проблем.
Ние хората сме особени същества. Рядко правим нещо превантивно.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Бабини лекове
« Отговор #324 -: Август 11, 2016, 10:20:03 am »
Ема, а не си ли си правила изследване за хеликобактер пилори? Моя близка с язва от 20годишна си направи, пи 2 седмици лекарства и сега си яде всичко вкл. люти чушки. След 30 годишно съобразяване какво да яде заради язвата си :)


Термичната обработка на мазнините коренно променя състава им и ги превръща в една от най-силните отрови, която поглъщаме ежедневно. Мазнините деградират и образуват акролеини, алдехиди, кетони и много други изключително силни отрови, употребявани в миналото дори като бойни отровни вещества.

Много обичам да ми говорят такива неща :012: Сори ама за мен това е прекалено.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Бабини лекове
« Отговор #325 -: Август 11, 2016, 10:29:42 am »
Всеки преценява за себе си какво е добро за него. Някои хора са по-устойчиви, отнема им много десетилетия да отключат сериозни проблеми или пък не доживяват изобщо да отключат, живеят си в относително здраве до към 80. Е, някой диабет, кръвно най-много. :) Ние в семейството трябваше рано да се борим с "нелечими" за официалната медицина и смъртоносни заболявания, затова не ни е прекалено. Храна, която ми дава енергия, вместо да ме превръща в труп, само поради смяна на начина на приготвяне е ок за нас. Другото е чиста химия, не лозунги.

Много съжалявам за това :-*
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Бабини лекове
« Отговор #326 -: Август 11, 2016, 10:33:49 am »
Тери, аз не искам да ям каквото ми падне.  :08:
И моето седмодомие може да яде лютиво. И няма такива обострени язвени кризи. Мен ме хващат много бързо. Но и без тях, пак бих предпочела да внимавам.
 :08:
А пърженото и мазното не са нещо, от което се нуждая. И без това не съм била никога манекен от списание, та да си дослагвам съвсем проблеми.  :012: :85:
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Бабини лекове
« Отговор #327 -: Август 11, 2016, 10:37:44 am »
Разбира се всеки си преценя и си намира свой начин на хранене за да се поддържа в оптимална форма. Лично аз съм стигнала до извода, че най-голям бич са преработените храни и голямото количество захар, което се яде в днешно време.

Прогресивната ми луна да излиза от телец, че и аз толкова сладко ям сега, колкото не съм яла в целия си живот сигурно :D
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Бабини лекове
« Отговор #328 -: Август 11, 2016, 12:33:34 pm »
Печенето с много мазнина и на мен не ми е по вкуса. Обикновено, ако правя тиквички или картофки на фурна, в дъното на тавата слагам съвсем малко билков зехтин за овкусяване и добавям повече вода със застройка /кисело мляко или заквасена сметана/. За пържено и скара да не говорим, напълно отсъства в менюто ми. Откакто у нас аз определям какво, как и кога да се яде, забравих за всички стомашни проблеми, от години не са се обаждали. Когато живеех с нашите, нямаше никаква култура на хранене, никакъв режим и баланс. Сегашният ми начин на хранене е коренно различен, така се чувствам и изглеждам в пъти по-добре. През топлите месеци на годината съм предимно суровояд, не консумирам термично обработена храна. Плодове, зеленчуци, млечни продукти, ядки, без месо и риба.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Бабини лекове
« Отговор #329 -: Август 11, 2016, 05:46:02 pm »
Ама и вие какво й се обяснявате на Тери, ще си ядете както и каквото си искате. И аз постоянно вадя от 100 кладенеца вода, за да им доказвам на домашните кое какво и защо. Еми всеки да си яде както си реши, негово си е тялото. Са...не че не пуша  :)

Обаче за мазнината-има някои олиа, дето издържат на по-високи температури, и тогава им се случват гадости, например олио от гроздови семки
Също свинската мас си е сравнително безобидна