Автор Тема: Неграмотните  (Прочетена 5268 пъти)

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Неграмотните
« Отговор #15 -: Октомври 26, 2015, 05:54:04 pm »
Винаги съм мислел, че Меркурий в аспект със Сатурн (дори и да е дисхармоничен) дава стремеж към перфекционизъм и спазване на правилата, включително правописните и граматическите.
Посочените от вас грешки са нищо в сравнение с това да има хора и то от български произход, които да не могат да прочетат един елементарен надпис (макар че познават цифрите явно, понеже се оправят с парите). Хайде, за ромите е ясно, че малко от тях държат на тези неща, но и при тях е интересно кое в натала би показало, че ще останат с ниско ниво на грамотност.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Неграмотните
« Отговор #16 -: Октомври 26, 2015, 06:08:06 pm »
Както отбеляза Опозит, неграмотността не винаги е свързана с необразованост, с ниска степен на образование.

В този си вид /при виШисти  ;D/ тя е невнимание към детайла и липса на езиков усет. Някои хора просто не се обременяват с изисквания за перфектна граматика, имат си други приоритети.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Unknown

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
Re: Неграмотните
« Отговор #17 -: Октомври 26, 2015, 06:31:38 pm »
Здравейте! Извинявам се предварително ако мястото, за тъпата ми питанка, е неподходящо. Искам да си направя хороскоп, но майка ми не може да се сети точния час на раждането ми. Родена съм '87г. във Варна. Ходих в Общината и там, една служителка, която беше от друго гише ми каза, че родените тази година трябва да търсят информация по кметствата, където родителите им са живяли. Отидох в кметство Приморски /нарочно съобщавам, ако има някой получил инфо от там да каже/ и любезно ми казаха, че за периода от 1981 до 1990г. по закон нямало регистри ..... та, въпросът ми е : Има ли някой от Варна, роден между 1981 и 1990, на който са му казвали, че за този период няма регистри?
МНого благодаря на всички, които ще ми отговорят и/или дадат съвет  :)

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Неграмотните
« Отговор #18 -: Октомври 26, 2015, 06:33:18 pm »
По какво в наталната карта можем да разпознаем кога един човек е неграмотен (или пък с много лош правопис)? Знаете, че в днешно време у нас има много хора с безобразен правопис, включително и възрастни хора (въпреки, че уж по социализма се е наблягало много на образованието).
По какво може да се познаят хора, които нямат и завършено начално образование? Както и тези, които не знаят добре собствения си език, а в същото време говорят много добре чужд език (например, английския)?

Koгато има лоши учители. :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Неграмотните
« Отговор #19 -: Октомври 26, 2015, 06:36:00 pm »
Koгато има лоши учители. :)

Виждала съм да се допускат грешки и от завършили Българска филология. Вероятно става въпрос за неправилно изнасяне/усвояване на материала по време на обучение. Но да поведеш спор с такъв човек е безсмислено - веднага вади дипломата си и ти запушва устата.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Неграмотните
« Отговор #20 -: Октомври 26, 2015, 08:07:05 pm »
По какво в наталната карта можем да разпознаем кога един човек е неграмотен (или пък с много лош правопис)? Знаете, че в днешно време у нас има много хора с безобразен правопис, включително и възрастни хора (въпреки, че уж по социализма се е наблягало много на образованието).
По какво може да се познаят хора, които нямат и завършено начално образование? Както и тези, които не знаят добре собствения си език, а в същото време говорят много добре чужд език (например, английския)?

Не мисля, че по наталната карта може да се разпознае престъпникът неграмотност.  :57: Тя е резултат от социалната среда най-вече, а не невъзможност човек да усвои умението. Ако е така, то значи има заболяване, което пречи това да се осъществи и може да се определи по картата, но виждам, че не това е смисълът на въпроса. А по отношение на грознописа - това в никакъв случай не значи неграмотност.
Ровя се да намеря нещо, което тия дни четох. То беше в смисъл на това, че гениални хора, често пишат неразбираемо и това си имаше своето астрологично обяснение. Ако го намеря, ще го споделя.
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Корея

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2099
Re: Неграмотните
« Отговор #21 -: Октомври 27, 2015, 12:10:50 am »
Доброто владеене на езика - Меркурий, освен положен труд -Сатурн , е и въпрос на усет и интуиция-Луна.
Лично аз никога не съм зубрила правила, изчела съм толкова много книги в детството, че неволно започнах да си мисля, че това е истинската причина- да видиш дума, фраза, членуване стотици пъти и да ти се набие в главата. Многото писане, но истинско, не виртуално, също помага.
Напоследък не чета толкова много и се улавям, че понякога  се колебая за дадена дума. Благодарение на интуицията в 99% улучвам правилния вариант.
Имам и " препъникамъчета"/ и тук се зачудих :)/ - дума, които съм си въобразила, че е с дублетна форма, а тя не е, няколко в английския, които от 5-ти клас не мога да запаметя и затова асоциирам буквите , за които се колебая.
Имам изброените аспекти на Мерк и не съм съгласна, както и с това, че вината е на учителя.
В един клас има ученици на различни нива, интересно как само на едните им е виновен?
Другият ми грях е , че пишейки виртуално, забравям да си проверя постовете, а все нещо променям, донагласям и поне една запетая ще пропусна , а после честичко ме мързи да си я редактирам.. :19:
И зарад Нептуня редовно излизам неграмотница ..
От малките радости в живота
човек може да си сглоби едно съвсем прилично щастие...

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Неграмотните
« Отговор #22 -: Октомври 27, 2015, 09:58:59 am »
При изучаване на чужд език в група редовно възниква такъв проблем - какъвто и да е преподавателят, нивото на обучаващите се е различно. Обикновено един-двама учащи изпреварват цяла група /била съм поставена в такава ситуация/. И заради тия, дето дърпат назад, по-способните се принудени да тъпчат на едно място и допълнително да се самообучават. Да не говорим за това, че накрая на държавния изпит по езика всички бяхме с еднакви високи оценки - и знаещите, и дебилите.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

adelina

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 800
Re: Неграмотните
« Отговор #23 -: Октомври 29, 2015, 08:36:01 pm »
Нали все ме критикувате за моя правопис .Вижте мойта карта де.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Неграмотните
« Отговор #24 -: Октомври 29, 2015, 08:37:41 pm »
А къде е картата ти?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Неграмотните
« Отговор #25 -: Октомври 29, 2015, 08:38:21 pm »
Нали все ме критикувате за моя правопис .Вижте мойта карта де.

Споко, никой не е тръгнал на кръстоносен поход срещу твоя хороскоп, няма да те правим анти-герой  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Неграмотните
« Отговор #26 -: Октомври 29, 2015, 08:40:49 pm »
Самата тема беше по-скоро за тези, които до късна възраст не са се научили да пишат и четат (защото явно има такива, не във форума, а като цяло, в милата ни родина).

adelina

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 800
Re: Неграмотните
« Отговор #27 -: Октомври 29, 2015, 08:41:35 pm »
Не говорех сериозно Веско данните ми са 17.01.1982Пирдоп 15.30 построите я че от тел ми е неудобно.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Неграмотните
« Отговор #28 -: Октомври 29, 2015, 08:47:51 pm »
Готово. Това е картата.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13551
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Неграмотните
« Отговор #29 -: Ноември 05, 2015, 04:05:56 pm »
Нали все ме критикувате за моя правопис .Вижте мойта карта де.
То и аз като пиша от телефона е като при тебе, затова си ползвам добрия стар компютър с клавиатурата на Aple, но въпреки това се случва да правя грешки- като отворя няколко прозореца, пиша тук, чатя с друг, чета друго и с едното ухо на телевозира, така се получава  :012: