Автор Тема: Бхава чалит чакра  (Прочетена 6277 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Бхава чалит чакра
« -: Август 21, 2013, 09:36:00 pm »
Някой от колегите-ведици ползвал ли я е, има ли впечатления?

Преди известно време някъде се беше споменало за този вид карта, но не съм чела много по въпроса.

Доколкото разбирам, това е друга алтернатива или може би допълнение на стандартната карта Раши, но някои планети минават в съседния или предходния знак. Всъщност, ако правилно съм разбрала, Бхава чалит чакра за разлика от Раши отчита позицията на планетите в края на знака, същото се отнася и за Лагна. С оглед на това съответната астроточка може да премине в съседния дом, макар и по знак да се намира в предходния. А при смяна на домовата позиция се променя и тълкуването.

Потърсих информация в някои руски форуми, почти нищо не намерих - само на едно място се споменава, както вече казах, че Бхава чалит чакра може да бъде използвана, ако Лагна попада в края на знака.

Погледнах каква разлика се получава при мен: в Раши Венера, която е в края на Риби (28 гр. 13 мин.) е в 6 дом заедно със Слънцето и Меркурий, така че съвпадът с Кету, който имам в западната карта, се анулира (намират се в съседни накшатри - Ревати и Ашвини); в Бхава чалит чакра Венера минава в 7 дом заедно с Кету.

Измества се и знакът на Арудха Лагна - в Раши е Лъв, в Бхава чалит чакра е Рак и съвпада със Сатурн.

Експериментирали ли сте с този вид карта, според вас доколко е приложима, по-достоверна информация ли дава? И какъв е принципът тук - ако дадена планета се намира съвсем в края на знака, тогава тя започва да влияе в следващия дом? В карти, в които Лагна попада в последните 2-3 градуса на знака, в Бхава чалит чакра минава направо в следващия знак. Попадала съм на такива казуси, когато Лагна се намира на границата между два съседни знака, но попада в една и съща накшатра - трудно е да я ректифицираш, сравнявайки описанията на съседните накшатри, може би по-скоро се търси влиянието на коя планета-управител е по-силно изразено?





Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #1 -: Август 21, 2013, 10:01:52 pm »
На Региомонтанус домофикацията ли се използваш? Имам някакъв блед спомен за тази домофикация. Мисля, че я използват за доуточняване в случай, че дадена планета сменя дома си в сравнение с раши картата, тя влияела и върху двата дома. Само това си спомням.
« Последна редакция: Август 22, 2013, 08:12:50 am от Mirabella »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #2 -: Август 21, 2013, 11:39:56 pm »
С Региомонтанус не съм построявала ведическа карта. Западните ги гледам по Плацидус, ведическите - по стандартната "дом-знак".

А за смисъла на техниката и аз се питам какъв е, не съм запозната с подробностите.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #3 -: Август 22, 2013, 08:12:37 am »
Извинявам се. Това с Региомонтанус е моя грешка. Порфирий трябваше да пиша. Някъде из ведическия раздел на форума на астро.ком трябва да съм го чела. Като намеря, ще поставя линк.

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #4 -: Август 22, 2013, 10:15:33 am »
Да, използват Порфирий, на изток по-известна като Срипати. Няма единство по отношение на построяването на бхава чалит чакра.

Може да се ползва Срипати - тя е с начална точка градуса на асцендента - това е куспидата на първи дом, МС е съответно куспидата на 10 дом. Отсреща са куспидите на Дсц. и ИС. Получените квадранти се разделят на три и се получават куспидите на 2, 3, 11, 12 и съответните им срещуположни. 

Може да се ползва и типична равнодомна система - по два начина - или Асц. се поставя в средата на първи дом, съответно куспидата е 15 градуса преди него, и от там - през 30 градуса до края - така се изпуска МС. Или Асц. е куспидата на първи дом и от там нататък следва стандартна равнодомна от Асц. през 30 градуса.

Кришнамурти Падхати последователите използват и Плацидус. Бхава чалит чакра отразява по-късното развитие на системите за домификация, според които се изчислява реалното положение на планетите, затова КП смятат, че Плацидус е по-точна за целта от ранните равнодомни или квадрантни системи.

Каква е целта зад всичко това - винаги първо се гледа рази. Силата или дебилитацията на планетата по знак (и дом) се търси по рази. Йогите се търсят по рази. Но, при тълкуване на резултатите от различните даша-периоди, се взема предвид и дали някоя планета не сменя случайно дома си в Бхава чалит. Давам пример с моята Венера - тя е прилично силна в рази - управлява пети, включително Лагнеш е там, стои в пети и участва в няколко прилични йоги за благосъстояние и успех. Хвърля аспект към 11-ти дом. В Бхава чалит (по Срипати и стандартните равнодомни) Венера отива в шести дом и хвърля аспект към 12-ти. Заключението би било, че едва ли може да се очаква рог на изобилието в нейната даша. Тя предстои, та ще разказвам.

Друг пример - при Бхава чалит (по КР) Венера остава в пети, но пък силно дебилитираната Луна от шести се премества в пети. В интерес на истината стандартните показания за Луната ми в рази - в шести дава проблеми с майката, силно разклатено здраве и психическа неустойчивост/па даже слабоумие за натива и опасни, животозастрашаващи заболявания в детска възраст - не се отразяват в реалността при мен. В подпериодите на Луна по-скоро има реализация на събития по пети и 11-ти дом, а не по 6-ти и 12-ти.

Горе-долу това е, доколкото съм схванала логиката. Важното е бхава чалит чакра да не се набърква в общите предзнаменования, а да се ползва само за туннинг на прогнозите за отделните даши. И то само като допълнителен инструмент за отсъждане след като се вземат предвид рази, навамша и останалите варги.
De omnibus dubitandum est

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #5 -: Август 22, 2013, 02:40:22 pm »
С десен клик в менюто  Houses имате повече от десет възможности.

Благодаря, досега не бях забелязала тази опция и се чудех откъде се избира домавата система в програмата. От основното меню не може да се стигне дотук.
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #6 -: Август 22, 2013, 09:56:27 pm »
Важното е бхава чалит чакра да не се набърква в общите предзнаменования, а да се ползва само за туннинг на прогнозите за отделните даши. И то само като допълнителен инструмент за отсъждане след като се вземат предвид рази, навамша и останалите варги.

Диди, благодаря за подробната информация.  :)

Значи въпросната Бхава чалит чакра основно за прогнозиране по планетни даши може да се използва, да не си губя времето да правя натални интепретации по нея като по Rashi.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #7 -: Август 23, 2013, 09:57:24 pm »
Значи въпросната Бхава чалит чакра основно за прогнозиране по планетни даши може да се използва, да не си губя времето да правя натални интепретации по нея като по Rashi.

Поне с такова впечатление оставам, но не съм сигурна каква е традицията на тълкуване при КП. Ако те работят с Плацидус, а не с пълнознакова система, значи при тях раши съвпада с бхава...
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #8 -: Август 25, 2013, 05:34:31 pm »
Вчера си подреждах документацията по папки и намерих едно малко файлче за Бхава чалит чакра, отнякъде го бях копирала. Нямаше много подробности, но ми се стори интересно в частта, в която се говореше за планетните периоди. Според въпросния астролог влиянието на определена даша може да се разгледа по Раши и по Бхава чалит чакра. И се твърди, че ако дадена планета попада в друг дом в Бхава чалит чакра, влиянието й по темите на този дом (в събитиен план) може да излезе на по-преден план във втората част на съответния планетен период. Но още не съм го изследвала на практика, само споделям.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #9 -: Септември 06, 2013, 02:32:40 am »
Във въпросната бхават чалит няма смяна на знаците, а само разтегляне на "хоризонта"  и смяна на домове. Доколкото и аз четох тя е тунинг за по- точно прогнозиране.   При мен  в
 раши  няма промяна, но в намавша доста- всичкото малефици ми се нахендрят по  кендра домовете. Та Дианче, след 20 години ще докладвам венера с раху  дали са в 6 или в 7 ( по новата система).

лили, в каква накшатра  ти е  венера в раши? четох, че ако е  варготама, но има " негативи" се изразява  двойно по- силно в лошото? :-X, то понякога човек да предпочита по- кекави планети.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #10 -: Септември 06, 2013, 04:33:51 pm »
лили, в каква накшатра  ти е  венера в раши? четох, че ако е  варготама, но има " негативи" се изразява  двойно по- силно в лошото? :-X, то понякога човек да предпочита по- кекави планети.

В Раши е в Ревати, заедно с Меркурий. Слънцето е в Уттара Бхадра.

Да, забелязала съм, че "кекави" планети често се оливат да дават благинки - Венера в Дева, Юпитер в Козирог... Дебилитацията не винаги се изразява със знак минус, а екзалтацията - не винаги със знак плюс.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #11 -: Септември 06, 2013, 10:29:54 pm »
При мен  в раши  няма промяна, но в намавша доста- всичкото малефици ми се нахендрят по  кендра домовете.
Ами бхава чалит не се прилага май за другите варги, тоест, не влияе върху навамша. Навамшата ти би трябвало да си се изчислява според положението в знака, не е в зависимост от използваната домификация. Или ти точно това имаш предвид? Защо пък чак след 20 години - то след 5-6 години трябва да си вече Венера/Раху. Каквото има да става, ще си става скоро ;D.
И на теб в навамша всичко ти е по ъглите, ти само на Раху и Венера карез гониш. За малефиците по ъглите - ти си знаеш за злите кучета... Но пък алибито ни е, че сме сурови, защото е трябвало да се напъваме кански за всичко, което сме пожелали. Ъгловите бенефици са добри, отзивчиви и приятелски настроени - нещата им идват отвътре и им се отдават без усилия, "полагат" им се, затова светът им се струва добро място и са оптимисти по природа. Малефиците трябва да преодоляват обстоятелствата, но дългосрочно, все някога, някъде, зад следващия завой, нещата им се получават и на тях. С времето става по-лесно.

Не знам тук ли му е мястото, но днес се чатнах за една от причините Луните във венерини накшатри да са определяни като щастливците на зодиака. Те просто не доживяват Кету махадаша 8). Пък сатурновата има е нейде на преклонна възраст. Затова Бхарани, Пурвашадха и Пурвапхалгуни може да се чувстват избрани.

Ашвини, Магха и Мула пък почват с Кету и едва ли достигат до Сатурн, а тъй като първите 4 години от живота детето било с кармата на майка си, а вторите 4 - с кармата на баща си - практически седемте години на Кету МД му се разминават под закрилата на родителите. Ако разбира се, е достатъчно здраво, за да оцелее, все пак.

Така погледнато пак Рахувците са прецакани, защото Венера им идва много късно, Юпитер пък твърде рано - почти половината от дашата му минава неосъзнато и неовладяно, а пък Сатурновата МД им изяжда най-хубавите години.
De omnibus dubitandum est

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #12 -: Септември 07, 2013, 01:07:45 pm »
izwinqwam se  za anti kirilicata:)da, po razpolovenie w znaka se otchita;
a da ti e swetwalo  zashto "gandantite" sa wse w ketu i merk uprawlqwani nakshatri- za purwoto imam ideq, no za merk zashto ( oswen ako ne e zashtoto mundanno uprawlqwa 2 mnogo polovitelni doma-3,6)
bhawat  chalit se polzwa  na wsqka karta, ot towa koeto chetoh i towa polovenie pokazwalo  bash kak shte  zaraboti dadena planeta ( to i w  jaganatata ima takawa opciq da si izbirash)

btv: golqm pochitatel sum na osnownata  izhodna karta, no vsichki istochnizi twyrdqt, che chowek sled opredeleni godini  winagi mu se sluchwa giwota po navamsa. Towa dokolkoto razbiram e sled 30-31 g. da ne goworim che  chowek se prewrushtal w navamsata si.. da imate nabludeniq? imenno w taq wryzka  gledah razpoloveniqta na bhawat chalita s  nawamsa.


p.p. sega nabegdawam venera rahu za wsichko shtoto i e period ;D

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #13 -: Септември 07, 2013, 08:56:12 pm »
izwinqwam se  za anti kirilicata:)da, po razpolovenie w znaka se otchita;
a da ti e swetwalo  zashto "gandantite" sa wse w ketu i merk uprawlqwani nakshatri- za purwoto imam ideq, no za merk zashto ( oswen ako ne e zashtoto mundanno uprawlqwa 2 mnogo polovitelni doma-3,6)

гандантите нали бяха парообразните места - на ръба на водата и огъня. Водата приключва, разтваря живота, огънят започва сътворението наново. Кету и на мен ми е по-ясен защо е там - той е добър за всякакви начала. И в първа пада винаги е Кету/Марс - има го и импулсът за създаването. Меркурий защо - нали е Будха, краят трябва да е просветление и познание. И последните пади са Меркурий/Юпитер. Да речем. 

bhawat  chalit se polzwa  na wsqka karta, ot towa koeto chetoh i towa polovenie pokazwalo  bash kak shte  zaraboti dadena planeta ( to i w  jaganatata ima takawa opciq da si izbirash)

Не разбирам, при теб има разлика ли в навамша и в другите варги. Навамшата ти не си ли остава същата, независимо от домовата система? Каква опция избираш?

ПС. Да, сега видях опцията, но не ми е ясна логиката на построяване на тази бхава чалит върху производна карта. Не съм наясно с този начин на тълкуване...
De omnibus dubitandum est

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Бхава чалит чакра
« Отговор #14 -: Юни 09, 2016, 10:29:20 am »
Скоро мисля някъде стана въпрос за бхава чалит чакра и след като гледах клип в ю туб на KRS -narajana bhava chalit chart -влизам да давам акъл и аз :lol_hitting: ,а то тук било разработено в подробности :clap: Както и да е-опростено казано при оценяване на маха дашата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се гледал бхава чалит чарта-от него се определя точното положение по дом -знак на управителя на махадашата-другото сте го коментирали .Има вероятност да мръдне в двата съседни дома по раши,което променя тотално прогнозата за периода .По системата на производните домове знак-домът на управителя на махадашата става Лагна,което е отправна точка,основата за всички други тълкувания .Явно е важен понеже в калкулатора бхава чалит чакра е заедно с раши и навамша в групичка .При мен няма никакви промени-в маха даша на Меркурий съм -у5,у8 в 8д,така си остава и в бхава чалит .По-добре щеше да е в съседния 9д-трикона,в 8 е на трон,обаче си е функционален малефик там,макар като у5д-добра карма в минали животи смекчава нещата ,Много са влиянията,предполагам се гледа шад бала като оценка на силата и пак не е достатъчно-участва в доста благоприятни йоги така че ми се иска да мисля ще е по-скоро благоприятна маха даша ,а това че е в 8д ще се изрази в по-рязка  и скрита за другите събитийност .Благоприятни антардаши смятам да са тези на планети в благоприятни йоги с Меркурий .Чудя се дали доколко да се съобразявам с Меркурий в навамша-тя е изразена вече в силата по шадбала,а изрично се казва че за Лагна на управителя на маха дашата се гледа бхава-чалит чарт-оттук нататък спирам да разсъждавам,че става сложно .Може да има колебание само при несигурна ректификация-но това дава и шанс за ректифициране по събитийност в такива случаи .