Автор Тема: Доши  (Прочетена 12707 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Доши
« -: Май 29, 2014, 12:15:02 pm »
Аз съм абсолютен лаик по този въпрос, но понеже обичам да се оставям на течението, а то в момента ме доведе до аюрведа, предлагам да си поговорим тук. Някои от вас са доста запознати, ще се радвам да споделите.


П.п. Може ли да си копирате мненията от общата тема, че ако го направи админът, ще се размести първият пост. Мерси

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доши
« Отговор #1 -: Май 29, 2014, 12:57:23 pm »
Копирам тук, макар че не съм казала кой знае какво съществено по въпроса  :)

На дошите си отговарям - и като хранителни навици, и като начин на живот. За съжаление съвременната среда трудно позволява да живееш в синхрон с природните си заложби. А иначе иди обяснявай на човек, който е свикнал да се храни безразборно и така си му харесва, че това не е полезно и не това е здравословният начин. Ако не му се отразява на здравето и има перфектен метаболизъм, защо да си променя режима, който го устройва?

Вата/Капха съм, но с преобладаваща вата. Питта ми е в дисбаланс, не ми се отразяват никак добре гневните състояния - получавам обриви, зачервяване, алергични реакции, хормонален дисбаланс. Нямам афинитет към люти, мазни и горещи храни.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доши
« Отговор #2 -: Май 29, 2014, 01:22:39 pm »
Във времето, в даден период не варират ли тези доши?!?  ::) :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доши
« Отговор #3 -: Май 29, 2014, 01:34:20 pm »
Във времето, в даден период не варират ли тези доши?!?  ::) :)

Има си телесна конституция (съчетание на доши), която е придобита по рождение. Основната матрица не се променя, но е възможно временно да започне да доминира една или друга доша или да се усети дисбаланс. Недостигът също води до дисбаланс, когато дадена доша не може да се изрази адекватно. В моя случай дисбалансът е в питта доша - отговаря на холеричния темперамент, свързва се с метаболизма, с дейността на черния дроб и жлъчката. Не мога адекватно да изразя гнева си, не мога и да го "преглътна" - в резултат се натоварва кожата, там нещата стават видими. А натоварена вата дава предразположеност към екземи, обриви и сърбежи на неврологична основа.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Доши
« Отговор #4 -: Май 29, 2014, 01:36:33 pm »
Пффф кафа 52%, вата и пита по 24%. Ама като прочетох ми то нищо не отговаря. Косата ми според описанието трябвало да е мазна - дръжки, тва сухото сено и със зехтин съм го плескала и пак нищо  :D... А бе мижай да те лажем  :d030:...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доши
« Отговор #5 -: Май 29, 2014, 01:37:02 pm »
Благодаря ,Лили  :38:

Сега ще проверя ,чрез теста.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доши
« Отговор #6 -: Май 29, 2014, 01:40:40 pm »

Сега ще проверя ,чрез теста.

Тестът не винаги дава сигурен резултат, макал че при мен що-годе е изкарвал правдоподобни резултати. Доминиращият тип конституция се определя и по ведическата натална карта, но не е чак толкова лесно - това е Аюрведична астрология.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доши
« Отговор #7 -: Май 29, 2014, 02:07:48 pm »
Ха-теста ми показа Питта/Кафа и по картинките ,наистина тялото ми , в горната си част е  на Кафа (даже и червено има  :012: ) ,а долната на Питта.Питта е комбинация на Огън /Вода ,а това е моя темперамент,не знам дали по ведическата е така .  Но наистина е нужна преценка за всеки индивидуално по ведическата карта от човек ,вещ в тази област.Иначе теста е приятен и полезен. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доши
« Отговор #8 -: Май 29, 2014, 02:45:30 pm »
Ха-теста ми показа Питта/Кафа

Рени, така и предположих за теб, без да съм ти правила задълбочен анализ на картата по гореспоменатата система. Такова усещане у мен оставя твоето пприсъствие.  :)

По западната съм огън/вода, но по ведическата ставам въздух/вода. С Witch наскоро се пошегувах, че в неудобни ситуации се стичам и преминавам в газообразно състояние, а то не било далеч от истината.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доши
« Отговор #9 -: Май 29, 2014, 04:17:28 pm »
Рени, така и предположих за теб, без да съм ти правила задълбочен анализ на картата по гореспоменатата система. Такова усещане у мен оставя твоето пприсъствие.  :)

По западната съм огън/вода, но по ведическата ставам въздух/вода. С Witch наскоро се пошегувах, че в неудобни ситуации се стичам и преминавам в газообразно състояние, а то не било далеч от истината.  ;D

Лили,по ведическата имам 3 планети във воден елемент,2 -Огън и по една във Въздух и Земя ,АСЦ е във воден знак ,възлите Вода/Земя ,значи тук съм "по-лирична " (водна ). ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Доши
« Отговор #10 -: Май 29, 2014, 05:35:02 pm »
Вещер, боядисваш ли косата :017: Моята беше като слама, ама я изрусявах 10 и кусур години...сламица :D Откакто спрях с инквизициите спрямо нея е по-скоро мазна...суха е по краищата, ама това щото не давам на онези касапи-фризьорите много да режат :012: че те като видят дълго и се самозабряват :012:


Ааа последните години започнах да я боядисвам, че ми излезе един бял кичур баш отгоре на тиквата и съм като Туити  :85:. Ама се боядисвам два-три пъти в годината, щото и това ме мързи да правя  :012:... Косата ми винаги си е била суха - дебел, плосък и къдрав косъм, ама сух...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Flora

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1168
Re: Доши
« Отговор #11 -: Май 29, 2014, 06:30:54 pm »
Я споделете как може да се балансира ватата ? Четох един пост на Дияна в друга тема относно ватата и колко трудно е да остане в баланс. За съжаление при мен е водеща, после съм капха и пита. И наистина този тест не ми показва много вярно.Преди време в някоя от темите, някой беше постнал книга за аюрведа, където имаше тест ( много обстоен) за опеделяне на дошите. там май се даваше и примерен списък с храни за съответните типове.
Sometimes I wake up in the morning
To red, blue, and yellow skies
It's so crazy I could drink it like tequila sunrise
I feel free when I see no one
And nobody knows my name

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Доши
« Отговор #12 -: Май 29, 2014, 07:51:30 pm »
44% Кафа
37% Питта
19% Ватта

Тая Ватта не е ли много малко?  :012:

Иначе ми се иска да съм толкова цицеста, колкото тая от картинката на Кафа, ама на, по-малко съм.  :012: :012: :012:

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Доши
« Отговор #13 -: Май 29, 2014, 07:52:55 pm »


Иначе ми се иска да съм толкова цицеста, колкото тая от картинката на Кафа, ама на, по-малко съм.  :012: :012: :012:

Луда ли си! Тежат бе  :57:...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доши
« Отговор #14 -: Май 29, 2014, 07:54:12 pm »
Thunder,аз съм "по-..." от картинката ,ще ти пратя 44% -добре ли е ?!?  :012:
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“