Автор Тема: Книжна раздумка  (Прочетена 83011 пъти)

Just_a_Dream

  • Гост
Re: Книжна раздумка
« Отговор #30 -: Февруари 03, 2015, 05:07:19 pm »
— Mi bella princessa, вашето смешно джудженце никога вече няма да танцува пак. Жалко, защото е толкова грозно, че би могло да накара краля да се усмихне.
— А защо няма вече да танцува? — запита със смях инфантата.
— Защото му се е пръснало сърцето — отговори шамбеланът.
Инфантата се начумери и нежните й устни, които приличаха на листенца от роза, се свиха с прелестно пренебрежение.
— Нека занапред, тия, които идват да играят с мен, да нямат сърца! — извика тя и изтича в градината.

Just_a_Dream

  • Гост
Re: Книжна раздумка
« Отговор #31 -: Февруари 03, 2015, 05:11:09 pm »
— Ти ми каза, че ще танцуваш с мен, ако ти донеса червена роза — извика студентът. — Ето най-червената роза на света. Ти ще я носиш довечера до сърцето си и когато танцуваме заедно, тя ще ти разказва колко те обичам.
Но момичето се навъси.
— Страхувам се, че няма да отива на роклята ми — отвърна то, — пък и племенникът на шамбелана ми изпрати няколко истински скъпоценни камъни, а всеки знае, че скъпоценните камъни струват много повече от цветята.
— Честна дума, ти си много неблагодарна! — каза ядно студентът и захвърли розата на улицата, където тя падна в канавката и една каруца я смачка с колелото си.
— Неблагодарна ли? — отвърна момичето. — Знаеш ли какво ще ти кажа? Ти пък си много груб, и в края на краищата кой си ти? Само някакъв си студент! Ами че аз не вярвам да имаш дори и сребърни закопчалки на обувките си, както племенникът на шамбелана! — И то стана от стола и влезе вътре.
— Колко глупаво нещо е любовта! — рече студентът, когато си тръгна. — Тя не е и наполовина така полезна, както логиката, защото нищо не доказва, винаги разправя неща, които няма да станат, и те кара да вярваш в неща, които не са верни. Всъщност тя е съвсем непрактична, а понеже в нашия век да бъдеш практичен значи всичко, аз ще се върна към философията и ще изучавам метафизика.
И той се върна в стаята си, издърпа голяма прашна книга и седна да чете.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6484
Re: Книжна раздумка
« Отговор #32 -: Март 04, 2015, 12:01:36 pm »
Една страхотна книга: "Да се убива е лесно" на Агата Кристи http://chitanka.info/text/29595-da-se-ubiva-e-lesno
Горещо препоръчвам на всеки, който обича криминалния жанр! В читанката я има цялата. Аз от сутринта до преди малко я прочетох цялата (но взета от библиотеката).

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Книжна раздумка
« Отговор #33 -: Юни 10, 2015, 12:18:42 am »
"Мост през вечността" на Ричард Бах — много, много хубава. Чувствам я като написана лично за(ради) мен.

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Книжна раздумка
« Отговор #34 -: Юни 10, 2015, 09:05:34 am »
"Яж, моли се и обичай" - Елизабет Гилбърт, филмът не ми хареса особено, но книгата е много добра  :)

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Книжна раздумка
« Отговор #35 -: Юни 15, 2015, 11:55:54 pm »
По повод «познай професията», Борис Виан: «Любовта е сляпа» и «Априлски момичета».
« Последна редакция: Юни 16, 2015, 12:46:17 am от Reptil »

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Книжна раздумка
« Отговор #36 -: Юни 16, 2015, 04:04:27 pm »

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Книжна раздумка
« Отговор #38 -: Юли 06, 2015, 08:34:44 pm »
"18% сиво", Захари Карабашлиев — много приятен и лек роман, без да е повърхностен. Изчезнала любов, емигрантски откровения и един чувал трева.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Книжна раздумка
« Отговор #39 -: Юли 06, 2015, 09:22:27 pm »
Сигурно съм мн посредствена, ама български хубав роман (несантиментален, некомунистически, нелюбовен) от 20 год не съм чела
Пруув ми ронг?

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Книжна раздумка
« Отговор #40 -: Юли 06, 2015, 09:37:22 pm »
"18% сиво", Захари Карабашлиев — много приятен и лек роман, без да е повърхностен. Изчезнала любов, емигрантски откровения и един чувал трева.

Тц, нито ми се стори приятен, нито лек, нито интересен. Зарязах го някъде преди средата, това беше още когато излезе книгата, някой ми я беше хвалил.
Сивата гама не ми е симпатична :)

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Книжна раздумка
« Отговор #41 -: Юли 06, 2015, 09:40:14 pm »
Сигурно съм мн посредствена, ама български хубав роман (несантиментален, некомунистически, нелюбовен) от 20 год не съм чела
Пруув ми ронг?

Папи ето този на мен ми хареса, а и авторът е доста приятен човек  :)
http://www.helikon.bg/books/118/-%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0_174107.html

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Книжна раздумка
« Отговор #42 -: Юли 06, 2015, 09:55:20 pm »
В общи линии, нов, несантиментален, некомунистически, нелюбовен роман май няма. Имаме си някакви травми, общи и лични, които се изписват. Като намеря български автор, пишещ без невероятни претенции (Калин Терзийски, ай ем лукинг ет ю), радвам се. Сивите гами са различни :) Тая е но'о по-добра от оная, моля, моля :)
« Последна редакция: Юли 06, 2015, 09:57:30 pm от Reptil »

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Книжна раздумка
« Отговор #43 -: Юли 06, 2015, 10:00:26 pm »
Не бе, не съм претенциозна, ама нали четенето е за удоволствие
Нямаше да слагам ограничения, ако някой пишеше като Гарсия Маркес примерно

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Книжна раздумка
« Отговор #44 -: Юли 06, 2015, 10:05:02 pm »
Да ви кажа няма български автор, който да пише добре, според мен от тия новите. Един Георги Господинов, който напоследък е супер прехвален, еми на мен не ми харесва стила му или пък Людмила Филипова- пълна пародия. Трудно се навивам да си купя книга от български автор.