Автор Тема: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница  (Прочетена 168634 пъти)

CancerSun

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 33
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #30 -: Август 11, 2017, 04:27:18 pm »
За мен психологията е изкуството да познаваш на първо място себе си, след това всички останали. Съвсем естествено е да можеш да проникнеш или да се въплътиш ментално във всеки един човек, защото всички хора сме напълно еднакви. Всеки е способен да изпитва еднакви емоции, чувства, състояния с единствената разлика - времето, когато му дойде.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #31 -: Август 11, 2017, 04:51:39 pm »
CancerSun, процесът е взаимен-(о)познаваш себе си, когато се сблъскаш с другите, тук няма първо и второ. Ние научаваме,че сме отделни индивиди, в момента, в който се разграничим от мама, това е първия ни сблъсък/конфликт, с първото  ни "Не" или с първата опозиция на Тр.Слънце - рождено Слънце на 6 мес. Психологията не е изкуство, а научна материя/дисциплина- изкуство е да комуникираш с нея.
 Но, си права, че е напълно естествено да проникнеш в другия, защото сме" омесени от едни и същи ръце", но по различно време.  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

CancerSun

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 33
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #32 -: Август 11, 2017, 05:29:26 pm »
Повече от ясно е, че психологията е наука. Обаче си е изкуство(имам предвид проява на изключително умение, подкрепено от вътрешна сила) ако успееш да се вгледаш в себе си и да се опознаеш, да се приемеш , бидейки напълно наясно с най- отрицателните, положителни, слаби и силни страни.  А когато приемаш себе си, тогава можеш да приемеш и другите. Има хора, на които цял живот не им стига да се опознаят и се осланят на мнението на другите за тях самите, т.е очакват другите да ги определят какви са.
« Последна редакция: Август 11, 2017, 05:38:13 pm от CancerSun »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #33 -: Август 11, 2017, 05:55:05 pm »
т.е очакват другите да ги определят какви са.

И това се приема, защото това е тяхната същност-ето това е психология . :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #34 -: Август 11, 2017, 08:33:39 pm »
Добре,но въпреки това,искам да видя как ме виждам и приемат съфорумците,мисля че ме познават достатъчно,но явно никой не иска да даде мнение... Има лоши впечатления като че ли...

"Моята философия е: Не е моя работа какво казват хората за мен и какво мислят за мен. Аз съм това, което съм, и правя това, което правя. Аз не очаквам нищо и приемам всичко. И това прави живота ми по-лесен." Антъни Хопкинс

Та, колкото по-рано спре да ти пука за хорското мнение, толкова по-смислено ще си живееш живота :)

http://www.gnezdoto.net/vdyhnovenie/880-ne-e-moq-rabota-kakvo-kazvat-horata-za-men-15-citata-ot-syr-antyni-hopkins

CancerSun

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 33
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #35 -: Август 11, 2017, 09:00:20 pm »
И това се приема, защото това е тяхната същност-ето това е психология . :)

Не е задължително всеки, който се опитва да те анализира и да ти дава определения да е вещ в психологията. Даже много често се оказва, че изобщо не е вещ, а е умел манипулатор с концентрирана злоба.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #36 -: Август 11, 2017, 11:53:27 pm »
Психолог е някой, който може да те вкара в етикет с надпис: интроверт, проблемно детство, склонност към депресия и т.н. Което може да е полезно, ако не знаеш кой си

Ali_Lun

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1154
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #37 -: Август 11, 2017, 11:54:50 pm »
"Моята философия е: Не е моя работа какво казват хората за мен и какво мислят за мен. Аз съм това, което съм, и правя това, което правя. Аз не очаквам нищо и приемам всичко. И това прави живота ми по-лесен." Антъни Хопкинс

Та, колкото по-рано спре да ти пука за хорското мнение, толкова по-смислено ще си живееш живота :)

http://www.gnezdoto.net/vdyhnovenie/880-ne-e-moq-rabota-kakvo-kazvat-horata-za-men-15-citata-ot-syr-antyni-hopkins

Не съм казал нищо общо с това,аз просто искам да се видя чрез съфорумците,да видя как те ме виждат - мисля,че го повторих достатъчно пъти,явно не съм ясен и не мога да се изкажа  по-ясно от това,та спирам,кой разбрал разбрал. :)

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #38 -: Август 12, 2017, 12:59:46 am »
Психолог е някой, който може да те вкара в етикет с надпис: интроверт, проблемно детство, склонност към депресия и т.н. Което може да е полезно, ако не знаеш кой си.

Странно разбиране за тази наука... ::)
"Етикетите" са характерни за други професии, но дори и тук някой да ги прилага на дали са допринесли нещо добро. Каква полза за някой, ако друг му каже, че е интроверт, че проблемите сега се дължат на тежко детство и т.н.?! Слагането на етикети ми прилича, като на поставянето на диагноза, на една статичност. Колко са хората, които са оздравели, след като са разбрали, например, че са хипертоници?! Каква е ползата за тях - страх, свръх тревога, обреченост и т.н.?

Психологът преди всичко работи за мотивацията, за вярата в собствените възможности, за осъзнаване на положителните и отрицателните черти на личността, и т.н. Факт е, че най-голямата битка в живота на човека е със самия себе си и никой не е длъжен, и е в абсолютно невъзможност да промени живота ни, ако ние не го желаем. Всичко зависи от силата в нас самите :)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #39 -: Август 12, 2017, 08:03:38 am »
Психологът преди всичко работи за мотивацията, за вярата в собствените възможности, за осъзнаване на положителните и отрицателните черти на личността, и т.н.

Защо човек може да няма мотивация?


Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #40 -: Август 12, 2017, 09:09:53 am »
Накъде и как да го подбутват? При различните хора не е еднакъв подходът. Което означава, че първо трябва да знаят типа на човека. Което води до етикет, краен брой вариации. И няма нищо лошо в това, стига човекът да подлежи на класификация.
Често серийните убийци се изследват с години, за да се установи как-аджеба, им работи мозъкът. И това не е защото психолозите и психиатрите са слаби, просто има хора извън набора от етикети.

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 693
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #41 -: Август 12, 2017, 10:32:51 am »

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #42 -: Август 12, 2017, 10:38:50 am »
Графологичният анализ също е един от начините за психопрофил. Като спомена за криминална психология.

Да, има различни техники
В по-началните времена лечението на неврози е включвало пускане на ток, обливане с душове студена вода (това май и сега го използват), регресии, и др. По време на войни, пък и в казармите масово са им давали бром, и др.
Просто профисионалният психолог учи да разпознава различните типове психика, разни научно доказани подходи, които са полезни при отделни проблеми, но всичко това се основава на идеята, че всички хора могат да бъдат типизирани до краен брой варианти.
Но все пак се случва някой психопат да нападне лекуващия го психолог. Та и затова може да се говори само по принцип, хората се страхуват от психиатрите, но понякога се обърква химията, което се отразява на психиката, а не обратно. Разбира се, това също може да се установи сравнително лесно.
На теория добрите учители трябва да са и много добри психолози, аз имам преки наблюдения, и мога да кажа, че понякога ако някой е добър за 100, това не гарантира, че е добър и за 101-я. Същото при лекарите-помогнал на много, но точно при теб не успява да намери причината, и за теб не е добър.

Ali_Lun

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1154
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #43 -: Август 12, 2017, 08:38:50 pm »
Да, има различни техники
В по-началните времена лечението на неврози е включвало пускане на ток, обливане с душове студена вода (това май и сега го използват), регресии, и др. По време на войни, пък и в казармите масово са им давали бром, и др.
Просто профисионалният психолог учи да разпознава различните типове психика, разни научно доказани подходи, които са полезни при отделни проблеми, но всичко това се основава на идеята, че всички хора могат да бъдат типизирани до краен брой варианти.
Но все пак се случва някой психопат да нападне лекуващия го психолог. Та и затова може да се говори само по принцип, хората се страхуват от психиатрите, но понякога се обърква химията, което се отразява на психиката, а не обратно. Разбира се, това също може да се установи сравнително лесно.
На теория добрите учители трябва да са и много добри психолози, аз имам преки наблюдения, и мога да кажа, че понякога ако някой е добър за 100, това не гарантира, че е добър и за 101-я. Същото при лекарите-помогнал на много, но точно при теб не успява да намери причината, и за теб не е добър.

''но понякога се обърква химията, което се отразява на психиката, а не обратно''

Тук,с това, не съм съгласен - и обратното е напълно възможно,ДНК например се променя от обстоятелствата и битието. Силен страх,стрес,тревога,травма(влияние над психиката) - могат да променят химията,вътре в човека.


« Последна редакция: Август 12, 2017, 08:40:49 pm от Ali_Lun »

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Размисли и страсти - a.k.a Лаладжийница
« Отговор #44 -: Август 14, 2017, 09:57:07 pm »
Не е еднакъв подходът, защото школите в психологията са различни. В повечето случаи психологът специализира в 1, 2.

Бромът се е давал масово на всички в казармата и на всички, които са преминавали военно обучение - няма значение от възраст, пол. А водолечение се е използвало още от времето на Хипократ, когато са лекували нервно болни, слушайки и съзерцавайки шума на фонтани и т.н.

А стане ли въпрос за класификация се отива в съвсем друго направление - клинична психология, психиатрия и т.н.

Това за различните типове психика е така и не е така, защото човекът е динамична с-ма и не принадлежи фиксирано само в една типология, колкото и да има водеща конституция, така че се изисква цялостен подход.

Има огромна разлика при лечение на неврози и психози. И в повечето случаи психолозите работят с първите, а обект на вторите са клиничните психолози.

Това, че някой помага на един, а не помага на друг зависи от много неща, а най-общо можем да кажем, че просто енергийно не си пасват. И щото сме астро форум, ако Сатурн на специалиста попада в наш 6-ти дом - на дали ще ни помогне  :)