Автор Тема: Lot of Fortune-предопределена да бъде благоприятна точка  (Прочетена 31753 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
А Юпитер как е поставен, ако се гледа по класическата система?

Сещам се също така, че тук във форума се коментираше и какви планети попадат в 10 дом от нея /по реда на знаците/.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3370
Мойта е в 10ти дом - голям успех сигурно ме чака, в знаков съвпад е с Юпитер.

А какво показват планетите в 10ти дом от нея? При мен там е марс
Frankly, my dear, I don't give a damn.

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
А Юпитер как е поставен, ако се гледа по класическата система?

Сещам се също така, че тук във форума се коментираше и какви планети попадат в 10 дом от нея /по реда на знаците/.

Юпитер е в Скорпион в 3Д и е в тригон с ЛФ, секстил с АСЦ и опозиция със съвпада Мрас/Сатурн.
А в 10 дом от нея се намира Нептун - нов неин управител :)

Самата ЛФ е в тригон със стария си диспозцитор, Юпитер, и в секстил с Марс/Сатурн. :) А най-точният й аспект е куинконс с Луната, орбис минутки.
« Последна редакция: Май 17, 2016, 01:18:03 pm от delphin »
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
А какво показват планетите в 10ти дом от нея? При мен там е марс

Не съм чела нищо по въпроса, но се сетих, че Мирабела и Рару са го коментирали.

Във ведическата астрология има нещо подобно - гледа се коя планета попада /ако има/ в 10 дом от Арудха Лагна.

При мен и по двете системи е Юпитер - в 10 дом от ЛФ и от АЛ. Но не съм усетила да се излива рогът на изобилието, макар че ако трябва да сме обективни, предвид условията, в които бях и съм поставена, съм постигнала доста. Пък вече колко му се дава на човек като възможности, си зависи от средата и обкръжението. В друга среда - повече и по-добри юпитерови възможности. В сатурнова среда и при това белязана с по-негативни изяви на Сатурн - толкоз.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Това за ЛФ ми попадна във фейса:
Птолемей за Локус Фортуна
Птолемей разказва за Фортуна в Книга IV на Тетрабиблос, в главата „За материалното благополучие“. Той съветва да се вземе под внимание положението и силата на диспозитора на Фортуна и на планетите, образуващи с нея аспекти. „Ако планетите, управляващи Колелото на Фортуна, са силни, те правят хората богати, особено когато тези планети са в аспект със Светилата. Сатурн донася печалба от строителство, селско стопанство и корабоплаване. Юпитер – от попечителска дейност, опекунство и свещенослужене. Марс – от военни операции и власт. Венера – от подаръци от приятели и от жени. Меркурий – от ораторско изкуство или търговия.“
Птолемей, Лили, Ръдиар използват само дневната формула на Локус Фортуна.

а, пак ли ще я нищим фортуната :)
Когато четох споменатата книга, изследвах разбира си, как е при мен. По дневна формула е в 5 дом, съвпад ЮЛВ и Нептун, диспозитор Марс във 2 дом, Лъв, 10. знак от самата нея. За аспекти не знам - зависи от орбиса - ако 3 гр са допустими, значи има достатъчно аспекти (вкл квадрат към Марс). Но Марс няма аспект със светилата.
По нощна формула е в 9 дом, Риби, съвпад ретро Сатурн, опозиция Венера/Плутон, управител Юпитер или Нептун, в 10. знак няма нищо. Юпитер има секстил със Слънцето (но само градусов) и опозиция с Луната и е много силен (ако не броим че е в 29-30гр).

Реално, чак богата не съм, но в сравнение от нивото, от което съм излязла, сегашното ми положение е наистина задоволително. Не съм купувала имот, кола, деца нямам, но съм имала за задоволяване на нуждите ми. Като че ли е така, че идват толкова, колкото ми трябват. Парите са само от заплата, от чуждестранни фирми, едната в строителството, другата с метали. Моята работа е била служба - финансово-административна.
Е, коя формула да уважа в случая :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Хепи, за нощно раждане се гледа нощната формула.

А щом концепцията идва от Средновековието, ще трябва да се приложат тогавашните правила. Не знам доколко са определящи транссатурновите планети, но вероятно дават допълнителна информация.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Хепи, за нощно раждане се гледа нощната формула.

А щом концепцията идва от Средновековието, ще трябва да се приложат тогавашните правила. Не знам доколко са определящи транссатурновите планети, но вероятно дават допълнителна информация.

Нощна, ама Птолемей няма нощна. Тя "се ражда" наскоро :). В книгите на Мартин Шулман също е само с дневна. Не че споря ... само си говорим .... мен също дълго време ме вълнуваше този въпрос. А и въпросът с диспозиторите също не е за пренебрегване. Верно, че теорията е от древните, но те тогава не са "разполагали" с транссатурновите, за да ги включат в анализите.
Опитвам от практиката да достигна до някакъв отговор (поне за себе си), но както се вижда, не успях :) Строителството не е нито по Марс/Лъв/2 дом, нито по Юпитер/Рак/1 дом (е, донякъде може да е по Рак).

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Птоломей далеч не е единственото средновековно светило /даже доста е поомешал нещата в астрологията/, преди и след него имало е и други признати астролози. При античните арабски астролози няма ли дневна и нощна формула? Доколкото се сещам, тия точки се именуват арабски и има различни видове, за всяка от тях има два начина на определяне - за дневно и нощно раждане.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Птоломей далеч не е единственото средновековно светило /даже доста е поомешал нещата в астрологията/, преди и след него имало е и други признати астролози. При античните арабски астролози няма ли дневна и нощна формула? Доколкото се сещам, тия точки се именуват арабски и има различни видове, за всяка от тях има два начина на определяне - за дневно и нощно раждане.

Да, и аз имах същата логика, но в литературата, която аз съм чела, няма нощна формула - имам предвид, по-древните.
Всъщност, за мен няма значение, колко велик е човека, който дава някаква теза - важното  ми е, да има логика. А логиката на нощната формула не издържа (за мен), защото водещото светило винаги ще е Слънцето, независимо кога е роден човек. И не разбирам, защо трябва да ги обръщаме. Не че ще споря с някой по този въпрос де :)
« Последна редакция: Май 17, 2016, 01:41:00 pm от Happy58 »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
За съжаление до нас стига едва 1% /в най-добрия случай/ от наличната литература по въпроса. А много ръкописи са останали непреведени или смисълът им бива изопачен. Така че изказванията на един-единствен автор, било то и доказан авторитет, далеч не са меродавни. При арабските точки винаги се работи с дневна и нощна формула, дори в онлайн калкулаторите така е заложено.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
За съжаление до нас стига едва 1% /в най-добрия случай/ от наличната литература по въпроса. А много ръкописи са останали непреведени или смисълът им бива изопачен. Така че изказванията на един-единствен автор, било то и доказан авторитет, далеч не са меродавни. При арабските точки винаги се работи с дневна и нощна формула, дори в онлайн калкулаторите така е заложено.

Лили, ЗАЩО ВИНАГИ, при положение, че нямаме източник, който да е достатъчно меродавен (според това, което пишеш)?

при мен, в крайна сметка, май работят и двете :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Погледнете при античните арабски астролози как е, там има доста имена, още преди Птоломей.

Нямам никакво намерение да споря, просто наблюдавам трудна смилаемост. Дано Дияна се включи по-компетентно и подплатено с факти и примери, нея поне я "чуват".  ;)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
А Юпитер как е поставен, ако се гледа по класическата система?

Сещам се също така, че тук във форума се коментираше и какви планети попадат в 10 дом от нея /по реда на знаците/.

При мен 5 дом е десети от ЛФ с диспозитор Луна и приютен  лъвски ретро Сатурн. :) Понавързвам си ги нещата :)
Над силата е само умението да я владеем!

Happy58

  • Гост
Погледнете при античните арабски астролози как е, там има доста имена, още преди Птоломей.

Нямам никакво намерение да споря, просто наблюдавам трудна смилаемост. Дано Дияна се включи по-компетентно и подплатено с факти и примери, нея поне я "чуват".  ;)

много мило, благодаря

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Защо толкова трудно се приемат обективните факти? Винаги съм се чудила и изумявала, постоянно някой настръхва.

В моите знания по антична западна астрология /и арабска/ също има много празнини, не ми е и приоритетна, друго направление съм избрала. Просто споделям това, което съм чувала по въпроса.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui