Автор Тема: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница  (Прочетена 168459 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #705 -: Април 20, 2019, 11:15:01 am »
Предаването на Виктор Ангелов е Кухнята на ада. И е ясно по подразбиране какво се очаква. Просто човекът си изпълнява добре ролята, пък и ги научава на това-онова, че и награда има, заради която и участват готвачите. Така че няма нужда от прекалени емоции по въпроса

Вербалната агресия може да бъде озаптявана, дори не е особено трудно, но ако човек често му се случва да е в позиция на жертва, определено трябва да се замисли защо.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12468
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #706 -: Април 20, 2019, 08:52:29 pm »
И има ли натални предпоставки за насилник- жертва?



Днешният насилник е вчерашната жертва.
Жертви са онези хора, които не могат свободно да правят онова, от което имат нужда те самите, трудно им е да се самоутвърждават и позволяват другите да диктуват живота им. Потискат своите желания, потребности, интереси,  за сметка на тези на другите . По-често това се забелязва при мъжки планети в женски знаци наранени, особено в Риби, Дева,  домове, където не се чувстват добре( Марс  7-ми, например). И другия случай, чувството за вина, показано от Сатурн, притиснал личните планети, АСЦ; чувството за срам- изявен Юпитер към личните планети.
Моделът за жертва и насилник е кажи -речи един и същ, важното е как ще го изявим. Както Плутон, неговия принцип е двуполов, обърнат и навътре, и навън, може да е доминиращ и доминиран.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #707 -: Април 20, 2019, 11:18:15 pm »
Вероятно зависи от темперамента на човек. От нивото на емоционална чувствителност. От това какво всеки индивидуално разбира като енергиен вампиризъм. Психическото насилие е по-тежко, защото метафорично казано шамарът няма да ти остави белег, но отношението, които стои зад него - да.
 
За мен като деликатен и чувствителен човек, емоционалната подплата на нещата, вложеното отношение, са водещи. В младежките ми години, това бяха постъпките. Уверила съм обаче, че думите рядко се припокриват с действията, но отношение трудно може да се изиграе, дори и да е поставено в добре звучаща или изглеждаща "опаковка". 
В такъв смисъл, вербалната агресия особено емоционално подплатената, от моя гледна точка може да се определи като енергиен вампиризъм.

Предаването на Виктор Ангелов за мен е чиста проба мазохизъм за този, който го гледа. Пример за вербална агресия, която за мен е напрягаща. Готвенето е изкуство и трябва да се прави с любов и грижа, за да ядеш сготвеното с кеф, а не да те боли стомахът, защото готвачите готвят под напрежение и в агресивна атмосфера.

Изключително прецизен и балансиран отговор! Благодаря, Стар! Личи си, когато човек говори от позиция, има ясна преценка и е осъзнал преживяното.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #708 -: Април 21, 2019, 06:46:22 am »
В един свят, в който поначало си обусловен, зависим от среда, хора и обстоятелства и не си напълно свободен, за да прокараш и наложиш своето, волята си, да удовлетвориш потребността да си приет, значим, харесван, обичан и да осъществиш желанията и целите си, всеки се пробва да обърне, спечели благоразположеността им както може. Някои от позицията на силата, други с писане на желания на листчета по новолуние, правене на магии, трети с умело използване на силата на словото, хитрост, лъжа. Целта е да се манипулира средата в името на собствените желания.
Емоционалното изнудване, вменяването на вина са емоционални похвати, чрез който другия иска да прокара, това което той иска. Може да е продиктувана и от страх, че за обектът на ревност, нещо друго е по-значимо, важно, харесвано, на преден план.
« Последна редакция: Април 21, 2019, 07:01:02 am от starinthenightsky »

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #709 -: Април 21, 2019, 07:21:12 pm »
Днешният насилник е вчерашната жертва.
Жертви са онези хора, които не могат свободно да правят онова, от което имат нужда те самите, трудно им е да се самоутвърждават и позволяват другите да диктуват живота им. Потискат своите желания, потребности, интереси,  за сметка на тези на другите . По-често това се забелязва при мъжки планети в женски знаци наранени, особено в Риби, Дева,  домове, където не се чувстват добре( Марс  7-ми, например). И другия случай, чувството за вина, показано от Сатурн, притиснал личните планети, АСЦ; чувството за срам- изявен Юпитер към личните планети.
Моделът за жертва и насилник е кажи -речи един и същ, важното е как ще го изявим. Както Плутон, неговия принцип е двуполов, обърнат и навътре, и навън, може да е доминиращ и доминиран.

Благодаря, Рени! Но въпросът ми е не за жертва в живота, а само от един човек. Т.е., проблемът следва да е от другата страна. И да жертва е силно казано, по- скоро търпиш вербалното насилие с мълчание, защото обичаш другия човек и предпочиташ да не навлизаш в скандал. Говорим за човек скандалджия, който иска да се налага на всяка цена. И колкото и да искаш да му помогнеш не можеш, защото те трови умишлено.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #710 -: Април 21, 2019, 08:45:47 pm »
В един свят, в който поначало си обусловен, зависим от среда, хора и обстоятелства и не си напълно свободен, за да прокараш и наложиш своето, волята си, да удовлетвориш потребността да си приет, значим, харесван, обичан и да осъществиш желанията и целите си, всеки се пробва да обърне, спечели благоразположеността им както може. Някои от позицията на силата, други с писане на желания на листчета по новолуние, правене на магии, трети с умело използване на силата на словото, хитрост, лъжа. Целта е да се манипулира средата в името на собствените желания.
Емоционалното изнудване, вменяването на вина са емоционални похвати, чрез който другия иска да прокара, това което той иска. Може да е продиктувана и от страх, че за обектът на ревност, нещо друго е по-значимо, важно, харесвано, на преден план.

Емоционално изнудване за мен е чиста форма на егоизъм, не виждаш по-далеч от носа си. В близките отношения за мен е недопустимо. Всички се страхуваме от нещо и сме по- уязвими в някои периоди от живота. Когато човек не уважава себе си, той не може да оценява правилно и другите. Липсата на осъзнатост особено при по-голям житейски опит е пагубно.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12468
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #711 -: Май 02, 2019, 11:07:53 am »
Благодаря, Рени! Но въпросът ми е не за жертва в живота, а само от един човек. Т.е., проблемът следва да е от другата страна. И да жертва е силно казано, по- скоро търпиш вербалното насилие с мълчание, защото обичаш другия човек и предпочиташ да не навлизаш в скандал. Говорим за човек скандалджия, който иска да се налага на всяка цена. И колкото и да искаш да му помогнеш не можеш, защото те трови умишлено.

Винаги приемаме противникът за агресор без оглед колко ни е близък или далечен. Тогава е редно да си зададем въпрос защо като такъв го приемаме- може нещо в нас да провокира чувствителна негова точка . Следващия въпрос е защо човека отсреща има такова поведение- може назад в годините той да е бил в нашето положение и да е търпял с мълчание нечие вмешателство. Много често опозициите с участието на Венера и Марс показват определени проблеми в общуването, защото  природата на аспекта е доста взискателна и се прехвърлят собствените проблеми върху другия/-ите. Намесата на Уран, не овладяна огнена стихия, наранени планети във Водолей, също може да се прояви насилнически в някои ситуации. Това са хора, които не признават никакво ограничение и налагат себе си без да смятат, че това е агресивно поведение, така заявяват себе си. Не може да помогнеш на човек, който не знае, че има нужда от помощ. Ами, ако този човек смята, че ти имаш нужда от помощ защото си прекалено пасивна, инертна, немотивирана  в неговите очи?!
Аз съм била и от двете страни на този казус. Като малка съм усещала майка си точно като агресор. След това в годините аз бях агресора към моите връстници, защото не можех все още да се противопоставя на мама. Ето това е връзката жертва- насилник, за която говорих. Трябваше ми много време, докато осмисля това си поведение и нещата си дойдоха на мястото, огнената стихия и опозициите в картата ми намериха източник/ канал . Разбира се, че не мина без конфронтация с мама и то в продължение на няколко години. Да, права си, че с хората, които сме в силни връзки е най-трудно, но и ние по някакъв начин, някъде вътре в нас носим може и частичка от такова поведение, след като привличаме такива темпераменти. Част сме от оста жертва- насилник, сигурно има причина и е желателно да я изясним във времето, в противен случай периодично ще играем и двете роли. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #712 -: Май 02, 2019, 03:29:52 pm »
Ще задам по друг начин въпросът си: Кои са аспектите за човек скандалджия? Човек, който непрекъснато е в конфликт с някой. Само опозиция на Марс/Сатурн, дали е достатъчна? Може би, Луната  също е раздразнителна, ранена.

Опитвала съм всичко- от това да водя нормален, смислен диалог, избухвала съм, до пълно мълчание, което е най-адекватно с такъв човек. Не мисля, че съм пасивна, напротив- твърде съм темперамента и се налага да се сдържам, иначе последствията ще са жестоки, ако не се контролирам. Не съм "света вода ненапита" и  не съм и боксова круша за отрицателна енергия. Усетила съм, че когато реагирам агресивно позволявам тази енергия да ме завладее и след това се чувствам зле. За мен е доста унизително да търпя негативната енергия на който и да било, но когато ти е близък е много по-трудно да го махнеш напълно от животът си. Мъчно ми става, че е сам. Вече не знам как да подхождам и дали има смисъл да се опитвам, когато от другата страна няма никакво старание за нормален, положителн диалог. Такива отношения са застояли, блатясали. Другата страна иска помощ и с това подвежда, за да те привлече, но истинската цел е различна.
« Последна редакция: Май 02, 2019, 03:49:41 pm от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #713 -: Май 02, 2019, 03:55:34 pm »
Ами, ако този човек смята, че ти имаш нужда от помощ защото си прекалено пасивна, инертна, немотивирана  в неговите очи?!

Това си е негов проблем, първо да оправи себе си и тогава неговото мнение ще е важно за мен.  :) Основната борба е вътрешна и ако там си се предал как може да мислиш, че живееш пълноценно и да налагаш себе си, твоето мнение да е най- правилното за всеки. Това си е чист съдизъм, да не уважаваш другия, който може да е по-млад, но с повече опит в дадени проблеми. Най-елементарен пример: Човек, който злоупотребява със здравето си, а работи като лекар. Трагикомедия.
« Последна редакция: Май 02, 2019, 04:08:32 pm от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #714 -: Май 02, 2019, 04:56:49 pm »
Да, има и такъв аспект, но положителен. Марс е силен по дом, но не и по знак.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #715 -: Май 02, 2019, 05:03:05 pm »
Това си е негов проблем, първо да оправи себе си и тогава неговото мнение ще е важно за мен.  :) Основната борба е вътрешна и ако там си се предал как може да мислиш, че живееш пълноценно и да налагаш себе си, твоето мнение да е най- правилното за всеки. Това си е чист съдизъм, да не уважаваш другия, който може да е по-млад, но с повече опит в дадени проблеми. Най-елементарен пример: Човек, който злоупотребява със здравето си, а работи като лекар.

За отсрещната страна може ти да изглеждаш по същият начин, заради това, че се бъркаш в живота му. Агресията обикновено е защитна реакция и почти винаги е провокирана, колкото и "жертвата" да се мисли за невинна.
Иначе за скандали Марс Луна, Марс Меркурий, Марс Сатурн, повечко огън

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #716 -: Май 02, 2019, 05:06:40 pm »
Скандалджия според мен е човек, който има силен Марс в комбинация с Меркурий, по-скоро това ще е човек, който винаги е готов да спори с теб за нещо, такъв който много не мисли, а си настоява на неговото. Прилага сила в неговите думи, без особена почва и покритие на думите... лесно се пали.

Това няма да е глупав човек, а по-скоро човек на действията. Например, ако има документи за оправяне той би казал "Няма нужда от тия документи, те са излишни, дайте направо да действаме и да приключваме със сделката." което е невъзможно... защото документите трябва да се оправят, и тогава ще се получи скандала  :012:

Да, човек на действията. Има почва и покритие за много неща, но често в собствения живот действа необмислено, въпреки перфекционизмът си. Няма как да знаеш най-доброто за дугите, там където ти си се провалил. Твърде фиксиран в собствените проблеми и грешки, оттам се налагат и на другите, без да се мисли. Липсва толерантност.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #717 -: Май 02, 2019, 05:10:23 pm »
За отсрещната страна може ти да изглеждаш по същият начин, заради това, че се бъркаш в живота му. Агресията обикновено е защитна реакция и почти винаги е провокирана, колкото и "жертвата" да се мисли за невинна.
Иначе за скандали Марс Луна, Марс Меркурий, Марс Сатурн, повечко огън

Съгласна съм, но тук става въпрос за човек, който се конфронтира с почти всичко живо, така че аз съм поредния. Някак си има илюзорна представа за хората, когато не са неговата вълна, започва да те напада и да си му виновен за всичко.
Честно, в никой живот не се бъркам и не ми е присъщо, просто съм далеч от представата, че знам и мога по-добре от другия. Непоискани съвети и акъли не давам, както и непотърсена помощ. В мен има един здравословен егоизъм, който за някой друг може да е голям проблем.
« Последна редакция: Май 02, 2019, 05:18:51 pm от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #718 -: Май 02, 2019, 05:22:16 pm »
Съгласна съм, но тук става въпрос за човек, който се конфронтира с почти всичко живо, така че аз съм поредния. Някак си има илюзорна представа за хората, когато не са неговата вълна, започва да те напада и да си му виновен за всичко.

Защитна реакция, може и съвсем неосъзната.
Имам подобна ситуация с една жена. В натала Марс опозиция Сатурн, Меркурий в Овен. В случая обаче я подозираме в биполярно разтройство с изявена мания за величие, защото е нещо страшно.

Аз мога да бъда доста агресивна, но трябва да съм провокирана. Тронов Марс в 1-ви и Меркурий в Овен. На хората обикновено им идва изневиделица, заради Венера в 1-ви и заради това, че Мерк е в 12-ти.

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 997
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #719 -: Май 02, 2019, 05:25:23 pm »
Защитна реакция, може и съвсем неосъзната.
Имам подобна ситуация с една жена. В натала Марс опозиция Сатурн, Меркурий в Овен. В случая обаче я подозираме в биполярно разтройство с изявена мания за величие, защото е нещо страшно.

Аз мога да бъда доста агресивна, но трябва да съм провокирана. Тронов Марс в 1-ви и Меркурий в Овен. На хората обикновено им идва изневиделица, заради Венера в 1-ви и заради това, че Мерк е в 12-ти.

И аз съм си мислила за психично разсройство, а като пие алкохол и става страшно. Грубост, клевети, злопаметност. Без алкохол е нервност, избухливост, на моменти неадекватност и когато не се случват нещата по определен начин се обвинява всеки, който ти е на мерника, не се търси причината в собствените действия. Сякаш всички са виновни и заради тях страда. Не знам вече. В безизходица съм. Много тежък характер е.

Както вече написах и аз съм темперамента, но съм лек характер за общуване и съжителство. Е, за съжителство друго казват тези, които са живяли с мен, но не провокирам скандали. Просто съм твърде откъсната и си имам време, в което държа да съм необезпокоявана и това време не съвпада с ежедневното, нормалното. Моята организация е различна, но когато трябва да се съобразявам с време и е жизненоважно, с други хора съм дисциплинирана. Ясно е, че няма как да съм г-жа Приятната за всички и всичко, но се опитвам да съм деликатна и да не навлизам в излишни спорове. В случая не живея с този човек, виждаме се рядко и всеки път е един същ брутален филм.

Споровете, които имам с други близки хора, смятам че са били градивни и за дветет страни, защото причината е била двустранна. Често, дори и от недоразумение, претоварване или от безмислена комуникация. Но всикчо е овладяно и се проявява разбиране от двете страни, докато с конкретния човек е пълна трагедия.
« Последна редакция: Май 02, 2019, 06:19:55 pm от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг