Автор Тема: Какво мислите за евтаназията?  (Прочетена 16293 пъти)

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Какво мислите за евтаназията?
« -: Септември 12, 2014, 06:15:42 pm »
Какво мислите за евтаназията? Трябва ли да се прави и кога? Оправдана ли е евтаназията при възрастни животни и ако да, защо тя не е позволена и при хората?
« Последна редакция: Октомври 20, 2014, 06:03:44 pm от Veselin »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #1 -: Септември 12, 2014, 07:30:04 pm »
Весо, минала съм по тоя път... И да ти кажа, понякога е по-хуманно и за животното да бъде приспано. Надявам се да не ми скочат природозащитници. Тия, на които не им е агонизирал пред очите домашен любимец, си нямат представа какво е.

Евтаназия се прави на безнадеждно животно, а безнадеждността се определя от ветеринарния лекар. Първо се инжектира приспивателно, след това препарат за спиране на сърдечната дейност.  ???
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #2 -: Септември 12, 2014, 07:54:37 pm »
В случая нашето куче не агонизира, просто не се усеща кога и къде да си върши работата (когато я изкарваме навън, не прави нищо, а после вкъщи в най-неочаквания момент го върши).

Тогава си го гледайте, не е за евтаназия. Прави го от старост, а и не е изключено да е спрял да работи важен храносмилателен ензим - така се случи с моето куче. Успя да изкара в това състояние повече от година, но беше бавна агония. Каквото ядеше, то не се усвояваше и направо го издрискваше. Стана съсухрен, стърчаха му ребрата, заприлича на ходещ скелет. Като го изкарвах на разходка, минаващите покрай нас хора се обръщаха и ме гледаха, сякаш моря кучето с глад. А той ядеше двойни порции - първо изяждаше своята, после на женското куче, крадеше и от паниците на котките. Просто нямаше усвояване на храната и нямаше нормално храносмилане, освен това от старост взе да забравя, че е ял. И в резултат на такова преяждане и неусвояване на храната целият апартамент беше в дрисъци, независимо че го изкарвах навън на разходки. Минах през ада - повече никога не бих гледала куче!

И както казах, в това окаяно състояние успя да изкара повече от година. Впоследствие рязко се влоши, накрая се обезводни и спря да поема каквато и да било храна. И когато получи конвулсии, новата му стопанка го занесе при нашия ветеринарен лекар за евтаназия. Коментарът на лекаря, който беше много добре запознат със ситуацията и със състоянието на възрастното куче, беше "защо сте чакали толкова време, кучето очевидно се мъчеше!?" (веднъж минах през кабинета му и ми сподели впечатления). В последните дни от живота му го изкарват да агонизира на терасата, за да не им пречи в апартамента. Добре че не са го оставили да умре в бавна агония, в крайна сметка дойдоха на моята позиция относно по-леката смърт.

На който всичко това не му е било на главата, да не се обажда!

Преди много години, още като бях студентка, по същия начин вкъщи агонизираше любимото ми коли, а още не бе навършило 5 години. Беше тръгнало да получава епилептични припадъци, да се обездвижва - първоначално за по 1-2-3 дни, после срокът на обездвижване се удължи, а накрая получи силен припадък, който трая почти цяло денонощие, след което се обездвижи трайно и един месец лежеше в едната стая, не премаше храна и само пикаеше легнал. Беше като в градска тоалетна! И беше безнадеждно! В крайна светка викнахме ветеринарен лекар и се наложи да се вземат мерки с летален изход, вече не можеше да се спаси.

На мнение съм, че първо се прави всичко възможно, за да се излекува или спаси животното, а ако положението е безнадеждно и животното очевидно се мъчи и агонизира бавно, тогава се взема решение за безболезнена евтаназия.







« Последна редакция: Септември 12, 2014, 07:59:02 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #3 -: Септември 12, 2014, 08:07:47 pm »
Ето,който е патил знае . Правил съм евтаназия/имам съвпад Юпитер/Плутон,Плутон у8/,само че тоя съвпад е в квадратура МЦ,не ми харесва но съм бил принуден .Животът не е само цветя и рози,10те  божии заповеди трябва да се съблюдават,но понякога при казуси си противоречат,въпрос на приоритети .Когато положението е преценено като неспасяемо,човекът или животното се мъчи,при положение че може да му се спестят мъките,тоя който го е страх да наруши божиите заповеди и да загуби душата си е страхливец и косвен садист .Тоя живот в мъки живот ли е или мъчение? Преценката обаче е сложна,добре е да я направи специалист ,особено когато собственика на животното няма как да бъде обективен ,което прави казуса сложен .В природата оставено наистина на божиите закони такова животно би загинало от жажда и глад най -много за седмица,дехидратация,хиповолемичен шок-отделяне на ендорфини,които са 300 пъти по -силни от морфина,което значи -евтаназията е по природните закони,които са максимално обективните !
« Последна редакция: Септември 12, 2014, 08:14:23 pm от Oposit »

kabala

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 514
  • Числата са нашето минало, настояще и бъдеще
    • http://kaballa.wordpress.com
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #4 -: Септември 12, 2014, 08:08:00 pm »
На колко години е кучето? На мен, също ми е мило да убия животно...по-скоро,бих убила човек,честно казано :). Знам,че понякога се налага евтаназия, за да не се мъчи животинчето,но трябва да се консултирате с лекар за този проблем,който има в момента. Голямото му куче, също е с епилепсия и в началото беше много страшно, но с много любов, гушкане,хапчета, вече 6 месец всичко е ок. Майка ми трябваше да приспи нейното куче, което не можеше да ходи вече.На ръце гоносеше,а то пищеше от болка. Преди седмица, на сестра му кучето умря от рак. Оставиха го, за да го види, тъй като е чужбина, но не можа да я дочака и много се мъчи, така че, понякога е необходимо.
Не всеки, който ти сочи правилния път е минал по него. Сенека

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #5 -: Септември 12, 2014, 08:12:23 pm »
Благодаря за коментара, Лили!

И защо за животните да е разрешено, а за хората да не е? Има много стари хора, които са в същото положение, но за тях никой не повдига въпроса за евтаназия.

Доколкото знам, почти в никоя държава евтаназия на хора не се разрешава, поради съображения от морално-етично естество. Не мога да дам категорично мнение дали е редно да отнемеш живота на безнадеждно болен и бавно агонизиращ човек, само за собствения си живот бих взела такова решение, за да не съм тежко бреме за близките си. А ако се случи така, че няма да има никакви близки до мен в такъв момент, като цяло не бих искала да остана в толкова безпомощно състояние и бих предпочела да се ускори смъртта. Но аз съм човек, който винаги е бил възпитаван и учен, че никой нищо не ми дължи, така че на мен евентуално би ми било по-лесно да взема такова решение за живота си.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

kabala

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 514
  • Числата са нашето минало, настояще и бъдеще
    • http://kaballa.wordpress.com
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #6 -: Септември 12, 2014, 08:12:31 pm »
Абе,защо не му слагате памперс,какво толкова
Не всеки, който ти сочи правилния път е минал по него. Сенека

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #7 -: Септември 12, 2014, 08:20:51 pm »
На 18 години е. Не е никак малко, но тя няма такива заболявания като рак и други такива. Понякога има проблеми със стомахчето, дори наскоро искаше да пасе трева, но нямаше как, понеже няма зъбки, а като ѝ откъснем, не ще да я яде. Водихме я на доктор, те казаха, че е твърде стара и нямало какво да направят. Не знам, но нашите решат ли да направят подобно нещо (мен естествено, никой не ме пита), да не очакват от мен аз да ги нося на ръце, ако стигнат и те до същото положение!  :lol_hitting:

Защо не я заведеш при друг лекар, да видиш какво ще каже за стомашните проблеми?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #8 -: Септември 12, 2014, 08:21:28 pm »
Весо, успокой се. Според мен трудно ще намерят ветеринарен лекар, който да й направи евтаназия, ако прецени, че не е в очевидно безнадеждно състояние. А обикновено се взема такова решение, когато животното явно си отива - обездвижено, не може да се храни, не приема течности, дехидратирано, започва да повръща жлъч и получава конвулсии - това е последен стадий преди да настъпи смъртта.

Не може заради едното наакване вкъщи да го евтаназират!

За стомашните проблеми при стари кучета се вземат специални препарати - мисля, че някакви ензими бяха. Допитай се до вет. лекар, той ще ти каже.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

kabala

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 514
  • Числата са нашето минало, настояще и бъдеще
    • http://kaballa.wordpress.com
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #9 -: Септември 12, 2014, 08:22:18 pm »
Душица,сладка. Добре сте я гледали, за да стигне до тази възраст. Да, най-добре е с  памперс, след като се движи животното.
Не всеки, който ти сочи правилния път е минал по него. Сенека

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #10 -: Септември 12, 2014, 08:26:33 pm »
Тя се движи, но не много добре. Често пада на задните си лапички и се налага да я вдигам.

Просто е стара, изтощена, но обективно нейното състояние не е за евтаназия. И според мен дори ако вашите се обърнат с такава молба към някой ветеринар, той ще им откаже.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

kabala

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 514
  • Числата са нашето минало, настояще и бъдеще
    • http://kaballa.wordpress.com
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #11 -: Септември 12, 2014, 08:27:11 pm »
ааа,щом,вече пада, да ти кажа, наближава момента и може да не откажат евтаназия.
Не всеки, който ти сочи правилния път е минал по него. Сенека

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #12 -: Септември 12, 2014, 08:30:12 pm »
Дъртият ми мопс падаше и приличаше на скелет, ветеринарният ни лекар виждаше неговото състояние, знаеше как се мъча аз (с куче, което никога не съм искала - трябваше да го гледам след друг човек!!!) и въпреки всичко отказваше да извърши евтаназия. Едва след като припадна в конвулсии и се обездвижи, тогава го направиха. Но вече беше констатирано, че  настъпва смъртта, т.е. в случая не я предизвикаха изкуствено, а я ускориха (евтаназия на умиращо куче).
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

kabala

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 514
  • Числата са нашето минало, настояще и бъдеще
    • http://kaballa.wordpress.com
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #13 -: Септември 12, 2014, 08:34:14 pm »
е,Лили,лекарят е бил дебил. Не знам кой му е дал диплома на тоА
Не всеки, който ти сочи правилния път е минал по него. Сенека

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Какво мислите за евтаназията?
« Отговор #14 -: Септември 12, 2014, 08:37:54 pm »
Не, стопанинът на кучето е дебил! Щото тия лайна се чистеха с моите ръце, не с ръцете на стопаните на кучето. А когато не ти е на главата, е лесно да се правиш на хуманен. На чужд гръб и сто тояги са малко!

А лекарят (Вещичка го знае) си е много добър и освен това е председател на вет. съюз. Но имаха привидно приятелски отношения със стопанина на кучето и затова не искаше да вземе отношение, особено в негово отсъствие.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui