Автор Тема: Октави  (Прочетена 5753 пъти)

Space

  • Гост
Октави
« -: Май 30, 2013, 07:47:24 pm »
В една друга тема, която започнах вчера (и се надявам да се върна към нея скоро) споненах Кастанеда, Гурджиев, Лиъри и т.н.

Тъй като това все пак е астрологичен форум мисля да оставя за малко Кастанеда на страна и да се опитам да свържа Гурджиев и Лиъри с астрологията, а именно чрез Закона за октавите.
Гурджиев прехвърля нещата на... по-космическо ниво и формулира неговата си теория за Ray of Creation ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ray_of_Creation ) като не знам какво взима от нумерология, суфизъм, кабала и т.н.
Лиъри от своя страна задълбава повече в съзнанието, взимането на решения и т.н. ( http://deoxy.org/eoctave.htm )

Като потърсих малко в гугъл видях, че много други преди тях (Питагор няма да го споменавам) също са се изкушили от октавите и в някои случаи си е имало резултат: http://en.wikipedia.org/wiki/John_Alexander_Reina_Newlands

Признавам си, не разбирам почти нищо от астрология, но няма как да не се е намерил някои астролог, който да свърже по някакъв начин цялата астрология със закона за октавите. Или с Ray of Creation теорията на Гурджиев. Или може би с някоя друга теория?

Много малко резултати намерих по темата. Едно, от които, това: http://www.astrologyweekly.com/astrology-articles/spiritual-astrology.php
Но единственото, което рабрах е, че 27ми Август, 9:41am е добро време за медитация. Не може да е само това.  :)

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Октави
« Отговор #1 -: Юни 02, 2013, 06:08:48 pm »
Ще се възползвам от темата, за да изразя несъгласието си със съществуването на  "нива на проработка/преработка" на планетите, медитации върху тях и преживяването, че "работим" над аспектите. В последно време подкрепям фатализма, оцветен с 10-15 процента собствена воля. В това отношение индийската астрология е по - детайлна и обяснява, защо при някои става, а при други- не.
 

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Октави
« Отговор #2 -: Юни 02, 2013, 06:16:09 pm »
Прословутите нива на проработка са много удобна сламка, която позволява на астролога да си оставя вратички за изплъзване, ако не чете правилно картата (а не дай боже да чете пристрастно!). И така всичко може да се интерпретира двуяко според "нивото на проработка", това спестява доста неудобни ситуации.  :D

Индийската астрология не дава вратички, тя дава ключове.  :)
« Последна редакция: Юни 02, 2013, 06:18:14 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Октави
« Отговор #3 -: Юни 02, 2013, 06:46:17 pm »
Извинявам се за отклонението от темата. Но се възползвам от възможността да попитам как съдите за морала на индивида по ведическата му карта? Имам някои неща в списъка си, но искам да се допитам до вас.

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Октави
« Отговор #4 -: Юни 02, 2013, 06:47:11 pm »
Ще се възползвам от темата, за да изразя несъгласието си със съществуването на  "нива на проработка/преработка" на планетите, медитации върху тях и преживяването, че "работим" над аспектите. В последно време подкрепям фатализма, оцветен с 10-15 процента собствена воля. В това отношение индийската астрология е по - детайлна и обяснява, защо при някои става, а при други- не.


честно казано винаги съм смятала така, само дето в последно време се колебая
а, колебанието идва от куп нещица, които остават с открит отговор или съвсем без такъв

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Октави
« Отговор #5 -: Юни 02, 2013, 07:04:13 pm »
Извинявам се за отклонението от темата. Но се възползвам от възможността да попитам как съдите за морала на индивида по ведическата му карта? Имам някои неща в списъка си, но искам да се допитам до вас.

Да ти кажа, много фактори са, досега до 100% вярно заключение не съм успяла да стигна.

Както вече съм споделяла, гледам задължително навамша, но и тя не дава категорична информация. Вероятно трябва да се гледат по-високи варги.

Най-големият парадокс за мен е, че в картите на хора със съмнителен морал най-често срещам доминиращо влияние на Венера и Юпитер, обикновено в комбинация със светилата. А преди си мислех, че това трябва да са Марс, Сатурн и Възлите.

Но моралът също е относително понятие - в едно общество моралът е един, в друго е друг... За различните хора моралът също има различни измерения - това, което е неморално за мен и зашеметява всяка фибра от моето тяло, може да се приема като нещо съвсем "в реда на нещата" от друг човек. Всеки съди за морала според личната си ценностна система.

Не съм се занимавала да разглеждам такива карти, нямам голяма база данни с аморални примери. Но за една жена се сетих, отличаваща се с нисък морал в отношенията с мъжете като цяло.

В Раши има съвпад на Луна и Раху в Лагна (накшатра Свати), затисната между Сатурн и Юпитер. Сатурн във 2 дом в опозиция с Марс в 8ми (Марс е в Криттика). Атмакарака е Венера във Водолей, в накшатра Пурва Бхадра.

В навамша знакът на Лагна не е сигурен, защото не й е правена ректификация. Има съвпад Луна/Сатурн в Козирог, Венера е в съвпад с Раху в Близнаци, Меркурий е в опозиция с Луната и Сатурн. Ако часът е точен, има Марс в Лагна (Риби), тогава у7 е Меркурий. Вероятно се гледа и как е поставен Лагнеш в Д9, а също така АК. При нея това е Венера - попада в дуален знак, в съпад с Раху.

Предполагам, че трябва да се разгледа и 9 дом в навамша и отношенията му с Лагнеш, Луната и АК.





Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Октави
« Отговор #6 -: Юни 02, 2013, 07:15:22 pm »
Благодаря ти!
И аз съм чела, че Венера може да опорочи Юпитер.
Основните неща, по които съм чела, че се съди, са (освен Луната, Лагна и Лагнеш): Юпитер на първо място, а също така Слънце, 9-ти и 10-ти дом и техните управители.
И аз нямам карта с точен час на неморален човек, за жалост.

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Октави
« Отговор #7 -: Юни 02, 2013, 07:24:09 pm »
класиците също извеждат стожерите на морала и ценностната система на човека от 9-ти дом - голямата истина. в отношенията на девети и трети се търси дали думите на човека и ежедневните му действия отразяват вътрешните му убеждения и правда - освен управителите на тези двата, се търсят отношенията на Слънце като сигнификатор на 9-ти и Луна като сигнификатор на трети. Съответно и отношенията на тези с господаря на асц. - доколко ценностната система на индивида е в противоречие или съгласие с проявленията и образа му.

а 9+10 пък показва дали реномето се гради на същността или на видимостта.
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Октави
« Отговор #8 -: Юни 02, 2013, 07:26:19 pm »
И аз нямам карта с точен час на неморален човек, за жалост.

Аз имам, но са неморални по субективна моя преценка.

При единия има съвпад Луна/Юпитер в Козирог в навамша - слаб Юпитер, но в един знак с Луната - не дава морал, духовност, философски поглед върху живота, но дава статус и материални придобивки. И голямо сребролюбие, алчност, меркантилност, материализъм и лакомия.

Венера в Д9 е в Овен (марсов знак) в опозиция с Меркурий и Сатурн. Сатурн е екзалтирал (в раши е силен - във Водолей/9 дом и е Раджа йога карака). И при този Марс е в мутабелен знак - Близнаци.

Възлите в Д9 нямат съвпади с планети, но Раху аспектира Марс и Меркурий/Сатурн. Ако часът е точен, Марс е в 7 дом от Лагна в навамша, а Венера попада в 5 дом и получава аспект от две безплодни планети отсреща (в раши Венера и Сатурн са в един знак).

От всичко изброено не мога да изведа никаква закономерност.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Октави
« Отговор #9 -: Юни 02, 2013, 07:33:03 pm »
Благодаря, Диди и Лила! Ще трябва да си потърся някаква карта измежду тези на познатите ми и да пробвам.