Автор Тема: Ароматерапия  (Прочетена 11925 пъти)

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Ароматерапия
« -: Май 25, 2015, 09:13:35 pm »
Днес направих репелент срещу комари, кърлежи и бълхи. Писна ми като излезем с кучо и кърлежите да го ползват за автобус до вкъщи. Пробвала съм всякакви дивотии, но нищо не върши работа. Днес реших да избера етерични масла/аромати с помоща на радиестезично махало и да оставя на случайността да избере по колко капки да сложа от вид. Получи се следната рецепта:

25мл розова вода
3 капки ЕМ мента
5 капки ЕМ босилек
10 капки ЕМ евкалипт
5 капки ЕМ розмарин
5 капки ЕМ чаено дърво
шише с пулверизатор.

Всичко се смесва в шишето и преди пръскане се разтръсква. Трайност около седмица - затова и количеството е по-малко. Тествах го днес след обед, защото ходих за билки в гората и по поляните. Принципно само да стъпя на трева и съм нападната поголовно от комари - огромни пъпки, подуване и зверски сърбеж. Днес обрисах няколко поляни бъкани от кърлежи, защото там пасат овце, влизах в треви високи до кръста ми, където комарите си перат кючека и се прибрах без нито една пъпка и без нито един  кърлеж или бълха. Напръсках си маратонките и чорапите и краката до коленете, защото бях с бермуди.

Утре ще го тествам и на кучо  :012:.

Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Happy58

  • Гост
Re: Ароматерапия
« Отговор #1 -: Май 25, 2015, 09:23:21 pm »
Вещичка, това може ли да се ползва вкъщи против комари по някакъв начин? Може би без розовата вода, в лампата и така да гори вечерта ... но дали ще държи и за през нощта, особено ако е отворен прозореца?  Измисли нещо, плиййз  :17:  аз от препаратите, които се продават спя много и сутрин имам проблем с очите - явно като успиват комарите, успиват и мен  :57: :57:

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Ароматерапия
« Отговор #2 -: Май 25, 2015, 09:28:51 pm »
Хепи,

розовата вода се слага, защото етеричните масла никога не се слагат директно върху кожата. Пробвай в аромалампа само маслата, но всичките ще те превъзбудят и няма да можеш да спиш. Пробвай някоя вечер само по 1 капка от всеки вид в аромалампата.

Значи етеричните масла са адаптогени, тоест в малки количества успокояват, а в големи възбуждат. Рецептата от по-горе са доста големи количества за аромалампа и ще превъзбудят нервната ти система, а па хеле ментата...

Можеш да си го направиш в шишенце  и да си пръскаш тялото преди лягане. Мирише много ароматно и приятно. Все пак попива в кожата и няма да мирише толкова силно като от аромалампа.
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Ароматерапия
« Отговор #3 -: Май 25, 2015, 09:32:13 pm »
Аз бих го пробвала, ама ме съмнява, че ще стана много апетитна за пчели, оси и конски мухи. Лятото като се намажа с крем ми се лепят всякви мухи и винарки. Дали е безопасна тази смес за интимните части, че като отида в гората се обажда цистита и все клеча в треволяците, та ме хваща страх да не се мушне кърлеж в тунела на пикочният канал . :012:

Happy58

  • Гост
Re: Ароматерапия
« Отговор #4 -: Май 25, 2015, 09:42:59 pm »
Хепи,

розовата вода се слага, защото етеричните масла никога не се слагат директно върху кожата. Пробвай в аромалампа само маслата, но всичките ще те превъзбудят и няма да можеш да спиш. Пробвай някоя вечер само по 1 капка от всеки вид в аромалампата.

Значи етеричните масла са адаптогени, тоест в малки количества успокояват, а в големи възбуждат. Рецептата от по-горе са доста големи количества за аромалампа и ще превъзбудят нервната ти система, а па хеле ментата...

Можеш да си го направиш в шишенце  и да си пръскаш тялото преди лягане. Мирише много ароматно и приятно. Все пак попива в кожата и няма да мирише толкова силно като от аромалампа.

Да, верно, права си - ще стана като караконджул :). Но пък мога да се намажа и да ми мирише на хубавичко, а пък и кожата ми ще е доволна от тази терапия  :08: . Ще пробвам и варианта с по 1 капка в аромалампата.

а защо само 1 седмица е трайността?

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Ароматерапия
« Отговор #5 -: Май 26, 2015, 05:55:33 am »
Аз бих го пробвала, ама ме съмнява, че ще стана много апетитна за пчели, оси и конски мухи.

Да, така е. Бая конски мухи се въртяха, но не хапят и не съм имала проблем. Оси и пчели не срещнах по време на приключението и затова не мога да кажа нищо за тях.  :012:
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Ароматерапия
« Отговор #6 -: Май 26, 2015, 06:08:11 am »


а защо само 1 седмица е трайността?

Защото розовата вода си е вода, тоест като се капне ЕМ в нея и се развиват бактерии и вкисва без консервант. По отделно двете съставки в шишенцата си нямат бактерии, но като се смесят и се развиват. Туй най добре някой химик да ти го обясни (или биолог)  :P... Като започне да мирише странно, а не на първоначалния си аромат и вече ще е късно  :012:.

Затова и приготвих малко количество, защото кучето всеки ден го разхождам и ще го изразходим за няколко дни.

Ако пък си упорстваш да е за повече дни, ето ти решение (не съм ползвала за такива фъцни и не зная как става): http://www.ekomama.net/beauty-kitchen/systavki-za-domashna-kozmetika/euxyl-k-900-30-ml.html
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Happy58

  • Гост
Re: Ароматерапия
« Отговор #7 -: Май 26, 2015, 09:55:56 am »
Защото розовата вода си е вода, тоест като се капне ЕМ в нея и се развиват бактерии и вкисва без консервант. По отделно двете съставки в шишенцата си нямат бактерии, но като се смесят и се развиват. Туй най добре някой химик да ти го обясни (или биолог)  :P... Като започне да мирише странно, а не на първоначалния си аромат и вече ще е късно  :012:.

Затова и приготвих малко количество, защото кучето всеки ден го разхождам и ще го изразходим за няколко дни.

Ако пък си упорстваш да е за повече дни, ето ти решение (не съм ползвала за такива фъцни и не зная как става): http://www.ekomama.net/beauty-kitchen/systavki-za-domashna-kozmetika/euxyl-k-900-30-ml.html

Благодаря :) - достатъчно ми е и твоето обяснение :)