Автор Тема: Дебилитиран меркурий  (Прочетена 22628 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7909
Дебилитиран меркурий
« -: Юни 12, 2015, 11:35:48 am »
Продължава да ми е неясен въпросът как да разберем по картата с колко умен човек си имаме работа. Защо хора с есенциално слаб меркурий упражняват професии като юрист, архитект...
Кое да изследваме-положение спрямо слънцето, аспекти към асц, мц, как да преценим гений ли е човекът, фантазьор ли...
Как да степенуваме по важност-например: меркурий в риби и тригон към асц и меркурий в близнаци квадрат към мц..
Някаква по-стройна поточкова система дали има?

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #1 -: Юни 12, 2015, 11:45:28 am »
Продължава да ми е неясен въпросът как да разберем по картата с колко умен човек си имаме работа.

И Луната гледай.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #2 -: Юни 12, 2015, 11:48:09 am »
В тази връзка, наскоро четох, че древните не ценят много високо троновия Меркурий в Близнаци (и изобщо в мутабелни знаци). Source: http://www.sevenstarsastrology.com/?p=444. Авторът на публикацията споделя и интересни лични наблюдения за Меркурий в юпитеров знак, противоположни на древните.
Виж, фазовия Меркурий (и фазовите планети по принцип) древните астролози считат за подсилен.

Права си Папи, трябва да се разровим. Темата определено ми е интересна (имам си лични симпатии към платенката).
И Сатен е много права за Луната, според мен.

The_One

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1678
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #3 -: Юни 12, 2015, 12:04:07 pm »
Папи, доста съм изследвала този въпрос. Стигнах до извода, че аспектите са разковничето. И Луната също се гледа.
Имам карта на позната с Мерк във Водолей и Луна в Стрелец. Двете планети са без нито един аспект. Ако я нарека глупава ще е малко.

Виждала съм и Мерк в заточение, но с аспекти - човекът е умен.
В аспект със Сатурн дава инженерна мисъл, с Марс - остър и бърз ум..остроумие. С Венера - обноски, дар слово.
Луната има отношение към емоционалната интелигентност. Има хора, които са умни, но неуместни или реагират като дървета - ето това е Луната.

Единственият знак, в който независимо от аспектите не съм срещала Мерк, удовлетворяващ моите критерии за ум, е Телец.
Това, което не ме убива...ще се моли да ме е убило, когато е имало възможност.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #4 -: Юни 12, 2015, 12:19:49 pm »
Единственият знак, в който независимо от аспектите не съм срещала Мерк, удовлетворяващ моите критерии за ум, е Телец.
Веднага се сещам се Черната Златка и за географските ѝ познания.  :D
И моя Мерк е в заточение, но в съвпад с Уран и Юпитер и в секстил с Венера. Не се смятам за тъп, но пък помня само тогава, когато си поставя за цел да запомня нещо (може да помня много дълго време).
Мисля обаче, че аспектът му с Уран оставя впечатление у някои хора, че знам много повече по въпроси, по които всъщност не знам, и само този, който наистина е запознат с материята, може да разбере това.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #5 -: Юни 12, 2015, 12:22:22 pm »
Кой я знае Златка какъв скрит гений може да е. Географията може да не й  лежи, но пък да може да вади n-ти корен на ум. :57: Шегувам се само.

И аз имам аспект между Меркурий и Уран - апликиращ секстил, най-точният аспект на Меркурий в картата. И аз изглеждам в очите на околните по-компетентна, отколкото всъщност съм. Това май не трябваше да си го признавам. :D
« Последна редакция: Юни 12, 2015, 12:24:22 pm от Mirabella »

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #6 -: Юни 12, 2015, 12:26:46 pm »
Кой я знае Златка какъв скрит гений може да е. Географията може да не й  лежи, но пък да може да вади n-ти корен на ум. :57: Шегувам се само.

И аз имам аспект между Меркурий и Уран - апликиращ секстил, най-точният аспект на Меркурий в картата. И аз изглеждам в очите на околните по-компетентна, отколкото всъщност съм. Това май не трябваше да си го признавам. :D
Поне що се отнася до астрология, мисля, че ги разбираш много нещата.
Иначе, Златка нали беше плеймейтка, за какво са ѝ на нея такива "способности"?

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #7 -: Юни 12, 2015, 12:48:02 pm »
Дайте да дефинираме понятието "Умен".

Често забелязвам, че приемат някои хора за умни, само заради способността им да разтягат локуми и да говорят интелигентно, назубрили един куп информация (повечето излишна и непотребна). Такива при мен не минават. Според моите представи интелигентен е онзи, който мисли обективно, точно, бързо, иновативно. Допадат ми студените и остри умове (Меркурий в Овен, Козирог, Водолей или в аспект Сатурн, Марс, Уран).
 


Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #8 -: Юни 12, 2015, 12:52:42 pm »
Според мен умен е този, който умее да преценява правилно другите и не се оставя да бъде измамен. Освен това, когато му се каже/ покаже нещо ново, бързо схваща за какво става дума.

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #9 -: Юни 12, 2015, 01:24:39 pm »
Аз харесвам природно интелигентните. Професор Вучков може да го плюят и да го подиграват ама е доста начетен и ерудиран, има широк поглед върху нещата и е доста аналитичен

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #10 -: Юни 12, 2015, 01:26:19 pm »
Разглеждах карти в астрото и от личната колекция. Стигнах до същият извод, като по-горе. Умните хора са най-често са с ранен Меркурий от Марс или Сатурн, най-добре и от двамата (квадрат, опозиция, съвпад, тригоните вършат работа, но не качествена).


п.п. За статистиката

- А. Айнщайн Меркурий в Овен съвпад Сатурн
- Л. Да Винчи Меркурий в Овен опозиция Сатурн и Нептун
- Н. Тесла Меркурий в Близнаци съвпад Сатурн (Рак), тригон Марс, квадрат Нептун

После, още че нямам време.
« Последна редакция: Юни 12, 2015, 01:33:28 pm от Satin »

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7909
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #11 -: Юни 12, 2015, 01:35:42 pm »
Не не, не искам да влизаме в морални и социални воднянки
Който е инжинер, не е чистач-толкоз, така ще ги познаваме

Radost

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 475
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #12 -: Юни 12, 2015, 01:53:28 pm »
Не не, не искам да влизаме в морални и социални воднянки
Който е инжинер, не е чистач-толкоз, така ще ги познаваме
А ако е спасител на басейн, а по образование инженер ?!  :012:

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #13 -: Юни 12, 2015, 01:56:51 pm »
Още малко, че ми стана интересно.

Стивън Хокинг  Меркурий в Козирог квадрат Марс, тригон Сатурн
Мария Кюри  Меркурий в Стрелец съвпад Марс, Марс съвпад Сатурн (на 11гр. от Меркурий)
Гари Каспаров Меркурий в Телец квадрат Марс, опозииция Нептун, тригон Плутон, Уран
Ким Ун-Йон  IQ 210 ретро Меркурий във Водолей (в един знак с Марс) квадрат Сатурн/Луна/Плутон
Пол Алън Меркурий в Козирог квадрат Сатурн/Нептун, квадрат Луна, опозиция Уран

« Последна редакция: Юни 12, 2015, 02:07:59 pm от Satin »

toroni

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 231
Re: Дебилитиран меркурий
« Отговор #14 -: Юни 12, 2015, 02:00:51 pm »
Четох някъде , че и градусите са много важни.Например Меркурий в 1-2 гр -   когато е в началото на знака е млад , неузрял и припрян , в съответствие с качествата на знака, разбира се .