Автор Тема: Да си окажем малко подкрепа ...  (Прочетена 107135 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #375 -: Юни 15, 2016, 12:26:55 pm »
Градът на Веско не е чак малък, идеята не е колко дават в Лидл, а че трябва да търси подобрението, няма да дойде някой от улицата и да му даде 800-1000лв заплата, Веско трябва да е активният. Човек като не е доволен, трябва да действа, може да не стане утре или този месец, но все ще стане.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #376 -: Юни 15, 2016, 12:47:38 pm »
В Метро и аз съм кандидидатствал, бяха ми казали стартова заплата 450 лева. Но това беше преди година.
В Кауфланд работеше една позната до скоро, махна се, понеже се оказа, че не са я осигурявали (поне тя така казва).

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #377 -: Юни 15, 2016, 12:53:47 pm »
Веско, погледни фирмата ОСРАМ, търсят доста хора. Нали имаш техническо образование?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #378 -: Юни 15, 2016, 02:34:53 pm »
Да ви разкажа и аз виц за варненските работодатели, вече нямам думи просто!  :57:

Отивам днес на събеседване в една "туристическа агенция" на Морска гара. Както и предполагах, се оказа една мизерна стая с квадратура, не по-голяма от моята тоалетна. Затрупана с кашони, хартии и едно бюро по средата, което трябва да споделяш с още един човек. Вътре направо не се дишаше от теснотия.

В обявата пишеше "Ниво: експерти/специалисти", длъжността беше "Специалист продажби". Както и предположих, се оказа поредната лъжа на варненски работодатели. И разговорът относно длъжността започна така: "Работи се с 5-дневна седмица, затова и заплатата е по-ниска - 500 лева". Питах шеговито дали случайно не е станало някакво объркане и не търсят продавачка.

Но човекът се оказа разбран, не беше някоя надута селска патка. Пита ме дали успявам да си намеря работа с този опит и квалификация. И каза, че просто нищо по-добро не може да ми предложи, това са фактите. Подходи с разбиране, освен че предварително бяха послъгали за длъжността. Освен това беше премълчана и друга важна подробност, която се разбра на място - длъжността е само сезонна.

Оказа се, че проблемът е двустранен - опитните квалифицирани кадри не искат да работят в измислени фирми със заплата 400-500 лв. и никакви перспективи за развитие, а работодателите масово се оплакват от недостиг на квалифициран персонал.

Интервюиращият сподели, че съм една от тримата кандидати, които имат опит и квалификация, а имало още 30 жени, работили като сервитьорки и поискали 1 000 лв. заплата.

Накрая и той заключи, че Варна е отвратителен град за квалифицирани хора, които желаят да се развиват и имат някаква амбиция. А си е варненец човекът, не е дошъл от друго място. Тук, ако трябва да разчиташ на заплата и нямаш други източници на доход, просто се мре от гладна смърт.

Иначе продължават да идват легиони неквалифицирана работна ръка от по-малките градове и села. В интерес на истината такава работа има колкото искаш, стига да те устройват 400-500 лв. заплата и ненормиран труд.

Не мога да проумея защо продължават да обявяват гръмки наименования на длъжности, с изискване за по-висока квалификация, а на място се разбира, че позицията е "технически сътрудник" или "момиче на телефона". Затова ще стоят без опитни кадри, ще им работят бивши сервитьорки и ще ги обучават на място. Много се кефя, че тоя тъп град сега е на такъв хал с кадрите! Заслужават го с нечовешкото си и арогантно отношение.  :72:





Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #379 -: Юни 15, 2016, 03:47:55 pm »
Веско, погледни фирмата ОСРАМ, търсят доста хора. Нали имаш техническо образование?
Той образование има, но няма стаж, а навсякъде искат и това, не само диплома

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #380 -: Юни 15, 2016, 03:50:57 pm »
Затова е хубаво да се карат летни стажове и квалификации още докато учиш по специалността. После, след като завършиш, работа по специалността без никакъв опит много трудно се намира. И се завърташ в един затворен кръг. Сега поне има достатъчно стажантски програми, а нашето поколение в това отношение беше ощетено.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #381 -: Юни 15, 2016, 04:21:18 pm »
От интерес пуснах в джобса търсачката .... еми ... примерно:

https://www.jobs.bg/f3260637

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #382 -: Юни 15, 2016, 04:42:38 pm »
От бруто заплатата извадете 150-200 лв. за данъци и осигуровки, остават жълти стотинки.

Тук при нас все още масово се лъже с разликата бруто/нето.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #383 -: Юни 15, 2016, 06:13:22 pm »
А защо не тази?
Защо да не се научи нещо ново, да се търси по-добро?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #384 -: Юни 15, 2016, 06:20:00 pm »
Ако на някой му се работи в магазин, не е като да няма варианти. В джобса има обяви за продавачки със заплата 1000-1500 лв. /за Варна/. Друг е въпросът какво е работното време и дали има почивни дни. Ако обаче на човек не му се работи нискоквалифицирана работа, вариантите са много оскъдни. Да си продавачка между 20 и 25 г. може да е добра алтернатива, за да си изкарваш джобни пари и да си по-самостоятелен, но след 30, ако имаш по-висока квалификация и опит, не е оферта. Стига да не си в тотална безизходица, разбира се. Човек бързо си сваля летвата, ако остане само на трици и без алтернативни източници на доход.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #385 -: Юни 15, 2016, 06:30:35 pm »
А защо не тази?
Защо да не се научи нещо ново, да се търси по-добро?

Да, супер е. Явно има достатъчно. Не знам какво иска Весо. Предполагам, че си има подводни  камъни,  но пък може да опита.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #386 -: Юни 15, 2016, 06:35:19 pm »
И на мен ми се струва, че би се чувствал по на място в някой специализиран магазин за технически стоки, а не в квартална бакалия или магазин за алкохол, цигари и вестници. В някои магазини има и по-гъвкава бонусна система, дават % от продажбите. В бакалия се взема фиксирана заплата, която клони към минималната.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #387 -: Юни 15, 2016, 08:14:58 pm »
Още един пишман работодател ми се обади току що. Тия наистина са ненормални. Закъсали са го яко. Офертата е за 7-дневна работна седмица, удължено работно време и 3 часа път до работа.  :043: :043: :043:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #388 -: Юни 15, 2016, 09:13:52 pm »
Как да не приеме човек

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Да си окажем малко подкрепа ...
« Отговор #389 -: Юни 15, 2016, 09:39:16 pm »
Заставам в позиция за нисък старт...  ;D  :72:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui