Автор Тема: Полускъпоценни камъни - лечебни и магически свойства  (Прочетена 7919 пъти)

Вещичка

• Hero Member
  • Публикации: 1727
Днес имах поръчка за две икони и отивам до ателието да ги взема, а там приятелката ми се заринала със полускъпоценни камъни. Като ги видях и ми изтекоха лигите. Последните години много налитам на необработени полускъпоценни камъни. Та въпросната девойка се приготвя за лятото, защото продава и ръчно изработени бижута. А познайте с колко камъка си тръгнах от тях  :57:.

Видях яспис с цветове, които никога не съм предполагала, че има. Не че съм запозната прекалено много с камъните, но са ми страст. Не зная защо но напоследък ме привлича прекалено много този яспис. Та си взех един червен с кристални примеси, един тъмносин (изключително рядък цвят за яспис) с леки червени включвания и един светлозелен (отново изключително рядък цвят) с малко бяло - прилича на цвета на зелена круша, а и формата една такава. Освен тях си взех амазонит  - светлосин камък, който ми привлече рибешката душа и унакит - смес от тревисто зелено и шоколадово кафяво. Камъните са почти необработени и си висят на кожена връзка всеки.

Та понеже са ми интересни и предлагам тук да обсъждаме за всеки камък нужната информация.

Понеже съм на тема ясписи и затова започвам с тях  :012:.

ЯСПИС

Древните египтяни носели скарабеи от Яспис, като амулети, тъй като се е вярвало, че камъкът увеличава сексуалната енергия. Според Библията Ясписа е дар от Бога и е първият камък на новият Йерусалим. Индийците и индианците го почитат кото магически и мощен лечебен камък.
Ясписът е декоративна скала. Тя е непрозрачна и съдържа фини зрънца халцедон, микрокристален кварц и други минерали, които му придават различните цветове. Той се среща в почти всички цветове.
Разпространен е в цял свят, но голямо разнообразие от яспис се среща в западните щати на САЩ: Калифорния, Орегон, Айдахо, Юта, Уайоминг и Вашингтон.
Ясписа се образува в газови джобове на вулканичните скали. Там се образуват и необичайните цветови ивици характерни за този камък.

Научни данни за Ясписа
Моос твърдост 7 с триъгълна кристална структура.
Ясписа е масивен, фин, непрозрачен халцедон, за който се смята, че носи защита срещу проблеми с очите и суша. Той се среща в нюанси на кафяво, сиво-синьо, червено, жълто, зелено и дори лилаво.
Кръглият яспис има бели или сиви подобни на очи окраски, обвити в червен цвят. Продълговатия яспис се гравира с камеи и геми, които помагат да се покаже неговата слоеста структура. Hornstone е разновидност на сивия яспис.

Мистични свойства на Ясписа
Носенето на колие от Яспис ще ви помогне да се справите с изтощението. Ясписът е защитен камък. Той изравнява всички чакри и балансира енергията Ин и Ян. Легендата разказва, че Ясписът ще прогони злите духове и ще ви защити срещу ухапвания от змии или паяци. През 4-ти век се е смятало, че той ще донесе дъжд.
На всички видове Яспис се приписват определени магически свойства в повечето култури познати на човечеството. Ясписът се е използвал в древна Европа, като носител на дъждове. Интересно е да се отбележи, че и самата дума яспис на някои ото индианските езици означава „дъждоносен”.

Лечебни свойства на Ясписа
Ясписът стимулира сексуалността и плодородието. Червено-кафевия яспис е особено полезен при проблеми с черния дроб, далака и панкреаса. Пиенето на ясписова вода час преди всяко хранене подпомага свалянето на килограми. Ясписова вода се създава като поставяте всяка вечер камъка в чаша вода и на сутринта тя вече е готова за консумация. Ако страдате от запек изпийте цялата чаша с ясписова вода сутрин на гладно.
Жълтия яспис е особено добър за жените в менопауза и те трябва да пият ясписова вода всяка сутрин. Той укрепва и имунната система.

Магически свойства на Ясписа
Сили: изцеление, закрила, здраве, красота
Ясписът е доста често срещан камък, който насърчава психичните процеси и ни помага да се въздържаме от вредни желания и капризи, които могат да доведат до опасни ситуации.
Ясписът се нуждае от пряк контакт с кожата, като след всяка употреба камъкът трябва да бъде почистван с топла течаща вода и презареждан през нощта в купа с натрошени камъни хематит.
Зелен Яспис (енергия: Възприемчива, елемента: Земя, планета: Венера) – използва се като талисман за изцеление и здраве. Носенето на зелен яспис спира халюцинациите и насърчава спокойния сън. Като го носите ставате по-съпричастен към проблемите на другите, техните емоционални и душевни състояния.
Кафяв Япсис (енергия: Възприемчива, елемента: Земя, планета: Сатурн) – спомага центрирането и заземяването, особено след тежък магически ритуал, психическа или духовна работа.
Пъстър яспис (енергия: Проективна; елемент: Въздух, планета: Меркурий) – за защита срещу удавяне носете петнист яспис. Неговата сила се засилва неимоверно когато се носи под формата на кръст символизиращ четирите елемента въздух, земя, огън, вода.
Сив яспис – помага да възвърнете личната си сила. Балансира и защитава третата чакра.

;)

Явно имам нужда от възстановяване на силите за да му налитам толкова на този камък  :012:.

Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Вещичка

• Hero Member
« Отговор #1 -: март 29, 2014, 08:56:46 pm »
Ето ми ги новите придобивки. Сложих и запалката като ги снимам за да се разбере горе-долу големината им. Бая са си големички  :012:.

Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Ребека

• Hero Member
  • Публикации: 2833
« Отговор #2 -: март 29, 2014, 09:01:54 pm »
Много полезно,мерси.Ще  ми свърши работа за гастропроблеми,но от друга страна се надявам да не увеличи сексуалната сила,че в момента няма къде да я насоча.Ти ползвала ли си яспис  при запек и менструални смущения?

Lilla

• Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
« Отговор #3 -: март 29, 2014, 09:09:00 pm »
А това зеленичкото най вляво какво е, не мога да разчета наименованието? Имам гривничка със същия камък.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

• Hero Member
  • Публикации: 8965
« Отговор #4 -: март 29, 2014, 09:11:03 pm »
Вещичка,не е по темата питанката ми ,но засякох думичката  "скарабей" .Преди година ми подариха ,да го наречем като нарочен амулет ,малка фигурка на скарабей ,не знам от какво е изработена ,но не е от някакви полускъпоценни  камъни,по-скоро имитация ,но символиката каква е,според теб ?!?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Вещичка

• Hero Member
« Отговор #5 -: март 29, 2014, 09:11:27 pm »
Мииии Ребека, аз запек не съм имала - пускам си емоциите и преживяванията по каналния ред да си заминават. Не съм скръндза да си ги стискам  :012:. Менструални проблеми съм имала само веднъж и то щото нещо хормона прогестерон ми избяга от организма - от нормалните 10 до 130 единици в женски организъм, спадна на 0,22  :012:. Тогава направо ми изписаха да пия хормони, но реално се оправих с медитация за 1 седмица. По него време не съм използвала камъни.

Аз обичам да си ги събирам и да си ги гледам. Ооо my precious  :57:...

Вещичка

• Hero Member
А това зеленичкото най вляво какво е, не мога да разчета наименованието? Имам гривничка със същия камък.

Унакит е вляво, амазонит е най-вдясно  :012:.

Lilla

• Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
« Отговор #7 -: март 29, 2014, 09:15:57 pm »
Унакит значи, а си мислех, че е някаква разновидност на ясписа.

Много обичам камъни със зелен цвят, всякакви, зеленият нефрит ми е един от любимите.

Вещичка

• Hero Member
« Отговор #8 -: март 29, 2014, 09:22:57 pm »

А това са ми гривните. Синята е лапис лазули. Розовата ми е подарък за миналият рожден ден - розов кварц с камък ДЗИ с две очета - за любов  :012:.

ЛАПИС ЛАЗУЛИ

Лапис Лазули е високо ценен от хиляди години. Най-качествения Лапис Лазули се среща в планините на Афганистан, където е открит за пръв път преди повече от 6000 години. Според легендите той носи древните знания и мъдрост, която можете да използвате за подобряване на вашата информираност, проницателност и интелект.
В Лапис Лазули се съдържа пигмента с който художниците до 19-ти век са рисували морето и небето. Това означава, че почти всички картини от средновековието съдържат Лапис Лазули, любимият син камък на древните хора от Месопотамия, Египет, Персия, Гърция и Рим.
В древния град Ур търговията с Лапис Лазули процъфтявала още 4000 години пр. Хр. Името му идва от латинското лапис, което означава камък и арабската дума аула, която означава синьо. Когато камъка за пръв път навлиза в Европа е носил името ultramarinum, което означава отвъд морето.
Всички култуси са използвали Лапис Лазули, за да украсят статуите на своите божества. Той винаги е бил много ценен при употребата му за магически и лечебни цели.

Чакра класификация
Лапис Лазули се управлява от Юпитер и чрез него се балансират и изчистват всички чакри. Лапис Лазули подпомага за събуждането на третото око и увеличава интуицията и психическите способности. Трябва да внимавате да не го поставяте директно върху третото око, тъй като е доста мощен камък.

Научни данни за Лапис Лазули
Моос твърдост 7  с  trigonal кристална структура
Лапис Лазули е синя скала, съставена от няколко различни минерала, като Лазурит, Содалит, hauyne, Калцит и Пирит. Цветовете на този камък варират, но за най-добро качество се смята наситеното тъмно синьо с бели петна.

Мистични свойства на Лапис Лазули
Лапис Лазули подобрява информираността, проницателността и интелекта. Той е носител на древните знания и мъдрост, носейки спокойствие и обективност.
Лапис Лазули е свързан с Юпитер и поради това увеличава интелекта, мъдростта и лидерските качества. Камъкът е своеобразен щит срещу психически атаки. Той се използва и за лекуване на безсъние и освобождаване от тревоги.

Лечебни свойства на Лапис Лазули
Лапис Лазули насърчава ясното разбиране за нещата и интуицията. Помага за балансиране функцията на щитовидната жлеза, като едновременно с това укрепва врата и гласните струни.
Използва се за успокояване на гърлото и всякакви възпаления на врата и главата. Това го прави доста мощен елексир, който може да приведе в съответствие етерното, емоционалното и духовното ви тяло.

Магически свойства на Лапис Лазули
Енергия: Възприемчива
Елемент: Вода
Божества: Изида, Венера, Nuit
Сили: Изцеление, радост, любов, вярност, психически сили, защита, смелост.
Лапис Лазули от древни времена се свързва с крале и кралици. В древен Шумер, камъкът е пряко свързан с божествата и се е смятало, че съдържа магическата сила зад всичко божествено. Според някои камъкът съдържа душата на божество, което ще радва собственика си.
Енергията на този камък е много висока и за да се възползвате максимално от нея трябва да повишите вашата умствена, емоционална и духовна енергия. Камъкът ще ви помогне да видите по-детайлно проблемите пред които се изправяте и ще ви помогне да се освободите от негативно бреме, което носите в себе си.

:)

Вещичка

• Hero Member

РОЗОВ КВАРЦ

Той е бледо розов на цвят и варира от прозрачен до полупрозрачен. Прозрачния розов кварц е много рядък и е толкова блед, че цвета му се забелязва само когато е в големи размери. Полупрозрачния розов кварц е много по-разпространен и се използва за направата на мъниста, скъпоценни камъни и с архитектурни цели.
Често е наричан „любовният камък” или „сърдечният камък”, защото ви отваря към безусловната любов във всичките и форми: семейна, платонична и романтична. Освен, че ви носи много любов той понижава стреса и стимулира щастието и успокоението на душата. Помага да обичаш другите, както обичаш себе си.

Мистични свойства на Розовия кварц
Емоционалният розов кварц носи нежност, прошка, състрадание, доброта, толерантност и носи вътрешен мир и хармония. Той повдига самочувствието и лекува емоционалните рани и травми. Розовият кварц премахва страговете, омразата и гнева. Помага да излекуваме дълбоки емоционални травми от детството, като липсата на любов и ни помага за вътрешното ни осъзнаване. Помага да постигнем помирение със семейството и др.

Лечебни свойства на Розовия кварц
Физически розовият кварц лекува сърцето и спомага за правилното функциониране на кръвоносната система, бъбреците, надбъбречните жлези, половите органи, черния дроб, белия дроб, увеличава плодовитостта и защитава от радиация. Лекува още главоболие, бъбречни заболявания, мигрена, сексуална дисфункция, проблеми със синусите, проблеми с гърлото, депресия, пристрастявания, болки в ухото, забавя знаци на стареене, чрез намаляване на бръчките.
Розовия кварц защитава по време на бременност и раждане. Той подпомага функциите на мозъка и увеличава интелекта.

Магически свойства на Розовия кварц
Енергия: Възприемчива
Използва се в ритуали и заклинания, свързани с любовта. За привличане на любов се използват във формата на сърце или роза. Магически розов кварц се използва за насърчаване на мир, щастие и вярност в установените отношения.
Розовият кварц е отличен успокояващ камък за деца. Все пак бъдете внимателни защото малките деца са свикнали да поставят всичко в устата си. Носете розов кварц когато се чувствате унил и имате нужда от обич и грижи. Помага много на психиката, когато физически сте болен.

:012:

А ето тук има пък за камъните ДЗИ: http://love-health-money-happy.blogspot.com/

« Последна редакция: март 30, 2014, 04:00:08 pm от Вещичка »

Lilla

• Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
« Отговор #10 -: март 29, 2014, 09:34:52 pm »
Ребека, между отделните медитативни сесии можеш да пробваш и с някое разхлабващо чайче. А за да подсилиш ефекта му, може да си сложиш пирамидка от планински кристал на главата, така вибрацията се издига нагоре.  :29:

Вещичка

• Hero Member
Вещичка,не е по темата питанката ми ,но засякох думичката  "скарабей" .Преди година ми подариха ,да го наречем като нарочен амулет ,малка фигурка на скарабей ,не знам от какво е изработена ,но не е от някакви полускъпоценни  камъни,по-скоро имитация ,но символиката каква е,според теб ?!?

Скарабеят е най-почитаният, най-често срещаният и най-познатият египетски символ. Неговата символика е двойна: със своите прибрани крила той символизира ученика – един все още незапочнат духовен живот. Той тръгва по своя път, опитвайки се бавно да разтвори крила, докато не ги размаха бързо. И ето че тази животинка, пълзяща и оставяща следи по земята сякаш е надраскана, се издига и полита към слънцето, трансформирайки се в Хепри – символ на началото и на Всевишния, свързани с Амон - крилатия слънчев диск.

По-късно гърците и румънците ще приемат изречението, което се смята, че било гравирано върху твърдите стълбове, които подпирали свещените скарабеи в Египетските храмове: "Аз съм Хепри – ученикът. Когато моите крила се разтворят, ще се възкреся."

Египетският йероглиф "Хепри" означава "да успея да бъда", т.е. да се осъществя, да придобия определена форма, да се възстановя. Ето защо скарабеят е символ на възкресението, образ на самоподновяващото се Слънце. Изобразяван държащ топче между крачетата си, той представлява от една страна слънцето, което всеки ден се издига над хоризонта и от друга страна – ученика, който се възражда от собствената си деградация. През целия си живот скарабеят се движи по земята, търкаляйки пред себе си тежко топче тор, от което ще се роди отново, тъй като е снесъл яйцата си в него. И така, в края на живота си, той ще разтвори крила и ще се издигне към слънцето, сигурен в своята съдба, знаейки, че точно в този миг той е роден, за да лети.

В Китай откриваме същото символично тълкуване: "Скарабеят търкаля своето топче, в което се заражда животът." се казва в книгата "Тайната на Златното Цвете". Тао коментаторите посочват дейността на торния бръмбар като пример за умението да правиш това, което за всички изглежда неумело, за съвършенството на това, което изглежда несъвършено. Това са критериите на Мъдростта, за които говори Лао Дзъ.

Свещената книга на маите Чилам Балам изобразява скарабея като най-мръсното на Земята, както в материално, така и в морално отношение, предопределено да се превърне в нещо божествено.

;)

Рени

• Hero Member
  • Публикации: 8965
« Отговор #12 -: март 29, 2014, 09:44:16 pm »
Вещичка , благодаря много за споделеното и вниманието. :38:
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Вещичка

• Hero Member
« Отговор #13 -: март 30, 2014, 04:04:38 pm »

УНАКИТ

Унакита е комбинация от червен яспис и зелен епидот, които са здраво свързани помежду си, като по този начин се създава красив камък с розово оцветяване. Шарките с цвят на праскова и свеж зелен цвят прави Унакита много обичан и магически камък.
Камъкът носи името си от гръцката дума epidosis, която означава „растат заедно”.

Научни данни за Унакита
Моос твърдост 6.5 с monoclinic кристална структура.
В планината Унака в Тенеси и Северна Каролина, прасковия фелдшпат се образува в кварц богат на гранит, а зеленият епидот се е натрупал от близките потоци магма. Тази комбинация на елементи ражда красивия и балансиран скъпоценен камък Унакит.
Унакитът не кристализира, той се намира в масите, подобно на Халцедоните. Находища на Унакит се намират в Зимбабве и Швейцария, но най-ценените камъни се добиват в планината Унака в Северна Америка.

Мистични свойства на Унакита
Носенето на този скъпоценен камък ще ви помогне да поддържате баланс между духовния и физическия свят. Той ще ви помогне да обедините силите си и да създадете живота от който се нуждаете.
Унакитът е отличен камък за премахване на пречкитеза вашето лично израстване. Тези пречки може да са проблем от детството или скорошно събитие, като развод, но те изцеждат енергията ви и задържат развитието ви. Медитацията с този камък ще ви помогне да се освободите от болка и гняв, които дълго време сте таяли в себе си.
Може да използвате Унакита и за повдигане на самочувствието си, тъй като той повишава смелостта и ви помага да вземете в свои ръце контрола над живота си. Чрез него можете да трансформирате гнева си в положителна и конструктивна енергия, като любов и състрадание.

Лечебни свойства на Унакита
Лечителите вярват, че Унакитът има способността да ви освободи от дълбоко погребана емоционална болка и да подпомогне оздравителния процес на организма.
Много заболявания започват като незараснали травми на нашата психика, затова освобождаването на тези подтиснати психически чувства облекчава организма на клетъчно ниво. Той спомага и за заздравяване на органите, мускулите и тъканите.
Унакитът се препоръчва, за безопасно протичане на бременността и здравословен растеж на бебето, докато е в утробата на майката. Камъкът помага и за целевото наддаване на тегло на специфични области от тялото.

Магически свойства на Унакита
Легендата разказва, че човек който носи епидот ще намери неща, които са били загубени. Той ви помага и да останете силен в ситуации в които е по-вероятно да се превърнете в жертва.

Вещичка

• Hero Member

АМАЗОНИТ

Амазонита е полу-прозрачен, който е широко използван още от древните египтяни. Известен е още като камъка на смелостта и от там идва и името му от амазонките, жените воини, които са почитали лунната богиня Диана. Други предполагат, че името идва от това, че камъка е открит до река Амазонка. Обикновено е с тюркоазен цвят, но се среща още и с жълти, бели или сиви части.

Научни данни за Амазонита
Твърдост 6 с кристална структура.
По форма е като алкален фелдшпат, който може да има бели, жълти, розови, черни, сиви, металик или зелени окраски. Най-често в бижутерията се използва полупрозрачния металиков цвят, които могат да бъдат оформяни във всякакви размери. Този поразителен цвят се дължи на наличието на олово.

Мистични свойства на Амазонита
Намалява самостоятелното вредно поведение. Увеличава самоуважението и  увереността. Този камък успокоява мозъка и нервната система, помага да филтрирате получената информация и да я комбинирате с интуиция, за да се подобри способността ви да си сътрудничите с други хора. Камъка много помага на хора, които са в сферата на изкуството, повишавайки креативността им и способността да изразяват себе си.
Може да се постави над вратата на офиса, за да подобри бизнеса.

Лечебни свойства на Амазонита
Колкото по-дълбок е цвета на амазонита, толкова по-силен ефект оказва той. Помага за облекчаването на стреса и изтощението. Зеленият камък засилва чувствата на чест, почтеност, доверие. Подобрява комуникацията, чрез казването на истината. Може да лекува емоционални разтройства и травми. Балансира енергиите ви и ви помага да получите вдъхновение от сърцето и след това ви мотивира да предприемете действия по това вдъхновение.

Магически свойства на Амазонита

Енергия: възприемчиви
Елемент: Земя
Сили: хазарт, успех
Този синьо-зелен камък се носи от хазартни играчи за привличане на късмета и парите. Използва се и от всеки, който разчита на шанса, за да си гарантира успеха.
Амазоните често се използва за предсказване при таро и руни ученията, понеже увеличава способностите на ясновидство. Носи се като амулет за защита срещу ухапване от змия и голям брой заболявания. В Египет той  е смятан за свещен камък.

Чакра класификация
Пречиства сърдечната и гърлената чакра. Амазонита стимулира художествено-творческата страна на своя притежател. Може да ви отърве от всяко чувство на подлост, алчност и егоизъм, като едновременно с това ги замени с толерантност и търпение.
Успокоява всички чакри, но най вече обновява сърдечния център и чакрата на гърлото.

Lilla

• Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
« Отговор #15 -: март 30, 2014, 04:11:20 pm »
Я виж ти как съм го нацелила, унакитът е за моя случай. Благодаря за полезната информация.  :)

Emma

• Hero Member
  • Публикации: 2844
    • Emma и картите
« Отговор #16 -: март 30, 2014, 04:19:05 pm »
И аз много харесвам амазонит и лаписа.
Но си нямам такива.

Имам много планински кристал, цитрин. Тях съм си намирала в Родопите.  :cheer: Някои сами ме намират на неочаквани места.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

romantica

• Hero Member
  • Публикации: 787
Полускъпоценни камъни и минерали за защита
« Отговор #17 -: октомври 19, 2016, 03:46:51 pm »
Искам да си взема някакви минерали. Основно за защита на работата ;D

Тъй като не съм запозната, моля, дайте ми съвет какъв/и да са точно! Четох за яспис, карнеол, хематит ::)? Може ли да се носят заедно съчетани или не?
« Последна редакция: октомври 19, 2016, 03:48:55 pm от romantica »
"В изпълнение Волята на Бога е силата на човешката душа."

Lilla

• Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
Защитни камъни
« Отговор #18 -: октомври 19, 2016, 03:49:12 pm »
Сещам се, че Вещичка беше споделила, че за астрална защита използва аметист и планински кристал.

За отблъскване на негативни хора - черен оникс. Ако го носиш, те прави по-самоуверен, по-лесно ще отсвирваш нагляри и ще си отстояваш интересите. Обаче този камък не е за всеки, може да усили влиянието на Сатурн и Раху. Аз го нося от време на време, а преди само такива бижута предпочитах. Не ми се отразява зле, добре се чувствам.
« Последна редакция: октомври 19, 2016, 03:51:36 pm от Lilla »

romantica

• Hero Member
  • Публикации: 787
« Отговор #19 -: октомври 19, 2016, 04:32:03 pm »
Лили, благодаря ти!

От снощи "случайно" реших да потърся инфо и затова реших да питам и тук, че нямам голям опит.

Имам друза аметист от преди 4-5 години някъде, по това време горе-долу тр. Нептун ми е правил съвпад с Венера и Луна в 12-ти дом. И тогава я държах на скрина до леглото - всяка нощ пътешествах на някъде и си помних сънищата на сутринта.

Другите са камъче на розов кварц, висулки на котешко и тигрово око, които нещо не ми допадат и стоят прибрани. А също и една гривна, която си правих сама и интуитивно избирах камъните (изобщо не знам дали си пасват един с друг) - планински кристал, жадеит, нефрит, аметист, розов кварц, лунен камък и африкански слънчев камък ::) Свързващите елементи се вижда, че не паснаха добре и впоследствие я преправих.

"В изпълнение Волята на Бога е силата на човешката душа."