Автор Тема: Четвърти дом  (Прочетена 21350 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7911
Re: Четвърти дом
« Отговор #15 -: Октомври 11, 2013, 12:25:58 am »
за орбиса - по-скоро мисля, че трябва да е според тялото (планета), а не просто 6
или ...42

външните в тази статия не са упоменати

/и аз продължавам да се чудя древните като са нямали уран как са познавали кой може да е астролог например, но това е за друга тема/

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12568
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Четвърти дом
« Отговор #16 -: Октомври 11, 2013, 12:58:02 am »
На "древните" битието и житието не се е въртяло около 4-ти квадрант ,защото там са "стъпвали" малцина поради понятни за епохата причини.Всяко "време" ,епоха си ,наука и в този порядък си избира нужният и инструментариум /набор от знания,факти,опит за да обясни ситуационната обстановка в периода. ;)

Външните планети видоизменят всичко до което се докоснат ,а когато това са главните оси ,това е начинът  ,по който "влизаме-излизаме" ,"започваме-свършваме" и т.н. във света въобще.Лични планети и Светилата близо до ъгъл по-скоро акцентират,подсилват Аз-а.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1594
Re: Четвърти дом
« Отговор #17 -: Март 21, 2014, 11:21:29 am »
Yaya нищо не каза, но само си представете, да няма и да не иска семейство човекът - може така да се изразяват крайностите?

Yaya нищо не е казала, щото са я отвели ветровете. Да, няма и не иска семейство, но уж привидно, според мен. Скорипонът в него не позволява да се изяви пред хора слабостта.
Маниак на тема здраве, но според мен е АЦ Рак, поради кандиналността на емоциите. Домошар, работи
от вкъщи. Странна птица, не иска другите да го смятат за неудачник. Ако ес отпусне, ще е симпатяга. Дървен философ е   :012:

Качвам картата, ако ви е любопитно, абстрахирайте се от транзитите. По Колета загуби баща си.
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Четвърти дом
« Отговор #18 -: Ноември 14, 2015, 08:14:11 pm »
Днес рових на тема 9 дом - уж ми е ясен, ама се запънах по отношение съвпада Сатурн-Нептун. Отворих си книжката за Домовете на Гуинет Брайън и след като изчетох писаното за 9 дом започнах отначало. Така стигнах до 4 дом и ме удари по болно място. Пускам един цитат:

Майката - като индивидуалност и като архетип - е много важна за някого с акцентиран Четвърти дом, особено ако знакът на върха на дома е воден. Всяко групиране на планети в Четвърти дом, особено ако към тях има отрицателни аспекти, показва проблеми с майката, обикновено кармични, които трябва да се изследват и разрешат.

Марс тук често показва проблеми с мама. Четвърти дом е в дъното на картата, а Марс никога не обича да е на дъното (или в края) на нещо. Може би човекът ще бъде засенчен от една доминираща, нарцистична, студена майка. Или тя може да е била болна, когато човекът е израствал - тя може дори да е починала. Детето с Марс в Четвърти дом вероятно е трябвало да се грижи за майката, да бъде родителят в семейството. Или, в нашата съвременна култура, това би могло да е една работеща майка, просто прекалено заета, за да дава някаква любов, от която има нужда човекът. Огънят на Червената планета изисква много гориво за сърцето и при тази позиция майката може да е била "недостатъчно удовлетворяваща нуждите на детето".

Неприятната страна на Марс в Четвърти дом би могло да е чувството за разочарование и за изоставеност. Човекът се чуди дали изобщо си струва да обича и да бъде обичан. Всичко това се пренася в зряла възраст, когато взаимоотношенията страдат. В брака, човекът може да разиграе отново хаоса от своето детство. Един мъж с лошо поставен Марс в Четвърти дом може да задържа в себе си гнева от живота с майката, години след детството, докато експлодира в насилие, когато вече е възрастен.

Съществува и чувство за изоставяне и за една вечна несигурност и поради това има нежелание да се сближава емоционално с други. С терапия това би могло да се проумее и разбере. Всички ние си струва да обичаме другите и заслужаваме да бъдем обичани.


Понеже моят случай е ретрограден Марс на IC - на около 2 градуса преди него, но го броя отгоре - имам същите преживявания и усещания. Студенина, изключителна взискателност, вечно неудовлетворена от мен, каквото и да правя. Много грижовна към сестра ми - съвсем пред очите ми. Изцяло носех отговорността за сестра ми - с какво се храни, как учи, домашни ... направо си я отгледах.

Конфликтът по между ни беше огромен и се реши, когато станах на 27-28г. Тогава приключих първата си връзка. Тръгнах си без нищо, върнах се у дома. Виждам, че по транзити имам тр.Сатурн съвпад с нат.Марс и заедно в опозиция на Плутон. 11 г връзка - от ученичка. Крайно неодобрявана от семейството ми. Много израснах в нея. По синастрия - неговият Сатурн е върху моята Венера - много контролиращ, ограничаващ ... Като прогресии имам прогр.Венера - опозиция на натален Марс. Определено МАрс е бил здраво разклатен, раздрусан, но все още е ретрограден.

Ще се радвам да споделите как е при Вас. Мисля, че Лили е споменавала, че има Марс на подобно място, като при мен :)

Ако Ви е интересно - ще кача двете карти :)
Над силата е само умението да я владеем!

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Четвърти дом
« Отговор #19 -: Ноември 14, 2015, 10:13:39 pm »
Аз също имам подобни преживявания с Марс в 4 дом-  отговорности по отношение на по- малки сестри и домакинство. Изискваща без да дава. После, със сестрите ми (аз съм най- голяма), разбра, че трябва да помага в уроците и се опита да го вмени на мен. Не се получи. :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Четвърти дом
« Отговор #20 -: Ноември 14, 2015, 10:27:49 pm »
Не смятам, че моята карта заслужава да бъде пример, пък и не ми се ще да има свободни съчинения по нея.  :)

С воден Марс в съвпад с ИЦ съм, в хармоничен аспект с Луната /най-точният аспект в хороскопа ми/ - майката не присъстваше в живота ми през най-важните години. Не беше тя човекът, от който съм получила грижа и възпитание.
Саморасляк съм  ;D - единствено дете, братя и сестри нямам. Но израснахме като едно голямо сплотено семейство с моите първи братовчеди, имам много ярки спомени от детството, повечето по-дълги ваканции карахме заедно с тях.

Към оста МЦ-ИЦ добавете още една - Зенит/Надир, тя е в точен квадрат с АЦ-ДЦ. Ако има планети там, те също могат да бъдат по-изявени. Понякога транзитите започват да работят още върху тази ос, преди планетата да е стигнала до МЦ или ИЦ.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Четвърти дом
« Отговор #21 -: Ноември 14, 2015, 10:40:12 pm »
Да, Лили, саморасляк е Марс в 4 дом. Самоотгледах се.  :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Четвърти дом
« Отговор #22 -: Ноември 14, 2015, 10:42:11 pm »
Иначе повечето от нещата, маркирани в синьо, са верни и за мен.

В сидеричната карта обаче се получава изместване - Марс минава в 5 дом от Асцендента, Сатурн минава в 10ти - също неблагоприятна позиция.

Но поне съм намазала на тригони с двата малефика - Марс е в тригон с Луната, Сатурн със Слънцето. Пак си носят проблематика, но не страдам от болезнени напъни да се доказвам и себеутвърждавам по двете планети.  :)
« Последна редакция: Ноември 14, 2015, 10:45:08 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Четвърти дом
« Отговор #23 -: Ноември 15, 2015, 12:06:33 pm »
за Марс в 4, Везни - моята племенница - маман не е най-нежното същество, но малката не е останала без грижи въобще - даже бих казала, били са в повече ... родителите обаче се развеждат. Това не повлиява на контакта на детето с бащата, защото той всъщност живее на съседната улица (брак по съседски :) )

ladycharm

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 36
Re: Четвърти дом
« Отговор #24 -: Ноември 15, 2015, 12:43:37 pm »
Проблемите с майката се дължат често на  Луна-Хирон, като съвпадът е най-труден.

Много често нарцистичните майки, или твърде манипулативните, избират едно дете фаворит, а друго е цял живот Пепеляшка. Марс в 4-ти дом позволява на детето да не се поддаде на това манипулативно поведение, а да отрече майка си. Така има куража да изгради собствения си живот, но и да се обрече на неуспешни отношения и съответно да има страдание.

Ако няма напрежение с 4-ти дом, такъв индивид няма да може да види ситуацията ясно, ще има добри отношения с майка си, но най-вероятно собственият му живот ще пострада подсъзнателно - ще развие комплекси, несигурност и т.н.

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3353
Re: Четвърти дом
« Отговор #25 -: Ноември 15, 2015, 12:52:24 pm »
Проблемите с майката се дължат често на  Луна-Хирон, като съвпадът е най-труден.



Проблеми с майките имаме всички и не мисля, че може да се обобщи от един аспект. Аз съм виждала карта на жена с изключително проблемни отношения с майката и луната няма аспекти нито със сатурн, нито с хирон, нито с трансатурнова планета.

Освен това 4ти дом в повечето случаи се свързва с бащата, но разбира се зависи от много други неща в картата.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

ladycharm

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 36
Re: Четвърти дом
« Отговор #26 -: Ноември 15, 2015, 01:02:36 pm »
На кое казваш проблеми, Terry?

Моята майка се е запознала със своята на 22-години и след това се е виждала няколко пъти с нея през живота си. Аз моята не съм я виждала от 10 години...

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Четвърти дом
« Отговор #27 -: Ноември 15, 2015, 01:02:57 pm »
И аз не бих казала, че не съм била обгрижвана, но по един строг и студен начин, като по задължение. Става въпрос за баба ми. Беше прекрасна домакиня. Поради тази причина не се научих на домакинска работа, на 14 г. още не умеех да беля картофи.  ;D Сигурно затова съм израснала с по-аристократични навици  :012:, не харесвам физическия труд, не ми идва отвътре да копам някоя градинка или пък да чистя. Към мен имаше много високи изисквания, но само свързани с морала и с интелектуалното развитие, с обучението. Никакво бачкане вкъщи и поемане на домакински грижи. Дори ме мързеше да си разчистя хаоса в стаята, редовно получавах забележки от баба по този въпрос.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3353
Re: Четвърти дом
« Отговор #28 -: Ноември 15, 2015, 01:04:27 pm »
На кое казваш проблеми, Terry?

Моята майка се е запознала със своята на 22-години и след това се е виждала няколко пъти с нея през живота си. Аз моята не съм я виждала от 10 години...

Е какъв проблем можеш да имаш с човек, който не си виждал? Проблема е само този -  а я всеки ден да има дразги и скандали?
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Flora

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1168
Re: Четвърти дом
« Отговор #29 -: Ноември 15, 2015, 01:14:40 pm »
Е какъв проблем можеш да имаш с човек, който не си виждал? Проблема е само този -  а я всеки ден да има дразги и скандали?

Ами сигурно защото имат много голям проблем, затова не се виждат. Според мен има истина в твърденията за марс в 4ти. Сещам се сега и аз за един пример. Познат, с марс в 4ти. Майката и бащата се разделят, когато той е много малък, дори не знам дали са имали някога брак. Бащата не участва активно в живота му, за сметка на това майката трябва да се скъсва от работа, че да изкарва за семейството. Дори заминава да работи в чужбина, а той е отгледан предимно от баба си.
Sometimes I wake up in the morning
To red, blue, and yellow skies
It's so crazy I could drink it like tequila sunrise
I feel free when I see no one
And nobody knows my name