Автор Тема: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата  (Прочетена 43148 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« -: Октомври 01, 2013, 09:33:11 pm »
Има начини да се прецени колко човек е обречен да бъде забелязван в обществото, уважаван, изтъкнат, пример за подражание
Например като се изследват връзките на личните планети с външните, по теория такива индивиди стават лесно проводник на колективните несъзнателни енергии. Към това трябва да се види дали има важни съвпади с някоя от благотворните звезди от първа величина, например Алдебаран, Регул, Сириус

Могат и да се изследват и 4 "арабски" точки:
-Lot of Fortune
-Lot of Spirit /[Day] Spirit = Ascendant + Sun - Moon; [Night] Spirit = Ascendant + Moon - Sun/
-Lot of Basis /Lot = Ascendant + Fortune - Spirit - има и друг начин за смятане/
-Lot of Exaltation /[Day] Lot = Ascendant + 19 Aries - Sun; [Night] Lot = Ascendant + 3 Taurus - Moon/

Например LoF показва как реагира индивида на всичко, което идва в живота му, какво прави, неговото физическо здраве, показател е за репутация, притежания и привилегии. Спрямо нея се преизчисляват всички домове, което дава допълнителни указания към темите от наталната карта. 10-ят дом от точката става един от основните показатели за статуса на натива. Особено ако някоя от другите точки бъде намерена в този производен дом, или пък - в ъглов от точката.
Показател за висок може да бъде ако управителите на точките са намерени в места на други от тях, например управителят на Точката на Щастието намерен в знака на точката на екзалтация и т.н.
Както LoF управлява или по-скоро показва успехите във физическия свят, така и Lot of Spirit показва духовните възможности и стремления. Много добър показател е, ако точката на духа бъде намерена в 10-и знак от Точката на Щастието

Имате ли наблюдения в реалния живот, обръщали ли сте внимание в картите на издигнати хора, вие имате ли подсказки за висок ранк :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2013, 03:13:45 pm »
Има начини да се прецени колко човек е обречен да бъде забелязван в обществото, уважаван, изтъкнат, пример за подражание

Имате ли наблюдения в реалния живот, обръщали ли сте внимание в картите на издигнати хора, вие имате ли подсказки за висок ранк :)

Много интересна тема, поздравления!

И мисля, че си струва да се изследва. Впрочем, не знаех, че Локус Фортуна може да разгледа по такъв начин – да се постави на Асцендента и от нея да се отброят останалите домове.
Ако си разгледам хороскопа по този начин, като че ли могат да се намерят индикации за късмет и висок статус – ЛФ в 20 гр. Лъв (9 дом), ЛФ в тригон с Венера, Юпитер в 10 дом от ЛФ.

Между другото, подобна, но не идентична техника има и в индийската астрология, но там се разглежда тъй наречената Арудха Лагна (АЛ) – тя дава нашето “отражение“ във външния свят, показва как ни виждат другите, т.е. това е нашата майя в обществото. В тази връзка, много е забавно да наблюдаваш как, например, подчертано марсов човек може да заблуждава околните и да "играе" Юпитер или Венера, ако тези планети му попадат в знака на АЛ.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2013, 04:46:48 pm »
Papy,страхотно !!!

Може ли един прочит на моята Lot of Spirit 22* Стрелец ,10-ти дом от нея ми е натален 10-ти . :-[
Също така ,Слънцето ми е в аспект с всички външни планети прогноза ,по темата ?!?  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #3 -: Октомври 02, 2013, 04:58:36 pm »
 гледаме не само производният 10 от  точката, която сме си избрали, но за известност и производният 7 ( т.е. как ни виждат отстрани другите за известност и силен 7 трябва);
Техниката дом от дом е стара изпитана:) елементарно е да се направят изводи,  например в индийската 11 дом се свръзва с всякакви търговии, материални придобивки и т.н. той се пада 10 от 2.

п.п. чудя се този спирит колко работи при ново и пълнолунията; при всяко новолуние няма нужда да се смята все ще е на асц. и аналогично
« Последна редакция: Октомври 02, 2013, 05:01:39 pm от Kaya »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #4 -: Октомври 02, 2013, 05:07:01 pm »
Kaya ,правилно отбеляза за новолунния и пълнолунния тип карти спецификата,е кой  от двата типа е предопределен да бъде с по-висок  обществен ранг и въобще има ли такава индикация ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #5 -: Октомври 02, 2013, 07:19:03 pm »
Тези четири точки са част от 7-те херметически точки, които според Шмит са отражение на 7-те планети в космическата душа на индивида, а и не само според него.
Както слънцето и луната са двете енергии, които правят едно цяло - ин и ян, физическото и духовното, така и всяка друга планета си има отражение в душата
Има различни комбинации и значения, отнасящи се до другите точки, но може би ще е добре да са в отделна тема.

Относно 11 дом - и тук е важен - производен от Точкта на Щастието, той може да покаже или да помогне в указанията за обществения ранк на родения, като е описан като знак на придобивки и постижения, както и за достигане на признание чрез професията
Друг пример - ако Точката на Екзалтацията е невидима за знака на Точката на Щастието или Духа, то според Валенс няма да покаже изтъкнатост на индивида, но ще покаже какво той обича да прави, какво му носи удоволствие

Важно е да се гледат whole signs, или с други думи - бройте по знаци, не по домове ако е в друга система

Слагам една картинка -  Seven Hermetic Lots
В зависимост от дневно/нощно раждане, едното светило става водещо в калкулациите, както и можете да забележите, и също - LoF и LoS са огледални спрямо асцендента

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #6 -: Октомври 02, 2013, 07:56:38 pm »
п.п. чудя се този спирит колко работи при ново и пълнолунията; при всяко новолуние няма нужда да се смята все ще е на асц. и аналогично

Заради начина на изчисление и други точки са завиисми от цикъла на луната, например при новолуние PoF, PoS, Part of Love and Part of Poverty са на асцендента, при пълнолунни карти - LoF and LoS са на десц, другите две - на асц и т.н.

Относно колко действат, и аз сега търся.
В статия на Рей Остин, подходът към тълкуване на точките е описан така:
Lof - ключът
LoS - ръката, която завърта ключа
LoBasis - как го прави

Изследват се и управителите на точките по отношение на сила/слабост/радост, в кой дом са в натала, издигащи/залязващи, както и в производните спрямо точката домове.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #7 -: Октомври 02, 2013, 08:07:16 pm »
Предлагам да разгледаме картата на Арнолд Шварценегер, както всички знаем, той е популярен по много начини, да видим дали ще открием какъв е рангът
Всеки да си каже какво забелязва относно точките, производните домове, управителите и т.н.
« Последна редакция: Октомври 02, 2013, 08:15:14 pm от Papy »

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #8 -: Октомври 02, 2013, 10:32:33 pm »
Само още малко теория, ето ви цитати, за да се доуточнят нещата:

The following is a quotation from Paulus Alexandrinus a 4th century author:

"And Fortune signifies everything that concerns the body, and what one does through the course of life. It becomes indicative of possessions, reputation and privilege."

And Vettius Valens who lived at about the same time as Ptolemy wrote the following:

". . . the Lot itself will possess the power of the Horoskopos, that of life; the tenth zoidion [sign] from this, the power of the Midheaven, that of reputation; the 7th, the power of the Descendant; the 4th, of the subterraneous zoidion, and the remaining places will possess the power of the 12 regions."

In another place he wrote "We have also found the 11th place [sign counted as a house] from Fortune to be an acquisitive place, a bestower of belongings and goods, and especially when benefics are upon it or are testifying [aspecting]."

И изобщо - тази статия

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #9 -: Октомври 02, 2013, 11:16:13 pm »
В статята на Робърт Ханд има уточнение как се смята Lot of Basis -
"Lot of Basis
Day or Night Lot = Asc. + PF - Sp
or Lot = Asc. + Sp - PF

Here however it is not day or night that determines the order of the formula. Instead we use whichever is the shorter arc. IF PF - Sp is more than 180 degrees, we use Sp - PF, and vice versa. Its position is always below the horizon or exactly on the Ascendant or Descendant because the Sp to PF arc can never be more than 180 degrees"

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #10 -: Октомври 04, 2013, 12:25:11 am »
Да, ПФ е не просто точица там някаква си. Според някои тя дори е нещо като втори асцендент, отговаря въобще за живота, доколкото може да се изведе информация само от този фактор, но определено е съществена. Причината е ясна - обединява три важни момента в картата. Затова тя може да покаже как взаимодействаме с околния свят, както и резултатите от това. Практически неслучайно й е отредено място при установяване на материалното състояние, привилегиите и репутацията. И други приложения й се намират. Важна е тя, но също управителят, както и планетата с топ достойнства + статусът им.   

Остава и да се проверява доколко е полезно по-активното й включване. Като сме се упражнявали преди, съм я пробвала в наталите (въпреки смях и повдигане на вежди), но чак толкова систематизирани наблюдения нямам, че да отсека твърдо.
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #11 -: Октомври 04, 2013, 01:11:57 pm »
Можем да сравним картите на Арни и Роналд Реган. И двамата започват като актьори, стартират политическата си кариера като губернатори на Калифорния, но Регън се издига до най-високото стъпало - лидер на свободния свят, както казват в един сериал ("Скандал"). Тъй като съвсем не разбирам от антична астрология, ще се пробвам с ведическите им карти, когато ми остане свободно време.

http://www.astro.com/astro-databank/Reagan,_Ronald

За два показателя за слава, популярност (от онази "световната") се сещам веднага. Венера или Раху в 5-ти, 7-ми или 10-ти дом в Раши или Навамша. Това знам от Капиел Раж - онзи екстравагатния индийски актьор, станал астролог. Другият е т.нар. Симхасана йога (от симха - лъв и асана - позиция = седи на "царски трон") - връзка между 1-ви или 2-ри и 10-ти дом, като например У1 (У2) в 10-ти дом или У10 в 1-ви (2-ри). Но много хора я имат в картите си без да са станили известни. Тук не само бройката е важна (колкото повече връзки между тези домове, толкова по-голям шанс за известност и издигане нагоре), но и в йогата да участват планети-бенефици, както и да има силни бенефици в картата. Например, вижте картата на Адам Левин - вокалиста на Маруун 5 или на Том Круз. Особено тази на Том Круз, ако даденият час на раждане е верен. И в двете карти в Симхасана йогата участва Венера, Луната е в 10-ти дом. Не само идеална комбинация за успех в сферата на изкувството (музика, кино), но и кара женските сърца да туптят.

http://www.astrotheme.com/astrology/Adam_Levine

http://www.astro.com/astro-databank/Cruise,_Tom

Сега се извинявам на всички, които съм пренебрегнала и не съм изпълнила обещанията си към тях. Тичам на работа.

Гали

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #12 -: Февруари 13, 2014, 11:32:13 am »
Здравейте Папи,
ще се включа накратичко в темата, надявам се ефективно.

Отговорът на въпроса, колко е обречен един човек да бъде забелязван в обществото, еднозначно трябва да бъде търсен на първо място от Асцендент и неговия управител. След това да се ползват други по-фини техники за ентусиасти :)

1. Има най-различни школи, които са разработили методи по този въпрос. Но в едно нещо всички школи са единодушни - статусът на планетите: позиция, диспозитор, сила на изява. Това би трябвало да е номер 1 при всеки един казус.

2. Асцендентът това съм аз, моето физическо присъствие на този свят. Колкото е видим управителят, толкова съм видима и аз. Колкото е силен управителят, толкова съм "силна" във видимостта и аз. Мястото, на което е управителят, е мястото на което искам да ме видят.

3. Апликиращи аспекти - от и към управителя - към кого се стремя, кой се стреми към мен. Сила и статус на тези планети. Колкото е по-висок статуса и силата, логично че говорим за по-високи стъпала в йерархията на обществото.

3. Тъй като сте поставила картата на Арни и там се вижда една Луна в Козирог (при Асцендент в Рак), която всички хвърлят в ъгъла :), да кажа нещо по този въпрос.
В повечето случаи се счита, че ако една планета е в падение/изгнание, то тя е много зле. А ако е в домицил/екзалтация, е супер. Смятам, че е по-важна абсолютната стойност на силата. В математиката това се изписва без знак плюс/минус. За Вселената силата си е сила - дали ние ще я наречем отрицателна или положителна, на никоя планета не й пука :).
По-важно е дали една планета не е просто на туризъм в някой знак :). Дори и в падение, или изгнание - това е сила, при това равна на собствен знак и екзалтация.
Хората винаги се стремят точно към тези планети, които имат най-висока абсолютна сила. И обикновено животът им се завърта около тях.

4. Ако ст ентусиазирана може дори в проценти да си изчислите "видимостта" на един човек. Фаза на планетата, колко светлина отразява (т.е. колко свети на тоя свят), с каква скорост се движи, от кого има подкрепа - аспекти. Няма значение дали е квадрат, опозиция или тригон.

5. Сега вече може да се пристъпи към по-фини техники. Тъй като и аз съм фен на арабските точки, но под формата на мидпойнти, ще спомена, че в ураническата школа школа много важно значение има нулевият градус на знак овен - ариес пойнт. Това е земната ос и мидпойнтите и планетите, които са свързани с тази точка показват как сме свързани с обществото и как се изявяваме в света. Но първо отчитат домът, в който се съдържа тази точка и разбира се отново статусът на планетите.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #13 -: Февруари 13, 2014, 12:13:53 pm »
Гали, благодоря ти за споделената информация. Класическите управители на знаците ли предпочиташ да изплозваш за този анализ?

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #14 -: Февруари 13, 2014, 12:47:42 pm »
И аз благодаря, Гали!
Един въпрос-ако някой е с ретрограден управител на асц, макар и есенциално и акцидентално силен, каква е реалната сила на планетата?