Автор Тема: За взаимните рецепции  (Прочетена 12005 пъти)

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
За взаимните рецепции
« -: Септември 01, 2015, 10:25:37 pm »
Бих се радвала да си поговорим за това, ако има интерес. да споделите има ли такива в картата Ви, как ги усещате?

При мен Венера и Плутон са в такава "връзка" бих казала. Венера е в Скорпион в 8 дом, а Плутон в 7 дом във Везни. И по дом и по знак са във взаимна рецепция.

Без да имам задълбочени познания и дълъг опит - имам чувството, че такива планети стават, като скачени съдове - въздействието върху едната влияе на другата - някак индиректно, без конкретен аспект между тях.

При мен Венера е много силно поставена, в 8 дом в скорпион е в падение по дом и знак. Това падение - много пъти съм го мислила. Като, че ли прави планетата много по-силна, но като вътрешен потенциал. Нещо, което носиш дълбоко в себе си и напира да се изяви. Както семенце, което е едно малко "нищо", но покълва, прониква през почвата, търси Слънцето, става красиво, дава плод ... радва...

От моя страна това са бягащи мисли, които се затруднявам да подредя, лутам се :) Ще се радвам на отклик  :58:
Над силата е само умението да я владеем!

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #1 -: Септември 01, 2015, 11:10:49 pm »
В тази тема трябва да се похваля как преди доста време като четох за рецепциите заключих, че в моята карта няма такива и не съм им обръщала внимание.  :D

Докато наскоро, тук една форумка с подобни натални положения като моите сподели, че са в рецепция и тогава ми просветна, че всъщност почти всички лични планети са в рецепция и то с диспозиторите си.

Не знам как влияят, защото не съм налблюдавала картата си от този ъгъл.

Струва ми се, че най-силно изразена е рецепцията на марс във водолей с уран в скорпион, и то защото и двамата са в ъглови домове, а и уран е в екзалтация.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #2 -: Септември 01, 2015, 11:40:42 pm »
Рецепциите по знак все са с диспозитора :) За мен са нещо като лесно протичащ поток енергия между две планети, положителна или не.
« Последна редакция: Септември 01, 2015, 11:59:41 pm от Reptil »

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #3 -: Септември 02, 2015, 11:23:14 am »

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #4 -: Септември 02, 2015, 11:26:54 am »

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #5 -: Септември 02, 2015, 12:12:24 pm »
При мен Венера е много силно поставена, в 8 дом в скорпион е в падение по дом и знак. Това падение - много пъти съм го мислила. Като, че ли прави планетата много по-силна, но като вътрешен потенциал. Нещо, което носиш дълбоко в себе си и напира да се изяви.
  Венера е заточена в скорпион и в неговия дом 8-ми.
Плутон У8 в 7д е във взаимна рецепция по екзалтация със Сатурн У11 в 5д, оттам и дълбочината в изявите по отношение на любовта и приятелствата, отделно Венера е в съвпад със СЛВ, което ти помага по отношение на любовта, брака, парите, да бъдеш на нужното място в подходящото за целта време.

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #6 -: Септември 02, 2015, 12:22:40 pm »
Много благодаря за анализа akruks  :58: Осмислям го още  :)
Над силата е само умението да я владеем!

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #7 -: Септември 02, 2015, 01:02:36 pm »
Наскоро четох нещо интересно за рецепциите, сега Алена ме подсети с тази нова тема.  :)

В модерната астрология, доколкото виждам, се използват три основни вида рецепция - по управление, по екзалтация, по заточение. Поне такива интерпретации съм срещала. Взаимната рецепция като понятие и допълнителен инструмент намира широко приложение още в античната астрология, където рецепциите се разглеждат наред с аспектите /вкл. и в Хорарната астрология/.

Ведическата астрология предлага интересна концепция за по-задълбочено тълкуване на рецепцията, известна като Паривартана йога. Според ведическите астролози рецепцията има силата на аспект. Някои автори казват, че когато е налице взаимна рецепция, планетите се разглеждат като в собствен знак, т.е. това ги подсилва. Разбира се, следва да се вземе под внимание между кои домове има рецепция, от това зависи и посоката на тълкуване.

