Автор Тема: Карма ⚖️  (Прочетена 3077 пъти)

drdre3000

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
Карма ⚖️
« -: Март 28, 2021, 07:07:29 pm »
Здравейте,

Това е моят първи пост в този форум. Пиша ви понеже смятам, че тук е "най-професионалното място" за дискусия на това нещо в България.

Та, въпросът ми към вас е: "Съществува ли Карма?"

Или пък Дхарма? Наистина ли всеки получава "това, което заслужава"? Или има хора, на които "все им се разминава" или "никога не им се получава"? Ако това е/не е така, как така невинни деца умират или пък серийни изнасилвачи с най-голямата си наглост правят политически партии, че дори и хората им се "възхищават"?

Ще се радвам, ако подкрепите мненията си с научни елементи, или поне "организирани теории", или в най-лошия случай с  "личен опит".

За мен лично: Не разбирам нищо от астрология или карма. Гледам сравнително рационално и обективно на нещата. Според мен Карма няма, а просто на нас ни се иска да я има (заради вроденото ни чувство за "справедливост").

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Карма ⚖️
« Отговор #1 -: Април 04, 2021, 08:32:58 am »
Всеки си има някаква съдба, но това не означава че получава нещо по човешките, лични, субективни критерии, представи и разбирания за заслуги, справедливост. Причинно-следствени връзки в стил прави добро, вложи много труд и в реда на нещата е да очакваш реки от мед, постлан червен килим, отворени врати ... сиреч очаквай захарче. Оня е навредил на някого и дедо Боже ще го бие през пръстите.
Хубаво е човек да с удовлетворена лична потребност от справедливост, но заслугите не играят водеща роля. Ако ти е "писано" ще получиш нещо готино, което искаш. Късметът ще те гони. И може да получиш според заслугите. Възможностите в лицето на подходящи време, обстоятелства и хора, правят нещо възможно. В противен случай и да направиш невъзможното, малшансът ще те преследва.
Най-прекият път да се разочароваш, е да вярваш, че първопричината в живота нещата да се случват по един или друг начин, е защото човек е заслужил с дела, думи или не толкова. И затова получава награда или наказание.
« Последна редакция: Декември 07, 2021, 04:13:03 pm от starinthenightsky »

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Карма ⚖️
« Отговор #2 -: Април 04, 2021, 09:46:58 am »
И в юдаизма, и в християнството заслугите са за следващия свят, не за земния.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1594
Re: Карма ⚖️
« Отговор #3 -: Април 04, 2021, 10:13:50 am »
Ние сме на този свят, за да изправим грешките от предишни животи и да направим нови. Безгрешни няма. Животът е урок за душата - какво и дали ще научи, зависи от нея. И това е изпитанието тук.
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Карма ⚖️
« Отговор #4 -: Април 04, 2021, 10:27:45 am »
От гледна точка на тук и сега справедливостта в хипотетичен бъдещ живот, няма никакъв смисъл. Миналите и бъдещите животи са в сферата на хипотезите.

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Карма ⚖️
« Отговор #5 -: Април 04, 2021, 11:25:47 am »
Стар, ще кажеш ли на лични, къде ти е Меркурия, та винаги съм на едно мнение с теб :)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12538
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Карма ⚖️
« Отговор #6 -: Април 04, 2021, 05:05:24 pm »
drdre3000, все е още е в процес на изследване, дали нещата имат начало и край, т.е. се базират на причинно-следствената връзка -"каквото си посял, това ще пожънеш"- карма- има Бог или просто съществуват. Тогава цялата изредена редичка няма смисъл. Ти го каза " Гледам сравнително рационално и обективно на нещата. Според мен Карма няма, а просто на нас ни се иска да я има (заради вроденото ни чувство за "справедливост". Щом така гледаш на нещата , си създаваш такава реалност, такава за теб ще е действителността. Няма аргументи и фати към момента за наличие или липса на карма. Науката все още е млада за да се обоснове по научному, езотериката, окултизма, религията, вече не са актуални и така убедителни с чудесата, знаменията и "вярвай силно ". :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12538
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Карма ⚖️
« Отговор #7 -: Април 04, 2021, 05:29:52 pm »
И в юдаизма, и в християнството заслугите са за следващия свят, не за земния.

+1

Във всички религии, иначе как ще те "водят за юлара." ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Bodra

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
Re: Карма ⚖️
« Отговор #8 -: Април 05, 2021, 07:08:37 am »
Добре, но това не е ли в противоречие със същността на самата астрология? Не оспорвам наличието или неналичието на карма. Просто разсъждавам... По принцип смятам, че това понятие "карма" трябва да се използва разумно. Простете, нова съм в тази област

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Карма ⚖️
« Отговор #9 -: Април 05, 2021, 07:22:43 am »
А каква е същността на астрологията ?
Каква е дефиницията за карма ?
« Последна редакция: Април 05, 2021, 07:25:32 am от starinthenightsky »

Bodra

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
Re: Карма ⚖️
« Отговор #10 -: Април 05, 2021, 03:19:16 pm »
В смисъл, че астрологията или астролозите, с които съм контактувала, използват думи, изрази и понятия като "инкарнация", "минал живот", северен и южен лунен възел... Не знам дали ме разбирате, но по-любопитно ми е следното. Трябва ли да вярваш в кармата и инкарнациите, за да практикуваш астрология?

Люба

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1186
Re: Карма ⚖️
« Отговор #11 -: Април 05, 2021, 04:35:09 pm »
Задължителността на понятието трябва изисква безусловност. Което значи, че не е задължително астрология и карма да стоят в едно изречение или един текст. Вярванията са субективни. Много хора вярват и в християнството, и в астрологията.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12538
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Карма ⚖️
« Отговор #12 -: Април 06, 2021, 09:38:37 am »
Задължителността на понятието трябва изисква безусловност. Което значи, че не е задължително астрология и карма да стоят в едно изречение или един текст. Вярванията са субективни. Много хора вярват и в християнството, и в астрологията.

+1
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“