Автор Тема: Хилег и Алкокоден  (Прочетена 34011 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Хилег и Алкокоден
« -: Август 10, 2013, 08:48:17 pm »
Понеже никой друг не създава теми, аз си правя такива, каквито на мен са ми интересни  :D

Според Брейди можем лесно да изчислим кой е Хилега и кой Алкокодена в картата. Той се опира на методите на Проломей и Бонати
За определяне на това коя планета е Хилег, правилата са:
Птоломей:
 - ако някое от двете светила се намира в обсег 5* над асц или 25* под, в 11,10,9 или 7 дом, то е Хилег
 - ако и двете са в някоя от тези области, избираме слънцето
 - ако никое не е там, смятаме нататък:
 -- вземат се градусите на слънце, луна, асц, Part of Fortune, сизигията => Хилег е тази планета, която има най-много достойнства в поне 3 от тези места

Бонати:
Хилег може да е само някое от тези: слънце, луна, асц, Part of Fortune, сизигията
 - ако слънцето е в 1, 11, 10, то е Хилег
 - ако слънцето е в 7, 8, 9 в мъжки знаци, то е Хилег
 - ако тези пропаднат, минаваме на луната, ако е в ъглов дом, тя е хилег
 - ако луната е в следващ дом в женски знаци, и който и да е от управителите на нейния градус (управител на знака, по екзалтация, по трициплет, по терм) прави мажорен аспект с нея, тя е Хилег
 - ако горните пропаднат, минаваме на асц, но само ако преднаталната лунация е новолуние, и проверяваме пак за аспекти с описаните горе управители
 - ако е с преднатално пълнолуние, разглеждаме градусът на Part of Fortune, проверяваме за аспекти от горните управители, ако няма, връщаме към асц
 - ако никое условие не е изпълнено, разглеждаме градусът на сизигията, но само за преднатално новолуние

Искате ли да сметнем кой е Хилег в някоя примерна карта :)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #1 -: Август 10, 2013, 08:52:54 pm »
Нещо важно: използва се домофикацията на Алкабитиус (Alcabitius - има я в астрото)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #2 -: Август 12, 2013, 12:21:08 pm »
Да разгледаме картата на Алберт Айнщайн

И по двата метода (Птоломей и Бонати) слънцето е Хилег - светило в 10 дом

Аспектите към слънцето са квадрат от луната и секстил от марс, тези са и евентуалните кандидати за Алкокоден

Слънце в 23*30' риби => марс има 5т (трициплетен управител и терм), луната - само 3 (трициплетен управител) => марс е Алкокоден
Марс е ъглов, екзалтиран, следователно вземаме големите му години = 66
Той е секстил с ъглово слънце-> добавяме малките години на слънце 19 и 69 дена
Получава квадрат от ъглова венера-> изваждаме малките години 8 и 45 дена

Тоест имаме:
66г + 11г 1м = 77год 1м

Айнщайн умира на 76г и 1м

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #3 -: Август 12, 2013, 12:48:30 pm »
Ако направим някои допълнителни сметки в главните места, посочени от Птоломей - градуси на слънцето, луната, асц, Part of Fortune, сизигията (в случая преднатално новолуние), виждаме, че:

 - за слънце в 23*30' риби точки:  венера 7, юпитер 5, марс 5, луна 3
 - за луната 14* 32' стрелец: юпитер 8, юлв 4, слънце 3, сатурн 3, венера 2
 - за асц 11* 39' рак: луна 8,  венера 5, юпитер 4, марс 3
 - за POF 2* 40' овен: слънце 7, марс 5, юпитер 5, сатурн 3
 - сизигия 2* 30' риби: венера 9, юпитер 5, марс 3, луна 3

Венера има голям брой точки в две от местата, но юпитер има достойнства във всички от тях, чудя се дали  можем да вземем него като соновен показалец. Неговите големи години са 79, но пък е в падащ дом, макар и да има известно достойнство във водолей.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #4 -: Август 12, 2013, 01:21:08 pm »
Понеже никой друг не създава теми, аз си правя такива, каквито на мен са ми интересни  :D

Според Брейди можем лесно да изчислим кой е Хилега и кой Алкокодена в картата. Той се опира на методите на Проломей и Бонати
За определяне на това коя планета е Хилег, правилата са:
Птоломей:
 - ако някое от двете светила се намира в обсег 5* над асц или 25* под, в 11,10,9 или 7 дом, то е Хилег
 - ако и двете са в някоя от тези области, избираме слънцето
 - ако никое не е там, смятаме нататък:
 -- вземат се градусите на слънце, луна, асц, Part of Fortune, сизигията => Хилег е тази планета, която има най-много достойнства в поне 3 от тези места

Бонати:
Хилег може да е само някое от тези: слънце, луна, асц, Part of Fortune, сизигията
 - ако слънцето е в 1, 11, 10, то е Хилег
 - ако слънцето е в 7, 8, 9 в мъжки знаци, то е Хилег
 - ако тези пропаднат, минаваме на луната, ако е в ъглов дом, тя е хилег
 - ако луната е в следващ дом в женски знаци, и който и да е от управителите на нейния градус (управител на знака, по екзалтация, по трициплет, по терм) прави мажорен аспект с нея, тя е Хилег
 - ако горните пропаднат, минаваме на асц, но само ако преднаталната лунация е новолуние, и проверяваме пак за аспекти с описаните горе управители
 - ако е с преднатално пълнолуние, разглеждаме градусът на Part of Fortune, проверяваме за аспекти от горните управители, ако няма, връщаме към асц
 - ако никое условие не е изпълнено, разглеждаме градусът на сизигията, но само за преднатално новолуние

