Автор Тема: Ефектът на Дънинг-Крюгер  (Прочетена 21518 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Ефектът на Дънинг-Крюгер
« -: Март 17, 2015, 09:04:46 am »
Накратко казано-неквалифицираните имат прекалено високо самочувствие, квалифицираните-занижено. Даже според наблюдението колкото по-некомпетентен си, толкова по-самоуверен

Вие имате ли собствени (върху себе си :) ) наблюдения?

източник

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #1 -: Март 17, 2015, 09:08:57 am »
Това е абсолютно вярно. Миналата година, когато ме бяха набутали да работя с една бабка, тя нищо не разбираше, обаче се правеше на много знаеща и вечно даваше акъли на другите и не даваше думата на никого. Все си мисля, че това повече се дължи на лошо възпитание и ниска култура.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #2 -: Март 17, 2015, 09:24:56 am »
Да, много е вярно.
Винаги ми е липсвала увереност, в сравнение с по-неквалифицираните и с тия, които имат в пъти по-малко опит. Тоя феномен го наблюдавам навсякъде, където и да ида.

Пример - една моя приятелка със средно образование /само езици знае разговорно - завършила е ЕГ/ винаги е имала самочувствие да бъде шефка и да взема голяма заплата. Предпочита да мизерства, но няма да работи целогодишно като офис сътрудник със заплата 600 лв. Е, шеф в истинския смисъл не можа да стане. Но фактът, че се е издигнала до старши рецепционист /сезонна работа/ й придава самочувствие, а тази работа си е чисто-просто слугинаж, не предполага изявени ръководни и мениджърски умения.

Имам такива примери и в предишната, и в сегашната служба. Колкото са по-неопитни и неквалифицирани, толкова повече се перчат и се репчат на по-опитните колеги. Компенсират някои липси с привидно високо самочувстввие. С мен обаче удрят на камък. Не съм го наблюдавала толкова масово при мъжете, в пъти по-често се среща при жените.

Пример от сегашната служба:
Юрисконсултката, която още няма навършени 30 години, се репчи на двете по-опитни 50-годишни колежки,  които са с адвокатска правоспособност и 10-15 години практика зад гърба си. За разлика от тях тя такава правоспособност няма, няма и адвокатска практика.
На мен ми се репчи 24-годишна девойка, което е от една година тук, а преди това е била обслужващ персонал в сферата на туризма. Това е първата й работа в офис, при това не заема висока позиция. Имам 8 години преводаческа практика зад гърба си и доста опит на различни позиции и в различни компании, но тяхното самочувствие нямам. Всичко в живота си съм постигала сама, никой никога не ми е помагал с нищо, помощ от мама и тати нямаше. И въпреки всичко далеч съм от мисълта, че съм постигнала тавана на възможностите си, би могло да бъде и по-добре, но може би при други обстоятелства.

Но мисля, че си е до човека, до характера и възпитанието. Когато аз бях на 23-24 и все още нямах достатъчно опит и квалификация, но които да стъпя, нямах нито самоувереност, нито самочувствие. И не се репчех на по-опитните колеги. Учена съм на уважение. На много хора това им е една от най-съществените липси, независимо от опита и образователния ценз.
 



« Последна редакция: Март 17, 2015, 09:40:05 am от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Just_a_Dream

  • Гост
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #3 -: Март 17, 2015, 02:31:33 pm »
Оф, и аз все се чувствам неуверена, обаче съм открила, че колкото по-уверен изглежда един човек, толкова повече му се доверяват хората и смятат, че е по-квалифициран.
Ще дам пример със себе си. Когато бях фризьорка (понеже съм ужасна перфекционистка), в началото ми трепереха ръцете, често се порязвах и се изчервявах, а това смущаваше клиентите. Но тогава една стара фризьорка ми даде един много добър съвет-" Каквото не можеш да го направиш с ръцете, го направи с устата". Демек, ако дойде клиентка, чиято фризура не е по моите сили, да я убедя, че няма да и отива, че не е подходяща за нейната коса, а също така и много да говоря с клиентите, за ги разсейвам, да отвличам вниманието им от плахите ми ръце. И така веднъж идва една мадама, ама много богата, само в елитни салони ходела и аз цялата се разтреперах, дали ще остане доволна и разни тям подобни глупости. Обаче после си спомних за другия съвет на старата колежка-" Смело и безотговорно"! И започнах. Започнах да говоря, да я омайвам и когато скъсихме дистанцията изпитах увереност, а тя не знаеше, че е едва третия ми клиент. Ако знаеше, нямаше и да седне. Но аз я омагьосах. Подстригах я, изсуших я... и тя ахна. Даже ми доведе и други клиенти. После идва една бабка, да я къдря. А аз никога не бях къдрила човек. Само бях упражнявала навиването върху перука. Но започнах да говоря с бабката и тя така се заблея, че въобще и не гледаше ръцете ми. Къдренето не се получи добре, защото не бях спазила 2 правила, на които никой така и не ме беше научил, но важното е че опитах.
Сега изобщо не ми дреме. Режа, хвърчат коси, уши... Ръцете ми не трепват... Ама тогава...Сърцето ми спираше като дойде някой.  :012:
Много е важно да излъчваш увереност, за да ти се доверят и хората.  ;)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #4 -: Март 17, 2015, 02:44:35 pm »
Увереност придобих, едва след като понатрупах доста опит, на различни поприща и поставена в различни ситуации /вряла и кипяла/. На мен винаги са ми били интересни хората, които излъчват самочувствие и увереност в сфера на работа, за която нямат никакъв ценз /и опит/. В бившата ми работа двете най-некомпетентни бяха с най-голямо самочувствие, по-опитните и квалифицирани нямаха нужда да се доказват, натягат и самоизтъкват. Но дали всъщност е било самочувствие или добре разиграван театър? Това са хора, работили в медиите - там, ако не излъчваш увереност, никой няма да те вземе насериозно, затова известна доза самочувствие никак не е излишна /друг е въпросът какви личностни качества стоят зад самочувствието/.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #5 -: Март 17, 2015, 02:54:02 pm »
Значи така му викат научно... В България отдавна е познат като ефекта,,Джаста-Праста и Циндил-Пиндил,, по едноименната приказка :012: .

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #6 -: Март 17, 2015, 03:12:01 pm »
За циндил-пиндил още не бях чувала, звучи забавно  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #7 -: Март 17, 2015, 03:30:54 pm »
Излиза в търсачката ,като се изпише,не е дълга,като басня е ;D

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #8 -: Март 21, 2015, 05:24:58 pm »
Понеже съм изключително уверена в способностите си,по теорията за този ефект остава да НЕ съм компетентна.  :043:
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #9 -: Март 21, 2015, 05:57:38 pm »
Понеже съм изключително уверена в способностите си,по теорията за този ефект остава да НЕ съм компетентна.  :043:

Освен ако не работиш нещо, при което резултатът може да бъде измерен много точно и обективно
Например или вдигаш 45кг щанги или 35 и е ясно :)

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #10 -: Март 21, 2015, 06:09:28 pm »
Освен ако не работиш нещо, при което резултатът може да бъде измерен много точно и обективно
Например или вдигаш 45кг щанги или 35 и е ясно :)
Аз работя с хора."Трябва да предизвикам събития".Успеваемостта ми е -ще бъда много ,ама мнооооого скромна по-висока от 85%.Тези 15 % ги пиша за случаите когато налетя на личен приятел на шефа и той ме спре.
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #11 -: Март 21, 2015, 06:13:15 pm »
При сейлс примерно опира до вродени умения, естествено, и се учи, но нямаш ли си го-не става

Ами виж графиката, в дясната част са близки чертите :)

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #12 -: Март 21, 2015, 06:14:41 pm »
Мдам има и по един на 500 приблизително,с който не мога да се справя,обикновено много силно,нагло  Марсово присъствие  ;D ,но и никой друг не може да се справи професионално с него,така че..... :57: :012:
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #13 -: Март 21, 2015, 06:18:20 pm »
Може всъщност да продаваш нещо много хубаво, така че да не е голям зор  :29:

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Ефектът на Дънинг-Крюгер
« Отговор #14 -: Март 21, 2015, 06:25:05 pm »
Може всъщност да продаваш нещо много хубаво, така че да не е голям зор  :29:
Аз работя по Марс,не продавам нищо.


Най-ми допадна този коментар от линка,който незнайно защо бе събрал най-много отрицателни гласове.Май някой е поиграл с фейковете си.  ;)
"Четох, почти нищо не схванах, но едно знам със сигурност: Дънинг и Крюгер са щипнали някоя и друга стотинка, а покрай стотинката яко са се и надули в надутите си професионалните си среди...
и тъй, другарки и другари - от люлката до гроба, през безспирно неуморно бръщолевене...
все на тема собствената ни суета!"
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030: