Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 209526 пъти)

Синухе

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 208
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1170 -: Януари 26, 2019, 04:24:15 pm »
Да обичаш някого - това не е нещо.Да бъдеш обичан- това е нещо. Но да обичаш и да бъдеш обичан от този,който обичаш ... това е правилното нещо!

За 1то смятам,че е грешно.
За 2то обратното.
За последното не подлежи на никакъв закон!
Никой не резонира с планетите, така както ти!

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1171 -: Януари 27, 2019, 06:37:54 pm »
Бавно научавам, че не трябва да реагирам на всичко, което ме дразни.

Бавно научавам, че не трябва да наранявам тези, които са ме наранили. Бавно научавам, че може би върховният знак за зрялост е напускането, вместо разчистването на сметки.

Бавно научавам, че енергията, която е нужна, за да реагираш на всичко лошо, което ти се случва, те изцежда и ти пречи да виждаш хубавите неща в живота.

Бавно научавам, че няма да се харесам на всички и че няма да накарам всички да ме третират по начина, по който аз искам и в това няма проблем.

Бавно научавам, че упоритите опити да "спечеля", когото и да било, са загуба на време и енергия и те оставят само празнота.

Бавно научавам, че липсата на реакция не означава, че за мен нещата са наред, просто означава, че избирам да се издигна над това. Избирам да взема урока, който ми е предоставен и да го науча.

Избирам да бъда по-големият човек. Избирам душевното спокойствие, защото имам истински нужда от това. Не ми трябва повече драма. Нямам нужда от хора, които ме карат да се чувствам сякаш съм недостатъчно добър. Не ми трябват спречквания, спорове и фалшиви връзки. Бавно научавам, че понякога мълчанието казва всичко.

Бавно научавам, че реагирането на неща, които те възмущават, дават някому власт над твоите емоции. Не можеш да контролираш действията на другите, но можеш да владееш своите реакции и това, как да се справиш с предизвикателствата и как и доколко искаш да ги приемеш лично.Бавно научавам, че през повечето време, тези ситуации не казват нищо за теб, но много за отсрещния човек.

Бавно научавам, че може би всичките тези разочарования са просто там, за да ни научат как да обичаме самите себе си, защото това ще бъде бронята и щита, от които се нуждаем, срещу хората, които се опитват да ни принизят. Те ще ни спасят, когато хората се опитат да разклатят увереността ни, или когато се опитат да ни накарат да се чувстваме нищожни.

Бавно научавам, че дори и да реагирам, нищо няма да се промени, няма внезапно да накара хората да ме обичат и уважават, няма магически да промени мнението им.

Понякога е по-добре нещата да се оставят на произвола на съдбата, да пуснеш хората, да не се бориш в спор, да не искаш обяснения, да не преследваш отговори и да не очакваш хората да разберат защо мислиш по своя начин.

Бавно научавам, че животът е по-добре изживян, когато не го съсредоточаваш в това, което се случва около теб, а когато го съсредоточиш в това, което се случва в самия теб. Работи върху себе си и вътрешния си мир и ще осъзнаеш, че нереагирането на всяко малко нещо, което те възмущава, е първата съставка на щастливия, здравословен и пълноценен живот.

Автор: Рания Наим
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1172 -: Януари 29, 2019, 11:05:30 am »
Има всякакви хора около нас , едни ни карат да се чувстваме щастливи , други ни карат да плачем , трети ни крадат от времето , въобразявайки си , че са винаги на първи план , има всякакви хора , да , " ..... но има и хора - знаци . Появяват се рядко . Вероятно веднъж в живота , а може би два или три . Напоследък често си мисля за тях . Дали не съм пропуснал някого , защото трудни за разпознаване са те . Хората знаци се появяват внезапно и най - често , когато си седнал на душевен тротоар , а краката ти висят в бездна . Разчитането на хората знаци е трудно и не ти дават втора възможност . Или ги разпознаваш , или се качваш отново на сала и гребеш срещу течението . Как се разпознават хората - знаци ? - Ми все едно нещо ти прави трапанация на черепа и ти налива с фуния древен и мъдър планктнон . Няма да проговорите санскрит , нито внезапно ще съзрете Андромеда с просто око във вселенската чорба . Просто трябва да сте готови за тях .  Те знаят кога да приседнат на онзи душевен тротоар . Как ? Не зная ! " Ваня Гайдарова                                       

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1173 -: Февруари 15, 2019, 10:19:21 am »
Където не е възможно да стигнеш с желание, стигаш с лудост.
Доменико Лиото
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1174 -: Февруари 21, 2019, 01:29:43 pm »
В България има два вида завист - користна: "Искам и аз да имам!" и безкористна: "Искам и той да няма!"
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1175 -: Февруари 27, 2019, 09:02:55 pm »
Обичай това, което имаш, преди животът да те научи да обичаш онова, което си имал!

Той се обади по телефона и ѝ каза:

"Довечера трябва да се видим. Имам изненада за теб!"

Тя дълго се чуди какво ли е намислил, какво ли би ѝ подарил...

Може би телефон!?... Няколко пъти беше споменала, че нейният вече е остарял ...

Не, сигурно скъпа козметика...

Или ще я заведе до МОЛ-а. Толкова много харесваше една червена рокля ...

И после - вечеря в скъп ресторант, за която тя мечтаеше...

Мислите за възможни подаръци я бяха обсебили тотално!

Когато той ѝ се обади, че е пред тях, тя се разтрепери и трескаво започна да препуска по стълбите, влетя в колата и...

Ооо, Боже!

Пред очите ѝ стоеше кукла, а той щастлив ѝ каза: "За теб е!"

Идеше ѝ да заплаче.

Разочарована, тя грабна куклата и я запрати на пътя!

Той я погледна с недоумение и я попита:

"Но защо я изхвърли???"

– Защото не ми харесва! – бързо изрече тя и наистина се разплака.

Той изскочи от колата и отиде да вземе куклата, обърна се, беше твърде развълнуван.

Така и не успя да види приближаващата се кола. Последното, което видя, беше нейното разплакано лице.

В деня на неговото погребение, тя плачеше неспирно и притискаше куклата близо до сърцето си...

В този момент куклата проговори: "Ще се омъжиш ли за мен?"

Тя онемя и изпусна куклата, а от нея се търкулна кутийка с две халки!

ОБИЧАЙ ТОВА, КОЕТО ИМАШ, ПРЕДИ ЖИВОТЪТ ДА ТЕ НАУЧИ ДА ОБИЧАШ ОНОВА, КОЕТО СИ ИМАЛ!!!

източник: myvelikoturnovo.com

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1176 -: Април 02, 2019, 01:04:14 pm »
Млад студент тръгнал на разходка със своя преподавател. Докато се разхождали и разговаряли, на отсрещната страна на пътя видял един чифт стари обувки, които по всичко изглежда принадлежали на някой беден селянин, който работел на нивата си в близост до пътя и вече привършвал своята работа.
Студентът казал на професора: „Хайде да се пошегуваме с този селянин. Да скрием обувките му и тайно да наблюдаваме какво ще направи." Професорът му отговорил: "Момче, никога не се шегувам за сметка на чуждата беда и нещастие. Но тъй като си богат, можеш да си доставиш голямо удоволствие от следното - постави по една златна монета във всяка обувка, а след това ще се скрием в храстите и ще наблюдаваме неговата реакция." Студентът направил така и двамата се скрили зад един храст наблизо. Селянинът завършил работата си и скоро дошъл от полето до мястото, където оставил обувките си и своето палто.
Докато се обувал, усетил, че има нещо в обувката. Отначало помислил, че е камъче, но скоро разбрал, че това е златна монета. Бил изумен, че вижда златна монета, огледал се наоколо и след това стоял замислен известно време. Отново се огледал наоколо, но не видял никого. Сложил монетата в джоба си и тръгнал да обува и другата обувка, но с голяма изненада и в нея открил златна монета.
Изведнъж се разчувствал и той паднал на колене, вдигнал главата си към небето и започнал да казва молитва в знак на благодарност.
В своята молитва той споменал за тежко болната си жена, за децата, които нямат нищо за ядене, а сега благодарение на невидимата ръка, която му изпратила монетите, най‐сетне ще бъдат спасени.
Студентът стоял дълбоко трогнат, с просълзени очи. Професорът го попитал: "Ако се беше пошегувал с него така, както смяташе, щеше ли да бъдеш по-щастлив, отколкото си сега?"
Младият мъж отговорил: "Професоре, дадохте ми урок, който никога няма да забравя! Сега наистина разбирам думите, които по‐рано не ги разбирах:
Благословен е този, който дава, повече, отколкото този, който получава! Затова, когато можеш да направиш добро, побързай, и няма да съжаляваш за това. Само следвай съвестта си и пътя на истинските ценности."

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1177 -: Април 29, 2019, 11:48:25 pm »

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3105
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1178 -: Юни 23, 2019, 08:28:22 am »
Попаднал един човек в рая. Той разглежда, а там всички хора са радостни, щастливи, открити, доброжелателни. А наоколо всичко е както в обикновения живот на Земята. Той повървял,  поразходил, харесало му. И пита архангела:

– А мога ли да погледна какво е това ад? Само за минутка!
– Хубаво, да тръгваме, ще ти покажа.

Пристигат в ада. Човек гледа, а там на пръв поглед изглежда, че всичко е същото като в рая: същият обикновен живот, само че хората  са зли, обидени, вижда се, че се чувстват зле. Той попитал архангела:

– Тук , изглежда, всичко е като в рая! Защо всички са толкова недоволни?
– Ами защото си мислят, че в рая е по-хубаво.

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1179 -: Август 03, 2019, 09:16:30 pm »
"Сега всички очаквате да ви кажа нещо за новата година. Мога да ви забавлявам, но всички забавления почиват на лъжата. Аз зная колко кораби ще потънат тази година; колко хора ще умрат; колко хора ще фалират. Ако ви кажа всичко това, вие ще бъдете нещастни. ДОКАТО НЕ ИЗНЕСА ЕДНА ОТРИЦАТЕЛНА ИСТИНА, ТЯ МОЖЕ ДА НЕ СТАНЕ. ЩОМ Я ИЗКАЖА, ТЯ СЕ СБЪДВА. Например, ако кажа, че някой ще умре, а на него не му се умира, по-добре да не предсказвам това. Следователно има смисъл да ви кажа само онова, което може да стане и от което може да се ползвате."

1 януари, 1933 г., "Сеятелят"

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1180 -: Декември 21, 2019, 11:35:06 pm »
Варвам в мълчаливата дипломация .На кадифената ръкавица с метален бокс под плюша -Моето тъмно АЗ  :012:

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1181 -: Декември 28, 2019, 10:29:46 am »
Представете си, че имате всичко, което сте си пожелали. Какво ще правите сега ?
Буда
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1182 -: Януари 23, 2020, 11:25:11 pm »
- Чувствам се дискомфортно? Вече никой не ме разбира? Не ми се комуникира с много от хората, с които бях близка и затова ме мислят за луда! Дали ще си остана съвсем сама? Ами ако и мъжът ми се откаже от мен! Носят ми радост различни неща! И семейството ми ме укорява за това. Вече не знам какво да правя! Смятат, че съм променена и се притесняват, че затъвам. Все едно всяка моя стъпка е грешна! Побърквам се, разкъсвана между тях и себе си! - сподели с мен една жена.
- Колко много мисли! Колкото повече са мислите, толкова по-трудно виждаме отговорите! Само, когато водата е в покой всичко в нея се вижда. Измъчва те, че си се отдалечила от приятелите си!Кое решение ти носи покой? Да се видиш с тях, или да прекараш време със себе си в приятно занимание? - попитах аз.
- Нямам никакво колебание, че съм спокойна и щастлива с моите дейности и активности!
- Мисля, че съвсем сама отговори на всичките си въпроси. Ако се колебаеш за нещо, просто си задай този въпрос: "Кой избор ще ми донесе покой?" И направи именно него, независимо какъв е той. Дори, ако е свързано с изливане на гнева по мил начин. Просто го направи... А кой какво мисли, не е твоя работа. Тяхното мнение или избор в живота, нямат нищо общо с твоя вътрешен мир, защото там е само твоят свят и връзката ти с Бог. Зад мнозинството се крие плахостта на индивида. Храбростта и силата са в това да проправиш път сам и там, където го няма. Невероятните и различни умове, винаги са срещали отпора на обществото. Това е единствено знак, че си по пътя на светлината, към покоя и радостния живот. Ти вече си открила, кое истински те радва, така че остава само да захвърлиш ограниченията на ума, които сама си поставяш и да полетиш. Ти си изключително активен човек, с толкова много дейности, които те удоволетворяват. А мъжът ти? Ако е с теб, само когато си такава, каквато той смята, че трябва да бъдеш... Може би нещо ще се промени. Партньорът до нас има смисъл само, ако всеки по отделно е себе си и е приет по общия ви път. Това не винаги ще означава, гладкост и прави улици, но със сигурност ще означава безусловна и истинска любов. Днес сме едни, след години други, нашата същност е постоянно променяща се величина от вечността. И ако някой избере, да върви с теб по пътя и ти с него, то приема всичко или нищо...
- Да! Така е! Но се чудя, ти си толкова различна, не се ли чувстваш самотна и неразбрана? - ме попита тя.
- Знаеш ли, дори не съм се сещала за подобни въпроси! Как бих могла да съм самотна, при положение, че винаги имам собствената си компания. Имам вечната и неизменна връзка с Първоизточника и в нея намирам абсолютно Всичко, от което се нуждая. Аз не търся контакти, нито хора. Не изпитвам нужда от комуникация. Намирам всичко в Природата и в себе си. Никой не може да ми даде повече любов, внимание и грижа от мен самата. И никой не е длъжен да го прави. Всичко останало, с което съм благословена да имам, като прекрасният ми мъж и дете, са само огромните дарове на Живота, за които не спирам да благодаря всеки ден. Но те и двамата са отделни планети, които се движат по собствена ос. Когато трите планети се срещнат, в космоса избухва нова звезда. В процеса ни на съществуване обаче идваме сами и си отиваме сами, това е естествената ни форма, и в нея няма самота. Има само съвършенство и изобилие от благодат. Има цялото богатство от цветовете на Живота, за да живеем в радост тук на Земята! Запомни, ти си само на една мисъл разстояние от това да промениш живота си!
Чаша чай, един планински връх , сняг, лед... И аз в любовна афера с парата от моята чаша... Целият свят в един миг! Жива съм!

Милена Римпева
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1183 -: Януари 31, 2020, 12:12:12 am »
Казваш ми: "Тежък и мъчен човек!"
Вярно. Такъв съм. Не искам да споря.
Но във живота - ни лесен, ни лек -
вече ми втръсна от лесните хора.
Тях ще ги срещнеш на път и под път -
не хора, а ангели същи небесни.
Пълен със тях е и пъка светът
от лесните хора.
Те, хората лесни,
ще дойдат край тебе, край мене, край нас
и без да ги викаш. И в лесното само.
В минутата лека и в лесния час,
когато от тях нужда никаква нямаш.
Празни и леки, със дух - пушек лек -
те ще изчезнат в минутата съща,
в която най-тежкият мъчен човек
с най-тежките крачки внезапно се връща.
С най-мъчната дума, с най-лютия лек
ще дойде той раната в теб да затвори.
Да, нека съм тъжен и мъчен човек!
Влудяват ме леките, лесните хора!

Дамян Дамянов

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1184 -: Февруари 21, 2020, 12:45:26 pm »
Изкуствени цици, джуки, мигли, вежди, скули, очи, бради, коси, баджаци...
Не истински банани, портокали, кашкавали, салати, кебапчета, кюфтета, мезета...
Фалшиви чувства, връзки, желания, емоции, лица, страсти, любови...
Добре, че поне омразата и зависта си останаха истински!!!

Интернет