Автор Тема: Най-дългата битка  (Прочетена 15721 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Най-дългата битка
« Отговор #15 -: Юни 26, 2014, 11:57:36 am »
темата малко се измести - не става въпрос колко са лоши хората, а колко е лош всеки сам по/за себе си, мислете върху това, оставете за момент околните

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #16 -: Юни 26, 2014, 12:00:38 pm »
И това е вярно - всеки от нас може да бъде на себе си враг.

Но не можеш изцяло да си заличиш егото - минаваш в категорията безгръбначни.  :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #17 -: Юни 26, 2014, 12:23:34 pm »
На всички нас ни е даден разум. Но също така е факт, че някои хора по си дават сметка за постъпките си, а други - не. Това от какво зависи - от егото, интелекта, нивото на съзнание?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #18 -: Юни 26, 2014, 12:32:50 pm »
Последното - Lilla. :)

Но иска ми се да се върна на липсата на смисъл от всичко това,както казах винаги ще има добро и зло,правилно и неправилно... Мисля,че трябва да спра тук.

Винаги ще има добро и зло, черно и бяло, правилно и неправилно от гледна точка на човешкото общество. Но както и други съфорумци са отбелязвали, такова понятие от вселенска гледна точка (на Абсолюта) няма. Има невидими закони, на които всички ние се подчиняваме, но рядко ги осъзнаваме. Животът си върви, всеки човек се фокусира върху някакви приоритети и рядко се спира и се замисля къде е влязъл в противоречие с висшите (духовни) закони, с каква мисъл или действие е разлюлял махалото.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #19 -: Юни 26, 2014, 12:42:59 pm »
И питам - щом Бог има всичко и може всичко,защо ПРОСТО не даде на хората това,от което имат нужда и всички да живеят в блаженство ?

Би било прекалено лесно и просто... и скучно, не мислиш ли?  :)

В крайна сметка защо сме Тук? Според повечето духовни учения не сме дошли само да се наслаждаваме и да се забавляваме, а да научим определени уроци посредством най-различни опитности, да добием познания, да се усъвършенстваме.... и блаблабла....

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #20 -: Юни 26, 2014, 12:51:33 pm »
Lilla - Според мен на Бог не би му било трудно да ни научи на всичко без усилия. А за другото - ами не,не би било скучно,защото Бог може да предостави безкрайно разнообразие... И като стигна да тези мисли се чувствам много особено... :)


Ами пусни Му рекламация, друг начин аз не виждам.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #21 -: Юни 26, 2014, 12:58:07 pm »
Това беше шеговито, не ми се връзвай.  :)

И на мен много неща не ми харесват - глобално и индивидуално. Глобалното няма как да го променя, върху индивидуалното се опитвам да работя.

А по въпроса за Егото - човек ако е изцяло заличил егото си, трябва или да се е възнесъл приживе, или умрял.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Най-дългата битка
« Отговор #22 -: Юни 26, 2014, 05:29:18 pm »
Само ако Му пука за тази планета и ако със самозатриването й се наруши някакво равновесие, в по-глобален мащаб.
Форми на живот във Вселената колкото искаш, поне така се предполага...
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Най-дългата битка
« Отговор #23 -: Юни 26, 2014, 05:40:26 pm »
За по-еволюиралите форми на живот, сигурно сме като мравки - защо да им пука толкова за нас? На нас пука ли ни за по-нисшите видове - като гледам неособено. Проблемът е, че повечето хора считат, че сме на върха на еволюционната пирамида, ама изглежда не е така...
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Най-дългата битка
« Отговор #24 -: Юни 26, 2014, 05:52:30 pm »
Голямо его-големи проблеми,малко его-малки проблеми.Говорих за смирението... :D,преди десетина години чух за един бг млионер че фалирал.останали му само някакви си жалки 2-3 милионанаправил опит за самоубийство,едва го спасили,с тези пари кое понапред :D :D :D
« Последна редакция: Юни 26, 2014, 06:00:27 pm от Oposit »

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Най-дългата битка
« Отговор #25 -: Юни 26, 2014, 10:58:59 pm »
А за голямо его големи проблеми, малко его - малки проблеми, изобщо не съм съгласна. Въпроса е колко е степента на осъзнаване, интегриране и разбиране как да се използват талантите. Егото е това, което ни държи "със всичкия си" - ние сме сбор от някакви енергии, като дъга и егото е пирамидата, по която минава светлината, за да се превърне в една единствена - бяла  светлина. Малко его имат психо болните - там стената нещо се е счупила - а по моя преценка те си имат големи проблеми.  :012: :012: :012: Идеята на този живот е да сме по средата - да комуникираме с общия информационен поток, който ни заобикаля като "разтопяваме" себе си и се вливаме с другите, но и да сме достатъчно интегрирани. То даже самите астрологически домове са така - вЕрно има домове, посветени на себеизвисяването, където трябва да се слеем с общите процеси - 11, 12 особено, но това не прави 1 и 2 по-малко божествени, а те са свързани точно с устанвояването на граници.
Относно добротата и тем подобни глупости - все повече се убеждавам, че повечето хора изобщо не заслужават. Не заслужават да се съобразиш с тях, не заслужават да им спестиш болката - защото се държат като боклуци и реално са боклуци. Та от криворазбрана доброта до сега съм изяждала само ... ... (попълнете си празните места). Добър, саможертвен и себеотрицателен трябва да е човек с близките си. Другото е губене на време. Някога, до съвсем скоро, ми се искаше да съм добър човек, но наккрая за кво - за да ме тъпчат и да не ме признават ли - няма такъв вселенски закон, според който само добро трябва да правиш. Действаш според изконната си природа - такава, каквато е дадена. Обслужваш и другите, и егото си. Иначе няма как да стане, ще се провалиш.  ;)

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Най-дългата битка
« Отговор #26 -: Юни 27, 2014, 01:00:35 am »
Имал съм предвид че егото определя мерната еденица , мащаба на субекта,,,аршина,, с който мери себе си и другите.Доколкото знам в процеса на съзряване детето се учи да се самоопределя,сравнявайки се с другите .По време на тоя процес ,който е относителен и субективен се добива самочувствие,усещане за собствена стойност в социума /този процес при животните определя йерархията в групата,дори при тях това не е просто градация по физическа сила,а е компилация от всички качества/.Придобил такава една представа за степен и големина на лична сила индивидът сравнява другите по собствената-кои са над него,кои- под него в йерархията .Като при животните ранга,големината на егото постоянно трябва да се доказва,процесът е динамичен,така че индивида с по голямо его си поставя и по големите задачи в групата с които да се докаже .Шефовете в групата са тези с голямото его,имат самочувствието да поемат главната отговорност за успеха,но и за провала .Това обяснява защо вдигат летвата по високо-успехите които постигат трябва да са по големи от тия на другите,но и провалите са по големи .Тъндър,добър и пожертвувателен понякога не трябва да си и с близките-примерно близък роднина е пияница,неспасяем-иска ти пари-това е наливане на вода в каца без дъно,да не споменавам за наркомани в семейството .Една от божиите заповеди е не убивай-жертвайки се човек се самоубива,самоубийството е вид убийство .Така че за неспасяемите случаи отговорността си е лична тяхна .

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Най-дългата битка
« Отговор #27 -: Юни 27, 2014, 02:28:34 am »
Е, Опозит, аз за близки имам предвид емоционално близки - кютюк пияни роднини, а пък особено наркомани,  няма начин да са ми близки емоционално просто. За мен кръвната връзка нищо не значи, ако не е подплътена с определено отношение. Означава, може би, че душите ни се срещат, за да научат нещо заедно, но никой не е казал, че с роднини трябва да се имаме и да се търпим и това е идеята на родството. Достатъчно съм се нагледала на роднини, които предават роднини, даже братя и сестри - да се карат за имоти, да се прецакват и да се бият като улични кучета за кокали. Такова отношение никога няма да търпя. В личния ми казус - изрязала съм баща ми, както и цялата му рода, от живота ми именно защото поведението им беше разочароващо и неподобаващо дори и за някой далечен познат - толкова грозни постъпки.

Иначе за мен лично сравняването с другите е признак за слабо его, болно его. Единственият човек, с който трябва да се сравняваш, си ти преди. Ако с друг се сравняваш - това са комплекси. Комплексът не е изконна част от егото, той е негова болест. Казвам това, защото психологически деифнирано, егото е границата, която начертаваш - от която започваш ти, а свърват другите. Бебето се осъзнава като отделен индивид постепенно като осъзнае, че вече майка му не винаги е там, когато то има нужда, те вече не са едно цяло. Така, че ако егото е границата, от която започвам АЗ, какво да правят постиженията на другите в тази граница, че да отговарят за самоопределението ми. Процеса, напротив, за мен е точно обратен - не можеш да се наложиш, докато се сравняваш с другите - в сравнението ти губиш границата си с тях. Дадено постижение не е фактор за формиране на здраво его, а здравото его е фактор за дадено постижение. Идеята на цялата тази история не е да имаш повече, отклкото имат другите, а да имаш това, от което се нуждаеш. И когато опре до его това означава - дори и да го вземеш от ръцете на някой друг.

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Най-дългата битка
« Отговор #28 -: Юни 27, 2014, 08:45:49 am »
Както ембрионът расте и се развива в майката,така психиката расте и се оформя в социума,за мен тя има ян компонента-Егото,Слънцето и ин компонента-Луната .Егото като ян,носи мъжки характеристики-сила,борба,съревнование,лидерство-затова мисля за Егото съревнованието/а това е нищо друго освен сравнение с другите/,борбата са му естествени характеристики,границите му се оформят именно в сблъсъците с Егото на другите,за комплекс и болно Его може да се говори,когато амбициите,желанията,височината на летвата които си поставя не отговаря на реалните му възможности за постигане,егоист пък е този който е концентриран в/у собственото его извън нормалното ,несъобразяващ се с Егото на другите.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Най-дългата битка
« Отговор #29 -: Юни 27, 2014, 09:49:29 am »
Мисълта, че си стъпкан, идва от егото
Примерно как можеш да стъпчеш водата