Във ведическата астрология рецепциите се разглеждат по друг начин, има няколко основни вида:

Първият вид е Раши Паривартана - това са взаимните рецепции по управление в основната карта, наречена Раши /Д1/

Тук се вземат под внимание не само знаците и домовете, между които е налице такава размяна, а също така т.нар. гуни /качества/. Посоката на движение от една гуна към друга зависи от това влиянието на коя от двете планети е по-силно изразено.

Всяка планета се свързва с определена гуна:

Слънце - сатва
Луна - сатва
Марс - тамас
Меркурий- раджас
Венера - раджас
Юпитер - сатва
Сатурн - тамас
За Раху и Кету се предполага, че са тамас.

Сатва гуна се свързва с духовността, раджас със светското, тамас с нисшето начало, с материалното /в негативен аспект се свързва и с невежеството/.

Вторият вид рецепция е Амша Паривартана - това е рецепция в производната карта Навамша /Д9/

Тази рецепция може да допринесе до някаква промяна, трансформация на личността, която идва чрез брачния партньор и чрез важни партньорства в живота на натива. Особено силно се проявява по време на дашите /планетни периоди/ на съответните планети.

Третият вид е Джива Паривартана /или още Сукшма Паривартана/ - рецепция по накшатри

Всяка накшатра освен знака, в който попада, има допълнителен управител. Например, накшатра Читра попада в Дева/Везни и има двама управители - респ. Меркурий и Венера, а самата накшатра се управлява от Марс. Да вземем още една накшатра, например Шравана - тя се пада в сидералния Козирог, чийто управител е Сатурн, но самата накшатра се управлява от Луната. По такъв начин, ако Луната в хороскопа попада в накшатра Читра, а Марс в накшатра Шравана, има рецепция по накшатри - енергиен обмен между Марс и Луна.

Тази рецепция също има специфично проявление. Понеже накшатрите са свързани с влиянието на Луната в Зодиака - това са 27 лунни стоянки, такъв вид рецепция придобива особено значение в контекста на нашите отношения със социума и неговото влияние върху нашия живот. Тук особено важно значение придобива Чандра Лагна или Лунен Асцендент. Този вид рецепция е по-силно изразен в картите на известните личности, които се ползват с по-широка популярност и имат активни връзки със социума.

Четвъртият вид е Карака Паривартана - рецепция между домови сигнификатори

Всеки дом има сигнификатор или т.нар. бхава карака:

1 дом - Слънце
2 дом - Юпитер
3 дом - Марс
4 дом- Луна
5 дом - Юпитер
6 дом - Марс
7 дом - Венера
8 дом - Сатурн
9 дом - Юпитер
10 дом - Меркурий
11 дом - Юпитер
12 дом - Сатурн

Пример за такава рецепция са Юпитер в 1 дом и Слънце в 5ти, Луна в 10 дом и Меркурий в 4ти, Марс в 8 дом и Сатурн в 3ти. В такъв случай може да се говори за своеобразна "размяна на роли", която следва да се вземе под внимание при разглеждане на съответните планетни периоди /даши/, ако искаме да направим по-прецизна прогноза.

Всеки от четирите вида рецепции задължително се взема под внимание, когато използваме техниката на планетните периоди. Понякога, когато в хороскопа има специфична рецепция и не сме отчели нейното влияние, после се чудим защо някоя даша е донесла неочакван резултат.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #8 -: Септември 02, 2015, 03:18:07 pm »
Благодаря, Лили. Не беше ми попадало това досега.
Оказва се, че нямам нито една от четирите вида рецепции. Никаква. Всички даши значи се проявяват в чист вид. :012:
« Последна редакция: Септември 02, 2015, 04:12:07 pm от Diyana »
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #9 -: Септември 02, 2015, 04:26:59 pm »
При мен има три вида рецепция и участват все важни планети - раши паривартана между Венера и Юпитер /и Випарита раджа йога/, амша паривартана между Марс и Сатурн в Д9, джива паривартана между Раху и Марс в Д1. Антардашата на Венера само с проблеми и загуби я запомних, оттогава се мъча всичко да съградя наново, върху отломките. Сега да видим как ще се прояви периодът на Сатурн/Марс догодина, те са ми на доста видно място в Д9 и в съвпад с двете светила. За рецепцията между Раху и Марс /1-5 дом/ засега нямам наблюдения как действа и в каква посока се е изявила, те правят един "триъгълник" с Луна в 9 дом, може и това да е някаква по-специфична йога. Според мен са огледално отражение на големия тригон между Луната, Марс и Уран в западната карта. На тях дължа много променлив, нестабилен и напрегнат живот.

В западната карта имам рецепция по екзалтация между Луната и Юпитер, но още не съм й усетила благинките.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #10 -: Септември 02, 2015, 09:19:09 pm »
Амша паривартаната не ти ли е между Юпитер и Сатурн? За рецепциите между дустхана владетели съм чела мнения, че йогата е ефективна и мощна само ако планетите в нея не получават аспекти от други планети, а Марс ти аспектира Юпитер. Мисля, че и от страна на Раху се отчита някакъв знаков аспект и към Венера, и към Юпитер.

Иначе вярно, че точно твоята венерина даша е голямо разочарование и недоумение и за мен :012: Макар основният период все пак да е Сатурнов, Венера е изключителният шампион в картата ти, съвсем да се изложи е неприлично.
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #11 -: Септември 02, 2015, 09:42:14 pm »
Амша паривартаната не ти ли е между Юпитер и Сатурн?

Между Сатурн в 7 дом и Марс в 9ти. Светилата в Д9 също са свързани с тях - Слънце/Сатурн в Скорпион и Луна/Марс в Козирог. Догодина ще съм в даша Сатурн/Марс.

Цитат

Иначе вярно, че точно твоята венерина даша е голямо разочарование и недоумение и за мен :012: Макар основният период все пак да е Сатурнов, Венера е изключителният шампион в картата ти, съвсем да се изложи е неприлично.


Вероятно негативният резултат е дошъл от позицията й в 6 дом и випарита раджа йога с Юпитер в 8ми. Освен това е ретроградна, обградена от Марс и Кету. И за мен нейната антардаша беше тотално разочарование на всички фронтове, нищо не остана незасегнато. Пък и Венера в моята карта с доста отговорности е натоварена - и Лагнеш, и атмакарака, и планета варготама, и в рецепция с даракарака участва. Но някъде четох, че събитията, които ни спохождат в периода на АК, могат да бъдат важен духовен урок. В крайна сметка, след направена вече рекапитулация, до такъв извод стигнах /както казват руснаците - "будем знать людей"/.

Тук има две кратки статийки за Паривартана йога /на руски/, ако някой проявява интерес:
http://traditsiya.ucoz.ru/publ/parivartana_joga/1-1-0-26
http://traditsiya.ucoz.ru/publ/parivartana_joga_chast_2/1-1-0-27


Цитат

Паривартану Йогу  можно назвать сильнейшей формой взаимоотношений (самбандха), которые могут  существовать между двумя планетами, сильнее, чем их  взаимная связь через соединение или взаимные аспекты.

Непредвиденные события или внезапные изменения, хорошие или плохие в жизни человека могут произойти, если в гороскопе человека существует Паривархана Йога.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #12 -: Септември 03, 2015, 11:52:11 pm »
Рецепциите при мен са по владение Марс в Телец с Венера в Овен и по екзалтация Луна във Везни със Сатурн в Телец.
Не съм обръщала внимание досега как се проявяват, може би защото нямам достатъчно информация за тях. Търся, но все не ми се струва изчерпателно и ясно това, което намирам, обясненията ми се струват непълни. Нали знаете, има неща, на които времето не им е дошло още, та и на моите рецепции май така :)
« Последна редакция: Септември 04, 2015, 12:34:41 am от delphin »
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #13 -: Септември 04, 2015, 09:00:02 am »
А как се чувствам Марс в Телец и Венера в Овен, в кои домове попадат?
Над силата е само умението да я владеем!

Megi Angelova

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #14 -: Септември 04, 2015, 04:50:15 pm »
Доколкото съм чела по разни чуждестранни форуми взаимната рецепция в хорарите е хубава, но в натала не толкова, показва различни проблеми, над които трябва да се работи. Например слънце рак луна лъв не е хубаво, има някакъв проблем със самооценката и родителите, марс телец, венера овен би трябвало да покаже някакви неразбирателства с мъжете, ако е в женска карта, да харесваш даден тип мъже, но да си със съвсем различни. Така ли е?