Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 77289 пъти)

Lilla

• Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1160 -: септември 15, 2018, 12:07:10 pm »
ПРИТЧА ЗА НЕВЕЖЕСТВОТО

В Индия имало един много известен художник. Всички харесвали и приемали произведенията му за перфектни. Наричали го Ранга Гуру. Неговият възпитаник Раджичи, който приключил вече обучението си му занесъл последната си картина и поискал неговото мнение и оценка.

Ранга Гуру му казал: „Ти вече си художник Раджичи и твоята картина ще я оцени народът.“

И поискал от Раджичи да сложи картината на най-оживеното място в града. До нея да остави червен молив и бележка, с която да помоли хората да зачеркнат местата, които не харесват. Раджичи послушал учителя си. Какво било учудването му като отишъл след няколко дена да види резултата. Цялата картина почти била покрита с червени кръстове. На Раджичи му станало мъчно. Картината, в която вложил душа и нарисувал с толкова труд, била сякаш червена стена. Взел я и отишъл при Ранга, за да се оплаче и сподели колко е тъжен и обиден.

Ранга Гуру му казал да не тъжи, а да продължи да рисува.

Раджичи нарисувал отново картината. Ранга го посъветвал пак да я сложи на същото място, но този път да остави четки и бои, а в бележката да поиска от хората да поправят местата които не харесват. След няколко дни Раджичи отишъл да види какво е станало. Бил много щастлив, защото картината не била докосната, четките и боите не били използвани. Тичешком отишъл при учителя си и споделил своята радост.

Ранга Гуру му казал: „Скъпи Раджичи при първата ситуация ти видя, че като дадеш възможност на хората да критикуват те бяха безжалостни. Хора, които през живота си не са рисували дойдоха и надраскаха картината ти. Докато във втората ситуация ти поиска от тях да поправят грешките ти, поиска да са градивни. Да си градивен изисква знания и умения. Поради незнание никой не посмя да поправи картината. Скъпи Раджичи, в работата си не е достатъчно да си майстор, нужни са знания. Тези, които нямат понятие за твоята работа не можеш да очакваш да оценят труда ти. За тях твоя труд няма никаква стойност. С невежите никога не спори и не споделяй произведенията си!".

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Ali_Lun

• Hero Member
  • Публикации: 1048
« Отговор #1161 -: септември 15, 2018, 01:15:44 pm »
ПРИТЧА ЗА НЕВЕЖЕСТВОТО

В Индия имало един много известен художник. Всички харесвали и приемали произведенията му за перфектни. Наричали го Ранга Гуру. Неговият възпитаник Раджичи, който приключил вече обучението си му занесъл последната си картина и поискал неговото мнение и оценка.

Ранга Гуру му казал: „Ти вече си художник Раджичи и твоята картина ще я оцени народът.“

И поискал от Раджичи да сложи картината на най-оживеното място в града. До нея да остави червен молив и бележка, с която да помоли хората да зачеркнат местата, които не харесват. Раджичи послушал учителя си. Какво било учудването му като отишъл след няколко дена да види резултата. Цялата картина почти била покрита с червени кръстове. На Раджичи му станало мъчно. Картината, в която вложил душа и нарисувал с толкова труд, била сякаш червена стена. Взел я и отишъл при Ранга, за да се оплаче и сподели колко е тъжен и обиден.

Ранга Гуру му казал да не тъжи, а да продължи да рисува.

Раджичи нарисувал отново картината. Ранга го посъветвал пак да я сложи на същото място, но този път да остави четки и бои, а в бележката да поиска от хората да поправят местата които не харесват. След няколко дни Раджичи отишъл да види какво е станало. Бил много щастлив, защото картината не била докосната, четките и боите не били използвани. Тичешком отишъл при учителя си и споделил своята радост.

Ранга Гуру му казал: „Скъпи Раджичи при първата ситуация ти видя, че като дадеш възможност на хората да критикуват те бяха безжалостни. Хора, които през живота си не са рисували дойдоха и надраскаха картината ти. Докато във втората ситуация ти поиска от тях да поправят грешките ти, поиска да са градивни. Да си градивен изисква знания и умения. Поради незнание никой не посмя да поправи картината. Скъпи Раджичи, в работата си не е достатъчно да си майстор, нужни са знания. Тези, които нямат понятие за твоята работа не можеш да очакваш да оценят труда ти. За тях твоя труд няма никаква стойност. С невежите никога не спори и не споделяй произведенията си!".

:engel016:

akruks

• Hero Member
  • Публикации: 9982
« Отговор #1162 -: септември 15, 2018, 02:53:06 pm »
Мъдрост било, когато съвсем сам стигнеш до мисълта, че се занимаваш с глупости...
Станка Парушева
„Човек вижда толкова, колкото знае.”
Гьоте

a.l.e.n.a

• Hero Member
  • Публикации: 3396
« Отговор #1163 -: септември 16, 2018, 07:48:36 pm »

След 2 години очакване, книгата най-сетне излиза от печат, и ще бъде в продажба от 5 октомври :) Аз направих предварителна поръчка :)
Над силата е само умението да я владеем!

Рени

• Hero Member
  • Публикации: 9133
« Отговор #1164 -: октомври 10, 2018, 01:24:10 pm »
...Мерзавец, подлец са празни слова. Ще кажеш ли на тигъра, че е жесток или на змията, че е подла?Тяхна ли е вината, че са тигър и змия? Светът прилича на гора, обитавана от диви зверове. Има хора-вълци, хора-тигри, хора-агънца, хора-газели. Вълците изяждат агънцата, тигрите изяждат газелите. И какво по-естествено от това? Вълкът и тигърът са ловци, газелата и агънцето - жертви. Горко на наивните и непресметливите" / Д.Т,/
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

• Hero Member
  • Публикации: 1752
« Отговор #1165 -: октомври 18, 2018, 08:49:26 am »
"Човек,който може да бъде купен,по презумция не струва нищо." Тери Пратчет

Terry

• Hero Member
  • Публикации: 2543
« Отговор #1166 -: ноември 18, 2018, 02:45:27 pm »
Някога детето на лечителя Петър Димков го попитал защо на добрите хора все им е трудно, а на лошите все им е лесно. Баща му отговорил: Щото едните вървят по нанагорното, пък другите по нанадолното...
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Рени

• Hero Member
« Отговор #1167 -: ноември 27, 2018, 01:42:34 pm »
Всеки човек има потенциал да бъде или храм, или склад за оръжие. Всеки човек може да бъде храм, или склад за оръжие. Всеки човек трябва да знае дали е храм, или склад за оръжие. Понякога слепи хора заливат храма с нечистотии. То е защото не виждат. Храмът от това не се променя. Той се вижда и през нечистотиите. Изкуството е там, да си храм, с каквото и да си покрит. И, да не ставаш склад за оръжие, само защото някой сляп човек те е оплескал....
Милка Кралева
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

• Hero Member
  • Публикации: 3396
« Отговор #1168 -: декември 07, 2018, 01:10:40 pm »
"Ако някой ден се случи така, че не може да ме виждаш повече, ме сложи на топло в сърцето си. Аз ще остана там завинаги."

Мечо Пух,  Алън А. Милн
Над силата е само умението да я владеем!

akruks

• Hero Member
« Отговор #1169 -: януари 05, 2019, 09:46:52 pm »
Един много беден човек живял с жена си в бедност. Един ден, неговата жена, която имала много дълга коса, го помолила да й купи четка за коса, за да може да си сресва косата.Той бил съкрушен, но казал, че няма да може, тъй като онзи ден му се развалила каишката на ръчния часовник, и нямал пари, за да го смени.
На сутринта мъжът отишъл на работа и по пътя спрял в магазина, където продал повредения си часовник за много малко пари. Но все пак достатъчно, за да може да купи четка за коса и да направи жена си щастлива. Вечерта се върнал в дома си, държейки в ръцете си четка за коса, но какво да види- съпругата му вече е с къса коса. Тя продала косата си в салона и сега имала нова каишка за часовник в ръцете, за да го изненада.И двамата заплакали заедно! Сега той имал каишка за часовник, но нямал часовник. Тя имала четка, но косата й сега била къса. Плачели, но не заради това, че техните действия се оказали безсмислени. Плачели защото виждали очи в очи истинското лице на истинската любов, тази, която се случва само веднъж в живота.
Да обичаш някого - това не е нещо.Да бъдеш обичан- това е нещо. Но да обичаш и да бъдеш обичан от този,който обичаш ... това е правилното нещо!
Гьоте

Синухе

• Newbie
  • *
  • Публикации: 43
« Отговор #1170 -: януари 26, 2019, 04:24:15 pm »
Да обичаш някого - това не е нещо.Да бъдеш обичан- това е нещо. Но да обичаш и да бъдеш обичан от този,който обичаш ... това е правилното нещо!

За 1то смятам,че е грешно.
За 2то обратното.
За последното не подлежи на никакъв закон!

maimunka365

• Hero Member
  • Публикации: 528
« Отговор #1171 -: януари 27, 2019, 06:37:54 pm »
Бавно научавам, че не трябва да реагирам на всичко, което ме дразни.

Бавно научавам, че не трябва да наранявам тези, които са ме наранили. Бавно научавам, че може би върховният знак за зрялост е напускането, вместо разчистването на сметки.

Бавно научавам, че енергията, която е нужна, за да реагираш на всичко лошо, което ти се случва, те изцежда и ти пречи да виждаш хубавите неща в живота.

Бавно научавам, че няма да се харесам на всички и че няма да накарам всички да ме третират по начина, по който аз искам и в това няма проблем.

Бавно научавам, че упоритите опити да "спечеля", когото и да било, са загуба на време и енергия и те оставят само празнота.

Бавно научавам, че липсата на реакция не означава, че за мен нещата са наред, просто означава, че избирам да се издигна над това. Избирам да взема урока, който ми е предоставен и да го науча.

Избирам да бъда по-големият човек. Избирам душевното спокойствие, защото имам истински нужда от това. Не ми трябва повече драма. Нямам нужда от хора, които ме карат да се чувствам сякаш съм недостатъчно добър. Не ми трябват спречквания, спорове и фалшиви връзки. Бавно научавам, че понякога мълчанието казва всичко.

Бавно научавам, че реагирането на неща, които те възмущават, дават някому власт над твоите емоции. Не можеш да контролираш действията на другите, но можеш да владееш своите реакции и това, как да се справиш с предизвикателствата и как и доколко искаш да ги приемеш лично.Бавно научавам, че през повечето време, тези ситуации не казват нищо за теб, но много за отсрещния човек.

Бавно научавам, че може би всичките тези разочарования са просто там, за да ни научат как да обичаме самите себе си, защото това ще бъде бронята и щита, от които се нуждаем, срещу хората, които се опитват да ни принизят. Те ще ни спасят, когато хората се опитат да разклатят увереността ни, или когато се опитат да ни накарат да се чувстваме нищожни.

Бавно научавам, че дори и да реагирам, нищо няма да се промени, няма внезапно да накара хората да ме обичат и уважават, няма магически да промени мнението им.

Понякога е по-добре нещата да се оставят на произвола на съдбата, да пуснеш хората, да не се бориш в спор, да не искаш обяснения, да не преследваш отговори и да не очакваш хората да разберат защо мислиш по своя начин.

Бавно научавам, че животът е по-добре изживян, когато не го съсредоточаваш в това, което се случва около теб, а когато го съсредоточиш в това, което се случва в самия теб. Работи върху себе си и вътрешния си мир и ще осъзнаеш, че нереагирането на всяко малко нещо, което те възмущава, е първата съставка на щастливия, здравословен и пълноценен живот.

Автор: Рания Наим

akruks

• Hero Member
« Отговор #1172 -: януари 29, 2019, 11:05:30 am »
Има всякакви хора около нас , едни ни карат да се чувстваме щастливи , други ни карат да плачем , трети ни крадат от времето , въобразявайки си , че са винаги на първи план , има всякакви хора , да , " ..... но има и хора - знаци . Появяват се рядко . Вероятно веднъж в живота , а може би два или три . Напоследък често си мисля за тях . Дали не съм пропуснал някого , защото трудни за разпознаване са те . Хората знаци се появяват внезапно и най - често , когато си седнал на душевен тротоар , а краката ти висят в бездна . Разчитането на хората знаци е трудно и не ти дават втора възможност . Или ги разпознаваш , или се качваш отново на сала и гребеш срещу течението . Как се разпознават хората - знаци ? - Ми все едно нещо ти прави трапанация на черепа и ти налива с фуния древен и мъдър планктнон . Няма да проговорите санскрит , нито внезапно ще съзрете Андромеда с просто око във вселенската чорба . Просто трябва да сте готови за тях .  Те знаят кога да приседнат на онзи душевен тротоар . Как ? Не зная ! " Ваня Гайдарова                                       
Гьоте

Рени

• Hero Member
« Отговор #1173 -: февруари 15, 2019, 10:19:21 am »
Където не е възможно да стигнеш с желание, стигаш с лудост.
Доменико Лиото

Рени

• Hero Member
« Отговор #1174 -: Днес в 01:29:43 pm »
В България има два вида завист - користна: "Искам и аз да имам!" и безкористна: "Искам и той да няма!"