Искате ли да сметнем кой е Хилег в някоя примерна карта :)

Искам ,в моята. :)
Градусът на пренаталното новолуние при мен е 27* Риби .
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #5 -: Август 12, 2013, 02:27:16 pm »
Друг пример - Мария Кюри
Ако приемем, че важи 5* орбис от падащ дом за съвпад със следващия - ъглов, то слънцето е Хилег
С най-много достойнства в риби - 14* 35' е луната, следователно тя е Алкокоден
На картата изглежда, че луната е в тригон с венера и сатурн, но ми се струва, че орбисът е прекалено голям

Ако направим сметките така (без тях):
66г и 6 м (средни за луната) + 19г 69 дни (слънце) - 20г 48д (меркурий) = 65г 7м приблизително, тя умира на 66 год и 8 месеца

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #6 -: Август 12, 2013, 05:39:05 pm »
Papy,защо само даваш примери за това ,кой кога ще умре,нали когато определяйки Хилег,се акцентира и върху това ,кой колко жизнена енергия,сили притежава и оттам как рефлектира върху здравето. ::) :)
Така или иначе в различните школи ,има различни методики за определяне на Хилег и свързаната с нея Алкокоден ,но според мен ,това е по-скоро като "добавка" или потвърждение ,към основната информация ,която дават планетите ,сигнификатори по темата.

Ето една табличка ,която е забавна за изчисляване на Хилег и Антихилег. :)
Не мога да я кача ....
Papy,пратих ти файла на e-mail ,ако може да го качиш .Благодаря. :)

                           

„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #7 -: Август 12, 2013, 07:43:08 pm »
Кажи някой метод според някоя школа, аз сложих каквото ми се стори разбираемо и сравнително лесно за смятане, но иначе си права, трябва да се смятат поне по няколко начина годините, това просто е един от тях

Има определяне на т.н. Диференции, но още не мисля, че съм готова за тях, макар че те са първата стъпка - преди Хилег и Алкокоден

Тези таблици не разбрах за какво служат, но слагам файловете

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #8 -: Август 12, 2013, 08:02:36 pm »
С тази таблица се изчислява Хилег . :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #9 -: Август 12, 2013, 08:35:29 pm »
Ще дадеш ли пример?

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #10 -: Август 12, 2013, 09:16:01 pm »
не е учудващо, че всички примери по учебниците са с ясно определими хилег, алкокоден, алмудебит и т.н.

деференциите са някакъв вид класификация на карти, обединени под отличителни белези при едновременно изпълнение на няколко условия, водещи до "ще живее/няма да живее", само не става ясно какво се случва, ако не може да се дефинира хилег, а от тук и алкокоден, без да са налични онези (по-горе) злощастни условия за кратък живот

в този ред на мисли, кой е хилега и алкокодена на тази карта



Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #11 -: Август 12, 2013, 09:22:03 pm »
Айнщайн и Кюри не съм ги взела от учебници, аз ги смятах :)

По тази карта според Птоломей е слънцето

Трябва да посмятам според Бонати кой е

Май е Part of Fortune
« Последна редакция: Август 12, 2013, 09:24:09 pm от Papy »

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #12 -: Август 12, 2013, 09:31:33 pm »
доколко следващото астрономично определение има приложение при някой от методите за определяне дължината на живота:

Дължината на възходящия връх (☊, или още Ω) е един от шестте орбитални параметри определящи орбитата на даден обект. За околослънчева орбита това е ъгъла с център Слънцето от точката на Овена (противостояща на точката на пролетното равноденствие) до възходящия възел на тялото лежащ в еклиптиката.




abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #13 -: Август 12, 2013, 09:33:17 pm »
Айнщайн и Кюри не съм ги взела от учебници, аз ги смятах :)


а, аз не говорех за теб
иначе - силно се съмнявам в достоверността на датите на раждане на горните, какво остава за часовете

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Хилег и Алкокоден
« Отговор #14 -: Август 12, 2013, 09:44:43 pm »

По тази карта според Птоломей е слънцето

Трябва да посмятам според Бонати кой е

Май е Part of Fortune

да, според птолемей изглежда да е слънцето, тогава - кой е алкокодена
според бонати (от писанията на брейди) - ПФ, и пак - кой е алкокодена

отново според писанията на брейди -  ако не можем да закачим алкокоден към хилега, то такива няма, тогава - какво се случва с дължината на живота?

според валенс - трябва да е управителят на термата, в която се намира хилега
според други - управителят на триплицитета
според трети - като описаното от брейди за мажорния аспект и най-много достойнства (есенциални/аксидентални)

между другото - колко ще живее личността, според тая карта
« Последна редакция: Август 12, 2013, 09:49:30 pm от abroad »