Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 209463 пъти)

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3105
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #30 -: Май 06, 2014, 11:12:03 am »
 
Мисли само за това, което носи живот в себе си.
Ако искаш да бъдеш здрав, мисли за радостта и веселието.
Ако искаш да бъдеш богат, мисли за знанието и търпението.
Ако искаш да бъдеш силен, мисли за Светлината.
Ако искаш да не се спъваш, бъди вътрешно винаги доволен, без да има защо

Свободата е абсолютната липса на страх.

Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно щях да знам. Тома Аквински

Моли се така, сякаш всичко зависи от Бог, но работи така, сякаш всичко зависи от теб.  Едгар Кейси

Никой не е толкова мъдър, че да няма какво да научи от природата. Едгар Кейси

Човек вижда толкова, колкото знае. Гьоте

Човек трябва да иска малко, за да може да плати цената.  Ванга

Доброто, направено тайно, се възнаграждава явно. Японска мъдрост

Интуицията е шепот на духа. Петър Димков

През деня  - мисли, през нощта - сънувай. Китайска поговорка

Пътя: От логика - към интуиция; от разбиране - към озарение; от разсъждение - към постижения

Сееш мисъл и жънеш действие; сееш действие и жънеш навик; сееш навик и жънеш характер; сееш характер и жънеш съдба. Текери


Скорпионче

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2148
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #31 -: Май 09, 2014, 08:09:16 am »
ПРИТЧА ЗА МИШКИТЕ И ХОРАТА
Веднъж мишката забелязала, че стопанинът на фермата е сложил капан за мишки. Тя разказала за това на кокошката, овцата и кравата. Но те всичките и отговаряли:
- Капанът за мишки е твой проблем, а не наш!
Малко по-късно в капана се хванала змия и ухапала жената на фермера. Опитвайки се да я излекуват, сварили на жената супа от кокошката. После заклали овцата, за да нахранят всички, пристигнали да навестят болната. И накрая заклали кравата, за да нахранят гостите, дошли на погребението.
И през цялото време мишката наблюдавала от дупката си и мислела за нещата, които са чужд проблем, докато не станат твой!
Джон Стайнбек
"Всяко наше удоволствие е сделка с дявола."

