Автор Тема: Есенциални и аксидентални достойнства  (Прочетена 15453 пъти)

Orfei

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 96
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #30 -: Юни 10, 2013, 09:25:29 pm »
Щом ще си говорим с житейски примери :) - как така човек със сатурн в рак в 10-ти също изкарва шестици без напън, дори минимален - ето това се опитвам да разбера, както и защо учителите, които до някаква степен могат да бъдат описани по 10-ти дом в тази възраст, също го приемат добре, хвалят и т.н.
Да вземем сега да намесим тия фирдарии и да обясним как това е било примерно само до 16-та година :)

Не виждам проблем да е добър ученик - не съм сигурен дали Сатурн в 10 Рак може да бъде пряко тълкуван към моделът поведение на личността специално в училището, много е възможно други неща да описват успехите или неуспехите в тази сфера, но да предположим , че вероятно ако е управител на 3ти/9ти , в аспект към Меркурий или по какъвто и да е друг начин - личността усеща училището през сатурн- усилия, отговорности, среда, в която може да получи някакъв публичен успех/ респект. Тогава този Сатурн в Рак ще действа като черупката на Рака - това ще е щита, зад който ще се крие това, което най- много иска човека и за разлика от Козирог, където успешно потиска чувствата и настроенията си, тук тва ще го прави с усилия и може да има усещане за лични лишения, за да изглежда сериозен. Може това да е един ученик, който иска висок успех, но в средата на съучениците си се притеснява да не бъде възприет за зубър.
Повечето от учителите хвалят или най- отличителните ученици или тези, в които виждат елемент сатурново поведение- сериозност, прилежност, контрол в поведението - на деца, които се държат като възрастни се казва "браво" , козирожки модел в част от българския манталитет.

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #31 -: Юни 10, 2013, 10:18:57 pm »
Нали за повечето май е ясно, че макар и "лоши" планетите добиват особеност в картата, тоест те може да са кофти на теория, но пак са си достойнства. При всички случаи се оказват ключови за притежателя и изпъкват по някакъв начин в живота му.

Аз огромни противоречия не съзирам като цяло, въпреки че са ми нужни още детайли за пълно изчистване. И в карти, които се перчат с фаворити, не съм видяла да има липси по съответната тематика. Това не винаги означава безпроблемна изява, но е гаранция за предоволно сблъскване със сигнифицираната област, още и още, по много и до откат.         
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7911
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #32 -: Юни 10, 2013, 10:33:22 pm »
...които се перчат с фаворити, не съм видяла да има липси по съответната тематика. Това не винаги означава безпроблемна изява, но е гаранция за предоволно сблъскване със сигнифицираната област, още и още, по много и до откат.       

мда, без значение какъв е критерият за фаворит, съгласна съм, темите се дълбаят...изтощително за някои :)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12568
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #33 -: Юни 10, 2013, 10:39:30 pm »
Нали за повечето май е ясно, че макар и "лоши" планетите добиват особеност в картата, тоест те може да са кофти на теория, но пак са си достойнства. При всички случаи се оказват ключови за притежателя и изпъкват по някакъв начин в живота му.

Аз огромни противоречия не съзирам като цяло, въпреки че са ми нужни още детайли за пълно изчистване. И в карти, които се перчат с фаворити, не съм видяла да има липси по съответната тематика. Това не винаги означава безпроблемна изява, но е гаранция за предоволно сблъскване със сигнифицираната област, още и още, по много и до откат.       

Така е и особено ,ако същите са и ретро.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #34 -: Юни 19, 2013, 11:31:40 am »
Въпрос към занимаващите се с Ведическа астрология:

Според вас една планета, ако е варготама, в своята даша или антардаша по-силно ли би трябвало да се прояви? Уж се счита за благодетел такава планета, но на практика като че ли не е съвсем така.

Също така, ако дадена планета попада в същия знак в друга производна карта (с изкл. на Д9), може ли да се предположи по-силна и забележителна изява по време на нейната даша?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #35 -: Юни 19, 2013, 02:53:18 pm »
влиянието на планетата по дашата се определя  не по това къде е  тя,  а кой дом управялва!  знам, че звучи нелогично малко, но пробвайте ;)

слънцето ми поведическата е в 12 с раху, а в навамша в 3  екзалтирало съвпад марс и сатурн и управлява к7 в навамша ( марс ми управялва к7  в раши)- обикновено са ми хубави и любовни подпериодите на слънцето- т.е. движа се по навамша като значение на периодиката;

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #36 -: Юни 19, 2013, 03:27:11 pm »
За варготама казват, че има много силен ефект и нейните даши трябва да носят повече и по-ярки събития.

Същото съм чела и за дашата на атмакарака - казват, че нейните периоди са изключително важни за духовното развитие на натива.

На мен Венера ми е и Лагнеш - в раши и в навамша, и АК, и варготама, сега още тече нейната антардаша, но в края на август свършва. За съжаление ще констатирам, че нейният период не е донесъл много положителни събития, включително по естествените сигнификации на Венера - минах през много голямо разочарование и лъжи, от близки и от човек, на когото държах, но пък знаех от самото начало що за стока е... Допуснала съм да се случи - случило се е, никой не е отговорен за моя избор освен мен самата... Като цяло уроците бяха в отношенческата сфера, за пореден път установих от какви двуличници съм заобиколена, но и успях да ги изхвърля от живота си, спрямо други се дистанцирах.

Тоя период за мен беше по-скоро кармична разплата, така го усещам - започна още с АД на Кету, продължи през АД на Венера. В края на август сменям антардаша, минавам в АД на Слънце - надявам се поне тази да не е толкова деструктивна. През деветте кръга на ада вече минах, надявам се оттук нататък да започнат да се нормализират нещата.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #37 -: Юни 19, 2013, 03:32:33 pm »
Kaya, на мен ми звучи логично това, което ти казваш. Може би влияние оказват и планетите, които са в един знак (дом) с управителя да дашата. Също и такива, които са в паривартана с него.

Лили, за жалост нямам лични наблюдения. Сатурн ми е варготама, но неговата даша течеше по време на детството ми. През 2019-та започва дашата на Венера, която също е варготама.
Знам само, че някои астролози използват понятието варготама за всяка друга производна карта, не само за навамша, както прави Парашара. Освен това някои използват и т.нар. бхава варготама - планета, намираща се в един и същи дом в раши и друга варга.

Казват, че управителят на махадашата задава основните рамки.
« Последна редакция: Юни 19, 2013, 03:34:06 pm от Mirabella »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #38 -: Юни 19, 2013, 03:49:25 pm »
Казват, че управителят на махадашата задава основните рамки.

И с оглед на това се оценява "съвместимостта" му с управителя на антардашата - приятели, врагове, неутрални един спрямо друг, както и по естествени сигнификации (дали принципите са съвместими или си противоречат).

Но съм засичала и положителни събития по време на трудни даши, например Сатурн/Кету - сключване на брак, раждане на дете... Влиянието на Кету е доста специфично - в рамките на кратък период, т.е. докато трае антардашата му, може и да даде, и да ти вземе нещо много скъпо едновременно. Например, да срещнеш важен за теб човек, но да изгубиш друг, да те споходят по-осезаеми материални загуби, но същевременно да има духовни придобивки.

От личен опит за АД на Кету мога да споделя, че това се онези периоди в живота ни, когато не виждаме с широко отворени очи. Затова е добре за разчитаме повече на интуицията и вътрешния усет - те ще ни изведат от мъглата.  :)



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #39 -: Юни 19, 2013, 03:59:46 pm »
Съгласна съм с теб.
Щях да кажа, че се гледа и дали планетите, управляващи МД и АД, са функционални бенефици или малефици за съответния АС. Обаче и това не е абсолютно правило. Един функционален малефик, ако е естествен бенефик, казват, че губи част от благоприятното си въздействие, но никога не става малефичен. И обратното. За жалост само с моята карта мога да дам пример, в който съм убедена. Махадаша на Меркурий (У9 и У6) - функционален бенефик (или неутрален) за моята Лагна и заедно с Венера (естествен бенефик) в Лагна. Няма аспекти от малефици, но е в паривартана със Сатурн (Лагнеш). Антардаша на Юпитер - фукционален малефик за моя АС (управлява 12-ти и 3-ти дом и стои в 10-ти дом). Тази комбинация МД/АД беше най-благоприятната в живота ми дотук (а като си гледам другите планети, вероятно и изобщо). А Меркурий и Юпитер са от различни лагери, както Сатурн и Кету. Сатурновото влияние върху Меркурий се изразяваше чрез забавяне. Добрите резултати идваха след труд и преодоляване на пречки.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #40 -: Юни 19, 2013, 04:10:27 pm »
Между другото, в картата на мой близък, който има много добре поставени Луна и Юпитер в раши и дебилитирани (и в съвпад) в навамша, по време на съответната даша (Луна/Юпитер) имаше много положителни събития, сбъдна се една негова мечта - роди се първата му рожба. Интересното е, че детето има съвпад Луна/Юпитер и в раши, и в навамша. Майката на детето има Луна в юпитеров знак. Много интересна синхроничност, надали е случайно съвпадение.

Имам наблюдения и върху друга моя близка - тя имаше дебилитирана Луна в раши, която е варготама в навамша. Когато влезе в махадаша на Луна, започнаха сериозни здравословни проблеми, проблемите с брачния партньор също ескалираха (Луната е У7 в раши). Венера също е варготама, но в двете карти се намира в марсов знак - в рамките на нейната махадаша имаше два брака (и двата несполучливи).

« Последна редакция: Юни 19, 2013, 04:26:12 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #41 -: Юни 19, 2013, 04:30:29 pm »
влиянието на планетата по дашата се определя  не по това къде е  тя,  а кой дом управялва!  знам, че звучи нелогично малко, но пробвайте ;)


а, ако е период на Кету/Раху кои домове зачитаме

честно казано, аз не намирам (поне при мен) закономерности в проявлението при различните МД/АД

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #42 -: Юни 19, 2013, 04:41:24 pm »
Мисля, че би трябвало да се вземе под внимание и домовата позиция, а и щом става въпрос за Раху/Кету, те нямат знак на управление, тук-там се споменава в кои знаци са по-силни. А ако някой от възлите е в съвпад с планета, той ще е зареден и с нейната енергетика, това се взема под внимание при тълкуване на съответната даша.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #43 -: Юни 19, 2013, 05:45:22 pm »
влиянието на планетата по дашата се определя  не по това къде е  тя,  а кой дом управялва!  знам, че звучи нелогично малко, но пробвайте ;)


а, ако е период на Кету/Раху кои домове зачитаме

честно казано, аз не намирам (поне при мен) закономерности в проявлението при различните МД/АД


значии: гледаме  кой период сме и начина, по който ще се изрази ( метода ) е позицията на планетата, но мястото където ще се развие е дома, който се управлява от планетата;

идеше реч за навамша- и  например имаш меркуриева даша, гледаш какво ти управлява меркурий в навамша- кой дом - там ще има проявление по тази тема и дом;

казват, че  резултатите се гледат по навамша... до момента по раши не съм видяла толкова конкретно, колкото по навамша.

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Есенциални и аксидентални достойнства
« Отговор #44 -: Юни 19, 2013, 05:52:23 pm »
за кету раху  гледаш в кой дом се намират  в раши и в навамша- там  се изазяват по местоживеене:) те поне си съвпадат с мястото