Автор Тема: Щастие  (Прочетена 7052 пъти)

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Щастие
« -: Декември 05, 2013, 02:29:36 pm »
В статията, която Гаури постна в съседната тема, се спомената, че четвърти дом освен всичко друго отговаря и щастието на човек.
За жалост все по-рядко виждам истински щастливи хора. Всеки е обзет от терзания, проблеми,недоволство... Сякаш все нещо недостига, че да се достигне до така бленуваното щастие.

Та да си поговорим за щастието? :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Щастие
« Отговор #1 -: Декември 05, 2013, 02:46:55 pm »
Във ведическата астрология четвърти дом се нарича “сукха“ и едно от значенията му се свързва с вътрешния ни свят, със субективното ни усещане за щастие.
Може би неслучайно има хора, които умеят да се радват на малките неща и да ценят всеки миг, има и друг тип – хора, които независимо от живота, който водят, постоянно изпитват вътрешна неудовлетвореност. Последното е често налице при раняване на 4 дом от малефици, както и при подчертано влияние на Раху в хороскопа.
Очевидно съм от втория тип – силно влияние на Раху и ретрограден Сатурн (у4) в директен аспект към 4 дом (откъм 10ти), разположен при това в знак на Луна, която е естествен сигнификатор на 4 дом. Луната е разположена в неспокойна и вечно търсеща накшатра, управлявана от Раху, и същевременно получава аспект от Раху, разположен в знака на Лагна. Раху е в кинфигурация с Луната и Марс – “да би мирно седяло, не би чудо видяло“. От друга страна, ретрограден Сатурн в аспект към 4 дом затруднява свободното изразяване на чувства и емоции - винаги съм се стремяла в това отношение да налагам някакъв контрол, привидно успявам да запазя самообладание, а привидното спокойствие (особено пред непознати или малко познати хора) често е предпоставка за създаване на доста погрешна представа. Дори да не полагам усилия някого да заблудя относно истинските си чувства, често така се получава.

Но като цяло щастието е твърде субективна категория и е нетрайно, преходно. Има обаче хора, които умеят да се чувстват щастливи и да запазят това усещане за по-дълго. Това сещане често се обуславя от редица външни фактори и предпоставки, но мисля, че в основата му стои способността да постигаме вътрешно равновесие, да сме в хармония със себе си. Някои го могат, други се научават, а има и хора, които цял живот са в режим на бойна готовност – изтъкани от множество противоречия и вътрешни дилеми, те трудно се наслаждават на това, с което ги дарява съдбата...

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Щастие
« Отговор #2 -: Декември 05, 2013, 03:18:40 pm »
теорията за 4 дом я има и в съвремеенната астрология, но аз смятам, че удовлетворението идва по планети повече, отколкото по домове; човек е щастлив по акцентите в картата си: има хора, които семейството и децата не  ги  карат д асе чувстват щастливи, но парите-да; разни  учени са щастливи, когато са в лабораторията и работят и излседванията им  се получават и т.н. ( да не го оворим,ч е има и възрасти за щастието); а индийците целият им живот е вкъщи, как няма да им е важен 4 дом преди да се оженят е мама и татко, а после  женат аи децата друг живот няма- само изкарване на пари;
китайците казват,ч е истинското  щастие е да има поредност на смъртта- дядо, баща, син, внук, а не някой да превари другите

освен това се забавляват  по- добре  пропадналите планетки, защото  не  са обременени от представата за "правилно" и не са толкова са моуверени какви са., та  не зная кое е по- добре екзалтета и тронове биха ограничили идеята за щастие;


Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Щастие
« Отговор #3 -: Декември 05, 2013, 03:26:30 pm »
Сигурно няма да сгреша, ако заложа на Луната. :engel016:

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Щастие
« Отговор #4 -: Декември 05, 2013, 03:29:37 pm »
Сигурно няма да сгреша, ако заложа на Луната. :engel016:

И на мен ми се струва, че тя ще е победител  :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Щастие
« Отговор #5 -: Декември 05, 2013, 03:46:51 pm »
Преди бях много усмихната и наистина се радвах на дребните неща, но с времето и след поредица житейски кризи и обрати доста се промених и станах по-сдържана и дистанцирана, поне такова впечатление създавам в началото. Някак вече не ми идва отвътре да се усмихвам и да се мазня на непознати, вкл. и пред клиенти. Оставам някак дистанцирана, безизразна, незаинтересована изглеждам... В приятелска атмосфера по се отпускам, но изкуствено любезна ми е трудно да бъда и да се усмихвам, когато не съм в настроение. Като цяло обаче всяка емоция се изписва на лицето ми - и положителна, и негативна. Понякога, като не съм на кеф, колегите в офиса подхвърлят шеговито “черният облак идва“, случвало ми се е толкова остро да изгледам някого в градския транспорт, че да се почувства неудобно и дори да се премести на друга седалка, ако е седнал до мен. Реша ли да се усмихвам мило и сладко, печеля много симпатии, стига да ми идва отвътре. Напоследък като че ли не изпитвам такава потребност – да привличам симпатии, голям темерут съм станала. Но аз много се влияя и от хората, от които съм заобиколена. Ако съм сред хора, с които ми е приятно и леко да общувам, започвам да се усмихвам повече, а с хора, които ме дразнят и са ми антипатични, “посивявам“ и ги държа на разстояние с привидна сдържаност.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Щастие
« Отговор #6 -: Декември 05, 2013, 07:30:41 pm »

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7905
Re: Щастие
« Отговор #7 -: Декември 05, 2013, 07:44:09 pm »
 Лила, защо любезното и усмихнато отношение към непознати е мазнене?
Особено непознатите и хабер си нямат за нашия живот и с нищо не са заслужили негативно или неприветливо поведение, поне аз така си мисля, светът често отразява нас самите

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: Щастие
« Отговор #8 -: Декември 05, 2013, 07:46:07 pm »


освен това се забавляват  по- добре  пропадналите планетки, защото  не  са обременени от представата за "правилно" и не са толкова са моуверени какви са., та  не зная кое е по- добре екзалтета и тронове биха ограничили идеята за щастие;
потвърждавам с две пропаднали луна и венера ,съм щастлив човек

за момент си помислих за анорексията,какво не им е наред та не са щастливи и се самоунищожават бавно и мъчително,имам чувството,че са преродени души от контрационен лагер и отново го изживяват мъчението този път причинявайки си го сами :o боже какви мисли ме споходиха

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Щастие
« Отговор #9 -: Декември 05, 2013, 07:56:41 pm »

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Щастие
« Отговор #10 -: Декември 05, 2013, 08:06:14 pm »
Попаднах и на още нещо интересно.
Трябва да търсим щастието в дома в който попада господаря на четвърти дом (Ведическа система):

1-ви дом е домът на Аза: Щастието ще бъде постигнато чрез изразяване на Егото.
2-ри дом е домът на парите: Щастието ще се постигне чрез печалби и материални активи.
3-ти дом е домът на уменията: Щастието ще се постигне чрез придобиване, усъвършенстване и използване на уменията.
4-ти дом е свързан със семейството и домът: Щастието ще се постигне чрез домашни дейности.
5-ти дом е домът на творчеството: Щастието ще бъде открито чрез изкуство, деца, учение.
6-ти дом е домът на служенето: Щастието ще се постигне, когато човек е в услуга на другите
7-ми дом е домът на партньорството: Щастието ще се открие чрез брака
8-ми дом е домът тайното знание: Щастието ще се постигне чрез метафизиката
9-ти дом е домът на вярата и пътешествията: Щастие ще се постигне чрез религия и пътувания
10-ти дом е домът на кариерата и обществения статус: Щастието ще се постигне чрез професионална реализация
11-ти дом е домът на приятелите: Щастие ще се постигне чрез обществени дейности.
12-ти дом е домът на неизвестното: Щастието ще се намери чрез медитация или в чужбина.   

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7905
Re: Щастие
« Отговор #11 -: Декември 05, 2013, 08:40:14 pm »
Какво трябва да правим с тая карта?

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Щастие
« Отговор #12 -: Декември 05, 2013, 08:43:02 pm »
Следваме "инструкциите" от линка по-горе и трябва да стигнем до това щастлива ли е притежателката и или не е
Аз след това ще разкажа
« Последна редакция: Декември 05, 2013, 08:45:12 pm от Satin »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12538
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Щастие
« Отговор #13 -: Декември 05, 2013, 09:23:51 pm »
Защо да е постоянна величина и да е ограничено с някакъв дом /планета,нали е емоционално състояние ,отразяващо онова,което осмисля живота ни ?!?
Аз се усмихвам всеки ден,никога насила и се смея от сърце,когато ми е смешно ,без да се съобразявам къде ,кога и с кого -нямам тронови,екзалтирани планети,същите до една получават твърди аспекти.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7905
Re: Щастие
« Отговор #14 -: Декември 05, 2013, 09:49:24 pm »
то въпросът е "може ли да бъде щастлива"
иначе "щастлива ли е" - ами...зависи от момента :)
за ведическите правила - пас, само ще ви чета