Автор Тема: Определяне на темперамента  (Прочетена 74488 пъти)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #30 -: Юни 01, 2013, 11:50:18 pm »
Аз и не съм очаквала да кажеш каква си или че си такава ,което ме радва астрологически ,защото потвърждава интерпретацията ми. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #31 -: Юни 01, 2013, 11:52:28 pm »
Рени, допълних си поста горе, виж...
Ами-усещаш ли, че когато се развиваш в стила на твоя СЛВ си на прав път, отварят ти се възможности,които радват душата ти?
Тези дни четох нещо много конретно  казано, не помня къде обаче за този съвпад-слънце-този възел...

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #32 -: Юни 02, 2013, 12:12:01 am »
Не съм такава, няма да подсказвам
Чакам Diyana да се произнесе :)

Ще, ще, само да ти намеря картата. Последно с кой асцендент те оставихме? Дева или Везни?
De omnibus dubitandum est

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #33 -: Юни 02, 2013, 12:13:10 am »
Рени, допълних си поста горе, виж...
Ами-усещаш ли, че когато се развиваш в стила на твоя СЛВ си на прав път, отварят ти се възможности,които радват душата ти?
Тези дни четох нещо много конретно  казано, не помня къде обаче за този съвпад-слънце-този възел...

Enigma ,на мен ми е трудно да усещам (така пише в книгите) и затова знам (компенсация),че всяка среща/и ми отваря възможности ,които радват душата ми -това много хубаво го каза :)
Не мога точно да определя или по-скоро разгранича все още кой от всички "накацали" на нодалната ми ос определят посоката ми.Слънцето все пак е в друг знак и то в знак ,който е съвсем различен принцип от този ,в който е възела,но все пак ми "помага" да избирам.Като казвам избирам,казвам че имам смелостта да изразявам способностите си.
И не,не надделява водата -аз съм Огън /Вода ,не Вода/Огън . :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #34 -: Юни 02, 2013, 12:09:09 pm »
Така
Аз смятах, смятах-супер неопределена
Една идея клоня към сух и студен, което не знам кой темперамент е

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #35 -: Юни 02, 2013, 01:04:34 pm »
Любимият ми сатурново-меркуриев тип. И моите подозрения са такива, от първата ни среща още настоявам, че Меркура ти се види и на Асц и на МСто, ма ти не рачиш да кандисаш. Затова ще смятам Фнимателно и ще си обнародвам позицията след малко.
De omnibus dubitandum est

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #36 -: Юни 02, 2013, 01:41:18 pm »
Мммм, мне.

излезе 3хстуд + 4хвлага. За мен флегматичният (воден) темперамент е необясним тук - Луна е господар на темперамента. Ако господар на картата не е Сатурн, а Юпитер, става (въздушен) сангвиничен -  3хтоплина+5хвлага. Господар на темперамента - Юпитер (Венера).

Ми те това е. Не ти е верен часът на раждане, чедо. Сака си ректификация. Ако извадим асц. Везни и Венера от уравнението и намърдаме там Дева и Меркурий, ще можем да добавим интелект в темперамента ти, та да те познаем по-лесно. Сухо ни трябва при теб. Трябва ум и прагма - трябва да те докараме до холерик или меланхолик.
« Последна редакция: Юни 02, 2013, 01:45:03 pm от Diyana »
De omnibus dubitandum est

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #37 -: Юни 02, 2013, 02:01:06 pm »
Мне-права си :)
Влага не и не

Добре де, мама каза...
Както и да е, аз съм опитвала с ректификация-не можах да го измисля
Lilla пробва-не е сигурна

Желаещи да помогнат?
Имам точни дати на много малко, но важни събития, по западната карта не мойш ги позна лесно (транзити и подобни)
Не настоявам, зор е, особено в случая
Пробвала съм и с хармоници..пак не е сигурно
И на външен вид не съм категорична, абе...както и да е
Бройте ме асц дева и готово :)

От друга страна-може да бъркате за интелекта  ;D
Но меланхолик-категорично не

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #38 -: Юни 02, 2013, 02:02:29 pm »
"Замажи " малко това с "меланхолията" да не бие много пред очите и ,защото силно ще и се покачи нивото на нервно-психическата активност  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #39 -: Май 02, 2014, 01:18:10 pm »
Ама аз наистина съм много загубена! Чак сега виждам темата. Голямо благодарско, Дияна! :58:

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #40 -: Юни 01, 2015, 01:04:03 pm »
ЕТИРИТЕ ЕЛЕМЕНТА И ДВАНАДЕСЕТТЕ ЗНАКА НА ЗОДИАКА


Казах по рано, че проявлението на четирите елемента в трите свята на Битието ни дава 12 фази на космичния ритмус - те се наричат знаци на зодиака. Но това е вътрешната страна на въпроса. Разглеждането му по същина изисква и техническата страна на проявлението на четирите елемента.

И по-рано споменах, че учението за космичния ритмус има две страни - вътрешна, свързана с проявленията на четирите елемента като проява на четири основни принципа, служещи като проява на космичния ум, и външна, техническа страна, която свързва проявлението на тези четири космични принципи с видимото движение на Слънцето през небесната сфера. От това гледище зодиакът се определя като един въображаем пояс на небесната сфера, в която се движат Слънцето, Луната и планетите и видимо обикалят около Земята. Той се простира от 23 градуса и 27 минути над плоскостта на екватора до 23 градуса и 27 минути под нея - сиреч между тропика на Рака на север и тропика на Козирога. На юг еклиптиката е видимият път на Слънцето и сече екватора под ъгъл 23 градуса и 27 минути. Точките на пресичането се наричат равноденствени точки. Целият този въображаем кръг, който се простира по продължение на еклиптиката от двете страни по 8-9 градуса, обгръща в себе си 360 градуса и се разделя на 12 равни части, като се изхожда от точката на пролетното равноденствие. Тези 12 деления на въображаемия небесен кръг се наричат знаци на зодиака и всеки от тях обгръща по 30 градуса, а целият кръг се нарича зодиак, зодиакален или жизнен кръг. Всеки един от тези 12 знака на зодиака носи специфични сили и условия и създава форми със специфично устройство и качество. Слънцето с видимото си движение през зодиака всеки ден изминава приблизително по един градус и за една година препрожда целия зодиак. За един месец Слънцето изминава 30 градуса, или един зодиакален знак. Всъщност знаците се явяват като поляризация на слънчевата енергия и представляват зони на астрална енергия, а пренесени в човека, човешкото тяло - потенциалните скрити качества на човешкия организъм, задействани от дейността на планетите, които също така представляват поляризация на слънчевата енергия, но вече в дейно състояние.

Според астрологията зодиакалните знаци представляват тялото. Слънцето - духа на човека, Луната - душата, а петте планети представят петте чувства, които човек има.

Дванадесетте знака на зодиака, както видяхме, са разпределени между четирите елемента и така получаваме четири групи, знаци, които в астрологията се наричат триъгълници или тригони. Във всеки тригон имаме по три знака, принадлежащи към един и същ елемент и имащи общи качества помежду си.

И така, имаме четири тригона - огнен, въздушен, земен и воден, всеки от които съдържа по три знака.

Знаците на огнения тригон или огнения елемент се наричат Овен, Лъв и Стрелец и се намират помежду си на по 120 градуса, което е един хармоничен аспект в астрологията. Астрологическите знаци на трите огнени знаци са: Овен , Лъв  и Стрелец. Цветът на огнения тригон е червен.

Знаците на въздушния тригон са: Близнаци, Везни и Водолей. Цветът на въздушния тригон е жълт.

Знаците на земния са: Телец, Дева и Козирог. Цветът му е син.

Знаците на водния са: Рак, Скорпион, и Риби. Цветът му е зелен.

Знаците от всички тригони, както казах, имат общи качества, но и понеже всеки знак се проявява в различна среда, той има и специфични качества, които го отличават от другите.

Четирите елемента са свързани с четирите главни страни на света - изток, запад, север, юг. Огънят символизира Изтока. В него се намира и началото на зодиака. Знакът Овен, първият знак от огнения тригон, е началото на зодиака, изгревът на годината, началото на жизнения кръг.

Огненият елемент е положителен, активен, творчески. Той представлява двигателния елемент в природата и живота - елемента на волята. Чрез него се проявяват творческите импулси на Битието. Огънят е горещ и сух. Тези качества се предават и на онези типове, които се явяват като израз на тази творческа енергия. Огънят дава специфични морфологични и психологични белези, които са проява на качествата на този елемент. Огненият елемент дава холеричния темперамент.* Това са общи качества на огнения тригон. Той, казахме, има три проявления:

Овен, Лъв и Стрелец, които имат отношение към трите свята в човека и природата - умствения, духовния и физическия или волевия.

Овенът има отношение към умствения свят и гореспоменатите характеристики на огъня при него се проявяват като умствени качества. Хората, които се намират под негово влияние, са активни, подвижни, деятелни, с прогресивен ум и сил- но подчертан Аз. Те са крайно независими и амбициозни, идеалисти, хора на мисълта и плановете. Обичат да ръководят, да направляват, да дават тон на нещата. Обичат да господстват, но самите те не понасят чужда власт, не могат да търпят чуждо мнение. По-низшите типове се изявяват като тирани и насилници. Обичат да бъдат глава - да застават начело на движения, начело на всякаква работа.

Вторият знак на огъня е, както казах, Лъв. Той вече има отношение към сърцето - свързан е повече със сърдечния живот на хората. И при него човек има качествата на огъня - активност, деятелност, импулсивност и пр., но те се отнасят не вече до мисълта, а и до чувствата. Те повече изживяват нещата вътрешно и се импулсират от сърцето. По-низшите типове, увлечени в своите сърдечни импулси, изгубват самообладание и се захласват и могат да изпаднат в краен фанатизъм. Стават отлични носители и разпространители на идеи, но самите те не са извори на идеи и за това им е нужен човек със силна творческа мисъл, който да ги възпламенява и ентусиазира. Лъв - това е вечният огън на живота. У типовете на Лъва има голямо самосъзнание, мъжественост и смелост.

Третият знак на огъня е Стрелец, който се явява като резултат от преплитането на другите два знака - взаимодействието между ума и сърцето - той е външен израз на двете. Тези хора са също така импулсивни и деятелни, но у тях няма онези крайности в импулсивността на ума като при Овена и екзалтациите на сърцето като при Лъва. Те са умерени, сдържани, дисциплинирани и следствие на това могат да владеят и други хора - затова между тях се явяват социални водители и военачалници. Те не са хора с дълбок ум и с широко сърце, но са делови, волеви и осъществяват това, което другите проектират. Така че трите знака на огъня са свързани с ума, сърцето и волята на човека.

Същото може да се каже и за знаците от другите тригони.

Тригонът на въздуха представя Запада. Въздушният елемент е положителен, мъжки. Той има отношение към социалния, политическия и духовния живот на човека. Дава една широка и дълбока мисъл, способна да проникне в тайните на синтетичното знание. Този тригон можем да го наречем тригон на знанието, науката и изкуствата.

Качествата на въздуха бяха, както видяхме, горещина и влажност. Те са основата, върху която се проявява сангвиничният темперамент, това са хора с топла и буйна кръв.

Чрез първия знак на въздуха - Близнаци, ние добиваме външно знание по пътя на опита, наблюдението и анализа.Той ни опознава с външния свят - развива конкретния ум, наблюдателните способности.

Във втория знак на въздуха - Везните, имаме равновесие на вътрешните и външните сили на духа и материята, тук е дадено повече място на интуицията, отколкото при Близнаците.

В третия знак на въздуха - Водолея, имаме едно по-вътрешно, по-задълбочено знание - мистичното.

Тригонът на водата символизира Юга и е противоположен на студения Север. Той е, който разтопява ледовете - това е силата, която от твърдото прави течно. „Това е обновлението на кристала под друга форма и възкресения от смърт в живот” - както казва един от херметичните философи. Тригонът на водата - казва същият философ, означава постоянно усилие на природата да хармонизира противоположностите и да произведе обмяна и химическо сродство.

Водата постоянно се стреми към равновесие. Водата е влажна и студена и в човека създава флегматичния темперамент. Тя е негативна, пасивна и възприемаща.

Първият знак на водния тригон е Рак и символизира привързаността към живота, а оттам и желание за безсмъртие, „което, комбинирано със знанието, тайната на пола - раждането и възраждането - извежда безсмъртната душа към края на нейните земни странствания и материални въплъщения чрез съединението със своята половина” - казва същият херметичен философ.

Вторият знак на водата - Скорпион, може да се уподоби на парен котел, който се нагрява от силен огън и водата постепенно се превръща в пара. Сравняват го още с кипящо море. Тук пасивността на водата се превръща в голяма активност. Това е знак с неизчерпаеми енергии и възможности. Типовете на Скорпиона са извънредно дейни, разумни и дълбоко проницателни.

За Рибите, третия знак на водата, един съвременен астролог каза: широко, безкрайно море, тихо и спокойно, където отделното, частта изчезва и доминира общата маса - Цялото. Чисто психологически, у типовете на Рибите има нещо много интересно - у тях се заражда едно ново съзнание, в което се отразява вечността. Това е знак. под който се развива общочовешката и космична обич у хората - отделността изчезва и човек се чувства като част от Цялото. Но понеже съвременните хора не могат да реагират правилно на тези висши космични влияния, затова под Риби често се раждат хора с голяма чувствителност, която не могат да владеят, което довежда до ексцентричност.

Тригонът на земята представя Севера, който символизира студа, инертността и кристализацията - качества на земята. Той е свързан с формата, пропорцията и звука. В характера се проявява като твърдост, постоянство, консерватизъм. Има отношение също и към търговията, промишлеността и изкуството. Елементът на земята е женски, негативен, студен и сух и има отношение към меланхоличния темперамент.

Първият знак на земята - Телец, е символ на търпеливия труд и постоянство. Вторият знак Дева е символ на образуването на формите и тяхното преобразяване. Третият знак Козирог е резултат на Телеца и Девата - носи качествата и на двата.

Тригоните могат да се разглеждат от две страни - като обективни творчески сили на Космоса и като вътрешни сили на човешката душа.

Тритонът на огъня, проявен като вътрешни качества на човешката душа, се изявява с борбеност, властолюбие, войнственост. Тритонът на земята - като търпение, трудолюбие и послушание. Тригонът на въздуха - идеализъм, философия, артистичност. Тритонът на водата - мечтателност, романтичност, променливост, скромност.

Дванадесетте знака на зодиака показват скритите качества на организма, а планетите представят активни сили, пробуждащи скритите свойства на знаците. От взаимодействието на тези два рода сили - на планетите и на знаците, се пораждат различни резултати във външния живот.

Въз основа на качествата и динамичните проявления на знаците астролозите ги разделят на два вида групи - според елемента, към който принадлежат, това са четирите тригона, и според динамичното им проявление, където във всяка група влизат по 4 знака, те образуват три квадрата с по 4 знака.

Казах по-рано, че елементите огън и въздух са активни, творчески и представят мъжкия принцип в живота, който е свързан със светлината и знанието и има за обект външния, обективен живот. Когато у човека преобладава този принцип, неговата дейност е насочена предимно в обективния, широкия живот. Земният и водният тригон са пасивни, негативни и представят женския, мекия, формиращия принцип, който има отношение предимно към вътрешния живот на човека.

Въз основа на това и знаците се разпределят на мъжки и женски според тригоните, към които спадат. Така например Овен - първият знак от зодиака, е мъжки; вторият знак Телец, който е към земния тригон, е женски. Третият знак - Близнаци, е мъжки, защото принадлежи към тригона на въздуха, който е мъжки. И така се редуват последователно мъжки, женски, като последният знак Риби е женски, понеже принадлежи на водния тригон, който е женски.

Така виждаме как във великия космичен ритмус се проявяват и двата творчески принципа на Битието - мъжкият и женският.

Тъй като знаците следват последователно мъжки - женски, можем да си представим зодиака като едно мощно космическо движение с високи върхове - положителните, мъжките знаци, които дават от себе си, и дълбоките долини - пасивните, женските знаци, които поемат и обработват това, което са възприели. Това е великият ритмус на Космоса, който минава в своето движение през дванадесет фази, които астрологията нарича 12 знака на зодиака, всеки от които носи специфични условия и енергии. И естествено, едни ще бъдат условията на върховете, където енергията има едно състояние, други ще бъдат в долините. Така един човек, роден под негативни знаци, е роден в съвсем различни космични условия от този, който се е появил под положителните знаци. А тези космически условия обуславят вече психическия и органическия живот на индивида, което ще разгледаме подробно в по-нататъшното изложение.

***

Според мястото им в зодиака, или според техните влияния върху човека или - както се казва - според динамичните им свойства, знаците се разпределят на три групи от по четири знака, тоест образуват 3 кръста, които показват проявлението на четирите елемента в трите свята. Тези три групи знаци носят следните названия в астрологията: кардинални (главни или ъглови), неподвижни и подвижни (общи). Кардиналните знаци са тези, които определят четирите посоки на света и са точките, от които започват четирите годишни времена. Това са Овен, Рак, Везни и Козирог. Овен е знак на пролетното равноденствие, с който започва пролетта, началото на годината, на жизнения кръг. Рак е знак, в който Слънцето стига най-високо на север и отбелязва най-дългите дни и най-късите нощи - 22 юни, когато започва лятото. Оттам насетне Слънцето започва да се връща на юг, докато на 22 септември Слънцето навлиза във Везните, третия кардинален знак - знака на есенното равноденствие, когато дните са равни на нощите, но денят започва да намалява за сметка на нощта, което трае да 22 декември, когато Слънцето влиза в знака Козирог - четвъртият кардинален знак. Тук Слънцето стига до най-южната точка в своето видимо движение на юг - до тропика на Козирога, откъдето поема пак обратния път на север.

И така, кардиналните знаци са: Овен, Рак , Везни и Козирог. Те са полюси и образуват първия космичен кръст или квадрат, който - както и другите два кръста в езотеричната астрология - има дълбок смисъл. Тези четири знака са, както казах, начало на четирите годишни времена - Овен на пролетта, Рак на лятото. Везни на есента и Козирог на зимата.

Като принадлежащи към една динамична група, тези знаци имат и общи качества, които са: честолюбие, предприемчивост, независимост, самосъзнание, действителност, стремеж за вземане ръководството в свои ръце и заставане начело, дейност, активност, инициатива.

Кардиналните знаци принадлежат към четирите елемента от всеки елемент по един. Благодарение на голямата си активност - основната тяхна черта, те имат нужда от равновесие и умереност, което символизират Везните.

Втората динамична група от знаци, наречена неподвижни или твърди знаци, се състои от знаците: Телец, Лъв, Скорпион и Водолей.  Докато кардиналните знаци са начело на четирите сезона, неподвижните знаци са средата на всеки сезон. И те имат качества, общи за цялата група, които са: гордост, достойнство, постоянство, догматизъм, издръжливост, търпение, солидарност. С една дума, тяхното основно качество е стабилност.

Влиянията на неподвижните знаци събужда природата на желанията и дава жизненост. Те са постоянни, устойчиви във всичко, което предприемат, особено ако заемат ъгловите домове (1-и, 4-и, 7-и, 10-и).

Те използват и оценяват и най-малките възможности, които имат в себе си. Изпитание, което би обезкуражило една личност в кардиналните знаци, не спира родения под неподвижните знаци. Те не признават никакъв крах, никаква победа над себе си - никога не се признават за победени. Ето защо те винаги достигат целта, която преследват, с усилена концентрация и настойчивост в даденото направление. Те са скептици и консерватори и не се подават лесно на нововъведения. Никога не предприемат нещо, за което не са сигурни, че ще постигнат със задоволителен резултат. Но един път уверили се в нещо, те всецяло го възприемат и му остават верни докрай.Те са фанатични защитници на това, в което са убедени. Също така и са хора, на които човек може напълно да разчита, било за добро или за зло, стига да се убедят в полезността на каузата, която защитават.

Третата динамична група, наречена подвижни или общи знаци, се състои от Близнаци, Дева , Стрелец  и Риби. Те бележат края на един сезон и прехода към друг. Имат следните общи качества - многостранност, гъвкавост, приспособимост, безпокойство и нерешителност.

Кардиналните знаци символизират изтичащата двигателна сила на Вселената, в която се проявява стремеж за творчество, движение и енергия, желание за проявление. Затова хората, родени под влиянието на тази динамична група, са активни, дейни, предприемчиви. Те са хора на волята.

Следователно личностите, родени под кардиналните знаци, са работници в този свят, но не обикновените труженици, а ръководещите в индустрията и предприятията въобще.

При неподвижните знаци двигателната и творческа сила се е превърнала в спокойна и организираща мощ, която съгражда, материализира и излива във форми. Затова се казва, че тяхната мощ и сила е ментална, духовна и дава цел на дейността и една подвижност на благородните стремежи на живота.

От подвижните или общи знаци три са двойни - Близнаци , Стрелец, Риби; само Дева  не е двоен. Основните техни черти са: приспособимост, подвижност, многостранност. Те са непостоянни и се люшкат на вълните на живота - не могат да се задържат на едно място. Колкото и добре да са поставени в дадено място и условия, те рядко могат да устоят на своята природа да не се поддадат на желанието за един възможен успех на друго място. И колкото е по-далечно, толкова но-силно ги привлича. Техните скитнически навици ги държат в бездействие. Те изразходват толкова, колкото и печелят. Оставят се да бъдат тласкани от обстоятелствата и ръководени от външните сили - защото им липсва енергия, за да наложат собствената си индивидуалност над външните условия. Те са по-активни в мисълта и въображението си, затова имат отвращение към всякаква физическа дейност, която е основната черта на кардиналната група. Те работят само под бича на необходимостта. Неспособни са на постоянство и продължителни усилия в известно направление, на което са способни типовете на неподвижните знаци. Лесно се обезкуражават от препятствията. Много разчитат на другите и затова трудно могат да се издигнат. Работниците, които изпълняват заповеди, се събират най-вече от знаците на тази група. Но, има една сфера, в която те властват поради техните способности да мислят. Макар да имат работата като нещо много неприятно, в една област на живота те могат да събират плодовете от работата на другите - това е тяхната способност за привеждане на изобретенията в действие. Ето защо стават посредници, които създават връзки между продавачи и купувачи и отвръщайки се от енергична физическа дейност, те живеят от комисионната.

Така че отличителната черта на главните знаци е активност, на неподвижните - устойчивост, на общите - гъвкавост и подвижност.

Това са трите творчески сили на Битието - Воля (истина). Любов и Мъдрост. Тази троица на проявяващата се сила се изявява в четирите елемента - огън, въздух, вода, земя, а според тях разпределяме и знаците от зодиака на четири групи от по три знака, които нарекохме тригони.

***

Знаците Овен, Лъв и Козирог се наричат ялови или безплодни; Телец, Рак, Скорпион и Водолей - плодни; Стрелец, Близнаци и Риби се наричат двойни знаци. Знаците Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв и Дева се назовават северни знаци, защото, когато Слънцето минава през тях, то се намира на север от екватора; знаците Везни, Скорпион, Стрелец, Козирог, Водолей и Риби се наричат южни знаци, защото Слънцето ги преминава, намирайки се на юг от екватора - южното полукълбо.

Всички гореизброени класификации трябва да се заучат добре. защото без тях астрологическата практика е невъзможна.

Главните знаци владеят главата и разума. Неподвижните владеят душата и волята. Подвижните знаци владеят тялото и сетивните органи.

Ако повече от планетите са в огнени знаци, ге правят ровения положителен, енергичен, активен, импулсивен, стремящ се все напред и все към нови неща - холеричен темперамент с присъщата му сила и енергия, с неговия полет и идеализъм. Ако повече от планетите са във въздушни знаци, човекът е даровит, изтънчен, мислещ, учтив, идеалист и често непостоянен има санг виничен темперамент с изтънчена артистичност п вдъхновение.

Повече от планетите във водни знаци правят човека негативен, пасивен, чувствителен, мечтателен, психичен и страстен, боязлив, романтичен, често неподвижен, инертен, дават лимфатичен темперамент с неговите инстинкти, влечения и чувства, с присъщата му болезненост, развита впечатлителност, често стигаща до медиумизъм. Когато повече от планетите са в земни знаци, роденият е способен, практичен, трудолюбив, икономичен, внимателен, тактичен, търпелив - има меланхоличен темперамент.

Знаците на огъня дават всичко това, което се отнася до идейния свят, до всичко, което ние имаме като качество на духа. Знаците на въздуха са умствени, научни. Знаците на водата са пасивни, мечтателни; знаците на земята имат отношение към обективния свят, те са хора на практиката.
« Последна редакция: Юни 01, 2015, 01:13:12 pm от Satin »

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #41 -: Юни 01, 2015, 01:04:34 pm »
Както видяхме в досегашното изложение, имаме четири рода сили или казано на астрологически език - четири основни елемента в Битието. Всяка от тези сили има специфични качества и свойства, свое присъщо вътрешно движение и създава конкретни форми, в зависимост от качествата, които има в себе си. От това гледище всички форми, които виждаме във външния обективен свят - органически и неорганически, са израз на силите, които стоят зад тях. Външните форми са символи, които ни разкриват характера и начина на действие на силите, чиито външен израз са те. Външната форма е един белег, сигнатура, за качествата и характера на силите, които действат в дадена област на живота. И онези, които разбират закона на съответствията - великия закон на аналогията в херметичната наука, за тях всички форми са отворена книга, по която разчитат дейността на силите, стоящи зад тях.

Всяка сила в своето проявление е поляризирана - има външно и вътрешно изражение. Във външното си проявление тя създава известни характерни, специфични линии на движение. А във вътрешната си поляризация поражда известни психически качества, присъщи на нейното вътрешно естество и съответстващи на външната линия, която тази сила създава. Така че онзи, който умее да чете символите, като види известна линия, вече знае какви психически качества и особености стоят зад нея.

По-рано споменах, че четирите вида етерни сили имат специфични движения и създават специфични форми в органическия свят. Уточних, че топлинният етер сътворява ферични или овални форми; светлинният етер създава триъгълни форми; химическият етер - полукръгови (или полулунни) форми, а жизненият етер създава четириъгълни форми. Въз основа на това можем да кажем, че наблюдавайки структурата на един човек, можем да кажем какви сили действат в строежа на тези форми. Формата е външната страна в проявлението на силата, а нейното вътрешно изражение е това, което е прието да се нарича темперамент и характер. Понеже силата остава скрита от нашия поглед, ние я изучаваме по нейните проявления - външната форма и темперамента.

Основните качества на четирите елемента бяха: на огъня - сухота и горещина; на въздуха - горещина и влажност; на водата - влажност и студенина, и на земята - студенина и сухота. Но това са общи качества, които в своето проявление се диференцират. Също така по-рано казах, че огънят и въздухът са електрични, мъжки, положителни елементи, а водата и земята са негативни, женски, пасивни, магнетични елементи. Също така изтъкнах, че мъжките елементи, като проявления на мъжкия принцип, имат отношение към външния живот, тоест онези лица, които са родени под тяхното влияние, ще бъдат дейни, активни преди всичко във външния, обективния живот. А родените под влияние на женския елемент водят един по-вътрешен живот, те са повече вглъбени в себе си и по-малко ги интересува външния живот с неговите проблеми и противоречия. За тях от по-голямо значение са вътрешните проблеми на живота и вътрешните противоречия. Докато типовете, принадлежащи към мъжкия принцип, преди всичко ги занимават външните противоречия в живота, за тях даже и вътрешните противоречия са отражение на външните.

Това са все качества, присъщи на различните родове сили, които се изразяват както във формата, така и в характера и темперамента.

Също така трябва да отбележа, че не бива да се смесват силите, които действат в човека със самия него. Човек само използва силите като условия за своето проявление и благодарение на качествата, които има в себе си, той подбира и съответните сили по закона на съответствията - подобното привлича подобно. Въздействието на Аза върху творческите сили дава това, което наричаме темперамент, тоест специфичен начин на проявление на силите на човека, които обуславят както неговия вътрешен, така и външния му живот.

Дюрвил определя темперамента като органическа почва, която ни е завещана от деди и прадеди. Той представя миналото на нашата раса, носи у себе си физическите и душевни възможности на нашите деди и на самите нас, съдържа нашия характер и определя продължителността на нашия живот. Но погледнато по-дълбоко, темпераментът е проява на етерните сили, които са връзката между човешката индивидуалност и наследствените качества, получени от деди и прадеди. Ако така се разгледа въпросът, то темпераментът не се предава по наследство, а е индивидуална особеност. Така ли е, темпераментът е обусловен от доминиращата в строежа на формата сила. Това е външната поляризация на творческата сила, която стои зад известна форма.

Имаме четири рода етерни сили или четири елемента, които в крайните си проявления са свързани с четирите елемента, познати и на съвременната химия, а именно - топлинният етер - огънят, се проявява в кислорода, който е необходим за горенето; светлинният етер - въздухът, се проявява в азота, който е необходим за регулиране на живота; химическият етер - водата, се проявява във водорода, необходим за доставяне влага на организма, и жизненият етер - земята се проявява във въглерода, който е необходим като гориво на организма. Върху тези четири елемента или четири състояния на материята херметичната наука обуславя учението за четирите темперамента. В съвременната наука има и други основи за класификация на темпераментите, но няма да се спираме върху тях, защото в края на краищата се свеждат към схващането на херметичната наука.

Във всеки темперамент действат всички родове сили, но една е доминираща и тя определя характера му.

Четирите темперамента, отговарящи на четирите елемента, носят следните имена: холеричен или жлъчен темперамент, който е свързан с огъня, с кислорода. Той е вътрешна поляризация на принципа на огъня.

Огънят, казахме, е горещ и сух. Това са основни качества и на холеричния темперамент. Те са активни като огъня.

Сангвиничният темперамент е наречен още въздушен, защото е свързан с въздуха, а въздухът, казахме, е горещ и влажен. Лимфатичният темперамент е свързан с водата, а меланхоличният темперамент е във връзка със земята.

Всеки темперамент определя една епоха от живота. Така лимфатичният отговаря на детската фаза на живота; сангвиничният - на юношеската; холеричният - на възмъжалата възраст, а меланхоличният - на старостта.

Всеки темперамент се характеризира с доминирането на известна система. Така в лимфатичния темперамент преобладава храносмилателната система. И затова виждаме, че до седемгодишна възраст детето се развива предимно физически, а физическото в човека се характеризира със стомаха. В сангвиника преобладават дихателната и кръвоносната система, които са свързани с развитието на духовния живот - това е втората фаза на живота - фазата на юношата, който е в постоянно вътрешно и външно движение.

Холерикът е делови човек, човек на волята. У него преобладават костната система, черният дроб, жлъчката и нервната система - той е пълен с амбиции личност, която реализира нещата. Меланхоликът, когото уподобихме на старостта, е човек, в когото преобладава нервната система. Той мисли и асимилира опита, който е придобил, преминавайки през трите предшестващи фази на живота.

Така че у лимфатика имаме предимство на храносмилателната система, която съответства на физическия живот. У сангвиника има доминиращо влияние дихателната и кръвоносната система, която е свързана с духовния живот на човека. У холерика преобладават костната и мускулната системи - той е човек на практиката, който реализира нещата, човек на волята. При меланхолика преобладава нервната система. Той е човек, който мисли и разсъждава.

Въз основа на всичко гореказано, можем да кажем, че всеки един елемент създава определена геометрическа форма или даден морфологичен тип и специфичен темперамент. На това основание, нормални типове имаме тогава, когато съществува съответствие, хармония между морфологичния тип и темперамента. Това е изразено в хороскопа с добрите аспекти и хармоничните взаимоотношения между планетите и зодиакалните знаци. При ненормалните типове няма съответствие между морфологичния тип и темперамента. В хороскопа това е изразено с лошите аспекти и дисхармонията между знаците и планетите.

След тези общи бележки можем да пристъпим към описание на четирите основни типа, които са се развили от четирите основни елемента. Ще разгледаме тяхната външна форма, техния темперамент, характер, умствени способности и въобще психическия им живот. Впоследствие ще видим как се диференцират в 12-те зодиакални типа, които се развиват под въздействието на 12-те зодиакални знаци. Тогава, както от всеки морфологичен тип, така и от всеки темперамент ще имаме по три варианта.

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #42 -: Юни 01, 2015, 01:05:15 pm »
Типът на огъня - холеричният темперамент


Видяхме по-горе, че в холерика преобладават костно-мускулната система, черният дроб и жлъчката, затова те са хора с едра кост, висок или среден ръст, с жълто-мургава, суха и груба кожа; лицето е рязко очертано, а кръвообращението - силно. Вените им са тъмносини и изпъкнали. Космите на холериците са твърде изобилни. Косата им варира от светлокестенява до черна, права или леко накъдрена на едри вълни. Носът им е дълъг или леко заоблен. Челото им е голямо или повече или по- малко полегнало, силно изпъкнало в долната си част, което говори за развит обективен ум. Дебели вежди; голямо и добре оформено ухо. Проницателен и силен поглед; цвят на очите - сив или син и рядко тъмнокафяв. Брадата е силно издадена напред. Груб и рязък глас. Силен апетит, деятелно храносмилане.

Те са енергични, предприемчиви, волеви; те са резки, упорити, твърди по характер. Лесно се възпламеняват, избухват и стигат до грубост. У тях е силно развита разрушителността. Както казват, имат развит обективен ум и силна логика. Те изследват нещата в тяхната пълнота и от всички страни. Своите намерения довеждат докрай благодарение на търпението, прилежанието, труда и постоянството. Трудностите и препятствията не ги обезсърчават, а още повече увеличават енергията им.

Те са способни за изучаване на точните науки, философията и математиката. В техния ум първо място заема идеята за метод и порядък. Затова те обичат да водят, да застават начело на известни движения, да дават тон и насока на нещата. Могат да бъдат силни военачалници и въобще добри войници, смели борци, ловци, оратори, съдии.

Огнените хора са смели и решителни, със силно развити лични чувства и с голяма амбиция. Инициативни и постоянни, те действат бързо и неочаквано. Буйни са, сприхави, огнени. Те са хора на делото и не знаят пречки, преминават от думи към дела. Не дават време на своите желания да узреят. Умът им мисли бързо и е подвижен и проницателен. Не обичат да им се съпротивляват. Склонни са да господстват над другите, но не търпят никакво върховенство над себе си. Здраво държат за своите права и всякога са готови да ги защитават с всички средства. Те са общителни, приказливи. Умеят да внушават страх към себе си. В гнева си достигат до буйност. С голям труд се владеят. Много са славолюбиви и винаги са готови да вдигнат знамето на бунта. Готови са на саможертва и не се плашат от смъртта. С твърдост понасят нещастията. Лесно търпят безсънието и спят малко. Сънят им е тежък и е изпълнен със страшни съновидения. Те дълго се задържат на едно и също поприще.

Понеже всички функции в тях протичат бързо, имат голям огън, много топлина и сухота в себе си, затова особено лятно време трябва да освежават тялото си с вода.

Гърлото им е винаги сухо и винаги чувстват жажда. Храносмилането е отлично, затова за техния стомах и само хляб е достатъчен. Трябва да се въздържат от кисели и солени храни, които още повече ги изсушават.

Гласът им е груб, силен и рязък. В него има нещо заповедническо, твърдо и жестоко. Говорят много и твърде бързо. Речта им е лека. Разговорът им е твърде оживен, екзалтиран и страстен, образен и горещ.

Походката им е горда, надменна, смела и в тяхната поза има нещо закачливо. Имат навика да държат стиснати юмруците си по време на ходене. Движенията им са резки и нервни. Никога в техния жест не се забелязва покорност, пасивност, или унижение. Когато са в спокойно състояние, стоят гордо изправени с ръце, скръстени на гърдите.

Холеричният темперамент изисква умерена дейност и ежедневни физически упражнения. Заседналият живот е вреден за хората от този тип, защото той ги предразполага към запичане, застой в червата и жлъчката.

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #43 -: Юни 01, 2015, 01:05:41 pm »
Типът на въздуха - сангвиничният темперамент


Въздухът е горещ и влажен. Този тип има средно или високо тяло, широки рамене, добре развити гърди. Пълно, весело, розово, овално лице. От този тип са най-красивите хора. Голямо хубаво чело, дълъг, оформен прав нос, у някои типове заострен на върха, красиви вежди; открити и ясни очи, със светлосин цвят, понякога и с тъмнокафяв. Устата е усмихната, брадата - добре оформена, обикновено с ямичка. Косата е руса или кестенява, а някой път по-тъмнокафява или дори черна. Кожата им е гънка и розова. Гърдите са широки и мускулната система е добре развита. Биенето на сърцето е силно и ритмично. Дишането е силно, пълно и свободно. Тялото им е плътно и горещо. Изпотяването е обилно - особено на челото и гърдите. Апетитът им е добър, а храносмилането - отлично. Физиологичните процеси у тях стават правилно. Много обичат да спят. Сънят им е дълбок и спокоен. Те са привикнали към приятни и сладки сънища. Често сънуват, че летят из въздуха. Вежливи са, учтиви, откровени, експанзивни и твърде разговорливи, честни, миролюбиви. При тях има едно разширение - в мисълта, в чувствата и в действията. Винаги преувеличават нещата. Силно изживяват и радостите, и скърбите. В тях смяната на състоянията става бързо. Отвращават ги съдебните процеси - затова винаги са готови да жертват своите интереси, за да запазят мира. Големи оптимисти са и виждат във всичко хубавото. Избягват всякакъв повод за печал и обичат приятните общества, радостта и веселието. Търсят общественото мнение и одобрението на света. Лесно се разгневяват, но са като бурята - бързо им минава. Силно честолюбиви са. Тяхната природа е много страстна и се стремят към радостите и удоволствията в живота. Обичат свободната любов, без никакви грижи и задължения, защото за тях е ценно преди всичко личното им спокойствие. Предпочитат спокойното и мирно съществуване и са трудолюбиви. Те ценят златото и собствеността и се стремят към почести и ордени. Но на дело са скромни и нерешителни. Интелектуални са, умът им е широк, многостранен, свободен, но не проницателен и дълбок. Те лесно запомнят и съжденията им са правилни и добри, но без особена връзка. Остроумни са, хитри, лесно измислят разни разказчета и са изкусни разказвачи - твърде находчиви, насмешливи и закачливи. Човеколюбиви, състрадателни, благородни и особено чувствителни към внимание и ласки. Те са искрени и предани приятели. Сърцето им е твърде отзивчиво и впечатлително. Внимателни са към противоположния пол и се стремят към комфорт и радост в живота. Чувствени са и лакоми в яденето. Обичат науката и изкуствата и са с голямо въображение и затова между тях често се срещат изобретатели и откриватели.

Тези хора са в постоянно колебание между материализма и спиритуализма. Горещи проповедници на доктрината, която възприемат за себе си, те с ожесточение водят борба със своите идейни противници. Няма жертва, която не биха могли да направят, за да възтържествува делото, което защитават. Колкото повече пречки срещат по пътя си, толкова повече се увеличава тяхната упоритост. Те са по-силни в теориите, отколкото в практиката. Способни са в точните науки.

В отрицателните типове са развити лъжата, кражбата и лицемерието. Не понасят никаква дисциплина. Те са поклонници на свободата и са готови да направят всичко на света, за да запазят своята независимост. На робството гледат като на най-голямо зло. Подозрителни и тиранични са в своите привързаности. Обичат да пътуват и им харесва живот, пълен с приключения.

Гласът им е пълен и обширен, умерено силен. Звукът - приятен и весел. Говорят бързо, леко, живо и шумно. Често пъти съпровождат своята реч със смях.

Ако не са много пълни, движенията им са бързи и леки, а походката - благородна и уверена. Движат се с високо вдигната глава. Жестовете им са леки, чести и изразяват доволство. Имат навик да ръкомахат в знак на радост и одобрение, често даже и когато говорят.

За този темперамент са подходящи дейности или занаяти, където умствената и жизнената дейност да са обединени. За тях са необходими ежедневни физически упражнения. Сангвиникът се чувства добре в занаят, който изисква постоянен допир с обществото, защото тези хора са общителни, учтиви и внимателни по природа, с изтънчени маниери. Празният и заседнал живот е вреден за този темперамент. Той ги предразполага към лимфатичния темперамент и излишно пълнеене, а преголямата дейност разгорещява кръвта и превръща темперамента в холеричен.

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Определяне на темперамента
« Отговор #44 -: Юни 01, 2015, 01:06:10 pm »


Водният тип - лимфатичен темперамент


Този темперамент е хладен и влажен, противоположен на холерика, който е горещ и сух. В лимфатика преобладава водата.

Този тип обикновено е с нисък ръст, тялото изглежда подпухнало, цветът на кожата е блед. Лицето обикновено е кръгло или между кръгло и овално; широко и полегнало чело, големи, влажни, сини или сиви очи, пълни гърди, руси или светлокестеняви коси, понякога тъмнокестеняви, къс, чип нос. Погледът е блуждаещ. Долната устна е мека и увиснала. Кожата е бяла и гладка, нежна, мека при допиране. Мускулите са слабо развити. Тялото е меко, като направено от тлъстини и е неокосмено. Биенето на сърцето е бавно. Циркулацията на кръвта е твърде мудна. Всичките им движения са сдържани и бавни. Те рядко изпитват жажда, понеже гърлото им изпуска слизеста течност. Стомахът им е хладен и ленив, а храносмилането - бавно. Те леко понасят глада и рядко се усещат гладни. Обичат да спят дълбоко и дълго. Често сънуват вода и водни растения. Когато сънуват проливен дъжд и прилив на реки, това означава разстройство на здравето им. Понякога имат силен запек. Трябва да избягват влажни и блатисти места и да търсят свеж въздух, светлина и слънце. Те са хладнокръвни и имат силно развито самообладание. Склонни са против своята воля да се отдават на различни нисши удоволствия. Равнодушно разделят своя живот на две половини - едната прекарват в сън, а другата - в безделие. Боязливи и нерешителни са, без енергия и със слаба воля. Изпитват отвращение към всичко, изискващо бързи и живи движения. За да се решат на каквото и да било, те трябва да бъдат подбуждани от външно влияние. Склонни са да отлагат работите винаги за утре, даже и това, което е твърде спешно и потребно. Отстъпват пред най-малките препятствия и от нищо не се трогват, каквато и опасност да ги застрашава. Не се сърдят. Не излизат от себе си, когато ги наскърбяват. Те са неспособни на негодувание или гняв. Чуждият успех не им всява завист, тъй като за тях честолюбието няма никакво значение. Техният ум е студен и работи бавно. Живеят във въображението си и са силно впечатлителни, много чувствителни и са възприемчиви към сантиментални и поетични влияния. Съзерцателни и пасивни са и безропотно се подчиняват на съдбата си и лесно понасят горести и разочарования. Техните душевни и сърдечни страдания са твърде тихи. Не са способни на продължителна привързаност и го правят повече по навик, отколкото по чувство. Следствие на студенината си те не са склонни и към полов живот. Тяхната чувственост носи пасивен характер и се проявява само по инициатива на други лица. Търпението и кротостта са силно развити у тях. Те нямат обширния ум на сангвиника или горещото въображение на холерика, но пък са практични и спокойни и това ги прави склонни на класификация и методичност.

Болестите им се раждат от малко движение - затова за тях е потребно повече движение на открит въздух и светлина. Склонни са към напълняване, към затлъстяване. Трябва да употребяват храни, които правят организма по-топъл. Храната им трябва да бъде много добре сдъвкана, понеже стомахът е ленив. Растенията, които имат приятен аромат, трябва да им служат като подправки. Нямат нужда да пият много, защото си имат много вода. Киселите храни и напитки са опасни за тях. Препоръчително е движението в гората и планината. Не трябва да претоварват храносмилателната си система. Студът и влагата са вредни за тях.

Капризни и силно впечатлителни. Много са неустойчиви и постоянно менят своите идеи, желания и вкусове. Стремленията им се менят бързо едно след друго, защото те им се наслаждават с богатата си фантазия. Действат импулсивно под влиянието на капризите си и не държат сметка за последствията от постъпките си.

Обикновено започват много работи, но не свършват нито една. Техният жив ум и въображение им позволяват да правят всичко в общи черти, но тяхното непостоянство им пречи да доведат докрай своите работи. Те са твърде слабохарактерни, макар и да проявяват нещо като характер. Боязливи са и непостоянни. Лениви за физическа работа и недостатъчно храбри. Бездушни на вид, те често са хитри и лукави. Лесно се сприятеляват, но не се привързват. Романтични са в своите привързаности. При все че умът им е добър, те живеят повече в своите чувства и много обичат авантюрите. Умът им е лек и фантастичен, изобретателен в разкази, но и повърхностен. Те са мечтатели, идеалисти, спиритуалисти и хора, вдъхновени и ентусиазирани, съзерцателни мистици, художници, поети. Щедри са на обещания, но никога не изпълняват думата си. Твърде склонни са към религиозни системи и за това често между тях се срещат религиозни основатели и реформатори. Те са предразположени към видения от всякакъв род. У тях има заложени способности към тайните науки, тъй като се отличават с голяма интуиция. Те имат предчувствия, тайнствени видения и пр. Умственият им склад е такъв, че те по-скоро отгатват, отколкото знаят каквото и да било. Гласът им е слаб, мек и глух. Говорят рядко и тихо, печално и скучно. Движенията на тялото им са тежки и твърде бавни. Походката им е мудна, тиха и неграциозна. Те са неловки в своите жестове и пози, затова обичат да остават повече на спокойствие. Мимиката им е твърде ограничена и каквито впечатления и вълнения да изпитат, техните движения са неспособни да ги изразят. Нищо в техния външен вид не показва това, което става в тях, освен ако това не е ленивото блаженство на покоя. Спокойствието на техния ум ги прави съзерцателни.

За лимфатиците е потребно движение, за да усилят кръвообращението и изпотяването. Занаятите, които изискват ходене, действеност и физически труд, са полезни за тях. Нужни са им чист въздух и стоене на слънце. Затова за тях е подходящ полският труд - градинарство и земеделие. Седящите занаяти и пътуванията на влажни и студени места отслабват конструкцията им и ги излагат на сериозни заболявания.