Автор Тема: Най-великите романи и астрологията  (Прочетена 4289 пъти)

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 998
Най-великите романи и астрологията
« -: Януари 30, 2019, 08:24:49 am »
Всички сме чели поне основните произведения на велики автори, класици. А литературните герои, които те са създали са останали с поколения наред. Прекрасни са и вдъхват живот, вяра и носят със себе си много истина. Има хора, които се страхуват да пътуват, но с книгите изучават света.

За мен темата е предизвикателство, не съм прочела всички класически романи, но имам желание да го направя в най-близко бъдеще. Погледът чрез астрологията е един прекрасен стимул и за всички млади. А за по-възрастните да припомнят за красотата, стилът и чарът на класиците. Естествено с помощта на астрологията.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #1 -: Януари 30, 2019, 09:18:27 am »
Честно казано, като чета някой роман, повече си мисля за картата на автора

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 998
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #2 -: Януари 30, 2019, 09:38:34 am »
Честно казано, като чета някой роман, повече си мисля за картата на автора

При мен е обратното, но много ми харесват и биографии. Примерно на Едгар Дега. Леонардо да Винчи и т.н.
« Последна редакция: Януари 30, 2019, 09:41:41 am от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #3 -: Януари 30, 2019, 12:42:39 pm »
като завършвах университета, тъкмо бях задълбала в астрологията и обяснявах как някой ден искам да работя по академичен труд, който да анализира големите автори през астрологията и да достига до "теорема", която да предвижда кой ще остави значим отпечатък и съответно си струва да се инвестира в него. и ми се смееха. (но аз все още намирам идеята за интригуваща)

в контекст – с натрупването на време и опит си давам сметка, че публично видимите фигури и техните произведения не са най-доброто от времето и пространството си (често – напротив), съвсем други фактори играят роля там. //под линия ще вметна, че за мен творческото (в литературата!) не е огнено, а въздушно и водно.
логиката и откъслечната информация издават, че така е било винаги. колко талантливи хора са потънали в сянката на други, около които се е шумяло. не е само каймакът, който изплува на повърхността. и да, "повърхността" и "отгоре" са контекстови синоними;
.............

Темата ми е интересна, ще я следя.

Лично аз имам проблем с "класиката", въобще с класифицирането на нещо като иконично, сакрално, етц. Бягам от канони, традиции, всичко вехто, вече познато, изпробвано. Харесвам модернистите, новаторите, експериментаторите. Мога по натал на автор да разбера дали ще ме интересува творчеството му. Както казах, въздух и вода. Същото е и с музиката, с всякакъв вид нематериално творчество.

...........

В заключение – класиката се превръща в класика, заради контекста на появяването на дадено произведение; авторовата фигура и неговия живот в обществото; на взаимодействието им с масата/публиката, с цайтгайста (затова и някои автори не са "успешни" в "своето" време). Класиката е класика и защото се занимава с общочовешки теми, сюжети и проблеми, работи с архетипи (както и астрологията), с клишета, лесно и всеобщо разпознаваеми образи. В този смисъл тя е огледало (изкуство от живота), а не оригинално творчество.

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #4 -: Януари 30, 2019, 12:44:13 pm »
Любими :"На изток от Рая","Цар Плъх","Отнесени от вихъра","Птиците умират сами","Богат беден",всичко на Чейз съм изчела,Стивън Кинг,и много много други......Не зная защо не харесвам фантастика,след като Меркурий уп.на 5 дом е във водолей?!Мисля,по-скоро по Венера са ми любимите книги.Класици като Зола,не ги разбирам,трудни са ми за четене и асимилиране.О,пропуснах Ерих Кестнер.....

Синухе

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 218
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #5 -: Януари 31, 2019, 05:59:52 am »
Ето картите на някои автори,които харесвам:

Мика Валтари със "Синухе Египтянина" ( псевдонима ми обаче го си го взех от друга книга и автор)

https://www.astrotheme.com/astrology/Mika_Waltari

Тук Меркурий е в квадрат с Нептун,Луна и Уран; тригон Плутон
В 5ти дом има Луна/Нептун където Нептун е У1 и е добре по принцип за творчески изявви.

Фентъзи писател Роджър Зелазни https://www.astro.com/cgi/chart.cgi?wgid=wgeJwtjs0KwjAQhJ_G2wrZpMWfsIfiQS8iKCJ4S0loi02UNjXEp3crMjCH4WNmUvfoSOrGk0EdLN1dbz4hw_nZuAE8oIIScKNWIORWlNCWCZppBAG73r0ZDnYhxekA10sFa0yFhAKDEjAxwtLG1sF4R79CRv8Dc25NdISKw6PJ7POMrmN-8SEfWzIx6XbMtEQ9jIS3_RfZ0TTR

Меркурий тригон Нептун и Юпитер,съвпад Слънце и Уран.

Друг успешен фентъзи писател е Тери Пратчет: https://www.astrotheme.com/astrology/Terry_Pratchett

Меркурий съвпад Слънце, рецепция с Венера/Уран, квадрат Сатурн/Плутон, куинконс Нептун .

Ами и при тримата Меркурий има аспект с Нептун,това дава добро въображение за писатели по принцип.
Никой не резонира с планетите, така както ти!

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #6 -: Януари 31, 2019, 11:43:29 am »
Ана Каренина на Толстой, нямах навършени 12г когато го прочетох, но ми обърна душата с хастара навън. Велик писател!

https://www.astro.com/astro-databank/Tolstoy,_Leo


Луна, Слънце, Меркурий в моя 1д, съвпад  с моя Меркурий У1, 10, негов Нептун на моята К5, на градус от Южния ми възел в 5д., Венерата ми съвпада точно с неговия Северен възел, а Плутон му е на градус от Луната ми
« Последна редакция: Януари 31, 2019, 03:21:47 pm от akruks »

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 998
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #7 -: Февруари 01, 2019, 07:01:51 pm »
А относно героите в тези романи, които са ви впечатлили най-много. И как бихте ги описали астрологично? Може и с откъси от книгата с тяхно описание, на базата на което свързвате с определено планентно влияние.  ::)

Явно, заглавието наистина подвежда към авторите, не към героите.
« Последна редакция: Февруари 01, 2019, 07:03:39 pm от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #8 -: Февруари 01, 2019, 07:15:52 pm »
За мен един от най-великите романи е "Антон и Точица". Авторът е гениален, героите в книгата всички досущ са уникални и много интересни.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #9 -: Февруари 02, 2019, 05:47:03 pm »
Явно, заглавието наистина подвежда към авторите, не към героите.
Героите нали са плод на авторите, малко са биографичните романи, повечето са творческа разработка.

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2019, 12:07:58 pm »
А относно героите в тези романи, които са ви впечатлили най-много. И как бихте ги описали астрологично? Може и с откъси от книгата с тяхно описание, на базата на което свързвате с определено планентно влияние.  ::)

Явно, заглавието наистина подвежда към авторите, не към героите.
ще дам накратко и по-общо:

водолейски тип (там  са ми МЦ, ретро Венерата, СЛВ) – маргинали, самотници, различни от "другите" (повтарям – много харесвам модернисти, те съдържат в себе си парадокса Лъв – Водолей, виж ме, различен съм, обичай ме, за да се почувствам като останалите); на "вие" с емоциите си – Луна в рационален знак (моята е в Дева), със силен Нептун (да вярват, че съществува нещо повече, нещо отвъд, която вяра да ги поддържа живи, въпреки трудностите), понякога наивни, затова харесвам детски книжки; със Сатурнов живот, идентифицирам се с the underdog и ми харесва да му/си стискам палци. Екзистенциализма, абсурдизма, там се откривам аз, в обречени, безсмислени ситуации/свят, в който рационално няма бог, но надеждата е още жива и всички усилия са насочени към поддържане на илюзията като последен оазис/хоризонт, защото, ако не вярваме, ни остава само знанието, че няма смисъл.

//това, понеже питаш за персонажи. харесвам персонажи като себе си. (търся път към "другите")
« Последна редакция: Февруари 04, 2019, 12:09:52 pm от art7ess »

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 998
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #11 -: Февруари 04, 2019, 06:18:33 pm »
Благодаря, art7ess за интересния поглед! На мен също много ми харесват детски книжки.  :) Може би заради водолейското Слънце упр. 5-ти дом. Меркурий също е във Водолей, 11д.
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2019, 06:43:03 am »
Всеки човек е част от цялото. Велик е субективно понятие. Един автор просто изразява себе си. За някои може да е интересен, увлекателен като стил, за други не чак толкова. Въпрос на синастрия.  Доколко четящият се припознава по някакъв начин в написаното от автора. Доколко достига лично до него. Колкото повече в една книга става дума за теми, които вълнуват всеки, толкова повече хора се припознават в сюжета, героите.

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2019, 08:32:16 am »
На мен например много ми харесва филмът "Хърби: Зареден до дупка". Като малка оприличавах фаровете на колите с очи. Дизайнът на колата за мен беше равнозначен на нейният емоционален характер, емоционално състояние, определени настроения, атмосферата, излъчването което създава с присъствието си. За мен водеща е емоцията, настроението, отправеното емоционално послание, бекграунд, чувството, емоционалната "подплата".
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 08:37:17 am от starinthenightsky »

maimunka365

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 998
Re: Най-великите романи и астрологията
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2019, 07:20:22 am »
Откакто създадох темата, ни един роман не съм прочела.  ::) Но е хубаво да я има, за да поглеждам ако търся нещо подходящо. Непрекъснато ме влече окултна литература, митология, история и криминални филми.   :012:
Засега водещо четиво за бъдеще време са творбите за деца на Ерих Кестнер. Благодаря, Веско и на всички включили се, разбира се. Позабравила съм ги, ако съм ги чела, може и филмче да е било. Ноу спомен. Искам да прочета всичко на Стивън Кинг. Руска литература, изкуство никога не съм харесвала, много ми е тежко. С това злато, тежки орнаменти в изкуството за литературата нямам познания, френски възпитаник бях. Харесвах Пушкин, поет,  колкото съм прочела, но вкусът и съзнанието се променят с натрупване на годините. Харесвам черният им хумор сега, големи са!
Модернистите не ме впечатляват, харесвам класиката, от която много се взаимства. И аз имам добри интерпретации на произведения с илюстрации, но всичко е измислено вече. Те са само за мен и близките. Не харесвам пошлите, претруфени истории, повтарящи се драми с романтичен сюжет. Любими ми бяха книгите игри, които са велико хрумване за моето време.  :012:
От фентъзи харесвам  да има вместимост в сюрреализъм.
И не на последноа - английска криминална литература.
« Последна редакция: Февруари 20, 2019, 01:33:08 pm от maimunka365 »
"Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание." Стивън Хокинг