Автор Тема: Къде е границата?  (Прочетена 7317 пъти)

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Къде е границата?
« -: Януари 04, 2014, 10:37:54 pm »
Чудих се дали да пускам темата, защото мислите ми са супер хаотични по-въпроса. Дори не мога да измисля заглавие на темата. Въпросът, който ме тормози има ли връзка между вярванията в неща, които не могат да бъдат обяснени по един логичен начин и за които няма доказателство, че са реални (езотерична/духовна материя) и психичните отклонения.
Къде е границата между здравия разум и лудостта, ако се потопиш в подобна материя.
Да вземем например магьосниците, екстрасенсите, ясновидците...

Ще пиша като си събера мислите в нещо поне малко смислено, до тогава ще ми е интересно да чуя какво мислите.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Къде е границата?
« Отговор #1 -: Януари 04, 2014, 11:16:30 pm »
Satin,това че нещо няма логично обяснение,не се вижда ,не можеш да го хванеш ,не означава ,че не съществува.Така е и със случайностите ,просто на този етап на човешкото развитие,не са измислени закони/методи ,които да ги обяснят.

Ако видиш"границата" от коя страна би застанала ?!?  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Къде е границата?
« Отговор #2 -: Януари 04, 2014, 11:20:15 pm »
границата е много тънка :)
енергията по принцип е константа, ако не разполагаш с достатъчно за някаква цел/дейност, винаги нещо страда
така че врачка, дето гледа на 15 души дневно, хич не ми я хвали, освен ако не е залепнала за генератор или електрошоков уред някакъв

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Къде е границата?
« Отговор #3 -: Януари 04, 2014, 11:42:26 pm »
Рени, не казвам, че неща, които не виждаме не съществуват, защото не знам отговора(всеки ден съм на различно мнение). Питам къде е границата да не загубиш акъла си  :012: Как да различиш онова, невидимото, но съществуващо от нереалното такова, което по някаква причина си решил, че е реално?
Един пример: Халюцинация или видение ли е, ако някой твърди, че вижда неща, които другите не виждат. Как да си сигурен какво е? Как се доказва какво е без доказателства?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Къде е границата?
« Отговор #4 -: Януари 04, 2014, 11:58:22 pm »
В момента ,в който "видиш" някое от теб изброените ,нямащи логично обяснение явления,няма повече да задаваш тези въпроси,защото няма да имаш нужда от обяснение. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Къде е границата?
« Отговор #5 -: Януари 04, 2014, 11:59:33 pm »
В момента ,в който "видиш" някое от теб изброените ,нямащи логично обяснение явления,няма повече да задаваш тези въпроси,защото няма да имаш нужда от обяснение. ;)

въобще не съм съгласна

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Къде е границата?
« Отговор #6 -: Януари 05, 2014, 12:09:06 am »
Рени, не казвам, че неща, които не виждаме не съществуват, защото не знам отговора(всеки ден съм на различно мнение). Питам къде е границата да не загубиш акъла си  :012: Как да различиш онова, невидимото, но съществуващо от нереалното такова, което по някаква причина си решил, че е реално?
Един пример: Халюцинация или видение ли е, ако някой твърди, че вижда неща, които другите не виждат. Как да си сигурен какво е? Как се доказва какво е без доказателства?
Няма доказателства, както мисълта напр. не е веществена, нито вярата. Страхът е много лош съветник в тези неща. Вече не се казва шизофрения за човек с видения, това е останал в 19 век. Може да не ги афишираш, но пък можеш да прочетеш, да правиш конкретни практики. Също да се консултираш със специалист в областта на езотериката. Рядко са почтени ,но ако силно искаш и е предначертано за твоето развитие-ще го случиш. Само успокой нервата. :) :)
Това, което виждаш/ако говориш от първо лице/ има как да провериш, вероятно ще си докажеш, ако слушаш другите сетива, не логиката. От страх ли го отричаш?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Къде е границата?
« Отговор #7 -: Януари 05, 2014, 12:12:33 am »
В момента ,в който "видиш" някое от теб изброените ,нямащи логично обяснение явления,няма повече да задаваш тези въпроси,защото няма да имаш нужда от обяснение. ;)

въобще не съм съгласна

И така трябва да бъде  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Къде е границата?
« Отговор #8 -: Януари 05, 2014, 12:22:05 am »
И аз не съм съгласна с Рени.

Не говоря за първо лице. Слава богу още не съм почнала да халюцинирам ;D Не питам по повод на моята страхова невроза и опасенията ми да не полудея.

Замислих се покрай темата на Папи за магията. Рових в нета и попаднах на някакви неща, описващи как се става магьосник. Изглежда ми доста шизофренично. Една част от мен не отрича окултното, но разума се противопоставя.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Къде е границата?
« Отговор #9 -: Януари 05, 2014, 12:28:31 am »
Среща с физик.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Къде е границата?
« Отговор #10 -: Януари 05, 2014, 12:31:26 am »
Рових в нета и попаднах на някакви неща, описващи как се става магьосник. Изглежда ми доста шизофренично. Една част от мен не отрича окултното, но разума се противопоставя.

ахааа - внимателно тука, по-добре не чети безразборно

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Къде е границата?
« Отговор #11 -: Януари 05, 2014, 12:40:19 am »
Спрях, че се уплаших :) Не ми изглежда "чиста" тази работа.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Къде е границата?
« Отговор #12 -: Януари 05, 2014, 12:48:39 am »
Страхът е голям Юпитер понякога  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Къде е границата?
« Отговор #13 -: Януари 05, 2014, 12:59:34 am »
Вещица не се става за един ден, тъй че дори да прочетем някое окултно помагало, надали ще яхнем метлата. Но и аз не подкрепям безразборно потопяване в окултното и изгубване на връзка с реалността.

А границата наистина е тънка - понякога човек не знае дали дадено изживяване е плод на подсъзнанието му, въображаемо ли е, самовнушение ли е или е връзка с невидими светове. Не ми се е случвало да халюцинирам, ярки видения също не съм получавала, но откъслечни дежавюта са ме спохождали понякога.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Къде е границата?
« Отговор #14 -: Януари 05, 2014, 01:11:51 am »
А границата наистина е тънка - понякога човек не знае дали дадено изживяване е плод на подсъзнанието му, въображаемо ли е, самовнушение ли е или е връзка с невидими светове.

Именно. На мен ако ми се случи, доброволно си отивам в лудницата ;D
Признавам си, че ме е страх от това да загубя връзка с реалността.
Но все пак въпросите ми си остават.
До колко е възможно и вярата да кажем в Бог да е просто едно внушение, илюзия.
Да някой физик, ако даде научни доказателства няма да се съпротивлявам  :012: