Автор Тема: Цветя  (Прочетена 5631 пъти)

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Цветя
« -: Август 29, 2022, 09:42:28 pm »
Майка ми обичаше да гледа цветя в саксийки на терасата. Преди бяха доста, но с годините намаляха. Иска ми се да се опитам да ги запазя да не увяхнат, но нищо не разбирам от цветя. Някой може ли да ми каже по колко пъти на ден и кога и как трябва да се поливат и трябва ли още нещо да се прави? Освен кактусите и алоето, другите не са ми ясни какви са. Помня даже че в края на есента ги прибираше вътре.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #1 -: Август 29, 2022, 09:45:34 pm »
Не ми се иска да ги раздавам на други хора, а поне да се опитам да ги запазя.

Люба

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1178
Re: Цветя
« Отговор #2 -: Август 29, 2022, 09:59:10 pm »
Без ппдробности. Щом са на терасата, докато е топло времето, ги поливай ежедневно или рано сутрин, или вечер при залез. Да не е по обяд, когато може да ги попари слънцето.
В края на септември или началото на октомври, преди да падат слани, ги прибери на място с условно постоянна положителна температура за зимата. Веднъж седмично тогава можеш да ги поливаш.
Всяко цвете е със специфика, но така, без да задълбаваш, ще спасиш повечето.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Цветя
« Отговор #3 -: Август 29, 2022, 10:34:04 pm »
Веско,почти всички цветя от снимките са от семейство кактуси.Те не обичат много вода,пустинни цветя са.Съвсем спокойно ги поливай веднъж седмично.И сега са на перваза,не на парапета,тоест на шарена сянка,тъй че няма да умрат жадни,много са издръжливи.Има няколко каланохе каландива-домашен доктор,помага при киселини и др.Втората снимка с малкия жълт цвят.Също не е по многото вода.Само тези,които приличат на мушкато -сакъзчета,може на два три дни през лятото,а зимата са в зимен сън и рядко ги поливаш.Чак като застудее ги сложи вътре .Като видиш ,че пръста в саксийката е суха,доливаш малко вода в чинийката и те дърпат,колкото е нужно.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Цветя
« Отговор #4 -: Август 29, 2022, 10:42:13 pm »
Едното е дебела Мара,също лечебно ,примерно извлича гной.Ето https://zdrave.rozali.com/bilki/kakvo-lekuva-sokut-ot-debela-mara.html ,а тук виж каланохе каландива свойства https://monarkinsulation.com/2630-kalanchoe-kalandiva-therapeutic-properties-and-care-at-home Имаш късмет,не обичат да ги приполираш.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #5 -: Август 29, 2022, 10:51:44 pm »
Благодаря ви много, Люба, Ребека! Дано да не съм сбъркал, че ги поливах всеки ден досега, даже това със жълтите цветчета ми се струва някак поувяхнало.  ???
Не се учудвам, че майка ми отглеждаше растения с лечебен характер - тя много разбираше от тези неща, за разлика от мен.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Цветя
« Отговор #6 -: Август 29, 2022, 11:31:59 pm »
Каланохето,със жълтите цветчета,няма цвят постоянно,сменят се,моите сега нямат,но листата им са хубави,жизнени и наситено зелени.Тъй,че не е проблем.

Корея

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2089
Re: Цветя
« Отговор #7 -: Август 30, 2022, 01:05:50 pm »
Кактусите не обичат преполиването и спокойно този с кръглите глави може да зимува отвън.
Имаме няколко , изкарали вече трета зима, цъфтят като луди .
Мушкатото се поорязва в късна есен и в някое мазе да презимува, напролет пак се вади . Каланхоето обича вода ежедневно, ако е на южна тераса особено.
Едрият кактус е Нощна кралица.
От малките радости в живота
човек може да си сглоби едно съвсем прилично щастие...

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #8 -: Август 31, 2022, 08:12:40 pm »
Засега на каланхоето цветчетата поувяхнаха някак за съжаление  ??? А ежедневно го поливам.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Цветя
« Отговор #9 -: Август 31, 2022, 09:04:10 pm »
Спри да го поливаш ежедневно,не обича да го преполиват.Няма цвят постоянно,на периодиса,моите сега са без цвят.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #10 -: Септември 02, 2022, 06:34:17 pm »
Извинявам се, ако спамя, но от доста време в кухнята стоят тези плодчета, покрити с найлон. Не ми е ясно какви са и какво е правила майка ми с тях. Сега ми изглеждат някак изсъхнали и се чудя какво да ги правя и какво по принцип се прави с тях.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #11 -: Септември 02, 2022, 06:36:17 pm »
По принцип тя обичаше да правя сок от арония  но не знам това ли са плодчетата и дали в този вид все още може да се използват за нещо.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4527
Re: Цветя
« Отговор #12 -: Септември 02, 2022, 07:41:30 pm »
Много приличат на черен бъзак,но имат нещо като звездичка от едната страна,видях в гугъл какво е арония,да,това трябва да е.Може да ги е сушила за чай от арония или да се е канила да прави нещо,докато са били свежи. Сега май само чай може:Чай от арония – една супена лъжица изсушени плодове се начупва и залива с чаша гореща вода, след което трябва да запарите за 30 минути. Приемайте по 2-3 супени лъжички три пъти дневно, а не цялата чаша; Аз правя сироп от черен бъз и до края на септември трябва да набера.Но това май е с по-едри плодчета,не знаех,че е толкова полезно.Ще го включа в лечебния арсенал.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #13 -: Септември 02, 2022, 08:35:27 pm »
Благодаря ти много, Ребека!
Ако на някой са му полезни и могат да му свършат работа, да ми пише на лично съобщение. Ако е от друг град, дори за моя сметка бих му ги пратил, защото предпочитам на някой да са му полезни и да свършат работа, отколкото да се наложи да ги изхвърля след време.

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6486
Re: Цветя
« Отговор #14 -: Октомври 01, 2022, 02:21:51 pm »
Преди около 3 седмици видях, че и на малката тераска има цветя. Не ги знам какви са и ми изглеждат поувяхнали, но почнах да ги поливам всеки ден. Тези висящите все още изглеждат много зле и не знам има ли смисъл от поливането или може би това им е нормалното състояние.