Автор Тема: Аз-ът между реалността и фантазията  (Прочетена 14638 пъти)

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #30 -: Юли 09, 2014, 01:41:18 pm »
За мен лично, самия факт, че се опитваме да даваме каквато и да е оценка на някого другиго си е вече ... НЕнормално. Кои сме ние, че да даваме оценка? И кои са критериите? Всеки има своята истина и единствено Вселената/Природата/Душата на човека могат да преценят, в какво степен съответния човек се справя.

Защо никой не направи самооценка и другите тогава да си кажат мнението - илюзия ли е или реалност? Дайте да видим - карта и себеоценка - защо все за другите са приказките ...

Драки, твоя пост е само повод за моя, не е към теб директно. :)

Замислих тази тема именно с цел да обсъдим кои аспекти създават грешна представа на човека за самия себе си и в последствие тази представа бива оборвана от обективните обстоятелства (т.е Вселената, природата), но човека продължава да си мисли тези определени работи за себе си. Осънзавам, че стана малко сложно, защото преди да я пусна, не се замислих колко много преценката на нашите възможности зависи не само от обективните обстоятелства, но и от оценката на другите хора. Още повече, че понякога преценката на другите за нас е начин да се изрази обективната истина на Вселената - дали се движим в правилната посока в живота си ( но не винаги и не във всяка сфера, дебело подчертавам - просто си има едни обществени аспекти на живота, които не са природно създадени, създадени са от човека и няма как преценката за нас да не зависи от някакви други хора - примерно ако 10 работодателя ти кажат, че си некадърен, вероятно си, хахаха ).Един човек с илюзии и грешни предстаив за себе си няма как да не се е отклонил, защото той все още не е наясно със себе си, за да може да използва това, което му е заложено както трябва.

За Сатурн, честно казано, учудихте ме. По мои наблюдения, в общия случай той дава или реална, или ниска самооценка. Ако човек в някакви Сатурнови аспекти се надценява, според мен е начин да свърхкомпенсация за пред другите хора - той говори неща, в които самия той не вярва - и тогава надценяването не е самозаблуда, а си е просто обикновена лъжа. Сатурн е обществена планета, все пак и нито на него самия, нито на знака му, са чужди желанието за обществено одобрение - Сатурн може да демонстрира фалшива компетентност по някакви въпроси с цел да получи желаната репутация.

С Нептун и негови аспекти според мен често вярваме в нещо, което не сме. Някак при Нептун се размиват границите между това какво искаме и какво реално е и това, което искаме, го смятаме за това, което реално се случва или което реално сме. Нептун избира сякаш една фракция от реалността, изважда я от контекста й и я превръща цялата реалност. Точно това изваждане на нещата от контекста им и абсолютизирането им исках да обсъдим, не толкова раздуването, което също е вид илюзия, но за разлика от типичния случай на самозаблуждение, то запазва нещата такива, каквито са, просто ги уголемява, увеличава мащаба им и нарушава пропорцията им (това е Юпитер според мен).
« Последна редакция: Юли 09, 2014, 01:46:43 pm от ThuNdeRGoDDeSS »

Happy58

  • Гост
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #31 -: Юли 09, 2014, 01:50:17 pm »
е, че то повечето си имаме картите, виж кой оценява редовно другите и ще си отговориш...

Папи, аз нямам нужда да го правя - постът ми подканя към малко по-друг поглед върху нещата, но явно няма да стане ...

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #32 -: Юли 09, 2014, 01:51:58 pm »
Thunder,ти какво/кой не си ,а вярващ в същото ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #33 -: Юли 09, 2014, 01:56:22 pm »
Е, Рени, ако знаех какво реално не съм, нямаше да вярвам в него, или поне бих положила усилия да го коригирам. По-скоро ти кажи според теб какво съм и ще кажа дали вярвам на това.  :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #34 -: Юли 09, 2014, 01:59:59 pm »
Има случаи, когато човек греши и не осъзнава, че допуска очевидна грешка, тогава е желателно някой да му я посочи. Тоест ако вътрешният ти ментор спи или не се обажда, се появява някой външен. И на мен ми се е случвало - става въпрос за рутинна грешка, при това на майчин език (просто така бях запомнила думата, а пък при нас има вариации о/а, както в българския – о/у), в продължение на няколко години така го превеждах в официални документи, при това на видно място, докато един мой работодател (адвокат) не го постави на въпрос. Притесних се, изчервих се, проверих в речника и се оказа, че е прав, макар и да не беше носител на езика. Благодарих му за забележката – ако не беше ми обърнал внимание, щях да продължа да го изписвам по грешния начин! Та защо е създадено огледалото според вас? Ако бяхме толкова съвършени, щяхме ли да имаме нужда от него? Тук не визирам случаи на тотален нарцисизъм, когато човек е възхитен от отражението си.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #35 -: Юли 09, 2014, 02:04:56 pm »
Thunder  -не,темата е друга и аз споделих тенденцията  при/ за себе си. :)

Ако ще говорим за самооценка,оценка и так далше ,да се местим при Венера и компания .
Интересна провокация и настройка материализираш по Сатурн/Плутон-5-ти дом -току-що,ми даде информация за размисъл. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Happy58

  • Гост
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #36 -: Юли 09, 2014, 02:05:26 pm »
Тук напълно те подкрепям.Исках да напиша,че самите актове на негативни оценки към друг или към самия себе си ми е неморално,но не исках да се изказвам "крайно".

е, то май само ние двете с теб сме с ЖП1, така че едва ли ще има други такива като нас, които размътват водите :). Но ти си по-смелата, признавам го :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #37 -: Юли 09, 2014, 02:11:14 pm »
Ако да даваш някому оценка е “неморално“, защо според вас има специалисти по човешки ресурси? Защо кандидатите за някаква длъжност или участие в проект преминават външно оценяване? Защо да не направиш забележка някому, който очевидно не се справя, не внимава или греши и с това не дразни само теб, а влошава качеството на крайния продукт, в чието създаване участвате съвместно? Нямаме моралното право да му даваме оценка, нека продължи да действа или да бездейства в ущърб на останалите.

Току що ми се обадиха от голяма софийска агенция и ми искат справка от психото, че съм с акъла си, за да ме включат евентуално в голяма обществена поръчка за превод на тръжна документация. Ето още един пример. Това според вас нормално ли е? Защо някой трябва да ми дава оценка на менталното състояние?  ;D

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7909
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #38 -: Юли 09, 2014, 02:12:45 pm »
е, то май само ние двете с теб сме с ЖП1, така че едва ли ще има други такива като нас, които размътват водите :). Но ти си по-смелата, признавам го :)

А, ето самооценка в действие :)

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #39 -: Юли 09, 2014, 02:42:20 pm »
Ако да даваш някому оценка е “неморално“

Това да даваш оценка на някой е ок, когато ти е поискана, когато ще послужи за нещо градивно и съответно е нужно да е напълно обективна.
А не примерно Пенка от втория етаж да ме оценява как съм си вързала връзките на обувките, щото си няма друга работя или просто защото обича да обсъжда/критикува/оценява другите. Като не и харесва как съм си вързала обувките, да дойде тя да ми ги върже, ако не да мълчи.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7909
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #40 -: Юли 09, 2014, 02:43:21 pm »
Добре че ЖП1 имаме положителна самооценка.Иначе светът да се е удавил от самокритика,критика и обсъждане на другите. :d030:

Нали четеш, че положителната самооценка преобладава :)
И съответно-отрицателната оценка

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #41 -: Юли 09, 2014, 02:45:22 pm »
Както знаете, най-добре си живеят тези, които пет пари не дават каква оценка ще получат за поведението си. Фокусират се върху това, което искат, и си постигат целите. А през колко глави са минали и какво някой мисли за тях е последната им грижа. Единствено важна за тях е тяхната “реалност“. Но на един или друг етап от живота за всеки от нас се намира външен коректив – за някои това може да са “лошите“ транзити, за други дразнещ “критикар“.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #42 -: Юли 09, 2014, 03:10:24 pm »
Всички някога някому сме давали оценка, по едни или други критерии. Но нещата отвън може да изглеждат по съвсем различен начин, когато оценяващият не е в твоята кожа и не е запознат с обстоятелствата, в които си развивал определени способности или нещо не си “успял“ да направиш според общоприетите или твоите лични разбирания.

Рядко се взема под внимание неравностойният старт - в повечето случаи хората са склонни да гледат крайния резултат, а не пътя към него.

Едно цвете може да е израснало на благодатна почва в красива поддържана градина, да е било редовно поливано, наторявано, да го е огрявала слънчева светлина – всички го гледат и му се радват. Докато друго цвете може да си е пробило път на суха камениста почва, на склона на някоя скала, брулено от ветрове, дъждове – него ще го види само някой планински катерач, а на дивата му красота ще се възхити само някой ценител. И двете цветенца може да са красиви, но всяко от тях по един свой, уникален и своеобразен начин. И поставени в различни условия да са разцъфтяли в своята неповторима красота.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #43 -: Юли 09, 2014, 03:34:23 pm »
Или просто напосоки хващаш нечий цитат, за да изразиш глобалната си позиция по някакви си твои моментни размишления.

Защо пък не? И това се случва.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #44 -: Юли 09, 2014, 03:58:46 pm »
Ще го преживея някак, нямам нищо против да ме употребяват за глобални каузи. Няма да издребняваме, нека мислим мащабно.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui