Автор Тема: Най-дългата битка  (Прочетена 15739 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Най-дългата битка
« Отговор #30 -: Юни 27, 2014, 10:47:57 am »
Как трябва да бъде възпитавано егото, какво конкретно се прави?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #31 -: Юни 27, 2014, 10:54:10 am »
А трябва ли да позволяваме на всеки сульо и пульо да ни тъпче, за да докажем, че добре сме си възпитали егото и че нашата реакция на съпротива не идва от Егото? То и желанието да докажеш нещо, на себе си или на другите, също идва от тоя страшен и могъщ звяр - Егото.  :D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Най-дългата битка
« Отговор #32 -: Юни 27, 2014, 11:00:15 am »
Както ембрионът расте и се развива в майката,така психиката расте и се оформя в социума,за мен тя има ян компонента-Егото,Слънцето и ин компонента-Луната .Егото като ян,носи мъжки характеристики-сила,борба,съревнование,лидерство-затова мисля за Егото съревнованието/а това е нищо друго освен сравнение с другите/,борбата са му естествени характеристики,границите му се оформят именно в сблъсъците с Егото на другите,за комплекс и болно Его може да се говори,когато амбициите,желанията,височината на летвата които си поставя не отговаря на реалните му възможности за постигане,егоист пък е този който е концентриран в/у собственото его извън нормалното ,несъобразяващ се с Егото на другите.

Опозит - разликата е голяма дали се съревноваваш за трофей или за нещо, което ти е изконно необходимо. Задоволяване на изконните нужди е по Луна, противоборството е по Марс и нито един от тях не е егото - егото ти е асцендента, а не Слънцето. Слънцето е Аз-ът. Слънцето не е образа, който си изградил за пред другите и който смяташ, че си и който не желаеш да променяш - Слънцето е набор от характеристики, които имаш, независимо дали ги искаш или не. Те могат да са съзнателни и подсъзнателни. А подсъзнателно его няма как да има - самото его предолага да живее в съзнанието, това е цялата му идея. В този ред на мисли, не знам как мога да се съобразя с егото на някой друг, малко невъзможно ми се струва  - значи представи си ти си в пустиня с някой и двамата вече сте на умирачка от жажда и намирате една глътка вода - изконно нужна и на двама ви - как така ще се съобразиш с него - то ти ще умреш, ако го направиш. Но можеш да се съобразиш с Аз-ът на другия, това е рзлично - вече в неговата комплексна душевност, да не си позволяваш да го нараняваш, да уважаваш изборите, които прави той - това не е съобразяване с егото му, а с нещото много по-сложно.

Иначе, да усещането, че си тъпкан, както каза Папи, идва от Егото - но то не е възникнало просто ей тъй, да го има, то е сигнал занещо - въпроса е първо да се разбере дали е от болно его (в което можем да изживяваме обществените изисквания като наши нужди) или става въпрос за истински нужди. Ако са си 100 про мои нужди, естествено, че ще ги задоволя, това осигурява съществуването ми като индивид на материално и духовно ниво и не виждам нищо лошо в осигуряването. В крайна сметка изкуственото подхванване на по-слабите противоречи на всякаква естествена еволюция на нещата. Силните и приспособимите оцеляват, така е и в човешкото общество.
« Последна редакция: Юни 27, 2014, 11:04:31 am от ThuNdeRGoDDeSS »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #33 -: Юни 27, 2014, 11:01:57 am »
И на мен може да ми се иска да ми поникнат още приживе ангелски криле, ама туй означава все да си прецакван от себеподобните хомо сапиенс.  ;D Така че битката с Егото ще я оставя за някой друг живот и по-съвършен свят.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Най-дългата битка
« Отговор #34 -: Юни 27, 2014, 11:06:28 am »
И на мен може да ми се иска да ми поникнат още приживе ангелски криле, ама туй означава все да си прецакван от себеподобните хомо сапиенс.  ;D Така че битката с Егото ще я оставя за някой друг живот и по-съвършен свят.

Хаххха Лили, ще ти разпердушинят перцата и накрая като голо пиле ще останеш - че ще те и изяждат, мммм ангелско крилце - по-вкусно звучи от пилешкото.  :012: :012: :012: :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #35 -: Юни 27, 2014, 11:13:57 am »
Съвършенството не е за тоя свят, не и за това общество.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Най-дългата битка
« Отговор #36 -: Юни 27, 2014, 11:16:52 am »
Свършенството е за оня свят, а за този никога не е било, в никоя историческа епоха и никога няма и да бъде.  ;)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #37 -: Юни 27, 2014, 11:20:14 am »
Разбира се, не искам да кажа, че тук, на Земята, не трябва да се стремим към личностно усъвършенстване. Но ако станеш почти съвършен, повечето хора просто няма да те разберат - мнозина от тях от елементарно възпитание не разбират, да не говорим за висши добродетели. В този смисъл съм съгласна, че егото е защитен механизъм, в голяма степен се свързва с нашата идентификация спрямо себеподобни и не може без него.
« Последна редакция: Юни 27, 2014, 11:21:46 am от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Най-дългата битка
« Отговор #38 -: Юни 27, 2014, 11:26:27 am »
Не става въпрос за съвършенство

Колкото си по-забатачен в човешките страсти и неволи, толкова си и по-потдатлив на такива атаки, тоест - този, който не му пука, никой не го и унижава, защото не получава в резултат никакво чувство за успех и надмощие. Колкото и да са смотани хората, запазват някакви инстинкти, които им подсказват ти потенциална жертва ли си или потенциален ловец, така да го кажа
Така че да държиш егото за юздите може да се усети съвсем благодатно и осезаемо

Малко в страни от егото, но за пример - аз съм много гневлива по натура. И всеки път като си позволя да се вбеся, винаги се намира с кой да си изпробваме дяволите. И обратно - ако съм спокойна, никой не ме закача, независимо от ситуациите

Али, най-лесно е да кажеш - всичко е неправилно, но това не означава, че имаш становище, а само, че може би, евентуално, ако имаш късмет, може да стъпиш на пътеката на търсенето

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #39 -: Юни 27, 2014, 11:31:27 am »
Малко в страни от егото, но за пример - аз съм много гневлива по натура. И всеки път като си позволя да се вбеся, винаги се намира с кой да си изпробваме дяволите. И обратно - ако съм спокойна, никой не ме закача, независимо от ситуациите

Като се замисля, и при мен го има - външно изглеждам много търпелива, мога да търпя продължително, но вътрешно съм нетолерантна. И често ми се явяват хора и ситуации, които си правят "закачка" с прага ми на толерантност.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Най-дългата битка
« Отговор #40 -: Юни 27, 2014, 11:51:09 am »
Същото е с егото-колкото по-малко ти сам си позволяваш, толкова по-малко си позволяват и другите спрямо теб
Няма двубой, ако единият не играе

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Най-дългата битка
« Отговор #41 -: Юни 27, 2014, 11:58:00 am »
Тъндър ,това което съм писал е от прима виста,точно се чудех как да комбинирам границите /по Сатурн/ с Егото.което имах за Слънцето .Наистина по правилно е Егото да е по Асц,защото това е лицето/личността,смисъла на която е само в Показването на другите,фасадата,в която има елемент на граница .Слънцето /съзнанието/ пак участва,защото какъв Асц/,Изгрев/ ще е без Слънцето,споменатите съревнование,борба присъстват пък,заради знака овен и 1 дом свързвани с Асц. .Обобщено Егото излиза като частта от Съзнанието която показваме и с която влизаме във взаимоотношения с другите.Присъства и Земята чрез хоризонта,границата Земя/Небе-егоизмът има материален,земен характер също .Съвършенството е идеал,посока,ако го достигнеш-свършен си.Свършенство :D/сега прочетох Тъндър и тя така го определила,пак синхронизми/
« Последна редакция: Юни 27, 2014, 12:03:56 pm от Oposit »

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Най-дългата битка
« Отговор #42 -: Юни 27, 2014, 12:07:17 pm »
Що пък егото да е по Асц. Той лицето което показваме, което другите виждат, но егото е по Слънцето

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #43 -: Юни 27, 2014, 12:19:28 pm »
А може и по триадата Слънце-Луна-Сатурн да го разгледаме. Светилата определят нашата идентификация, себеусещане, Сатурн определя гранците, а не е ли Егото това, което се идентифицира посредством граница с външния свят? Ако няма ясно дефинирани граници, Егото как ще се самоподхранва? Егото борави с категории, сравнения, летви и стандарти - те са ни нужни дотолкова, доколкото да определим докъде сме ние и откъде вече не сме. Кое ни кара да се чувстваме уникални, посредством какво се разграничаваме и изграждаме личната си идентификация?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Най-дългата битка
« Отговор #44 -: Юни 27, 2014, 12:39:24 pm »
Още ще го мисля това Его,сега пък се змислих в/у израза,,Човек е голям,колкото големи са мечтите му,,стандартно мечтите са по 11 дом,най високите цели-по МЦ .Личното ми мнение е че психологията като наука въобще не е добре разработена,понятията като дух/душа  са размити,докъде е религия,докъде наука не е ясно .