Автор Тема: Йоги-Джйотиш  (Прочетена 14568 пъти)

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Йоги-Джйотиш
« -: Януари 28, 2014, 11:30:54 am »
Никъде в не открих описание на различните йоги събрана на едно място, за това ако искате с общи усилия да създадем тази тема.

Ако имам грешки някъде моля да ме поправяте  :)

Извинявам се предварително за некадърното писане, на този вид средство за изразяване не ми е силна страна  :012:
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 11:37:39 am от Satin »

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #1 -: Януари 28, 2014, 11:33:53 am »
МАЛАВАЯ ЙОГА

Малавая йога се формира от Венера и се счита за една от най-благоприятните йоги и е част от петте  Panch MahaPurusha Yoga, другите четири йоги от този клас са Хамса йога, Ручак йога, Бадра йога, Шаша йога.Според преобладаващите определения за Малавая ,тя се формира когато Венера се намира в Кендра от Асцендента или Луна, което означава, че е в първи, четвърти, седми или десети дом от Асцендента или Луната, в някой от трите знака-Телец, Риби, Везни. Малавая йога може да благослови човек с много добри неща, в зависимост от силата и в хороскопа. Венера се че е планета свързана с жени, красота, дипломация, търговия, луксозни стоки, любовен живот, удобства, креативност и т.н. Така Малавая йога може да дари човек с красива и любяща съпруга, успех в бизнеса, комфортен и луксозен живот, слава на национално и международно равнище. Хора под силното влияние на Малавая обикновено са много красиви, очарователни и магнетични, които с лекото привличат другите хора, най-вече тези от противоположния пол. Притежатели на тази йога могат да успеят в професионални сфери в които се изисква красота и чар-модели, актьори и т.н. Тъй като тази йога може да направи човек много красив и желан, жените, които я притежават може да печелят различни конкурси за красота.

Венера може да се намира в един от 12-те знака и 12-те дома на всеки хороскоп, което означава, че общо има 144 различни комбинации. От всичките 144 комбинации, само 12 образуват Малавая йога. Това се случва, когато Венера е в Телец, Везни или Риби и едновременно с това се намира в първи, четвърти, седми или десети дом. Тази йога средно може да се намери във всеки 12-ти хороскоп и съответно всеки 12-ти човек трябва да бъде благословен с добрите ефекти на Малавая, което очевидно не е така, така че стигаме до заключението, че трябва трябва да бъдат изпълнени и други условия. Нека сега да разгледаме няколко важни аспекта, които са нужни за да се получи благоприятното проявление на Малавая.

На първо място за добрите ефекти на Малавая е нужно Венера да работи като бенефик в хороскопа. В случаите, когато Венера е “лоша”, благоприятното проявление на Малавая липва. Например една лоша Венера в първи дом, в Телец, Везни или Риби, може да предизвика сериозни проблеми със личността, семейния живот или професията, вместо да изпълни обещанията за добър ефект. Човекът може да бъде пристрастен към луксозния начин на живот, да се отдаде на сексуални разкрепостеност, стремеж към материални удоволствия, да избере неморална или незаконна професия, което може многократно да ги поставя сериозни проблемни ситуации. Следователно за да е налична Малавая йога задължително се изисква тя да бъде бенефик. Също трябва да се обърне внимание и на другите планети, в зависимост от това дали са бенефици или малефици, се определя силата на Малавая. Влиянието на една или повече зловредни планети, може значително да намали благоприятното влияние на Малавая, а в някои от случаите напълно да го унищожи.

Следващата стъпка е да се провери за наличието на други бенефик или мелефик йоги в хороскопа, тъй като присъствието на други добри йоги може увеличи добрите ефекти на Малавая, а наличието на сериозен дефект като Манглик Дош или Каал Сарп Дош, което ще намали добрия ефект. Общият тон на хороскопа също трябва да се анализира правилно преди предсказване на крайния резултат на тази йога.
Малавая в първи дом може да дари човек с красота, чар, добро име, слава и т.н.
Малавая в четвърти дом може да дари човек с голямо богатство, лукс, имоти, пътувания в чужбина и т.н.
Малавая в 7-ми дом може да дари човек с красив/а и любящ/а съпруг/а, слава и т.н.
Малавая в 10-ти дом може да дари човек с успех в бизнеса и професионалната сфера, както да му донесе слава и т.н.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #2 -: Януари 28, 2014, 12:03:00 pm »
Много хубава тема, Сатин! Ще потърся какви материали имам за йогите (планетарни комбинации). Засега се сещам за класиката на Раман "300 Important Combinations" - http://www.scribd.com/doc/127513841/300-important-combinations-b-v-raman-pdf и за една книга Encyclopedia of Vedic Astrology: Yogas - http://www14.zippyshare.com/v/96789029/file.html

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #3 -: Януари 28, 2014, 03:28:36 pm »
Дотук имам наблюдения, че Панча махапуруша йога се изявява по-силно и по-благоприятно, ако попада в кендра (ъглов дом) от Лагна, не от Луната. Но ако при това се съчетава и с Луната, ефектът може да е по-изразен.

При мен в Раши има Малавя йога спрямо знака на Луната (при това Венера е Лагнеш), но ефектът й в материален и партньорски план е разрушен поради неблагоприятната позиция на Венера спрямо АС - 6 дом, при това ретроградна.

В Навамша съм с Ручака йога (марсова), но отново считано от знака на Луната, а не от Лагна. За нея не мога да кажа дали ефектът е благотворен, по-скоро дава вътрешна сила и издръжливост, когато съм изправена пред сериозни изпитания.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #4 -: Януари 28, 2014, 03:34:43 pm »
В моята база имам карта с Бхадра йога и същевременно Нича Бханга йога (отмяна на дебилитация) - Слънце, Меркурий и Венера в сид. Дева в 4 дом от АС. Но личността е сравнително млада (на 23) и още не е толкова видим ефектът. Не бих казала, че е ерудирана и интелигентна, въобще не изглежда такава, но се усеща доста силно изразена прагма (за това има указания и в западната карта).
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #5 -: Януари 28, 2014, 03:36:40 pm »
Няколко примера на Малавя йога - http://jyothishi-pandit.blogspot.com/2010/05/malavya-maha-purusha-yoga.html.

Ако часът на раждане за Шакира в астро.ком е горе-долу точен (което е твърде вероятно да не е така поради С рейтинга), и тя е с Малавя йога - http://www.astro.com/astro-databank/Shakira .

И принцеса Даяна добавям http://www.astro.com/astro-databank/Diana,_Princess_of_Wales

И да не пропуснем харизматичния Джим Морисън (Кету в Лагна) - http://www.astro.com/astro-databank/Morrison,_Jim
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 03:55:05 pm от Mirabella »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #6 -: Януари 28, 2014, 03:49:24 pm »
Някъде съм чела, че силата на планетите от раши се проверява и в навамша. Например, ако в раши имаме много силен Юпитер, а в навамша е дебилитиран, може да даде социален и материален статус, но слаб интерес към духовната страна на живота.

Мисля, че не е излишно да се провери какъв статус в навамша имат планетите, участваши в махапуруша или друга благотворна йога в раши. Ако раши показва обкръжението и материалните обстоятелства, в навамша се вижда духовният потенциал на натива, който задвижва позициите в раши - как посрещаме нашата съдба.

Имам приятелка с екзалтирал Юпитер в знака на АС в навамша – за нея не бих казала, че е много успял или пък много духовен и осъзнат човек. В раши Юпитер е в сравнително слаба позиция – разположен е в 8 дом заедно с Марс и Сатурн в Лъв, няма нито аспект, нито йога с Луната. Но може да се каже, че в някои от най-важните сфери от живота се е родила с късмет – свястно и любящо семейство, винаги с лекота е намирала хубава работа без да има висок ценз, бързо израства в кариерата... Само в избора на брачен партньор може би не е имала късмет, но всеки човек си избира партньор, който да е в синхрон с пътя, който трябва да се извърви.

« Последна редакция: Януари 28, 2014, 04:01:15 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #7 -: Януари 28, 2014, 04:10:19 pm »
В навамша Венера ми е в същия знак - варготама, но малавя йога няма, там също Венера управлява АС (Телец). Марс е екзалтиран и в съвпад с Луната в 9 дом, но има много неприятна паривартана със Сатурн в 7 дом.

Екзалтирали Венера и Марс в навамша - много страсти, много пушек и борба, но като цяло преобладават неблагоприятни обстоятелства. С други думи, липсват предпоставки за разгръщане на този потенциал. Сатурн си казва тежката дума. Екзалтацията на двете планети се усещаше много по-силно преди сатурновото завръщане, особено между 20 и 25.  :-X
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #8 -: Януари 28, 2014, 04:25:03 pm »
Навамша ми е спорна на мен, защото часът не ми е точен до минута, имам подозрения, че е със 7-8 минути по-рано.
Да не забравяме, че имам Манглик доша (Марс във втори), много кофти Луна и паднал Юпитер, които развалят идилията, възможно е Малавая йога да уравновесява нещата, иначе от към външен вид се е проявила.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #9 -: Януари 28, 2014, 04:42:12 pm »
Тук вероятно няма надменност, усещане на недосегаемост и див материализъм, каквито са налице в картата на един мой близък с Хамса йога в 10 дом от АС в раши.

Тази жена има много интересна навамша – Юпитер не е само екзалтирал, а има паривартана йога (рецепция) с Луната. Юпитер е варготама, Раху и Кету са по оста 1/7 дом в Д9. Има и аспект Луна-Сатурн в навамша, в раши управлява Лагна и е в съвпад с Марс и Кету в 4 дом. Като цяло дълбока емоционалност, може да е имала трудно детство, по-напрегната атмосфера в родителския дом, но според мен има добър потенциал за духовно развитие. В 9 дом в раши има Слънце/Сатурн. В домовете, свързани с родителите, има трудно поставени сигнификатори. Какви са били отношенията с тях, в техния дом?

Интерес към психологията има ли или на някой етап от живота тя да е имала нужда от психологическа помощ? Сега нямам възможност да направя по-задълбочен анализ, но на пръв поглед ми се струва, че в тази карта има потенциал за изследователска дейност, интерес към философската страна на живота, към езотериката евентуално – ако картата вибрира на по-високо ниво, на по-ниско – психологически и емоционални проблеми.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #10 -: Януари 28, 2014, 04:42:55 pm »
Ето ви една карта на  жена, 46 г, с Хамса йога в Раши, 1-ви дом... Интересно ми е какви информации  за тази личност бихте  дешифрирали по картата... После ще ви разкажа...

Колеблива, променлива, импулсивна? Струва ми се, че може да пътува по света, да не си стои на родното място. Възможно е да се интересува от нови знания, да ги усвоява с лекота. При Венера и Раху в 10-ти в накшатра на Венера е възможно популярност чрез артистична професия например или чрез други венерени занимания. Чудя се за материализъм - има ли, няма ли такива наклонности, особено към мъжете. Но накшатрата на Луната дава силна независимост. По-скоро не остава зависима от мъжете, има склонност да ги сменя, когато й омръзнат. Не мога да се реша по окончателно по този въпрос. Проблемни отношения в семейството.

Амбиция не би трябвало да й липсва при У11 Венера силно свързана с Раху и У3 Меркурий също свързан с Раху (в знак и накшатра на възела). Малко е забит там в 8-ми дом, с Кету при Луната в 4-ти и положението на Юпитер се чудя дали има интерес към окултни знания.

Колко брака има, ако не е тайна? Като видя толкова силна връзка между Венера и Марс (паривартана и взаимен аспект), в която са забъркани и възлите при това, си мисля за излъчване, което просто провокира представителите на интересуващия й пол, както и за силни романтични и физически копнежи от нейна страна (както и трудното им удовлетворяване). В даша на Юпитер би могла да е сключила ранен брак. В даша на Сатурн би могла да е сключила следващ.
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 04:54:34 pm от Mirabella »

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #11 -: Януари 28, 2014, 04:58:59 pm »
Споделям две карти с Хамса йога в 7-ми дом, обсъдени в един ведически форум, който често навестявам http://www.vedicforum.com/articles-and-research/is-guru-in-a-watery-sign-disastrous-to-conjugal-life/ .

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #12 -: Януари 28, 2014, 05:15:34 pm »
Имах по-високи очаквания от тази карта, но като цяло има интересен живот, както го описваш. Дотук наблюденията ми за Хамса йога са повече в посока към материална ориентация в живота и успех в тези дела.

За интерес към духовното, мистичното и езотеричното могат да говорят съвпади с някои по-специални неподвижни звезди. Силно поставен Юпитер не е достатъчно основание за такива предположения.
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 05:17:12 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #13 -: Януари 28, 2014, 05:26:01 pm »
Като цяло нямам особено положителни впечатления за юпитеровите хора, духовността им доста се преекспонира. Снобизмът също е по Юпитер.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Йоги-Джйотиш
« Отговор #14 -: Януари 28, 2014, 05:54:16 pm »
Гаури, благодаря ти за картата и обратната връзка. Каква е първопричината за хирзутизма, известно ли ти е? Поликостозни яйчници, Кушинг, друго? Покачването на телесното тегло може да се свърже и с двете заболявания, но ниският ръст ме навежда към хипофиза, т.е. Кушинг. Не съм запозната с медицинска ведическа астрология. Хормоните от коя планета се управляват? Надбъбречните жлези дали са по Венера? А хипофизата?