Автор Тема: За взаимните рецепции  (Прочетена 12038 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #15 -: Септември 04, 2015, 04:54:48 pm »
В натална карта резултатът би трябвало да зависи от това какви планети участват в рецепцията и какъв вид рецепция има. Предполагам, че рецепция по екзалтация би трябвало да протича по-плавно от рецепция, при която планетите попадат в знаци на заточение. Но във втория случай ще има повече динамика, по-силно ще се усети.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #16 -: Септември 04, 2015, 05:53:03 pm »
На мен ведическите рецепции са ми по-ясни и логични, западната концепция някак ми убягва /или просто липсва достатъчно информация/.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #17 -: Септември 04, 2015, 07:58:17 pm »
GauriGanDevi   :)  благодаря, че обърна внимание за рецепцията и по дом.

Веднага проверих за себе си - Венера в 8 дом в скорпион и Плутон в 7 дом във Везни са във взаимна рецепция и по дом и по знак  :)

А Сатурн в 5 дом и Слънцето в 10 дом са във взаимна рецепция по дом.

По първата рецепция - усещам ги, като скачени съдове - планетите въздействат комплексно заедно - Венера има Плутонови похвати. Крайна е, интуитивна, фатална, руши, гради .... За Плутон ми е трудно да кажа директно, но погледнах дали в събитията при аспектите му е е имало Венерини истории

1. съвпад с натална Венера в 8 дом в Скорпион  - първия ми полов акт
2. съвпад със СЛВ в 8 дом в Скорпион първата ми дълга връзка и бих казала - преломна
3. съвпад с Нептун в 9 дом в Стрелец - интереса ми към астрологията за първи път (не сега, много отдавна)
4. съвпад с МС в Стреелц- когато избягах от първата сватба, после заминах да живея и работя на друго място - смених всичко, изолирах се (дори без нет), исках да си проветря главата от всичко - да бъда и живея на място, където никога не съм била и не познавам никого
5. съвпад със Слънцето в 10 дом в Стрелец - първия ми голям burnout на работа и последвалото съдбоносно за мен решение, че за напред ще имам личен живот
6. Съвпад с Меркурий У4 и У7 в 10 дом (на К11), квадрат с Юпитер У1, У9, У10 в 1 дом в Овен и квадрат с натален Плутон - сега се случва - криза в брака (от която уж излизам вече), серия операции (започнали от точния квадрат с Плутон и явно ще завършат, като излезе от тао квадрата)

Така, като гледам как е работил Плутон - действително е носил трансформация през промяна, с голяма степен на значимост. Белязал е значими житейски моменти.

Ще продължавам да изследвам нишката с Венера - до тук само навърлях случки и събития, но трябва да се разгледат в дълбочина :)



Относно рецепцията по дом на Слънцето в 10 дом  и Сатурн в 5 дом - мога да кажа Сатурн дори в квадратите си е градивен при мен - носи добро, но след много усърден труд. Наградите след това при точния съвпад са съзидателни :)
Над силата е само умението да я владеем!

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #18 -: Септември 04, 2015, 10:30:32 pm »
Имам опозиция Уран/Меркурий и очаквам другите да ме разбират от половин дума,  :38: но все пак ще се опитам да обясня възможно най-подробно.  :-*
Сега като се замисля виждам, че се чувствам много добре със своите Венера и Марс. Венера е в Овен в 8 дом, а Марс в Телец в 9 дом. И двамата ми носят усещане и по двата знака.
Марс е едновременно и експанзивен, деен, импулсивен, огнен и „упорит, практичен, решителен и много сигурен“, а на Венера не й пука особено нито как изглежда, може да излезе и по домашни къси гащи навън, нито особено се задълбочава, но е и неспокойна, пламенна, а понякога и агресивна в емоциите, може да е ведра, но и много ревнива по Телец, на моменти пасивна в действията, притежава чар и магнетизъм.
Луната ми във Везни във 2 дом се стреми към баланс и хармония в отношенията, без да е безкритична и е предана и отдадена по Телец , а по двете е привлечена от музиката и заниманията с нея, както и от цветята и грижите за тях.  Сатурн в Телец в 9 дом е разумен и реалист, понякога му липсва спонтанност, а по Везни е стабилен, много отговорен и все търси справедливостта, дисциплиниран, организиран, но може да бъде взискателен, изискващ, нетолерантен и безкомпромисен.
Та май си е богатство да имаш рецепции в картата,  :72: защото притежаваш и от двете положения на планетата, макар че и негативите си вървят в комплект красотичките  ;)

ПП. Не съм разсъждавала как се проявяват домовете в тези рецепции, но е интересна идея.
« Последна редакция: Септември 04, 2015, 10:45:36 pm от delphin »
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #19 -: Септември 07, 2015, 12:18:42 am »
Доколкото съм чела по разни чуждестранни форуми взаимната рецепция в хорарите е хубава, но в натала не толкова, показва различни проблеми, над които трябва да се работи. Например слънце рак луна лъв не е хубаво, има някакъв проблем със самооценката и родителите, марс телец, венера овен би трябвало да покаже някакви неразбирателства с мъжете, ако е в женска карта, да харесваш даден тип мъже, но да си със съвсем различни. Така ли е?
не е така
имам Марс в скорпион във взаимна рецепция с Венера везни, неразбирателства с мъже рядко съм имала, дори съм била все в мъжки колективи
Проблем със самооценката и родителите има при наличие на твърд аспект на Сатурн към светилата, а не от взаимна рецепция между тях по управление- последното показва, че въпреки различията на родителите, те се разбират добре помежду си

Megi Angelova

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #20 -: Септември 08, 2015, 02:35:08 am »
Нещо не разбрах как марс скорпион и венера везни са взаимна рецепция? Не трябва ли марс везни венера скорпион да бъдат, а твоите са добре поставени, силни.
Да, за Слънце/Сатурн знам, че е така при родителите, но в женска карта показва май и проблеми с мъжете в живота.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #21 -: Септември 08, 2015, 02:49:01 am »
Нещо не разбрах как марс скорпион и венера везни са взаимна рецепция? Не трябва ли марс везни венера скорпион да бъдат, а твоите са добре поставени, силни.
Марс скорпион и Венера везни са във взаимна рецепция по заточение- Марс е заточен във везни, а Венера в скорпион
Рецепциите са по 1. управление, 2. екзалтация, 3. заточение и 4. падение
Марс везни и Венера в скорпион са във взаимна рецепция по управление

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #22 -: Декември 19, 2018, 05:53:12 am »
Все пак благодаря на човека с взаимните рецепции,провокира ме да огледам,разсъждавам при моите хора как се сработват.Аз нямам,доколкото успях да надникна в себе си.
Имам позната,съученичка,познавам житието/битието и.Нямам час на раждане,но тя има рецепция - Луна/Марс.Луна в овен,Марс в рак.Ако ги разлеждам дори само като сигнификатори има доста информация за житейски перипетии.Майка и почина от тумор в мозъка ,когато бяхме на около 23-24 години.Марс управлява тези години.Тя не е омъжена още,но е живяла с мъж дълго време(10 година)на съпружески начала.Тя го издържаше.Има няколко дълги връзки,всички със семейни мъже.Роди първото си дете на 42години,след 1година-2ро.Бащата на децата и живее при нея,той пое грижите около децата,тя работи.Нямат брак.Все едно ролите са разменени според традиционните виждания.
[size=10pt]При сина ми има рецепция по екзалтация Марс/Юпитер.Юпитер у1,у4 домове-в 1ви(козирог)почти на к2.Марс у5,у12 домове-в рак,8дом.
Рецепция по управление:Луна/Венера,телец/рак-5/8 домове.
[/size][/color]


При мъжа ми:Рецепция по екзалтация Луна/Сатурн.Луна у8 дом в 10(везни),Сатурн у2,у3 домове в 6(телец).
Тук ми се изясни изявата почти.При синът ми съм пристрастна ,някой ако има идеи,ще съм благодарна да сподели.
« Последна редакция: Декември 19, 2018, 05:55:19 am от Сафо »

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #23 -: Ноември 03, 2020, 06:13:00 pm »
Сега се замислих.....имам Венера в риби,10 дом и Марс в овен ,12 дом.Това рецепция по екзалтация на домове ли е?Има ли такава рецепция?И двете планети управляват 6 и 12 домове.....

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #24 -: Ноември 03, 2020, 07:31:17 pm »
Може и да има, защо не. Но какво ни дава подобна ?! Обстоятелствена връзка ? Есенциално Венера в Овен е в заточение, Марс в Риби е в екзалтацията на Венера, в дневна карта в триплицитет на Венера

Рецепцията е  наличие на някакво отношение между символиката на две планети - харесване, симпатия (управление), неодобрение, недоволство (заточение), идеализиране, въодушевление (екзалтация), разочарование (падение), приятелство (триплицитет). При безразличието няма рецепция т.е. отношение.

« Последна редакция: Ноември 03, 2020, 07:37:56 pm от starinthenightsky »

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #25 -: Ноември 04, 2020, 02:48:33 pm »
Стар, благодаря! 🌼

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #26 -: Ноември 04, 2020, 09:09:15 pm »
Сафо, не. Ако Венера беше в 6-ти, а Марс в 5-ти, можеше да си разменят някаква близост по дом, но едва ли.
Не съществува такова понятие като "екзалтация по дом". Това е достойнство, което касае колко добротворно ще се изяви една планета. Домът показва къде ще се случи тази специфика и къде ще се радва на тази добротворна изява. Планета носи на гърба си дома, който управлява и този,в който попада. Между Венера Риби и Марс Овен няма рецепция, ако не делят терма, градус, деканат.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #27 -: Ноември 05, 2020, 05:45:08 pm »
Това, за което пита Сафо може да е разновидност на Карака Паривартана. Лили е писала на предната страница. Само, че се гледа и къде домово планетата е в заточение, падение и екзалтация. Рецепция т.е. приемане на някакво базисно ниво, по сигнификатори на домове. Само че в западната мунданните сигнификатори на домовете изглеждат по различен начин.
Примерно всяка планета в първи дом - влиза в очите на обкръжаващата среда, ярка е, разочарова се когато среща спънки, ограничения - домицил в Овен, екзалтация на Слънце, Сатурн в падение.
В този ред на мисли, Венера в Риби в 10, приема Марс по екзалтация по дом. Възможно е да издига в култ, да поставя на пиедестал, идеализира по някакъв начин  дванадесетодомни теми, през призмата на Марс като символика. Като например може да обича да прави нещо на благотворителни начала. Далеч от хорските очи. В уединение. Склонна да жертва собствените желания. Марс в Овен приема темите на Венера по екзалтация по дом, в 12 го предпочита сега, веднага, горещо, но завоалирано и индиректно си плете кошницата.
« Последна редакция: Ноември 05, 2020, 05:47:09 pm от starinthenightsky »

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #28 -: Ноември 05, 2020, 06:02:16 pm »
Мда ,четох Джойтиш преди,нищо не мога да разбера,сложно ми е....но Стар ,има неща,попадения това,което си написала.

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1594
Re: За взаимните рецепции
« Отговор #29 -: Ноември 09, 2020, 01:50:59 pm »

Проблем със самооценката и родителите има при наличие на твърд аспект на Сатурн към светилата,

Тук ще дам пример със себе си, тъй като съм горд притежател на опозиция Сатурн-Слънце с 5гр орбис. Имам прекрасни отношения с родителите си, те помежду си също, а и самооценката ми е добра. Единствено този аспект показва много труд, за да стигна до тази самооценка на база резултати.

Колкото до взаимната рецепция - имам една заточена рецепция на Юпитер/Дева и Меркурий/Риби в аспект опозиция, и двата ретроградни. Работя много добре по тях, но писмено :))) ако трябва да пиша, се изразявам много добре и много точно, но ако трябва да говоря пред публика, сякаш Меркурий блокира :) мисля, че това идва от ратроградието, а не от заточението. Заточението по-скоро ме е накарало да работя, за да развия проявите на Юпитер и Меркурий.
Другото, което е: Юпитер ми е У3, а Меркурий ми е 9 - това не е точно домова рецепция, но естествените управители на домовете са с разменени места натално. Нямам представа дали астрологично има значение, но според мен отново подчертава наталната ми рецепция
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински