Автор Тема: Кастанеда последователи  (Прочетена 14235 пъти)

Space

  • Гост
Кастанеда последователи
« -: Май 29, 2013, 11:19:14 pm »
Здравейте,

Карлос Кастанеда ми е много интересен феномен. По-скоро не самият Кастанеда, а митът, който е създаден покрай него и почти буквалният начин, по който се възприемат книгите му. Магьосници, шамани, нагуали, практики, някои от които доста крайни и т.н. Много хора лудват и стават "прикривачи" / "сънувачи" и ходят дори по форуми да се прикриват. Луда работа.

Според мен нещата са много прости. Промяна на възприятието. Промяната на възприятието е издигната в култ и е украсена с много художествена измислица. Откривам доста сходства с това, което са писали много негови предшественици - Гурджиев, Успенски, Олдъс Хъксли. Като гледам и с Тимъти Лиъри са били дружки:
http://www.excludedmiddle.com/castaneda.htm

Това, което Кастанеда прави по-добре от тях е да си предаде голяма доза мистичност (никаква лична информация, снимки и т.н.), да опише всичко много увлекателно и да вкара истини тук и там.
Нищо лошо, но в крайна сметка хората или го възприемат буквално или смятат всичко за една голяма художествена измислица, което също е жалко.

Та въпросът ми е - прав ли съм?

За това ли по всеки форум има по един раздел специално за Кастанеда, а за останалите няма?
Може би е по-предпочитан, защото и практиките му са по-достъпни (не че тези описвани от Успенски не са). Все пак, предполага се, че всеки би трябвало да може да се прикрива / сънува, но ЛСД-то вече е по-труднодостъпно.

Вижте как са го гонили горкия Тимъти за това ЛСД:
http://arkaimweb.blog.bg/zabavlenie/2012/12/06/koi-e-timyti-liyri.1028246

Защо? Толкова ли е опасно? Конспирация?
Но май това е тема за друг пост.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #1 -: Май 29, 2013, 11:42:27 pm »
Ти си си отговорил на въпроса ,цитирам те "...прави го по-добре от другите (въпросният Кастанеда) ",без значение какво и как.Търсенето определя предлагането ! ;)...така е и с избелващата паста за зъби,антицелулитният масажен гел, диетичната кола и т.н.
Астрологически ако трябва да ти отговоря(все пак сме в такъв форум ) би трябвало в радикса му мъжки планети да са му в женски знаци ,а женски такива в мъжки и поне едно от Светилата да е силно по знак ,дом и получаващо предизвикателни аспекти. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #2 -: Май 29, 2013, 11:52:19 pm »
Здравей, Спейс,

Първата причина е в достъпното описание според мен. Едно е някой да ти каже-ябълката падна от дървото, защото някаква сила я привлича към земята. Друго е:
За тела, намиращи се в гравитационното поле на Земята и разположени относително близо до нейната повърхност, според втория закон на Нютон масата и теглото са свързани с еди-коя-си формула.

Втората е още по-комерсиална: безпътен млад студент причакан на спирка и измамен от гуру-то да тръгне по магьосническия път. Както се казва: "дай, Боже, всекиму"

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #3 -: Август 20, 2014, 07:04:39 pm »
Не мога да се нарека последовател на Кастанеда,но оценявам още една различна гледна точка към едно и също нещо,различната гледна точка винаги носи допълнителна информация ,недостъпна пък от другите гледни точки.Напоследък чета книгата,,Скритата мъдрост,,на Ричард Смоуди и Джейн Кини-гностици,много рядко съм съгласен на 100% , така както със съдържанието на тази книга,хората просто умеят да извлекат полезното от всяко учение .

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #4 -: Август 20, 2014, 07:09:51 pm »
може и да ги прочета, но аз не вярвам на теоретици, само на практици :)

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #5 -: Август 20, 2014, 07:50:49 pm »
Точно това е че гностиците използват научен подход,в тази книга са дадени езотерични ,,ключове,, ,които никъде не съм срещал на друго място,и то точно на учения които най много са ме впечатлили .Като критикувате Кастанеда за наркотиците,да не забравяме ,че това са 60 -те,така или иначе са се друсали,така поне е било градивно .

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #6 -: Август 20, 2014, 09:48:00 pm »
Това с наркотиците и Кастанеда е една голяма масова заблуда. Защо такъв фокус върху пейота, като той е само средство да се раздвижи скованото момченце
Аз лично този човек не мога да го критикувам-човек като човек, не е той важният

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #7 -: Август 20, 2014, 10:17:44 pm »
Темата е  ,,Кастанеда последователи,,,а иначе тн променено възприятие,съвсем не е нещо елементарно когато това е един от методите за манипулиране Егото и Съзнанието,но това което бих казал на тази тема много по -добре е изразено в книгата която споменах .

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #8 -: Август 20, 2014, 10:28:33 pm »
Промененото съзнание е нещо много често срещано, особено при жените. Проблемите са други-не го контролираме, не го запомняме, много е кратко
Аз не споря дали тези автори са добри-много е вероятно
Просто обичам практиките, ако е само теория, и за мен така си остава-теория.

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #9 -: Август 21, 2014, 12:07:26 pm »
Книгата дава есенцията на широк спектър учения,което гарантира че всеки ще намери нещо полезно за себе си,съобразно индивидуалната си нагласа,не мога да знам кой в какво вярва,какво е чел и какъв символен език разбира ,това е книга,значи е теория,но когато теорията е есенция на изпитани с практика основни езотерични учения като суфизъм,кабала,шаманство,езотерично християнство,Юнг,Гурджиев,розенкройцери,масони и т.н. .Теорията в случая е основа за практика,друг въпрос е какви практични резултати се очакват когато става въпрос за психика и духовност,езотерика и окултизъм  .Говоря за тази книга поенже е като тълковен речник,разбирането/гностицизмът /води до приемане,неразбирането -до отхвърляне .

Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #10 -: Август 21, 2014, 01:03:07 pm »
Oposit, има ли някъде откъси от книгата? Заинтригува ме, но ми се искаше да прочета някакъв откъс първо, преди да я поръчам.
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #11 -: Август 21, 2014, 01:20:08 pm »
Не съм много наясно с интернет,не знам как да го направя .Може би като се изпише заглавието ще излезе нещо,издателство ,,Кибеа ,, е .Книгата отдавна я имам,чак сега я чета ,понеже периодично зареждам по10-20 книги и чакам ,,случайно,, да ми се дочете някоя,разчитам на синхроничност ,когато я зачетох Тр.Уран ретро  у12 от 1Д .прави опозиция на Мекурий,У3,У4 в 7Д,това характеризира и книгата мисля .                                                                                         ПП.Като се изпише името на английски/Hidden widom/излиза информация с прозорче,,Търси м/у кориците,,  текста е на оригиналния английски обаче .                                                                                     
« Последна редакция: Август 21, 2014, 02:03:03 pm от Oposit »

Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #12 -: Август 21, 2014, 03:22:18 pm »
Не си струва да даваш пари за Кастанеда-по-добре ги дай за каквото и да било друго.
Любимата ми книга беше четвъртата,а любимите ми обяснения бяха за 4те врага на човека :

"Човек има четири естествени врагове: страхът, яснотата, силата и старостта. Страхът, яснотата и силата могат да бъдат победени, но не и старостта. Нейното въздействие може да се отложи, но никога не може да се победи."

Ето ти един линк:

http://chitanka.info/book/1623-koleloto-na-vremeto
Кастанеда съм го чела, но не ме впечатли особено. То е ясно, че с разни халюциногени, гъби, трева, кактуси ще се постигне разширено съзнание. То и един познат като се напуши, почва да вижда разни неща и му се променят възприятията.
Авторите на книгата, спомената от Опозит са други, затова ми стана интересно.
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Кастанеда последователи
« Отговор #13 -: Август 21, 2014, 04:13:51 pm »
Точно защото ме впечатлиха книгите на Кастанеда препоръчвам книгата ,,Скритата мъдрост,, .В гностицизма ми допада непредубеденото изследване на различните гледни точки и учения,стремежа към разбиране .В книгата има глава за шаманизма,маговете,неопаганизма и вешерството ,Изследователите не дават оценки,не съдят .В разлини времена,епохи,колективно несъзнавано ,различни култури и среда обуславят специфични направления в духовните търсения и вярвания ,нормално е на един да му допада по вече едно,на друг-друго,според индивидуалната специфика на характер и среда,която го е програмирала .Разбирането на тази програма-матрица,несъзнавана и автоматична е всъщност разширяване на съзнанието .Разширеното съзнание,разбиране и контрол вече могат да дадат най различни практични резултати .