Автор Тема: Помагащите хора  (Прочетена 16187 пъти)

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1878
Re: Помагащите хора
« Отговор #30 -: Февруари 13, 2016, 11:58:31 pm »
Обичам да помагам. Действала съм на принципа - първо другия, после аз, независимо познати или не... От няколко месеца насам основните уроци при мен са в тази сфера.

След последните неща, които ми се случиха в работата - да дам от себе си и да бъда наречена - "еднолична търговка" и бях обвинена в "корупция" от ръководителите, без да съм взела нищо за себе си се замислям много дали изобщо си струва да се прави непоискано добро...
Доброволно съм оставала до по-късно на работата само, за да пакетирам останали порции обяд или закуски и да ги дам на един ученик, който е в изключително трудно положение, при което съм го засичала да ги изхвърля, и е имал претенции каква храна точно иска. А това семейство дори ток няма, за другото да не говорим.

Не съм чула благодарност или пък една добра дума, а най-често "ами кой те е карал да го правиш". Проявих човещинка и го правих заради самото добро. Но след като и тогава се намира някой да скача срещу мен, вече много внимателно преценям на кого да помогна и ако го направя ще е на принципа, както казва Петър Дънов - "Направи добро и го хвърли в морето".

Явно така е в живота - първо урока и едва после срещата с мъдростта  :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Помагащите хора
« Отговор #31 -: Февруари 14, 2016, 12:04:16 am »
Твоят случай, Романтика, е доста специфичен. В прекалено закостеняла, деградирала и демотивираща среда си поставена. И във всички тия обвинения срещу теб съзирам патологично изкривена психика. Но имаш огромно предимство - ти си млада и за теб има други варианти, има път извън тази институция, а за повечето от тях вече няма. Представи си на тях какво им е, живи да ги оплачеш.  :)

Това е предизвикателството, в което са поставени по-развитите души спрямо онези, които ги заобикалят.
« Последна редакция: Февруари 14, 2016, 12:09:41 am от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Помагащите хора
« Отговор #32 -: Февруари 14, 2016, 12:04:49 am »
Ема, не е от Луната, от Водолеят е. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Помагащите хора
« Отговор #33 -: Февруари 14, 2016, 12:33:32 am »
Понякога човек съзнателно се поставя в кофти ситуации, от които сам трябва да намери изход. В такива случаи външна намеса не е желателна, нито е заслужена.

Ето една хипотетична ситуация:

Имаш роднина или познат некадърник, на шуробаджанашкия принцип решаваш да пробуташ на работа във фирмата на свой съдружник. При това на ключова позиция. В случая на кого помагаш - на некадърника или на съдружника, с който имате общ бизнес и финансово участие в проекта?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Помагащите хора
« Отговор #34 -: Февруари 14, 2016, 12:53:53 am »

Ето една хипотетична ситуация:

Имаш роднина или познат некадърник, на шуробаджанашкия принцип решаваш да пробуташ на работа във фирмата на свой съдружник. При това на ключова позиция. В случая на кого помагаш - на некадърника или на съдружника, с който имате общ бизнес и финансово участие в проекта?

веднага ти отговарям - няма как да се случи, поне на мен де
ако чак толкова е зор ще го сложа охрана някъде, без да пречи
и това не е помощ - снизхождение е, друга тема

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Помагащите хора
« Отговор #35 -: Февруари 14, 2016, 01:00:35 am »
На теб може и да не ти се случи, но при други е реалност.

Вече съм на принципа да не се помага на глупави жени. А и това обкръжение прави въпроса с помощта неуместен.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Помагащите хора
« Отговор #36 -: Февруари 14, 2016, 01:08:38 am »
ама нали това казвам - не е помощ, изкривяваме темата
обичайно такива ситуации са бартерни

осаналото и в крайно редки случаи - наивност
така на никого не помагаш

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Помагащите хора
« Отговор #37 -: Февруари 14, 2016, 01:15:34 am »
В някоя съседна тема наскоро разглеждахме такъв случай - жена решава да помогне финансово на новоизлюпена приятелка и потъва с кредит, сега я съди банката. Доброта, наивност? Има случаи, в които човек трудно може да прецени последствията.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Помагащите хора
« Отговор #38 -: Февруари 14, 2016, 01:15:49 am »
Аброуд, радвам се да те видя тук! :38:

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Помагащите хора
« Отговор #39 -: Февруари 14, 2016, 01:18:10 am »
Имаш роднина или познат некадърник, на шуробаджанашкия принцип решаваш да пробуташ на работа във фирмата на свой съдружник. При това на ключова позиция. В случая на кого помагаш - на некадърника или на съдружника, с който имате общ бизнес и финансово участие в проекта?

Не бих го нарекъл точно помощ .. Може би жалост, снизхождение.

Реално в случая назначаването на въпросният некадърник на ключова позиция, без съответните компетенции и опит би могло да навредило на общия ви бизнес, на репутацията ти и в последствие на отношенията ви със съдружника.
От друга страна назначаването му може да коства главата на човек, който е заслужил мястото си или би отнело шанса на човек, който притежава нужните компетенции. /напоследък имаше по вестниците статии от рода ''Учил в САЩ, придобил съотв. квалификация и опит, връща се тук и никой не го иска''/ .
Как би могъл да помогнеш на некадърният си роднина ? Ако желанието не липсва би могъл да го 'насочиш', да намери мястото си под слънцето си с труд и усърдие евентуално.


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Помагащите хора
« Отговор #40 -: Февруари 14, 2016, 01:23:21 am »
Често се случва и наши близки да ни свършат мечешка услуга. Уж се опитват да те измъкнат от тежка ситуация, но фактически те подбутват да тръгнеш по нанадолнище в развитието си. И ако не приемеш "жеста", после си "неблагодарник".
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Помагащите хора
« Отговор #41 -: Февруари 14, 2016, 01:30:38 am »
доброта е, когато давайки на старта, си прежалил даденото
другото, ах ма кас ми се случи е нищо повече от наивност

и избягахме от темата

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Помагащите хора
« Отговор #42 -: Февруари 14, 2016, 06:56:24 am »
Благодаря ви много за отговорите!

Цитат
Или, както беше в моя случай с една ...хм... близка, да изяви желание да дойде в нас и да ми каже как да си разместя старите мебели, когато жилището е в окаяно състояние и има нужда от спешен ремонт. Да си направя фън шуй в дома и да нося червено бельо за привличане на позитивни енергии в живота - това беше умният и практичен съвет /на принципа "ситият не разбира гладния"/. Не се майтапя!
:012: :012: :012:
Сериозно???

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Помагащите хора
« Отговор #43 -: Февруари 14, 2016, 10:48:47 am »
Искам да ви кажа, че няма нищо по-хубаво от чувството, че си помогнал на някого. Поне на мен ми се осмисля живота. Морално винаги съм насреща, дори и с моите детски разбирания, все се опитвам да помагам. Видя ли, че някой е паднал духом и веднага нещо в мен се активира,  изпълва ме сила и го вдигам с думи. Магия е просто.

Веднъж спасих човек от самоубийство, беше тотално обезверен, казах му няколко неща и се отказа. Не знам, аз винаги помагам на хората, но аз като съм в депресия никой не може да ме вдигне, освен мен.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Помагащите хора
« Отговор #44 -: Февруари 14, 2016, 10:56:57 am »
Лили вчера спомена за Юпитер и липсата на добродетели и в подкрепа на нейните постове давам карта на един мъж с екзалтиран Юпитер (по тропикал). Нямам час на раждане, затова съм построила карта със Слънце на АС. Човекът е зъл, завистлив, алчен, лицемер с голямо болезнено его. Много алчен за власт, пари, статус. На всички мероприятия се вре при силните на деня и им се подмазва. Няма да направи нищо за никого, освен ако това не му носи дивиденти. Наскоро падна от почти цялата власт, която беше заграбил. Ето ви и още нещо - тригоните на правят човека добър (кой е казал, че убийците не могат да имат тригони?). Те улесняват живота му - например, доскоро въпросният човек без особени затруднения се добираше до власт.

В индийската карта Луната е между Слънцето и Кету и получава аспект единствено от Сатурн. При липсата на час на раждане ще разгледам по-подробно индийската карта с Луна в 1-ви дом. Ако открия нещо интересно, ще споделя.
« Последна редакция: Февруари 14, 2016, 01:35:53 pm от Mirabella »