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #32 -: Май 10, 2014, 11:30:07 pm »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #33 -: Май 12, 2014, 01:31:27 pm »
"Съдебната зала бе препълнена. Двойка в преклонна възраст се развеждаха този ден. Присъстващите гледаха с интерес към двойката, като от време на време се повдигаха на пръсти за да ги видят. Възрастния мъж гледаше със срамежливо напрегнати очи. Възрастната жена, може би от старост, може би от вълнение се стремеше да контролира треперещите си ръце, като от време на време поглеждаше гневно прегънатия старец, седнал до нея.
- Хайде, разкажете моля. – започна съдията. - Защо искате развод?
Възрастната жена, обърна поглед към съдията. Пое дълбок въздух:
- Стига вече. – каза с пресъхнало гърло.
Преглътна. След няколко безуспешни опита да пречисти гърлото си, продължи:
- Този мъж, от 50 години ми трови живота. – каза, сочейки с пръст стареца до нея, без да го поглежда.
Залата бе потънала в мълчание. Паузата, сторила са на всички като цяла вечност, бе пробита от светкавицата на журналист от местен вестник. Последваха още няколко светкавици. Кой знае, какво заглавие щяха да поставят. Делото бе интересно за тях. Седнаха на местата си, извадиха си тефтерчета, готови да си водят записки. След делото, щяха да имат възможност да зададат и въпроси. Жената, в желанието си да отбегне погледа на мъжа си, обърна гръб към него. Облизвайки сълзата, стекла се до устната и, успя да навлажни пресъхналите си устни:
- Имахме си цвете… което аз много обичах! – отново посочи мъжа до нея. - Той не знае… беше преди 50 години… Бях си отделила от луковиците които ми бе дал тогава. Деца не ни даде бог. Цветето което отгледах, го считах за мое дете. Милвах го, обичах го… След известно време, цвете нещо повехна. Уплаших се да не пресъхне. Обещах си, всяка вечер, да стана и да го поливам. Бяха ми казали, че ще му се отрази добре. В продължение на 50 години, непрекъснато го правех. Този мъж, ни една вечер не стана, да го полее! Поне миналата вечер да бе станал, пак щях да му простя! Премаляла бях… проспала съм се.
Жената се умори. С последни сили, успя да добави:
- С такъв човек прекарах 50 години.. Живот, мечти, всичко каквото имах му дадох, но нищо не получих. Поне един път не свърши някоя от моите работи. Ето защо мисля, че без него ще съм по-добре. Няма да ми липсва.
Съдията се обърна към мъжа:
- Имате ли нещо да кажете, господине?
Възрастния човек никога не бе говорил със съдия. Срамуваше се. Стана, подпря се на бастуна си, поогледа присъстващите:
- Военната ми служба в голямата си част, бе като градинар в генералния щаб на армията. Имаше най различни, разкошни цветя. Цветето за което говори, което аз бях и дал, го срещнах именно в тази градина. Там я срещнах и нея, в него град се запознахме, там живееше. Много я обичах, често и пращах букетчета. Няколко години след брака ни…започнаха някакви болки по врата и. Доктора бе казал, че не бива да спи дълго или да стои неподвижна дълго време. – Всяка вечер, поне един път да стане и да се поразкърше – ми бе препоръчал.
Възрастния мъж погледна с очи пълни с тъгa и обич жената, която стоеше с гръб към него.
- Жена ми не послуша доктора. Мен също. Обичаше съня.
Очите му блеснаха хитро. По устните му, премина бегла усмивка.
- Тъкмо по това време, цветето бе повяхнало. Казах и: - Ако го поливаш всяка вечер, ще се оправи. Обещах и. Всяка вечер я събуждах. Гледах отдалече, как любимата ми поливаше цветето, което имаше за свое дете. За момент се спря и я погледна така, както я гледаше в ония нощи: – Всяка вечер, цветето сякаш бях аз.
Цялата зала бе съсредоточена в стареца. Мъжът, събра сили, остави бастуна и се изправи.
- Всяка вечер, след като тя си легне, аз ставах.
С обяснителен тон продължи:
- Това цвете, вечер влага не понася, господин съдия. Затова, бе нужно, след като тя заспи, аз да стана и да изпразня саксията, полята от нея.
Премести тежестта на тялото си върху другия крак.
- Ех, старост... онази вечер, и аз съм се проспал. Обвини ме… Не можах да й обясня, съгласих се. "

Марк Хансен
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Люба

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1178
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #34 -: Май 12, 2014, 02:55:07 pm »
Мохамед Ал Хуаризми (780 – 850) е персийски математик, географ, астроном, работил в Къщата на мъдростта в Багдад и смятан за един от бащите на алгебрата. Един ден го попитали каква е неговата дефиниция за човека, на което той отговорил:

Ако човек е последователен и морален, той е 1.

Ако е шармантен, добавяме му една 0 и става 10.

Ако е и богат, добавяме му още една нула, следователно става 100.

Ако е от благородно потекло, добавяме му още една нула, следователно е 1000.

Ако ценността на морала (1) изчезне в този човек, тогава остават само нули, които нямат никаква стойност.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #35 -: Май 12, 2014, 03:26:42 pm »
Мохамед Ал Хуаризми (780 – 850) е персийски математик, географ, астроном, работил в Къщата на мъдростта в Багдад и смятан за един от бащите на алгебрата. Един ден го попитали каква е неговата дефиниция за човека, на което той отговорил:

Ако човек е последователен и морален, той е 1.

Ако е шармантен, добавяме му една 0 и става 10.

Ако е и богат, добавяме му още една нула, следователно става 100.

Ако е от благородно потекло, добавяме му още една нула, следователно е 1000.

Ако ценността на морала (1) изчезне в този човек, тогава остават само нули, които нямат никаква стойност.

Винаги ме е очаровала простотата ,но и творчеството  на математиката-тя знае всичко.
Люба,благодаря за споделеното-красиво е. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Скорпионче

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2148
"Всяко наше удоволствие е сделка с дявола."

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #37 -: Май 17, 2014, 08:35:14 pm »
Веско,благодаря за споделената истинска "приказка за кучетата ". :38:
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #38 -: Май 18, 2014, 04:31:49 pm »
"Казват, че съм била необщителна. Не съм се разбирала с хората. А това е толкова странно. Аз всъщност съм много общителна. Но всичко зависи от това какво разбираш под общуване, нали? Според мен общуването е да мога да говоря за ей такива неща - тя подхвърли в ръка няколко кестена, които бяха паднали от дървото в предния двор. - Или пък да приказваме за това колко странен е светът. Приятно е да бъдеш сред хора. Но не мисля, че общуване значи да събереш няколко души и след това да не им позволиш да кажат нито дума." Р.Б.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #39 -: Май 28, 2014, 01:49:32 pm »
"Там се крие слабото ти място - в предположението, че знаеш как ще приключат нещата, преди още да са започнали. Ние, хората, сме такива идиоти, че когато сгрешим в предвижданията си, страдаме повече, отколкото когато ни застигнат последствията от тях... Каква глупост! Ако можем да се откажем от суетното желание да познаваме бъдещето, пред очите ни ще се открие онова, което трябва да научим. Ще можем да се изправяме срещу хората и обстоятелствата без предразсъдъци.. Ще знаем, че нищо не гарантира края на една история..."
Хорхе Букай - "Разказвай с мен"
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #40 -: Юни 01, 2014, 03:42:47 pm »
Не съм сигурна, че това е разделът, но:

СЪЛЗИ
Щом заплачете, турете едно шишенце пред очите и съберете сълзите си в него или пък ги оставете да капят върху рана - тази водица е лечебна. Вие казвате, че плачете, за да олекне на душата ви. Природата не обича да изразходвате напразно своите енергии. Свещената вода, която изтича от вашите извори, не трябва да пада на земята.
Ангелите, когато видят, че някой плаче, вземат едно шишенце с неговите сълзи, и отиват на небето да изследват тази водица, изтекла от очите на хората. Те знаят причините защо е потекъл този извор. Човек плаче и при нещастие, при болка, но плаче и при радост, от затрогване - също. Няма по-хубаво нещо от плача, но да не е рев. Плачът е нещо възвишено, благородно, ревът е крясък, грубост. Ако ти си израз на великото, ще плачеш. Целият прогрес на тази забавачница - живота, се дължи на сълзите, а не на рева. Престанат ли хората да плачат, стават жестоки. Култура има там, където има влага, топлина, светлина.
Сълзите лекуват - те пречистват съзнанието.
Ако плачът не е музикален, сълзите изгарят. Сълзите с музика се благославят.
Плачът е смяна на енергия. Той улеснява смяната на енергията в човешкото тяло. Когато човек е тъжен, а не плаче, мъчно се сменя енергията.
Ако плаче човек, това трябва да е за оплодяване на мисълта, сърцето и тялото. Сълзите са едно благословение.
Сълзите имат топлина, светлина и сила.
Плачът чисти очите да виждат ясно, чисти съзнанието да възприема светлината...
Учителят Петър Дънов


п.п.Бях споделила, че съм в ревлив период и ето ти синхроничност. :)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #41 -: Юни 04, 2014, 03:15:51 pm »
"Този, който не знае, и не знае, че не знае
е глупак - оставете го !
Този, който не знае, и знае, че не знае
е дете - научете го !
Този, който знае, и не знае, че знае
е заспал - събудете го!
Този, който знае, и знае, че знае
е мъдрец - следвайте го!"
ПЕРСИЙСКА МЪДРОСТ
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #42 -: Юни 04, 2014, 03:18:47 pm »
 :clap:

---
А този, който не знае, а мисли, че знае, какъв е?  :017:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12472
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #43 -: Юни 04, 2014, 03:29:02 pm »
:clap:

---
А този, който не знае, а мисли, че знае, какъв е?  :017:

Това е глупакът .

Няма как да не знаеш и да можеш да мислиш,нали ?1?  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #44 -: Юни 04, 2014, 04:30:04 pm »
Това е глупакът .

Няма как да не знаеш и да можеш да мислиш,нали ?1?  ;)

Да "мисли" не беше точната дума - "да си въобразява".
Ако липсва акъл, то поне ще има някакво въображение.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui