Автор Тема: За десните и левите аспекти  (Прочетена 22871 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
За десните и левите аспекти
« -: Октомври 17, 2013, 11:32:15 am »
В друга тема стана въпрос за левите и десните аспекти
И ако имаме десен аспект на Юпитер със Сатурн - доминира Сатурн

Твърдението от книгите е, че планетат в десен аспект доминира над другата. Най-лесно се определя коя какъв аспект прави като броим по посока на знаците, като започнем от планетата, която разглеждаме. Всяка планета в 9,10 и 11-ти дом от нея, доминира нейното проявление. Ако се падне така, че добротворците доминират над злите, дори и те да са ъглови, макар и препятствия да има, човек ще успее да излезе от ситуация/премеждие

Пример от Валенс по-долу

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #1 -: Октомври 17, 2013, 11:48:21 am »
Нещо не разбрах как се определя кой е ляв, кой десен аспект, нали съм русичка??? Ако имаме да кажем Луна в 4-ти, Сатурн в 10-ти, Сатурн ли приемаме, че е доминиращия?

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #2 -: Октомври 17, 2013, 11:54:17 am »
Нещо не разбрах как се определя кой е ляв, кой десен аспект, нали съм русичка??? Ако имаме да кажем Луна в 4-ти, Сатурн в 10-ти, Сатурн ли приемаме, че е доминиращия?

не е в сила за опозиции, само за т.н. двойни аспекти - секстили, квадрати, тригони

броиш от луната 9/10/11 дом, или по-точно- знак, и виждаш има ли някой там - ако има, той я доминира

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #3 -: Октомври 17, 2013, 12:02:13 pm »

Твърдението от книгите е, че планетат в десен аспект доминира над другата. Най-лесно се определя коя какъв аспект прави като броим по посока на знаците, като започнем от планетата, която разглеждаме. Всяка планета в 9,10 и 11-ти дом от нея, доминира нейното проявление.

Именно. В примера от Валенс, имаме десен квадрат на Луната, но Сатурн доминира. И отправната точка е бързата планета. Най-лесно е да си я представим на Асц, аспектите над нея са десни, тези под нея са леви.   

Когато Юпитер се намира спрямо Сатурн преди него по реда на зодиакалните знаци, то е налице десен аспект и доминанатен Юпитер и обратното.

Хипотетично: ако Юпитер е в Овен, а Сатурн в Рак - имаме ляв аспект, тогава Юпитер доминира - да.
« Последна редакция: Октомври 17, 2013, 12:04:47 pm от sunrain »
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #4 -: Октомври 17, 2013, 12:18:11 pm »
Сатурн доминира. Ако по-бързата планета е с ляв аспект тя е тази, която следва, по-пасивната. Нещо ретро Меркурий се обажда.  ;D

Категорично не. Зависи на кой източник стъпваш, може там и така да пише.
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Flora

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1168
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #5 -: Октомври 17, 2013, 12:51:29 pm »
И аз малко се пообърках. Имам квадрат на сатурн и юпитер. Би трябвало сатурн да доминира и аспекта да е ляв- сатурн е в стрелец в 5ти , юпитер в риби в 9ти.
Sometimes I wake up in the morning
To red, blue, and yellow skies
It's so crazy I could drink it like tequila sunrise
I feel free when I see no one
And nobody knows my name

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #6 -: Октомври 17, 2013, 01:43:46 pm »
Я кажете сега, който е чел достатъчно да завърши извода. Аз знам, че мислено поставяме тежката планета на МЦ и аспектите с планети от лявата половина са леви, вдясно-десни.
Но също казват, че десният аспект е по лош, или силен?...защото удрял другата планета в гръб.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #7 -: Октомври 17, 2013, 06:44:59 pm »
В преводите, които аз имам, никъде не виждам примерно Валенс да пише "по-бавна към по-бърза" или обратно. Поправете ме ако бъркам.
Единственото правило и логика е кой вече е изгрял и е в пълната си сила. Тоест най-лесно на мен ми се вижда като сложим примерно юпитер на мц - вдясно са десните, вляво са левите. Обаче!
Представете си Луна на МЦ в козирог - в 1-ви -Сатурн в овен, тя е в ляв квадрат с него, и той е в десен с нея, кой кого доминира?
Според мен единственото правило, което в старите книги са имали предвид и са използвали е било това за 9/10/11 дом от разглежданата - на тях са казвали десни и толкова.
В разгледания пример Луна в козирог винаги е в 10-ти знак от Сатурн в овен, което означава, че тя го доминира както и да са разположени по домове, както и ако имахме планета във везни, примерно - Юпитер, той щеше да доминира над Луната

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #8 -: Октомври 17, 2013, 07:00:40 pm »
И още нещо - не съм видяла някъде по книгите да пише, че левите аспекти са по-силни (а по форумите- да  ::))

Пак някой да ме поправи ако бъркам, с цитат ако може  ;D

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #9 -: Октомври 18, 2013, 08:03:59 pm »
десни и леви имат преимуществено значение в хорарната астрология, но дори при тоя раздел на астрологията не съм забелязала прекомерна тежест, ако не се съчетава с всичко друго в картата, тоест при ясно изразено противоречие ляво/дясно не тежи особено

но пък, все повече се замислям над практиката у индийците за меродавна часовата карта, в която срещат натива - ей това обяснява що един Сатурн в 7ми прецаква иначе добрия дух и умения у тълкувателя-предсказател:)

и имам доминиращи Юпитер и Венера пред Сатурн, който ги управлява - мда, ставам за кризисен управляващ
:)) сега чакам предложения:)) хахаха

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #10 -: Октомври 19, 2013, 11:32:17 am »
Понеже Рени в другата тема каза, че това не е нейната карта, слагам тук прецесната, с цял знак

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #11 -: Октомври 20, 2013, 10:49:47 pm »
само не разбрах защо трябва да прилагаме прецесията - ако да, то няма нужда да четем античните, достатъчно ще е да приравним схемата по ведическата астрология

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #12 -: Октомври 20, 2013, 10:52:07 pm »
само не разбрах защо трябва да прилагаме прецесията - ако да, то няма нужда да четем античните, достатъчно ще е да приравним схемата по ведическата астрология

хм...
няма нужда да четем античните, тя ведическата нали е млада...

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #13 -: Октомври 20, 2013, 11:06:35 pm »
и на мен ретрограден меркурий не се отразява съвсем добре - още повече отключва събития тая година, защо ли?
но не това е темата - вярно, и преди съм чувала за много сходни принципи при ведическа/антична, но за равенство до сега не бях, та затова провокирах...но прецесията не е една от еднаквостите в случая

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: За десните и левите аспекти
« Отговор #14 -: Октомври 20, 2013, 11:09:29 pm »
и на мен ретрограден меркурий не се отразява съвсем добре - още повече отключва събития тая година, защо ли?
но не това е темата - вярно, и преди съм чувала за много сходни принципи при ведическа/антична, но за равенство до сега не бях, та затова провокирах...но прецесията не е една от еднаквостите в случая

не мога да сравня, не познавам ведическите писания, просто от времето на Птоломей нещата са различни, пък и те много са наблюдавали, а ние само четем