Автор Тема: Възмездието  (Прочетена 18296 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #15 -: Март 30, 2014, 01:08:27 pm »
Може да прозвучи наивно, но все още спазвам принципа - не причинявай другиму това, което не искаш на теб да ти сторят.

А ако някой ми стори зло и постъпи некоректно, неетично, не му искам обяснение и не му търся сметка. Достатъчно е да го оставиш насаме със стореното, белким сам да го осъзнае. Но това важи за хора, на които все още им е останал някакъв морал и са способни, макар и късно, да осъзнават своите постъпки и да приемат техните последици.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #17 -: Март 30, 2014, 01:11:21 pm »
Лили, ако знаеш само колко малко хора са склонни да осъзнаят стореното от тях.  :012:

То това е основният проблем, но и той остава за тяхна сметка.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Възмездието
« Отговор #18 -: Март 30, 2014, 01:27:01 pm »
И аз вярвам във възмездието, всичко се връща рано или късно!

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #19 -: Март 30, 2014, 01:29:56 pm »
Весо, ти да вземеш да пуснеш такава тежка тема баш по новолуние  ;D - вместо ново позитивно начало да се заредим с ниска вибрация.  :043:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #20 -: Март 30, 2014, 01:40:47 pm »
Дали постъпваш добре или не с някого и по принцип е без значение за това, какво на теб ти се случва. 

Това не е ли благодатна почва за нагласа "ще правя каквото си искам - и без това не се връща"?

Между другото, именно такива хора - необременени със скрупули - си живеят най-добре. Защо им е да мислят за стореното?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #21 -: Март 30, 2014, 01:47:46 pm »
В такъв случай, да почна ли и аз така да постъпвам?

Въпрос на твой личен избор.  :)

В интерес на истината започнах да се чувствам прекрасно, откакто спрях да се замислям как ще се почувства някой от думите ми. От лоши постъпки се въздържам, но думи не пестя (ако е заслужено). Но има хора, на които и от това не им просветва, не виждат по-далеч от носа си, за какво осъзнаване изобщо говорим...
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Възмездието
« Отговор #22 -: Март 30, 2014, 01:48:25 pm »
Според мен изобщо не трябва да разчитаме на някакви господи-мосподи и там когото и да е било - като нещо не ви хареса, има няколко избора, от които си тръгвате удовлетворени и никой от тях не включва да си стоите на задниците и да чакате някой друг да дава възмездие вместо вас. Или се примирявате с нещата, такива, каквито са, прощавате и си продължавате напред - и това е в повечето случаи най-доброто, което може да направите ... но понякога ми се струва, че от толкова много от това някакви хора ви приклещват в един ъгъл, където отнемат правото ви на благата, които принципно ви се полагат. И ако има нещо, което мислите, че ви се полага и някой ви го е взел, трябва да си го вземете сами. Не за да му е гадно на някой или да го боли, а защото имате да избирате между благоденствието на наглия Сульо и вашето собствено.
И аз не вярвам в възмездието, продиктувано само от нашите деструктивни, кофти емоции, това е просто трупане на лоша карма и е безкрайно до положение, в което напълно се озлобим - защото на чужд гръб и 100 тояги са малко. Обаче го има това, че "На всяко действие има противодействие" и в този ред на мисли, понякога противодействието сте вие и ходите срещу природата си и срещу цялата Вселена, ако си седите и нищо не си правите. Но всеки случай трябва да се преценява индивидуално.  :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #23 -: Март 30, 2014, 01:52:17 pm »
Според мен е хубаво понякога да се постъпва като граф Монте Кристо.

Или като Робин Худ  :19:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Възмездието
« Отговор #24 -: Март 30, 2014, 01:54:51 pm »
 :85:
Добре. Благодаря ви много за мненията!
Според мен е хубаво понякога да се постъпва като граф Монте Кристо.

 :13: :13: :13: :13: :13:

Някои к... си го заслужават.  :13: :13: :13: :13:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #25 -: Март 30, 2014, 02:03:03 pm »
Истината е, че много хора живеят с чувство за безнаказаност и недосегаемост и си мислят, че ако сторят някому зло, тях един ден няма да ги сполети същото отношение. Но това в крайна сметка е въпрос на лична нагласа - човек, ако така му е заложено, ще постъпва етично и по съвест не защото се страхува от евентуално възмездие, а защото така му идва отвътре да постъпва.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Възмездието
« Отговор #26 -: Март 30, 2014, 02:06:47 pm »
 А с безнаказаните какво правим - полагаме гръб да ни тъпчат ли? Защото те са цяла сюрия - на по един свестен човек има по 99 от тези. Изобщо пък съм далеч от мисълта, че като сме по-силни хора, трябва да понасяме повече мъка и да гледаме как да им е удобно на другите да са равни на нас и затова винаги да стоим на колене. Според мен който няма морален и етичен кодекс, трябва да си намери някой, който да му вземе страха, за да го облагороди до известна степен и да е годен да живее в обществото.  :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #27 -: Март 30, 2014, 02:14:58 pm »
Според мен който няма морален и етичен кодекс

Предпочитам повече да не срещам такива хора, с тях няма какво да си кажем и с какво да сме си взаимно полезни.

В тоя ред на мисли - най-опасни са интелигентните хора, но необременени с етика и скрупули, за съжаление съм срещала и такива. И ако на простака каквото и да му кажеш, той няма да те разбере, то тия причиняват злини по-осъзнато и понякога съвсем преднамерено.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #28 -: Март 30, 2014, 02:36:09 pm »
Плутонясалите сме способни да помним несправедливостите. Разбирам Лили. 

Може би вместо да дирим хипотетично възмездие е по-добре да разсъждаваме в друга посока - човек, който ти е сторил осъзнато и преднамерено незаслужено зло, вече сам се е наказал. И това е достатъчно - да го оставиш да живее с постъпката си, защото както вече казах - всичко се запечатва във времето и пространството.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Възмездието
« Отговор #29 -: Март 30, 2014, 03:57:39 pm »
Това обаче няма връзка с възмездието, а със земеделието.  ;D

 :043: :043: :043:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui