Автор Тема: Холотропно дишане  (Прочетена 6202 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Холотропно дишане
« -: Юли 02, 2013, 01:02:17 am »
Създател на холотропното дишане е Станислав Гроф
Малко инфо: започва медицинската си кариера като класически психоаналитик. По-късно обаче безпрецедентното богатство и диапазон на преживяванията по време на ЛСД-психотерапия го убеждават в теоретическите ограничения на фройдисткия модел на психиката и лежащия в основата му механистичен светоглед. Възникналата в резултат на тези изследвания нова „картография“ на психиката, се състои от три области:
 - (Фройдисткото) лично и биографично несъзнавано;
 - Трансперсонално несъзнавано (което включва по-тясната представа на Юнг за архетипното и колективно несъзнавано);
 - Перинатално несъзнавано (явяващо се мост между личното и трансперсоналното несъзнавано, изпълнено със символизъм и конкретни преживявания на смърт и прераждане). Тази област на несъзнаваното съдържа най-голям потенциал за трансформация. Огромният клиничен опит на самия Гроф, както и записаният опит на световните духовни традиции сочат, че регресът към перинаталното ниво на развитие е необходимо условие за достъп до трансперсоналното. Гроф сам е асистирал на около 4000 сеанса по психеделична психотерапия, а през неговите семинари по холотропно дишане са преминали десетки хиляди души по целия свят.

Накратко: в резултат от преките си наблюдения върху близо 4000 сеанса на пациенти под влияние на лсд, стига до много интересни изводи:
„Вместо да бъдат несвързани и произволни, съдържанието на преживяванията изглежда представя последователно разбулване на все по-дълбоки равнища на несъзнаваното”

след това разработва заедно с жена си техника, при която резултатите са същите, без да е необходимо да се използват химикали (LSD)

Някой...евентуално да е пробвал?

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Холотропно дишане
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2014, 09:33:52 am »
Пробвала съм. Нищо особено. Пренасища ти се организма с кислород и така ти се омагьосва главата, че свитки ти се виждат и изпадаш в хипервентилация. След това се чувстваш уморен все едно си бягал спринт поне десет километра  :012:. Същите усещания точно като холотропно дишане имах когато с Кабала катерихме Рила и най-сетне като стигнахме горе вече бях с такава хипервентилация, че се пльоснах по гръб на поляната и не мръднах поне 30 минути, за да мога да си поема въздух...

Пича измислил тази техника да си стига до несъзнаваното. Има къде-къде по-фини начини да го направиш, като например да бъдеш честен със себе си...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Холотропно дишане
« Отговор #2 -: Февруари 16, 2014, 10:12:38 am »
Но не са толкова достъпни
Няма 1,2,3

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Холотропно дишане
« Отговор #3 -: Февруари 16, 2014, 10:21:42 am »
Папи,

всяка система, която е базирана на правила е кауза пердута. Хората не са еднакви за да има такова унифициране. Всеки е различен, а матрицата прави точно това - унифицира. Ако за Станислав Гроф тази система работи, то не е задължително за останалите да е същото.

На този свят може да има милиони системи, но целта (или поне би трябвало) на всички е да достигнеш до истинското себе и да го опознаеш.
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Холотропно дишане
« Отговор #4 -: Февруари 16, 2014, 10:28:19 am »
И аз им обяснявам същото за диетите, ама те не вярват
Че японска диета, че китайска...

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Холотропно дишане
« Отговор #5 -: Февруари 16, 2014, 12:53:59 pm »
Първо исках да реагирам, че холотропното дишане не е отрова, ама после ми просветна ламБата  :012:. Холотропното дишане се започва бавно и дълбоко, докато постепенно се ускорява на дълбоко и бързо - от това, което помня, че беше преди 100 години. Цялата работа е да пренаситиш системата с кислород. Тъпаците повечето си мислят, че колкото повече кислород, толкова по-добре... Да ама не! При пренасищане с кислород настъпва бърза и тотална смърт на клетките. Все пак на кислорода се държи окисляването. Все си има здравословни граници на поетия от клетките кислород. То не може ей така ареееее юруш и опала. Туй да не е *ляб и кИфте...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Холотропно дишане
« Отговор #6 -: Март 05, 2014, 08:42:16 pm »
Гаури, сега потърсих, ето кратко описание:
Бастрика - На санскрит бастрика означава мях. За бастрика са характерни бързите последователни силови издишвания.Както ковачът бързо свива мяха, тъй и вие трябва бързо да дишате.
Седнете в падмасана. Дръжте тялото, врата и главата изправени. Затворете устата. След това вдишайте и издишайте бързо, като ковашки мях. Непрекъснато се разширявайте и свивайте. Когато практикувате тази пранаяма, се създава съскащ звук. Практикуващият трябва-да започне с бързи последователни издишвания. Когато нужният брой издишвания, да речем десет, бъдат изпълнени, следва възможно най-дългото вдишване. Дишането се задържа колкото се може по-дълго, докато е удобно. Издишването после е възможно най-дълбокото и много бавно. Краят на това дълбоко издишване завършва един бастрика-цикъл. След това си починете си малко с няколко нормални дишания. Ще почувствате облекчение, и ще се подготвите за втория цикъл. Всяка сутрин правете по три цикъла. Можете да правите още три вечер. Заети хора, за които е трудно да правят три цикъла бастрика, трябва да правят поне един. Това ще ги поддържа в добра форма.

Някак не ми изглежда целта да е хипервентилация, макар че вероятно лесно се стига до там, без да иска човек, сигурно и затова е опасна за ненапреднали

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Холотропно дишане
« Отговор #7 -: Май 20, 2014, 07:21:57 pm »
Забелязвам интерес към отказване на цигари,не можах да намеря по подходяща тема .Пробвал съм всички методи,най добър резултат при мен даде едно дишане което сам си изработих,йогите имат едно подобно,бръмчащо,забравих как се казва нещо като бръмбачари :D.аз на моето му казвам ,,асматично дишане,,-като отказва цигарите има моменти в които на човек рязко му се допушва,тогава като се имитира дишане като на асматик пристъпът отшумява-това става като се свие носоглътката и се вдишва затруднено с шума който издава асматика,така въздухът се трие в дихателната тръба имитира дразнещия ефект на цигарения дим и пристъпът отшумява .Пробвал съм ел. цигари,никотинови дъвки,нисконикотинови цигари-ефект нула,май се подценяват простите решения на проблема .