Автор Тема: Самочувствието  (Прочетена 9166 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #15 -: Май 31, 2016, 02:26:40 pm »
Замислих се върху 4 дом и открих един пример. Една моя приятелка със слабо Слънце /в знак на падение по ведическата/, разположено в 4 дом заедно с Раху. Асцендентът от знака Лъв минава в Рак с прецесия. Не бих казала, че при нея някога е липсвало самочувствие и е изпитвала колебания със самооценката, но никога не е била и надувка, не се е стремяла да се наложи, да се изтъкне пред някой. В сидералната карта има Луна в Риби в един знак с Юпитер, попадат в най-благоприятния дом - 9ти, може би това я крепи и захранва с вътрешна увереност. При все това, че цял живот е домакиня и няма никаква реализация извън семейството и дома, не съм забелязала да изпада в депресии и комплекси. Тя  е от хората, които са приели съдбата си такава каквато е и не ритат срещу ръжена. И се усеща, че това смирение и приемане не е симулирано, не е показна извисена поза за пред хората. Според мен се дължи на позицията на Лагнеш в 9 дом заедно със силен есенциално Юпитер. В западната карта има светила във водни знаци и водни домове - Слънце в Скорпион в 4 дом, Луна в Риби в 8 дом, Асцендент Лъв.
 
Екзистенциални напъни за себедоказване по-често се наблюдават при акцентиране на първи или десети дом. Може да бъде и със знак плюс, и със знак минус. Също така според индийците със самоувереността и умението да "дефилираш" с високо самочувствие има връзка и 3 дом. При кофти поставени тук планети /или акцентиране/ съм наблюдавала прояви на арогантност, демонстративно завишена самооценка. Двата споменати по-горе примера - при едната има Слънце/Марс в 3 дом, като Марс е изгорен и в знак на падение по ведическата, при другата има съвпад Слънце/Сатурн в Лъв в накшатра Магха, която се свързва с Регулус и "високопоставени особи". Егоцентризмът също е качество, което може да бъде проявено чрез 3 дом и съм го наблюдавала в много карти - и при есенциално силна планета тук, и при есенциално слаба. Сещам се за един случай с акцентиран 3 дом и Слънце в падение там - самоутвърждаване за сметка на другите, посредством постоянно обиждане и унижаване на половинката /и е прясно разведен, зад гърба си вече има две провалени брачни съжителства - прогнозата се сбъдна много бързо  :)/.

Прилагам картата на егоцентрика, много е интересна. Мъж, който в общуването с половинката постоянно използва обиди и комплексарски изцепки, самоутвърждава се чрез секса, циничен и груб.

Има две неблагоприятни йоги - обграждане от малефици. Слабо есенциално Слънце в 3 дом е затиснато между Сатурн и Кету, Юпитер в 7 дом е затиснат между Марс и Раху /и може би това му пречи да се прояви в позитивна светлина/. Силна есенциално Луна в 10 дом /и в благоприятна накшатра - Рохини/, но в аспект със Сатурн в 4 дом, Сатурн е функционален малефик за неговата Лагна /която попада в Лъв по сидерал, в "кралската" Магха, но пък има слаб и обграден от малефици Лагнеш/. Рохини дава и материализъм, афинитет към охолния и осигурен живот /наблюдавала съм го и в други две карти, същата позиция в 10 дом/.

В западната карта - тригон между светилата, но в знаци, където нямат есенциални достойнства. Силно афликтирана Луна в 10 дом /тук имаме и нощно раждане/, но пък силен есенциално ъглов Юпитер.



« Последна редакция: Май 31, 2016, 03:04:29 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #16 -: Май 31, 2016, 02:37:10 pm »
Екзистенциални напъни за себедоказване по-често се наблюдават при акцентиране на първи или десети дом. Може да бъде и със знак плюс, и със знак минус.
Да и аз наблюдавам подобно нещо  :D .Въпреки,че за мен постиженията винаги са със знак плюс,без значение колко безогледно са постигнати,най-вече защото е приложено волево действие и човек е излязъл от бездейното,летаргичното състояние на мечтател.И човек да се отъждествява с постиженията си,изправянето след провалите си и върху това да гради самочувствието си е правилно и обективно.
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #17 -: Май 31, 2016, 03:36:20 pm »
Забелязала съм, че повече проблематика носят светила в перигрин или есенциално слаби, дори ако между тях има тригон, но същевременно получават аспекти от малефици. При аспектиране от Марс, Сатурн и/или Плутон ще има и повече борба за място под слънцето, за такъв човек е важно да изглежда силен, жизнеутвърждаващ се. За светила в кардинален и фиксиран знак по-важно е да бъдеш, а не да изглеждаш. Най-шумно и егоцентрично тропане съм виждала при мутабелни акценти, но силно афликтирани, докато при Слънце в Лъв или Овен нещата се случват по един естествен начин /егоцентризмът също  ;D/, тъй като тази сила им е заложена в природата на знака.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Корея

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2099
Re: Самочувствието
« Отговор #18 -: Май 31, 2016, 06:58:57 pm »
Аспектите между Огнените Господари-Марс/Слънце/Юпитер.Според мен те трябва да са отговорни за самочувствието,себеусещането,оптимизма,вярата в себе си,дори когато губиш в някоя ситуация.Мисля,че видът стихия и домовото разположение не са от значение за това,а е важно между планетите да има мажорни аспекти.Това са планетите,които са носители на Аза и с връзка помежду си го изразяват.
Имам ги - тригон Слънце -Марс и техни секстили към Юпитер, най-високо в хороскопа, Луна на трон на АЦ и пак нямам нужното самочувствие, в детството беше плачевно ниско, след Сатурновото възвръщане като че ли повярвах в себе си, но пак не съм това, което искам като увереност.
Отдавам го на квадрата на Луната с Плутон откъм 4-ти дом-вечно някакви съмнения относно качествата ми, а и на опозицията Венера-Сатурн.
« Последна редакция: Май 31, 2016, 07:00:46 pm от Корея »
От малките радости в живота
човек може да си сглоби едно съвсем прилично щастие...

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12567
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Самочувствието
« Отговор #19 -: Май 31, 2016, 11:48:52 pm »
Аз съм от хората с добро самочувствие, знам че притежавам умения, дадености( Луна Овен, СЛВ Овен ,Марс  Стрелец/1-ви) и че мога (акцент 10-ти с у АСЦ). Рядко падам духом ( АСЦ Стрелец, Марс в 1-ви), но съм имала и състояния на занижено самочувствие ( Венера заточена, ретро съвпад Сатурн, плюс още 4 ретро планети), както и моменти на завишено ( Слънце опозиция Юпитер/Уран/Плутон, акцентиран Огън, кардиналност). Възпитанието и средата не са спомагали за нивото на същото-напротив, точно обратното ( планети, управители на 4/10-ти нямат достойнства, в твърди аспекти са, ретроградни ). Самоувереността ми поддържа в норма самочувствието с годините, развивайки способностите си, начинът по който заявявам себе си и мечтите ( Слънце секстил АСЦ, ъглово, силно аспектирано). Сигурно компенсирам липсата на ресурси (у2 в падение ) и трезва, рационална  мисъл (Меркурий в заточение ),   със силна вяра в себе си ( взаимовръзка между Риби-Стрелец, Огън). Смятам, че самочувствието може да се възпитава, гради у човека, след като с времето е открил свои достойнства, както и  силата, стремежа да ги следва, материализира, но може и без да има опит, пак да си има същото -въпрос на взаимовръзка между Слънце и Венера.  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #20 -: Юни 01, 2016, 12:06:14 am »
Сега се замислих, но не знам дали правилно ще го формулирам  :017:

Самоувереността често се свързва с огнения елемент, т.е. там, където се изявява холеричният темперамент. И попада под егидата на три "мъжки" планети - Слънцето, Марс и Юпитер.

Във ведическата астрология и на Раху се приписват такива характеристики, особено когато е в силна позиция. Но Лунните възли са хамелеони - те се изразяват и посредством природата на знака, в който попадат, и посредством диспозитора си.

В западната астрология Меркурий е натоварен с такива характеристики - на двойнствена и променлива планета, чиято изява зависи от аспектите. В традиционната астрология Меркурий, наред с Луната, също се взема под внимание при определяне на темперамента, и съм забелязала, че наистина много често описва нашия поведенчески маниер /Луната - вътрешни възприятия/. При дисхармонично аспектиран Меркурий всяка демонстрация на самочувствие /ако има такова/ ще е по-дразнеща за околните и най-вече за онези, които не вибрират на сходни честоти. Обикновено не са чак толкова дразнещи хората, които мълчат и гледат важно, по-дразнещи са онези, които бълват важност като си отворят устата. 

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Самочувствието
« Отговор #21 -: Юни 01, 2016, 09:25:56 am »
Троновите/екзалтиралите планети обикновено, ако не са ранени, по дефолт имат самочувствие. Докато паднали/заточени често са със занижено самочувствие.
Огъня също е начело в класацията /често може и самочувствието да е нереално/. Земята, също има самочувствие, но тя може да има по-реална преценка за стойността си, защото е е по-обективна /освен ако няма причини да не е/. Водата/въздуха генерират повече съмнения в себе си.
Слънцето, Марс и Сатурн основно, но като цяло всяка планета поотделно може да има самочувствие или да липсва такова.
Един Меркурий в Дева, винаги ще си мисли, че е умен, дори да не е, освен ако няма допълнителни причини за по занижено самочувствие. На пелегринестия Мерк, няма да му пука дали е умен или не, не отдава особено значение, той е такъв какъвто е. При Меркурий в заточение/ падение, собственика му, винаги ще има съмнения в неговата стойност. /пак да кажа, това е като основа, после всичко зависи от аспектите и къде се намира/.
Планета ранена от Сатурн да кажем, почти винаги ще е със занижена самооценка, но това може да е само на вътрешно ниво, а на вън да се опитва да компенсира и може да изглежда нелепо. Друг вариант е да положи къртовски усилия да компенсира. Примерно Сатурн в напрегнат аспект с Меркурий, ще учи до припадък, само и само да не се чувства глупав.

Имам самочувствие и самоувереност по Марс и добре, че е то, защото иначе ще вървя с наведена глава. Слънцето ми в Риби в 12-ти дом, няма кво самочувствие да има, тригона със Сатурн малко компенсира, ама то по скоро е голямо его, има и квадрат с Уран, който също малко помага. Обаче по женските планети е трагично, едната паднала, другата заточена, самочувствието никакво по тях, сведено е до минимум. Венера на външно ниво изглежда, че има самочувствие /но не винаги/, защото е огнена, в 1-ви дом и съвпад с троновия си диспозитор Марс, обаче на вътрешно често има съмнения в своята стойност, все нещо не и достига. По Луната всичко е със знак минус, там самочувствие, ни на външно, ни на вътрешно ниво /това ми е слабото място/. Самочуствието по Марс трудно ще ми бъде смачкано, той си мисли, че е страхотен, номер едно и т.н., и е почти невъзможно да го убедиш в обратното ;D

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Самочувствието
« Отговор #22 -: Юни 01, 2016, 10:12:59 am »
Аз пък много обичам огнените Луни, щото им клъцвам самочувствието  ;D Включи ли се Сатурн, нищичко не им пестя.  ;D

За себе си твърдя, че нямам самочувствие, но то е, защото постоянно се подлагам на критики. Никога не съм доволна от себе си. Ето, преди две седмици бях номинирана в един конкурс и вместо да се зарадвам, аз грам не се трогнах  ;D Имам съвпад на Слънце със Сатурн, а изгорения ми Мерк във Водолей постоянно се чувства недооценен, неразбран, странен и глупав  ;D

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #23 -: Юни 01, 2016, 03:39:41 pm »
Аз пък много обичам огнените Луни, щото им клъцвам самочувствието  ;D Включи ли се Сатурн, нищичко не им пестя.  ;D
Точно пък огнените Луни като се разпенят и разплачат,че някой им е клъцнал самочувствието  :012: .Тук сме доста,особено в Овен и като гледам няма такава,която да се депресира,че някой и казал нещо.  ;D

Троновите/екзалтиралите планети обикновено, ако не са ранени, по дефолт имат самочувствие. Докато паднали/заточени често са със занижено самочувствие.
Огъня също е начело в класацията /често може и самочувствието да е нереално/.
Слънцето, Марс и Сатурн основно, но като цяло всяка планета поотделно може да има самочувствие или да липсва такова.
Един Меркурий в Дева, винаги ще си мисли, че е умен, дори да не е, освен ако няма допълнителни причини за по занижено самочувствие. На пелегринестия Мерк, няма да му пука дали е умен или не, не отдава особено значение, той е такъв какъвто е. При Меркурий в заточение/ падение, собственика му, винаги ще има съмнения в неговата стойност. /пак да кажа, това е като основа, после всичко зависи от аспектите и къде се намира/.
Планета ранена от Сатурн да кажем, почти винаги ще е със занижена самооценка, но това може да е само на вътрешно ниво, а на вън да се опитва да компенсира и може да изглежда нелепо. Друг вариант е да положи къртовски усилия да компенсира. Примерно Сатурн в напрегнат аспект с Меркурий, ще учи до припадък, само и само да не се чувства глупав.

Имам самочувствие и самоувереност по Марс и добре, че е то, защото иначе ще вървя с наведена глава. Слънцето ми в Риби в 12-ти дом, няма кво самочувствие да има, тригона със Сатурн малко компенсира, ама то по скоро е голямо его, има и квадрат с Уран, който също малко помага. Обаче по женските планети е трагично, едната паднала, другата заточена, самочувствието никакво по тях, сведено е до минимум. Венера на външно ниво изглежда, че има самочувствие /но не винаги/, защото е огнена, в 1-ви дом и съвпад с троновия си диспозитор Марс, обаче на вътрешно често има съмнения в своята стойност, все нещо не и достига. По Луната всичко е със знак минус, там самочувствие, ни на външно, ни на вътрешно ниво /това ми е слабото място/. Самочуствието по Марс трудно ще ми бъде смачкано, той си мисли, че е страхотен, номер едно и т.н., и е почти невъзможно да го убедиш в обратното ;D

Моят Меркурий е паднал/заточен по дом и знак и е в квадрат със Сатурн.Искам да ви кажа,че никога не съм се съмнявала за стойността си,нито някога съм се напъвала да изглеждам по-умна от другите и да свръхкомпенсирам интелектуални липси,просто защото не съм ги чувствала.Но разбира се имам интелектуални липси,които искам да попълня,например в астрологията.И това е въпрос на свободно време.Знаете ли,че ви завиждам за това,че сте имали време,което да отделите на стотици подробности и детайли  :) .Но моите пропуски никак не ме комплексират,въпреки,че съм сред вас,а вие сте напред.  ;) :08: Горе-долу така работи моят заточен/паднал Мерк.
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13551
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Самочувствието
« Отговор #24 -: Юни 01, 2016, 03:47:29 pm »
Аз пък много обичам огнените Луни, щото им клъцвам самочувствието  ;D Включи ли се Сатурн, нищичко не им пестя.  ;D
Това, което е дадено свише на някого , никой друг не може да му отнеме.

Твоят Сатурн не може ме клъцне, при положение, че моят е на трон по знак и в секстил с огнената ми Луна в 7д, която е в съвпад с Юпитер съУ7- имам си своята публика, която ме окриля достатъчно, за да ми дреме, че някой напълно непознат за мен, скрит зад никнейм, не ми мисли доброто.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13551
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Самочувствието
« Отговор #25 -: Юни 01, 2016, 03:49:03 pm »
Точно пък огнените Луни като се разпенят и разплачат,че някой им е клъцнал самочувствието  :012: .Тук сме доста,особено в Овен и като гледам няма такава,която да се депресира,че някой и казал нещо.  ;D
ама си помним казаното  :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #26 -: Юни 01, 2016, 05:42:31 pm »
Точно пък огнените Луни като се разпенят и разплачат,че някой им е клъцнал самочувствието  :012:

Мисля, че на огнените Луни им влиза през единия крачол и излиза през другия, ако някой им е "смъкнал" самочувствието - мисия невъзможна!  :29: :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Самочувствието
« Отговор #27 -: Юни 03, 2016, 09:56:13 am »
Тогава въздушните Луни трябва да сме големи непукисти  :D
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #28 -: Юни 03, 2016, 10:09:47 am »
Тогава въздушните Луни трябва да сме големи непукисти  :D
Не се сещам да познавам въздушни Луни и не съм ги наблюдавала.  :72:
Познавам една-Близнаци!Тя гради самочувствието си като не спира да приказва това,което е прочела някъде.  :D Тя живее и чувства това,което чете и това,което приказва и е непоклатима.Ще се депресира и ще се чувства незначителна,ако няма книги и слушател.  :043:
« Последна редакция: Юни 03, 2016, 10:13:02 am от Дракониада »
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Самочувствието
« Отговор #29 -: Юни 03, 2016, 10:34:43 am »
Аз съм с Луна във Везни :)
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми